Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Ürünün Servisten Gelmesinden Sonra Gönderilen “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır” Mesajının Çözümü

Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.Satın aldığınız bir ürünün Yetkili Teknik Servise gönderdikten sonra telefonunuza “IMEI Numaranız Kayıt Dışıdır, 120 Gün İçinde Kapanacaktır” diye bir mesaj geldi ise dert etmenize gerek yok. Kolaylıkla çözebilirsiniz bu durumu.

Bu sorun genellikle ürünlerin servise girdikten sonra Ana Kartı ile alakalı bir işlem yapılması sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Ana Kart üzerinde yapılan değişim veya tamiratlar cihazın IMEI Kodunun değişmesine sebep olmaktadır.

Ancak servisler bu işlemin bir sonraki adımı olan Yeni IMEI Kodunu BTK’ya bildirmekte bazen gecikmekte bazen ise unutmaktadırlar.

Bundan ötürü de bu şekilde bir SMS gelmektedir.

 

Akıllı Telefonlar ve IMEI Sorunu
Akıllı Telefon

 

SMS Geldikten Sonra Ne Yapmanız Gerek?

Tarafınıza bu şekilde bir SMS geldi ise işlemi yapan Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktası ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

Bu noktalara gidip durumunuzu ilettiğiniz taktirde Servis Firması üzerinden BTK’ya yeni IMEI Kodunun bildirildiği bir süreç başlatılacaktır.

Bu süreç ortalama 2-3 gün içinde sonuçlanacak ve telefonunuza gelen sms geçerliliğini yitirecektir.

 

IMEI Kodu Nerede Yer Alır

 

Nasıl Bir SMS Geliyor?

Genellikle kullanıcılara BTK tarafından gönderilen SMS şu şekildedir.

“1234567890 IMEI nolu cihaz KAYIT DIŞI dır, 120 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz veya cihazınızı kaydettiriniz”

Bu SMS bazen küçük değişimler gösterebilir. Ancak temel kurgu bu şekildedir.

Bu tarz bir SMS geldi ise Arıza Formuna bir bakmanız da fayda vardır. Arıza Formunun üstüne eklenen YENİ IMEI Kodunuz uyumlu ise sorunun kaynağı servisin sizin bilgilerinizi iletmemesi ya da BTK tarafının bu verileri güncellememesidir.

Bu sebeple de kısa sürede Servis Noktası ya da aracılık yapan Satış Noktasına bilgi vermeniz gerekecektir.

 

Akıllı Telefonlar
Akıllı Telefonlar

 

Yasal Olmayan Müdahaleler

Eğer cihazı servis noktası dışında bir yerde tamir ettirdi iseniz bu durumda bu noktaya gitmeniz gerekecektir.

Eğer cihazınıza Sahte IMEI Kodu eklettirdi iseniz bu durumda yapacak bir şey yok. Yeniden IMEI Kodu eklettirmeniz gerekecektir. Ama bu işlemin YASAL OLMADIĞINI belirtelim.

Bu tarz işlemler için size servis ve BTK’nın pek fazla destek sunmayacağını bilmenizi isteriz.

Yaşadığınız diğer sorunları YORUM Kısmından bizlere sorabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor olacağız.

  Yurt Dışında Yaşayanlara BTK'dan IMEI Kayıt Kolaylığı ve Harç Muafiyeti
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Cepseyir Teknoloji Dünyası
Cepseyir Teknoloji Dünyası

Çeşitli sektörlerde içerik yazarı olarak hizmet verdikten sonra, teknoloji ve mobil dünyasındaki haberleri okuyuculara ulaştırmak için çalışmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

 1. Esselamü aleyküm benim telefonuma bu sabah 08:05 de yasal uyarı olarak …….Imei nolu cihaz kayıt dışıdır, 60 gün içinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz diye bir mesaj geldi. Ama işin diğer yanı şu telefonuma mesaj ile gelen imei numarası benim telefonumla eşleşmiyor. Benim telefonumdaki farklı bu mesajdaki farklı. Hem telefonumun arka kısmındaki imei ile kendim imei sorgulama yapmam sonrası çıkan imeiler uyumlu. Bu mesaj ile benimki eşleşmiyor olması benim için umursamamam gerektiğini anlamınamı gelir.

  • Eğer şuan ki cihazla IMEI Uyuşmuyorsa o zaman sorun yok. Eski cihazlarınızdan birisi için de gelmiş olabilir birisi şaka yapmışta olabilir
   .

  • Teşekkür ederim mesajın gönderen kısmı YASAL UYARI diye yazıyor. Dediğim gibi eşleşmiyor. Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Allah razı olsun.

 2. Telefonumu yurt dışı cihaz aldım garantinin internet bankacılığından telefonumun ime kodu girerek ödeme yaptım yalnız 1 ay sonra bana yasal uyarı diye mesaj geldi 30 gün içerisinde ödeme yapmazsanız telefonunuz kapanacak diye gelene mesaj geldi gelen mesajda imei 14 rakam dı benim telefonumda 15 rakam olarak gösteriyor napmam lazom

 3. Samsung Avcılar Ekmen serviste değişen ana kart sonrası bahsettiğiniz sms gelmeye başladı. O günden itibaren Samsung’u arayıp durumu bildirdik ve çözüm istedik ancak 3 ay sonra hiçbir işlem yapmadıkları anlaşıldı çünkü cihaz kapandı. 15 günlük yoğun bir şikayet, talep ve görüşme yağmuru neticesi cihaz açıldı ancak 1 ay sonra aynı sms gelmeye devam etti ve en son 20 gün önce cihaz yine kapandı. Halen kapalı ve biz her gün samsung müşteri hizmetleriyle cebelleşerek çözüm bekliyoruz. Bize dedikleri sadece beklememiz gerektiği. Keşke dediğiniz gibi 2-3 günde çözülebilecek bir sorun olsaydı. Gerçekten insanı mağdur etmekte üzerlerine yok.
  Önerebileceğiniz bir şey var mıdır?

  • Sürecin takibini BTK üzerinden yapmayı deneyin derim bir de. Samsung diğer cephede işlemleri yaparken BTK ile görüşüp konuyu izah edin. belki bir çözüm üretebilirler.

  • BTK’yı da aradık tabii ki. Onlar, tüketiciye direkt bilgi veremeyeceklerini, süreci Samsung’dan takip etmemiz gerektiğini söylediler.

  • Bu durumda sık sık Samsung ve Servis ile görüşüp sıkıştırmanız lazım. Süreci hızlandırmaları adına.

 4. Kolay gelsin. Bugün bana saat 15:30 suların da mesaj geldi. Telefonunuz 120 gün sonra kapatılacaktır diye. Ben telefonu apple merkeze gönderdim. Sıkıntı ney anlamadım bu formu okuyana kadar kafayı yicektim. Apple merkezi mi aramam gerek?

 5. mrblar ben telefonumu 9 ay önce yurt dışindan aldim ve pasaporta para yatırıp kayıt ettirdim ve 2 ay önce ekranı kirildigi icin yurt disida tekrat tamir ettirdim ve telefonum turkiyeye geldi ve xxxccxx imei nolu cohaz kayit disidir 30 gun icinde kapatilacaktir satin aldiginiz yere basvuri yaziyor satin aldigim yere gidemem su an ne yapmam gerekiyor

  • Yurtdışından cihazı tamir ettirdiğinize dair bir servis evrağı vs. almadınız mı? Ürünle alakalı bir evrak vs. varsa BTK ile irtibata geçebilirsiniz. Ama hiçbir evrak yoksa ve size bir evrak verilemiyorsa o zaman farklı bir pasaportla yeniden kayıt işlemi yapılmak zorunda.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
Android telefonlar için ücretsiz APK indirin ve oynayın.
En iyi program ve oyun indirme sitesi indirshop
DMCA.com Protection Status