Açık Hat Kullananlara BTK’dan Son Fırsat

 • 11 Aralık 2012
 • 42.203 kez görüntülendi.
Açık Hat Kullananlara BTK’dan Son Fırsat

Geçmiş yıllarda yoğun bir talep alan ve binlerce kişiye satılan Açık Hatların kullanıcılar tarafından kendi üzerine alınması için BTK tarafından son bir fırsat sunuldu.

olarak satın alınan ve başkasının adına kayıtlı olan bir hatta sahip iseniz 1 Ekim 2013 tarihine kadar size en yakın GSM Bayisinden gerekli sözleşmeleri imzalayarak hattı kendi üzerinize alabileceksiniz.

Herhangi bir ek ücret alınmadan yapılacak olan işlem sonrasında kullanımda olduğunuz hatta numara ya da sim kart değişimi olmadan direkt olarak sizin adınıza kayıt edilmiş olacak.

Turkcell abonesi olan abonelerin Turkcell İletişim Merkezlerine, Vodafone abonesi olan kullanıcıların Vodafone Shop‘lara, Avea abonesi olanların ise Avea İletişim Bayilerineuğraması gerekecek.

Açık Hatlar için BTK Son Bir Şans Verdi1 Açık Hat Kullananlara BTKdan Son Fırsat

Açık Hatlar için BTK Son Bir Şans Verdi

Bayilerde normal hat açılışı gibi işlem yapılacak olup abonelerden kimlik fotokopisi ve abonelik sözleşmesi alınacaktır.

Hattı üzerinize almak için tanınan son tarih 01 Ekim 2013 tarihi olarak belirlenmiş durumda. Bu tarihe kadar kullandığı Açık Hattı kendi üzerine almayan aboneler kısa süre sonra hatlarına veda etmek durumunda kalabilirler.

Bu tarihten sonra gelen bilgi ve şikâyetlere göre Açık Hatların belirlenmesi çalışmasına başlayacak olan BTK bu noktada tespit ettiği hatları kapatma yoluna gidecek.

Bu noktada haksız bir şekilde başkalarının hattını kendi üzerine geçirmeye çalışanların engellemesi için de 1 Ekim 2014 tarihine kadar bir itiraz süresi verilmiş durumda. Kendi adınıza olan bir hattı başka bir kullanıcı kendi üzerine taşımış durumda ise 1 Ekim 2014 tarihine kadar BTK’ya itirazın bildirmesi gerekiyor. Aksi durumda o tarihten sonra herhangi bir hak iddia edemiyor.

Taşıma işlemi sırasında kullanılan hattın Aktif olması ve abonenin yanında olması gerek. SMS olarak gelecek olan bir şifre yardımı ile işlemlerin doğrulanması yoluna gidilecektir. SMS olmadan sistem kayıt işlemini sonlandırmamaktadır.

Vodafone Bayileri ÜCRETSİZ Geçiş İşlemlerine Başlamış Durumdadır...

Avea ve Turkcell Bayileri 2012 senesi bitmeden sistemi aktife alacaktır. 

 

Ücretsiz Devir İşlemlerinde SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Kesinlikle ARA BAYİ diye tabir edilen bayilere gitmeyiniz. İşlem yapma yetkisi sadece ANA BAYİLERDE bulunmaktadır. Ana Bayiler dışında kalan bayilere KİMLİK Bilgilerinizi teslim etmeyiniz.

Ana Bayi Listelerine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

            Turkcell İletişim Merkezleri: http://www.turkcell.com.tr/site/tr/bizeulasin/Sayfalar/turkcell-noktalari.aspx

            Vodafone Cep Merkezleri: http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/vodafone-shop.php

            Avea İletişim Merkezleri: http://avea.maptriks.com/

 • Bayi sizden ÖDEME ALMA gibi bir hakka sahip değildir. İlla ödeme talep ediyorsa başka bir bayiye gitmenizi ve Ödeme Talep Eden bayi hakkında BTK’ya ve Operatöre Şikâyet Kaydı oluşturmanızı öneririz.
 • Devir İşlemi için bayiye gittiğiniz de KESİNLİKLE Telefonunuz ve Nüfus Cüzdanınız yanınızda olmalıdır. Telefona gelen SMS ile kayıt işlemi sonlandırılmakta ve sizin üzerinize taşıma işlemi yapılmaktadır.
 • İşlem yapılan hattın ilk 3 Aylık süreç içerisinde Taşınamayacağı gerçeğini bilmelisiniz. Hattınız Faturalı ise Aktivasyon Ücreti de yansıyacaktır. Bu sebeple taşıma yapmadan önce bu bilgiler aklınızda olsun.
 • Devir İşlemi sırasında TARİFE Değişimi yaşanmaktadır. Bu sebeple eğer hali hazırda ABONE ALMAYAN bir tarifede iseniz yeniden o pakete geçmeniz mümkün değildir. AKTİF olan paketlerden birisini seçmeniz gerekecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 136 YORUM
 1. gökhan diyor ki:

  vodafon bir hat ‘a avea’ dan tarife değişikliği yaptım 26,08,2013 te fakat hattım 8 gün oldu hala açılmadı lira yükle açılır dediler yükledim açılmadı bu konuda haklarımı nasıl arayabilirim ne yapmama lazım

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Vodafone hat kullanırken nasıl AVEA’dan tarife değiştirdiniz anlamadım. Taşıma mı yaptınız. Taşımalar 2 ila 6 gün arasında sonuçlanır. Hattım açılmadı demişsiniz ama açılmayan hatta nasıl kontör yüklediniz. Oda ayrı bir konu.

   Siz Taşıma işlemi yapılan Bayiye bir uğrayınız…

 2. Çağlar diyor ki:

  Hattı üstüme almaya gittim Turkcell bayisine. Normalde BTK yazdığı ( https://tuketici.btk.gov.tr/haber/?id=50 ) habere göre masraflar GSM operatörlerine aitmiş. fakat Danıştay kararı bozmuş, masraf kullanıcıya yüklenmiş. yine bir insanlık suçu. 45 tl istedi benden bayii. ben de vermedim. emin insanlıktan anlayan birileri temyize gider diye.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Öyle bir durum yok. Olsa idi ise şimdye kadar başkalarının da başına gelirdi.

   1. ayse diyor ki:

    nasıl yok benden de turkcell 40 lira istedi. vermedim kapansın dedim artık kapanmasını bekleyeceğiz.

  2. Samet diyor ki:

   Bende bugün gittim aynı şeyi söylediler değişti normalde dediler ama ben ücretsiz olarak yaptırdım. İnanmiyorum değiştiğinede. Herhangi bir yazı bulamadım. Avea kullanıyorum ve söylediğim gibi bugün ücretsiz olarak yaptım. Kimlik fotokopinzi alıyorlar ve sözleşme imzaliyorsnz işlem halloluyor. Ücret vermeyin.

  3. Gönül diyor ki:

   Aynı durum benim de başıma geldi. Bayramdan önce birkaç Turkcell bayisi dolaştım. Kimi 39 TL istedi kimisi 45 TL. Bir de kesinlikle ücretsiz değil diye iddia ediyorlar, inkar ediyorlar. Ben de vermedim. Kaldı öyle, ne yapmamız lazım. Şu anda ücretsiz işlem yaptırabileceğimiz bir bayi bilen var mı?

  4. Gönül diyor ki:

   Birkaç araştırmadan sonra şu sonuca ulaştım. Sanırım para istemelerinin nedeni belli oldu:

   ABONELİĞİN GÜNCELLEŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLAR [GÜNCELLEME]

   Bilindiği üzere 26/09/2012 tarihli “Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” başlıklı düzenleme ile kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, kullandıkları hatları üzerlerine almaları için hak tanınmıştır.

   Başlatılan uygulamaya göre başkalarına ait cep telefonu hatlarını kullananlar 1 Ekim 2013 tarihine kadar ilgili GSM işletmecisine başvurup taahhütname imzalayarak, kullandıkları hattı kendi adlarına ücretsiz kaydettirebilme imkanına kavuşmuşlardır. Halihazırda, Haziran 2013 tarihi itibariyle kullandıkları hatları üzerine alan tüketici sayısı 666.748 kişiye ulaşmıştır.

   Danıştay 13 üncü Dairesinin 9/5/2013 tarihli ve E.2012/3596 sayılı Kararı ile Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar başlıklı düzenlemenin, ‘Aboneliğin güncelleştirilmesi işlemleri’ başlıklı 5 inci maddesinin; “Kullanıcıların hatları kendi üzerlerine kaydettirebilmeleri için gerekli vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler işletmeciler tarafından karşılanır.” hükmünü içeren beşinci fıkrasının yürütmesi durdurulmuştur.

   Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar başlıklı düzenlemenin 5 inci maddesinin 5 inci fıkrasında yer alan mali yükümlülükler dışında söz konusu Usul ve Esasların diğer hükümleri yürürlükte olup, aboneler 01.10.2013 tarihine kadar kullanmakta oldukları hatları üzerlerine kaydettirmek amacıyla ilgili işletmeciler ile abonelik sözleşmesi imzalayabilme hakları bulunmaktadır.

  5. lethy diyor ki:

   sizden yine 45 tl istemısler ne guzel . benden 55 tl ıstedıler ve vergı cezası bu dedıler. halbukı ıkı hafta once bı ara bayı bana on tl karsıllıgında gecıs yapabılırsın demıstı.

 3. kübra diyor ki:

  merhaba ben 4yıldır açık hat kullamıyorum 2gün önce hattımı kullanamamaya basladım servis yok diyor avea yazan yerde telefonu defalarca acıp kapattm sim i cıkardım kart kaydı yapılamadı dıyor telefon hiç çekmiyor telefonumda bır sorun yok hat bır anda iptal oldu nasıl düzeltebilirm bilgilendirirseniz cok sevinirim

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Açık Hat kullanımı ile alakalı olarak sanırım hattı üzerinize almadınız. Sistem yavaş yavaş AÇIK HATLARI Kapatıyor. Sizin sorununuz bu olabilir. Tabi ki hat sizin üzerinize olmasığı için AVEA ile görüşüp detaylı bilgi almanız da mümkün olmayacaktır.

   Siz bir Avea ile görüşün. Bilgiyi ancak oradan alabilirsiniz.

  2. kübra diyor ki:

   tesekkürler..

 4. burcu diyor ki:

  ben turkcell hattımı kuzenime kısa süreliğine kullanması için vermiştim şimdi hattımı geri vermiyor.turkcell merkeze dilekçe yazdım.bi sonuç alamadım.şimdi ben hattımı kuzenden habersiz ne şekilde geri alabilirim

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Hat sizin üzerinize ise yeni bir sim kart çıkarın. Eski sim kart iptal olur. Kullanmaya devam edersiniz.

  2. burcu diyor ki:

   hayır benim üzerime değil.açık hat kampanyasından faydalanıp kendi üzerine geçirmiş.ama hattın ondan önce benim adıma ait olduğunu ispatlayabilirim..

   1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

    2014 Ekim dönemine kadar hakkınız var. Hattın daha önceki sahibi olmanız yeterli. Konu ile alakalı olarak hangi operatöre kayıtlı ise gidip bilgi alınız veya BTK yı arayarak konu hakkında yardım alınız.

 5. erdağ diyor ki:

  türkcell faturalı hat kullanıyorum mini paket tarifesindeyim 500 dk heryöne aylık 21 tl 12 ay taahütlü devir için başvuru yaptım paket değişikligi yapıyorlar yani 21 tl tarife aynı şartlarda 29 tl oluyor 96 tl arada yıllık fark oluşuyor yıllık nasıl iş bu…

 6. e.cihad diyor ki:

  mrb, 2 ay öncesine kadar açık olarak aldığım hattı 4 yıldır kullanıyordum ve kaybettim, bu hattı kendi üzerime almam gerek, kimin üzerine kayıtlı olduğunu biliyorum ama bir türlü ulaşamadım bunun bi yolu yok mu ne yapmam gerek o numarayı üzerime almam için yardımınız için tşk’ler

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Yorum yazdığınız konuya daha önce bakmış olsaydınız bir yolu olabilirdi. Ama şuan yok. Çünkü Aktivasyon için hatta SMS gelmesi lazım. SMS için de SİM KART aktif olarak kullanımda olması lazım. Sizin SİM KART çıkarmanız için kişinin kimliğie ihtiyacınız var. Kısacası şuandan sonra RESMİ anlamda yapılacak hiçbir şey yok. Yeni bir numara ve hat almaktan başka.

 7. simal diyor ki:

  Daha önce kullandığım bir hattım vardı. Adıma olduğunu sanıyordum ama değilmiş. Adamın biri arayıp hattın kendi adına olduğunu söyleyip ertesi günü de kapattırmıştı. O kapalı hattı kendi üzerime alabiliyor muyum peki?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Alamazsınız. Hat sahibi kapattırdığı içn 6 ay kapğalı kalır, sonraki 6 ayda tekrar satışa çıkar. Ama nasıl ve nerede satıldığı muaamma.

 8. mehmet diyor ki:

  slm vodafone faturasız hat aldım 2 hafta önce şikayetim şu=
  Numarasız sms geliyo SULTANGZBELEDYESI diye yazıyo hiç bi numara yok olsa telefonum da sms ve çağrı engelleme yani karaliste özelliği var.Çözüm için vodafone cep shopa gidip 3.şahısların reklam vs sms gönderisini kapattırdım ama halen smsler geliyo. müşteri hizmetlerini aradım ‘numaranızı anket vs bir yerlere vermişsinizdir biz burdan müdahale edemiyoruz dedi’ tabi ki hiç bir yere no vermedim. ŞİMDİ BUNDAN NASIL KURTULABİLİRİM TEŞEKKÜRLER.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bu işlemler 3.Parti Uygulamalar dışında gönderiliyor. Gönderen Firma veya Belediyelere ulaşmanız lazım. Engelleme ihtimaliniz yok gibi. Ancak firmalara ulaşıp SMS atmalarını engelleyebilirsinşiz.

 9. halim diyor ki:

  18 ocak 2013 tarihinde ücretsiz devirle hattı üstüme aldım. aradan 93 gün geçtikten sonra vodafone’na numaramı taşımak istedim. Talebim Turkcell tarafından onaylanmamış. Dolayısıyla Vodafone reddetti. Turkcell M.h. ücretsiz devir yaptığınız için 1 ekim 2014 tarihine kadar beklemeniz gerekmektedir dedi. eğer ücretli devir yapsaymışım 90 günlük süre sonunda hattımı taşıyabilirmişim. Btk kurul kararı öyle diyormuş. Gerçekten böyle bir uygulama söz konusu mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Böyle bir karar yok. 2014 yılına kadar bekleme şartınız da yok. Ama yine de daha net bir bilgi için BTK ile göürüşün. Oraya şikayet kaydı oluşturup cevap isteyebilirsiniz. Hem işleminiz hallolur hem de gereken cevap Turkcell e iletilir.

   Şikayet Kaydı İçin: https://tuketici.btk.gov.tr/giris/

 10. erkan diyor ki:

  bende 1 saat kadar önce nerdeyse 10 yıldır kullandıgım türkcell hattı üzerime almak için iletişim merkezine gittim bana söyledikleri hattı üzerime almak ücretsizmiş fakat önce faturalıya geçip 1 ay kullanmam gerekiyomuş böyle saçma şey olur mu yahu ben niye faturalıya geçiyim hattı üzerime alıcam diye.şimdi mail attım türkcell e gelen cevap onların dediğinin tersiyse gidip göstericem öyle bişey yokmuş ne ayaksınız diye :)

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   BTK tarafndan bu şekilde bir uygulama yapılmıyor. Bayiler bu işlemden ÜCRET almadıkları için kendilrine bir çeşit KAZANÇ KAPISI blmuş durumdalar. Bayi Yapmayız derse Kaşeli ve İmzalı bir kağıda yazsınlr işlem yapamacaklarını. BTK ya şikayette bulunun. Veya direkt yanlarında Müştri Hizmetleri ile itibata geçin.

 11. görkem diyor ki:

  ben başkasının hattını kullanıyorum.ablamın. açık hat dedim kendi üstüme almak için bugün.nasıl bir işlem yapılr açık olmadığı için merak ediyorum. sadece bi sıradan sözleşme kopyası werdiler .bu işlem onaylanır mı yoksa ablamın mı onaylaması gerekir

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İşlemleriniz yazpılmış. Başka birşee gerek yok. Hattınız birkaç gün içerisinde adınıza geçiş yapar.

 12. TunGa diyor ki:

  sevgili cep avantaj adminleri Vodafone’dan –> Aveaya numaramı tasıdım ama bugün şöyle msj geldi ; numara tasıma talebiniz aboneleğiniz üzerinden henüz 3 ay gecmemiş olduğu için mevcut operatörünüz tarafından reddedilmiştr.” diye şimdi ne yapmam gerek ve tekrar avea bayiisine gitmem mi gerek yoksa 3 ay dolduktan sonra aktif olur mu lütfen cvp verin ??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Hattı almış olduğunuz tarihin üzerinden 3 ay – 90 Gün geçtikten sonra Geçiş için Yeniden Başvuru yapmanız gerekecektir.

 13. kaan diyor ki:

  merhaba benim hattım turkcell ve tanımadğım bi kişiye ait açık hat yani ben almamıştım zaten hattımı şimdi bu kanunla beraber açık hatın sahibine ait bi belge götürmeden bu hattı üzerime geçirebiliyor muyum?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet alabilirsiniz. Zaten bu çalışmanın amacı da bu.


BİR YORUM YAZ
LG Optimus G2 Modeli Android 5.0 İle Gelebilir
LG Optimus G2 Modeli Yavaş Yavaş Şekillenmeye Başladı

LG, piyasaya Snapdragon S4 APQ8064 işlemciye sahip en güçlü akıllı telefon sloganıyla sürdüğü 4 çekirdekli akıllı telefonu Optimus G modelinin...

LG Nexus 4 Modeli Kapış Kapış Gidiyor
LG Nexus 4 Satış Sınırlarını Zorlamaya Devam Ediyor

LG ve Google işbirliği ile pazara sunulan LG Nexus 4 modeli henüz ülkemizde resmi olarak satışa başlamasa da İngiltere ve...

Kapat