Yurtdışından Gelen Cihazlara 100 TL Harç Ödemesi Yapılacak

 • 02 Eylül 2012
 • 124.045 kez görüntülendi.
Yurtdışından Gelen Cihazlara 100 TL Harç Ödemesi Yapılacak

Ülkemizde çeşitli vergiler sebebiyle yüksek fiyatlara mal olan cihazların Yurtdışından daha uygun fiyatlara getirilmesi karşısında Devlet yeni bir Harç Sisteminin devreye sokmaya hazırlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre Gümrüklerden geçirilecek ve Kayıt edilecek her cihaz için kullanıcılardan 100 TL tutarında bir Harç ödemesi alınacak. Bu cihaz sayısına göre artacak. Kişinin 3 cihazı varsa bu ücret 300 TL olarak belirlenecek.

Yabancı Ülke Vatandaşlarına IMEI Harc Muafiyeti Geldi

 

TBMM tarafından kabül edilen yasa ile Ülkeye sokulan cihazın KAYIT EDİLMESİ için alınan 5 TL, 10 TL gibi ücretler artık standart olacak ve 100 TL olacak.

Buna göre Türkiye içerisinde kullanmak istediğiniz bir cihazı kayıt ettirmek için Turkcell – Vodafone veya Avea bayisine götürmeniz durumunda sizden Kayıt Ücreti olarak 100 TL tahsil edilecektir.

Yurtdışından Getirilen Cihazlara 100 TL Harç Uygulaması Başladı

Yurtdışından Getirilen Cihazlara 100 TL Harç Uygulaması Başladı

 

Harç Ödemesi AKTİF Hale alındı. Buna göre 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren Yurtdışından Telefon satın alan veya kullandığı cihazı Türkiye sınırları içerisinde kullanmak isteyenler 100 TL HARÇ Ödemesi yapmak durumunda kalacaktır.

Cihaz Kaydı yapmak isteyenlerin öncelikle VERGİ DAİRELERİNE Uğraması ve CİHAZ KAYDI İÇİN 100 TL Ödeme yapması gerekmektedir. Sonrasında VERGİ DAİRESİ tarafından verilen Evrak ile herhangi bir GSM Bayisine uğramaları ve Kayıt İşlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Harç ödenmeden kayıt işlemi yapılan ve kullanıma açılan cihazlar, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kullanıma kapatılacak. Ödenmeyen harç yüzde 50 fazlasıyla ilk kayıt tarihinden itibaren 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanuna göre hesaplanan gecikme zammı ile birlikte tahsil edilecek. Bu tahsilat yapılmadan cihaz kullanıma açılmayacak.

TK Tarafından Yapılan Resmi Açıklama...

15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Harçlar Kanunu Genel Tebliği” 16/06/2012 tarihli ve 28325 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ’de, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt altına alınması işleminden önce, Vergi Dairelerine 100 TL harç bedeli yatırılması gerektiği hususu hükme bağlanmıştır.

Bu kapsamda Abone Kayıt Merkezleri tarafından gerçekleştirilecek kayıt işlemleri esnasında, diğer gerekli belgeler ile birlikte 100 TL’lik harcın yatırıldığına dair, üzerinde pasaport sahibinin TC Kimlik Numarası veya Pasaport Seri Numarası ile isim, soy isim ve kayıt yapılacak olan cihazın IMEI numarası yazılmış olan, Vergi Dairelerinden alınmış belgenin (makbuzun) aslının da 15.06.2012 tarihinden itibaren başvuru sahibi tarafından Abone kayıt merkezine ibraz edilmesi gerekmektedir.

15.06.2012 tarihinde, Maliye Bakanlığı tarafından harç işleminin yatırılmasına ilişkin Tebliğ yayımlanıncaya kadar Kurumumuzca durdurulmuş olan elektronik kimlik bilgisine (IMEI) haiz cihazların kayıt işlemine, 19.06.2012 tarihi itibarı ile Abone Kayıt Merkezleri tarafından yukarıda belirtilen biçimde yeniden başlanacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Yazı Yorum Kısmında konu ile akalı olarak yapılan SİYASİ İÇERİKLİ YORUMLAR yayına alınmamaktadır. Bir Teknoloji Sitesi olmamız sebebiyle SİYASİ İçerikli Yorumlar kabül görmemektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 650 YORUM
 1. fevzi demir diyor ki:

  mrb 2 tane almanyadan telefon getirecem iphone ikiside pasoporta ne kadar isletilir havalımanında

  1. CepSeyir Destek CepSeyir Destek diyor ki:

   Bir pasaporta 2 telefon işleyemezsiniz. Ücretler en son 115 TL idi.

 2. Ersel diyor ki:

  Yurt dışından getirilen telefonların harç bedelinin kaç gün içinde ödenmesi gerekiyor?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   30 Gün içinde işlemlerin yapılması lazım. Yoksa Pasaport Süresi biter.
   Ama cihazın açık kalma süresi 60 gündür. 60 gün işlem yapmadan açık kalabilir. Sonrasında yeni bir pasapot ile işlem yapoabilirsiniz.

   1. Ersel diyor ki:

    Sağolun teşekkürler.

 3. Meral diyor ki:

  Mrhb
  Ben iphone 6 sifir turkiye ye getircem
  Istanbul sabiha gokce de gumrukte actirabilirmiyim?
  Ve actirdigimda turkiyede sim kart alabilirmiyim
  Ve baska islem daha yapilickmi

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Gümrükte Pasaport Kaydı İşlemi yapılıyor diye biliyorum. Direkt orada 115 TL ödeme yaparak işlemi yaptırabilirsiniz. Sonrasında Türk Sim Kartları ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

 4. merve diyor ki:

  Ben yeni yasaya göre yatırdım harç paramı ama e devlet ile siz yapın dediler yaptım pasaport sahibi arkadaşın üzerine Geçiriliyor zaten ama imei sorgulama yapıyorum e devletten de kayıt yaptırmaya rağmen hatta onay şifresi bile verdi ne zaman kayıt olur kii imei m

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Sisteme kayıt 15 gün içerisinde resmi olarak giriş yapar. Belki yarın belki 15 gün sonra.

 5. merve diyor ki:

  Peki eski bir telin imai adresini yeni getirdiğimiz telin üzerine gecirsek pasaporta gerek duymadan çünkü yapan çok yer var ama güvenilir mi iste

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Yasal değildir. Bunun yanında Güncelleme alamazsınız çünkü Apple ürünlerinde IMEI üzerinden güncellemeler iletilir. Ne zaman cihazın tekrar kapanacağı belli olmaz. Yani sıkıntılı bir süreçtir.

   1. merve diyor ki:

    Ya benim anlamadigim konu kime sorsam 5 aydır 1 yıldır kullanan var deniliyor

   2. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

    Kullanan olması işin doğru olması anlamına gelmiyor. Bu konuyla alakalı mağdur olan binlerce insan var. IMEI Klonlaması ne yazık ki güvenli değil. Klonlanan IMEI başka zaman başka bir cihaza daha klonlanabiliyor. Klonlama sonrasında Güncelleme sıkıntısı başlayabiliyor ve daha birçok sıkıntı yaşanabiliyor.

    Bu süreç sizin bileceğiniz ve sonuçlarına katlanacağınız bir süre. Belki de 5 yıl sorunsuz kullanırsınız belki de 1 ay sonra sıkıntılar başa döner. Bilinmez.

 6. Oguz kabayel diyor ki:

  Almanyadan kullanılmış bir iPad hediye getirdiler yalnız bunu bir yere kayıt yaptırmamız gerekirmi?yoksa gerekmezmi cihazı kayıt ettirmeden kullanabilirmiyiz.kayit yaptırmak gerekiyorsa nereye ve nasıl?cihazimiz kapanmasın istiyoruz .simdiden teşekkür ederim.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Sim Kart Girişi yoksa kayıt işlemine gerek yok. Sim Kart Girişi varsa ve bunu kullanmayacaksanız yine gerek yok. Ama Sim Kart takıp İnternete bağlanmak istiyorum di,yorsanız o zaman kayıt gerekiyor.

   1. Oguz kabayel diyor ki:

    iPad in yani tabletin sadece fotograf yüklemek icin sd kart girişi aparati ve aynı yerden fotograf yüklemek icin aparat var telefon değil .tesekur ederim.

 7. can diyor ki:

  işlem yaparken pasaport sahibinin yanımızda olması şartmı

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Evet

 8. eyüp serdar diyor ki:

  merhaba ben azerbaycandan telefon aldım telefonu 2 hafta kullandım. gürcistan batuma giriş çıkış yaptım ve mühürlü ve tarihli belgemi aldım. giriş ve çıkışımı kimlikle yaptım. şimdi bu giriş çıkış belgesiyle azerbaycandan aldıgım telefonu kayıt ettirebilirmiyim? teşekkürler.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Kayıt Ettirebilirsiniz.

 9. Moskovalı diyor ki:

  Merhabalar. Yurt dışından alacağımız tableti sim kart kullanmadan internet kullanabilir miyiz? Bunun için de vergi yatırmamız mı gerekiyor?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Sim Kart takmadığınız müddetçe herhangi bir sorun yaşamazsınız.

 10. metin sural diyor ki:

  Izine geldiyimizde biz bir ve ikiay telefonumuza nicin turk karti kullanamiyoruz bizim icin telefon buyuk bir sikinti dunyanin hicbiryerinde boyle birseyyok butun sacmaliklar turkiyede en azin dan bir ay olsun telefonumuzu kullanalim

 11. yigit diyor ki:

  ben yurt dışında kendi pasaportuma telefon kaydı yaptırdım. şimdi yurt dışında çalıştığım için bu telefonu pasaportumdan iptal edip başka telefon kaydı yapabilir miyim. pasaportuma yeni telefon kaydını 2015 te yapabiiyorum

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   2 sene dolmadan başja telefon kaydı yapamazsınız. Eskisini iptal ettirseniz dahi böyle bir hakka sahip olamıyorsunuz.

 12. H diyor ki:

  Merhaba; eşime gelen cep telefonu için harç bedelini “115 tl.” bu gün bankaya yatırdım, fakat yatırılan harç bedeline ait banka makbuzunda pasaport sahibi kişinin adının yazması gerekliymiş, bense bu işlemi yaptırmadım, bu durmda nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Banka ile bir görüşün. Eğer sorunu düzeltmezlerse BTK ile görüşün. Ödemenin yapıldığına dair.

 13. ozan diyor ki:

  ülkeden her çıkıp giren pasaportun üzerine yalnızca 1 telefon mu yazılabiliyo ??

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   2 yıl içerisinde 1 kayıt hakkı mevcuttur. Bu kayıt hakkıda Giriş Yaptıktan sonra 30 gün içerisinde yapılmalıdır.

 14. Fenasi diyor ki:

  Almanya’dan tablet satın almayı düşünüyorum ne kadar ödemeliyim?

 15. kadir diyor ki:

  Iyi gunler s4 samsung telefon getirdi kuzenim yurt disindan pasaport a islettim vodefone den de kayit bas vurusu yaptim ama acilmadi daha agda kayitli deil diyo ne yapmam lazim sizce

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Telefonu kapatıp açın. Düzelmedi ise BTK yı arayabilirsiniz durum hakkında bilgi almak için.

 16. Ayşe Çalık diyor ki:

  merhaba, ben yurtdışına çıkacağım yanımda Tr’den aldığım telefonumu götürürsem ve geri dönüşümde kendime ait Tr’den aldığım telefonumu geri getirirsem yine aynı harç parası işlemine mi takılır?
  Durum ne olur?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Böyl bir durumda Harç Ödemeniz gerekmez:

 17. Ömercan diyor ki:

  Yurt dışından telefon getirttim. Vergisi ve pasaport kaydınıda yaptık. 10 gün geçti hala açılmadı. Ne yapabilirim.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Telefonu hiç kapatıp açtınız mı.
   IMEI SORGULAMA sayfasından sorgulatın. Eğer aktif görünüyorsa bir TEKNİK SERVİSE götürerek SİM KİLİT kontrolü yaptırın.

  2. Ömercan diyor ki:

   IMEI SORGULAMA yapıyorum ancak kayıt bulunamadı diyor. Telefonu şuan hatsız olarak kullanıyorum.Yani içinde sim kart olmadan.

   1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

    O zaman BTK ile bir görüşün. Sorunun kaynağını onlar söyleyecektir.

  3. Ömercan diyor ki:

   BTK ile görüştüm. Pasaport işlemi sırasında çekilen fotokopide bir ibare tam çıkmadığı için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından reddedilmiş. Peki o hatayı düzeltip tekrar aynı kişinin üstüne açabilir miyiz ? Telefonun vergisi de aynı kişi üzerine.

   1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

    BTK’dan bu konuda bilgi isteyebilirsiniz. Tam cevabı ancak onlar verebilir.

 18. Sümeyra diyor ki:

  Yurtdışından gelen telefonumun harç bedelini ödemedim alalı 1ay geçti. Telefonum kapandı. Nasıl açtırabilirim?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Pasaport Kayıt İşlemi yapıldı mı? Sadece harç mı ödediniz.

  2. Sümeyra diyor ki:

   Nişanlım vergisinide ödediği pasaport kayıt işleminide yaptırdığı halde telefonum kapandı. Tekrar vergi dairesine gidildi sorunun ne olduğuyla ilgili ama telefonum hala açılmadı ne yapabilirim?

   1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

    BTK ile görüşmeniz gerekiyor. Vergi Dairesi konu hakkında bir bilgi veremez size.

 19. Murat diyor ki:

  Merhaba, bugün yurtdışından eşime bir telefon geldi pasaporta işletildi vergisi banka aracılığı ile ödeniyor ancak e-devletten kayıt yaptırıken illa benim telefon numaram mı olması gerekiyor? eşimin numarasını yazabiliyormuyum? tşk

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Yazabilirsiniz. Sorun olmaz.

 20. kardelen diyor ki:

  ben yurt dışından telefon getirtmştim kendi sim kartımı taktım trkçe çalışıyor bunuda kayıt altına almam gerekiyormu normal çalışıyor imelini sorguladım bu imeil kullanılmıyor diyor kayıt yaptırmasan kapanırmı cevapbekliyorum yada eski telefonumun imeilni ona yaptırsam olurmu yinede kapanırmı

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Sim Kartınızı taktıktan sonra IMEI Kayıt işlem süreci başlar. Birkaç gün sonra IMEI Sorgulama yaptırdığınızda farklı bir ibare görürsünüz. Kayıt yaptırmanız her halükarda gereklidir. IMEI Klonlama işlemi yaptırabilirsiniz. Ama çok sağlıklı değildir. Yasal da değildir.

 21. kardelen diyor ki:

  arkadaşım bana telefon getirdi almanyadan giriş çıkışta pasaport yerine kimlikle girmiş mühür vurdurmamış pasaporta şimdi onunla telfonu açtırabilirmiyim yoksa küçük kızı var onun pasaportunun üstüne olurmu birde telefonu türkçe dili var ona çevirdik bayiye gitmeye gerek varmı kayıt altına bayilermi yapıyor anlamafımda yardımcı olursanız memnun olurum

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Küçük Kızı üstüne olabilir.
   Kimlik ile giriş yapıldı ise EMNİYETTEN Bir giriş çıkış belgesi alarak yapabilirsiniz.
   İlla bayiye gideceksiniz gibi bir durum yok. E-Devlet üzerinden de yaptırabilirsiniz kayıt işlemini.

 22. volkan diyor ki:

  selam yurtdışından Ipohne geldi bankaya yatirdim 115tl pasoport sahibi adına yanlız yaşi 13 birde istedigim zaman gidip açtirabilirmiyim makbuzun aslı elimde bankadan aldıgım

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Yaş sorunu olmaz. Ancak Pasaportun ülkeye giriş tarihinden itibaren 30 gün içerisinde kayıt işlemi yapılmalı. Yoksa kayıt hakkı düşer:

 23. Uğur diyor ki:

  Çinden getirteceğimiz telefon özellikli tablet veya android telefonlarda bu işlemi nasıl yapacağız mesela ben izmirde yaşıyorum biliyorsunuz gümrük istanbulda .. Gümrüğe takılıyor mu yoksa ürün direk bana geliyor benim onu açtırmak için yukarıda anlattığınız prosudürleri uygulamam mı gerekiyor .. Anlatırsanız sevinirim.

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Gümrüğa takılma ihtimali her zaman vardır. Gümrük noktasında çok detaylı bir bilgiye sahip değiliz.
   Çin’den de gelse Afrikadan da gelse cihazı kullanmak için IMEI KAYIT işlemlerini yapmanız, 115 TL lik ücreti ödemeniz gereklidir.

 24. yasemin diyor ki:

  bayiiler para alıyor mu peki vergi dairesi dışında

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   5 – 10 TL İşlem Ücreti alabiliyorlar.

 25. Zeynep diyor ki:

  Merhaba,
  Yurtdisindan getirilen her cihaz mi bu kanun kapsaminda? Yani uyduruk bir telefon alsam (nokia 113) gibi, onu da kaydetmem gerekiyro mu Turkiye’de kullanabilmek icin? Simdiden tesekkurler!

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Evet. Cihazın modeli, Fiyatı önemli değil. Nokia 5110 bile getirseniz kayıt ettirmeniz gerekiyor. Tabi ki 200 – 300 TL lik telefonlarda pek mantıklı değil. Aynı cihazı alırsınız zaten.

 26. Ahmet Kara diyor ki:

  100 tl mi 115 tl mi yatıracağız yorumlarınızdan anladığım kadarıyla vergi dairesine 100 bankalara 115 tl mi yatırılacak?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Şuan her nbokta 115 TL alıyor diye biliyorum. Ama Vergi Dairesine yatıracaksanız orada bir sorun. Bankaya yatıracaksanız 115 TL yatırmanız lazım.

 27. haydar diyor ki:

  cifte vatandasim alman pasaportumla giris yapicam telefon hediye getirecem hediye etdigim kisi bunu nasil actirabilir benim yabanci pasaportuma islenebilirmi???

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   İşlenebilir.

 28. m. salim saracoglu diyor ki:

  yatirilmasi gereken 100 tl nin bankalara yatiyormu yatiyorsa hahgi banka

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Herhangi bir bankadan ödeme yapabilirsiniz. Banka Şubelerinden bilgi alabilirsiniz. Ödeme miktarı 115 TL dir.

 29. Melek diyor ki:

  BTK dediginiz nedir?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK)

 30. nilay diyor ki:

  merhabalar
  çinden ıpone 5 gitiricem pasaporta işletmek için fatura gereklimi ?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Hayır. Gerekli değil.

 31. elif diyor ki:

  ben bagtatdan tablet getırdırdım hem telefon hat ıle calısıyor ama acılmıyor sebeke cekmıyor pasaporta gerek var mı

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Sim Kart ile kullanmanız gerektiğinde Kayıt İşlemi yapılması lazım. Ama aaçılmama gibi bir durm olmaması lazım. Sistem sadece kullanımı kapatır, arama yapıp internete giremezsiniz. Onun dışında cihaz çalışır, normal kullanımı devam eder. Cihazla alakalı bir sorun olabilir.

   Sim Kart ile çalıştırmak istemeniz durumunda o cihaz için de kayıt işlemi yapılması gerekecektir.

 32. Melek diyor ki:

  Merhabalar Ben yurtdisindan gelen telefonumu gecici pasaporta islettim bu isle ilgilenen bayiler tarafindan ama simdi pasaport buldum ve resmi isleticem simdi izliceim yol su mudur pasaport sahibinin TC numarasi adi soyadi ve bnm imei numaramla bankaya para yatircam ve herhangi bi bayiye gidip actircam. Soru su; yakinimda vergi dairesi yok hangi bankalar olur? Pasaport sahibine dekontu fakslasam o yapsa olurmu? Yada o bana pasaportunun gerekli sayfalari fotokopi cekse yollasa o gelmeden bn yapabilirmiyim?

  1. Cep Seyir Cep Seyir diyor ki:

   Öncelikle işlemleri yapmadan önce BTK ile bir görüşün. Telefonun durumu nedir, kayıt yapılabnilir mi diye. Ona göre işlemleri belirttiğiniz sırada yapabilirsiniz. Siz işlem yapamazsınız. Bayiler pasaport aslını ve sahibini isterler.

 33. aras diyor ki:

  Azerbaycan vatandaşıyım yurtdışından telefon getirdim nasıl kayıt ettirebilirim.teşekkür ederim

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasapotunuzla birlikte bir bayiden kayıt işlemi yapabilirsiniz.

 34. sinan köçe diyor ki:

  yurtdışından c6 geldi bana hediye.100tl yatırdıktan sonra pasaport’a gerek var mı? yoksa 100tl yatırdıktan sonra işlem bitiyor mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL yatırmanızın Pasaport Kaydı için. Önce 100 TL yatacak sonra Pasaport KAydı yaptırılacak.

 35. nimet diyor ki:

  merhaba. i phone 5 kaydı yaptırcam fakat bır sure sonra kapanır dıyorlar acaba kapanır mı? Sorun yaşarmıyım? Tesekkurler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yasal Yollardan yaptırısanız sorun yaşamazsınız

 36. Zeynep diyor ki:

  merhaba, Amerika’dan Iphone 5 getirttim. Başkasının pasaportuna işleteceğim. O kişinin de bankaya ödeme yaparken yanımda olmasına gerek var mı? Bir de Kıbrıs’a giriş çıkış yapmış birine telefonumu kayıt yaptıram mümkün mü? Sadece giriş kartıylamı yapacağız bilgi verirmisiniz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Para yatırırken yanınızda olmasına gerek yok. Bilgileri olsun yeter.
   Kıbrıs için Giriş – Çıkış Kartı yeterli olacaktır.

 37. Mustafa diyor ki:

  Merhaba,

  Yurtdışından bir adet iPhone ve bir adet Galaxy S3 olmak üzere telefonların giriş kaydını bir kurum tarafından yapıldı.(200tl karşılıgında). yaklaşık 3 ay sonra telefonlarımız kapandı ve IMEI’nin kayıtdışı olduğu mesajı geldi. Biz pasaport üzerine kayıt yapıldığını zannettik acaba bu sorun pasaport üzerine kayıt yapılmadığından ötürü mü oldu? Burada suç kayıt yapan kurumda mıdır? Diğer sorum da şu aşamadan itibaren ne yapmalıyız?

  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Siz kendi pasaportunuz olmadan bir kuruma verdi ve kayıt ettirdi iseniz nasıl bir kayıt olduğunu bilemezsiniz. Kuruma dairde hiçbir işlem yapamazsınız.
   Buradaki tüm suç sizin aslında kendinizin yapması gereken bir işi başka bir noktaya devretmenizden ve takibini yapmamanızdan dolayı sizdedir.

   Başka pasaport bularak cihazları kayıt ettirmeniz gerekecek. Ama önce TK ile bir görüşün. Cihazların durumu hakkında bilgi alın.

 38. cengiz diyor ki:

  Merhaba
  Yolcu cep tel harcını bankaya yatırdıktan sonraki gün e-devlet’ten pasapart kaydı yapmayı denedik,fakat pasaport’un cihaz kayıt hakkının dolu olduğunu gördük ! Banka dekontu ile geri iade veya başka bir çözüm yolu sözkonusumudur ? ya da tekrar başka bir pasaport ile silbaştan kayıt yaptırılabilirmi? (Imeı numarası ile 115 tl harç başka tc nosu ile önceden yatırılması farkedermi?)

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Konuyla alakalı olarak TK ile görüşmeniz gerekecek. Onlar üzerinden gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 39. canan diyor ki:

  ben iphone 5 aldım almanyadan bir tanıdıgımızın üstüne actırdık butun ıslemlerı yaptık. yarım saat sonra imei kodumlar birlikte telefonumun 1 hafta ıcınde kapanacagı yazıyordu. baska bir pasaportla kaydettıgımız pasaportu 1 hafta ıcınde degıstırırsem telefonum kapanır mı yanı baska pasaportun üstüne kayıt yaptırabılırmıyım gene?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Tam olarak sorunu anlayamadım. Kayıt Yaptıysanız o zaman sıkıntı yok. Sisteme geç düşebilir. Kayıt yapılmadıysa başka bir pasaporta kayıt yapabilirsiniz.

 40. Deniz diyor ki:

  Merhabalar benim Türkiyede kullandigim 2 hat var eger ben telefonumu turkcelle kaydettirirsem surekli turkcelle mi kullanmak zorunda kalirim yoksa avea hattimi da kullanabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İstediğiniz hattı kullanabilirsiniz. Orada Turkcell, Avea veya Vodafone bayisi, sadece ARACIDIR. Başka bir etkisi yok.

 41. osman avsar diyor ki:

  Selam
  Daha once bilgi almistaim ama bi sorum daha olacak. Benim telefonum iphone 5 japonya cikisli. Bu makineyi turkiyede kullanmak icin sadece 100 lira yatiralarak kullana bilirmiyim? yani bazi arkadaslar makinayi sifre kirici gibi bir sey gerekli dedi boyle bisi gereklimi?100 lirayi yatirdiktan sonra herhangi bir sirkettenden iphone 5 karti alip taksam sorunsuz calisirmi?
  Selametle

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Öncelikle Pasaport Kaydı için 115 TL ödeme yapmanız lazım.

   Cihaz SİM KİLİTLİ olarak geliyorsa Sim Kırma İşlemi yapmanız gerek. Bunun içinde sizden 100 TL gibi bir ücret isteyebilir teknik servisler. Bu size gelecek cihazın durumuna bağlıdır. SİM FREE olarak gelen bir cihazda e bir işlem yapmanıza gerek kalmadan direkt olarak kullanabilirsinz.

 42. seda diyor ki:

  ben yolcu cep tel harcını yanlış bir isimle yatırdım para iadesi için ne yapabilirim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Önce TK ile görüşün. Sonrasında da Vergi Dairesi ile. Yanlışlık TK tarafından çözüme kavuşursa sıkınt yok. Yoksa Vergi Dairesi ile görüşmeniz gerekecek.

 43. aytaç diyor ki:

  Sistemin IMEI Kodunu görmesine ve bunu TK’ya bildirmesi maximum kaç gün sürer? Telefon yurtdışından geldikten sonra en fazla kaç gün sonra kapanır?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bu süre bazen 3 güne kadar düşebiliyor. Bazen de 1-2 ayı bulabiliyor.

 44. Çağla diyor ki:

  Merhaba. benim bir misafirim var, yurtdışından geldi, Türkiyeye 27 şubatta giriş yaptı, antalyadan hat aldı, sürekli kullanım sim kartı ile – 45tl ye. fakat telefon bugün kapandı, misafirim 1 hafta sonra gidecektir. bu telefonlar kayıtsiz 1 ay kullanıma açık değilmi dir?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   1 aylık bir süre yok. Telefona sim kart takıldıktan sonra 1 hafta veya 1 ay içerisinde kapanabilir. Yani net bir süresi yok ne yazık ki. Sistemin IMEI Kodunu görmesine ve bunu TK’ya bildirmesi süresine göre değişiyr.

 45. emre diyor ki:

  merhaba,Bana bu gün amerikadan iphone 5 geldi. sim kilitsiz.Ancak telefonu açtığımda sim kartsız işlem yapamıyorum içinde kart olmadığı için o yüzden IMEI numarasınıda göremiyorum şimdi benim sırasıyla hangi işlemleri yapmam lazım önce kart mı pasaport mu vergi mi ve IMEI görmenin başka yolu var mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihazı açmanız için öncelikle iTunes İşlemlerini yapmanız lazım. Bu işlem içinde herhangi bir sim kart ile aktivasyonu yapabilirsiniz.
   Sonrasında IMEI Kodu elinizde olacaktır. Sırasıyla Vergi Ödemesini yaparak bir Bayiden veya E-Devlet sisteminden cihazın kaydını yapabilirsiniz.

 46. ferit diyor ki:

  iyi günler. devlet kayıt altına alınma bahanesiylen resmen vatandaşın parasını gasp etmektedir. biri de çıkıp demiyor. vergi parsını niye verim kardeşim demiyor. sizce devlet resmen hırsızlık yapmıyor mu???

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herkes kendi cephesinen bakıyor. Aslında bu işin ilk adımını yine bizler yani halk attık. Torbalar ile yurtdışından zihaz sokulmasa, Vergi Kaçırmada bir anda en üst sıralara çıkılmasa bu şekilde bir önlem de alınmayacaktı.

   Hırsızlık demesekte bazı şartlar ile daha stabil hale getirilebilir. Ancak bazen yasakların da olması gerekiyor. Ülke içindeki üretici ve satıcıları korumak, Halk için belli bi seviyeyi sağlamak için.

 47. oktay diyor ki:

  merhaba bana 5 ay önce telefon gelmiş ama gümrükten girişi var bur da başkasının pasaportuyla açtırsam sorun olur mu daha telefon hiç açılmamış ne yapmalıyım

 48. oktay diyor ki:

  merhaba bana 5 ay önce telefon gelmiş ama gümrükten girişi var burda başkasının pasaportuyla actırsam sorun olurmu daha telefon hiç açılmamış

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herhangi bir sorun olmaz.

 49. ishak diyor ki:

  mrhb bana yurt dışından kardesim ıphone 4 s getirdi kapanmaması için ne yapmam gerekiyor. ve açtırdıktan sonra ilerde kapanma riski varmı

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herşeyi prosedürüne uygun bir şekilde yaparsanız kapanma ihtimali olmaz. Olsa dahi müdehale imkanınız olur.
   Yapmanız gereken Pasaport Kaydı yaptırmak olacaktır.

 50. koray diyor ki:

  ben Iphone 4S aldım yurt dışından gelmiş. telefonun kaydını baska eski bi telefon üzerine yapmışlar. benim ıphone ımeısini girdim mi ericson telefon gözüküyor. bu yasal mı ? en azından telefonum kapanır mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yasal değil. Kapanma ihtimali var. Birçok iPhone servisinden de yararlanamama gibi bir durum var.

 51. Betül diyor ki:

  Peki , pasaport süresi varmi cunku ben yazin actirtmistim onceden 2 yilda bir cihaz bir pasaport ustune actiriliyordu o hale gecerlimi ? simdiden tesekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 yıl bekleme süresi devam ediyor.

 52. hande diyor ki:

  arkadaşımın babası yurtdışından geldi ama başka bir ilde oturuyor.ben vergi ücretini onun adına yatırsam ve makbuzu göndersem o da abone merkezine pasaportuyla gitse benim telefonun Imei numarasını verse kaydını yaptırsa , bende bulunduğum ildeki abone merkezinde aldığım telefonla gitsem sim kartı taktırsam olur mu acaba yardımcı olur musunuz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sizin telefoncuya gitmenize gerek yok. Ödemeyi yapın, IMEI kodunu gönderin, oradan bir telefoncudan işlemleri halletsinler.

 53. Batuhan diyor ki:

  Peki passaport olmadan olurmu mesela kıbrıs,gürcistan(vizesiz ülkeler) a gitmiş olmam geçerlimi(son 15 gün içinde) eğer geçerli ise pek uzak değil ve kapıdada öyle 50 tl felan istenmiyor 5-10 tl isteniyor ama passaportsuz sadece geçiş belgesi geçerlimi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Çıkış yapıp Giriş yapabilirsiniz. KKTC den de giriş yapıp işlem yaptırabilirsiniz. Bir ebrak veriyorlar gümrükte. O evrak ile işlemler yapılıyor. Ancak yine de sizden Pazaport istenecektir. Pasaport + Giriş Belgesi. Sisteme girişte pasaport zorunlu. Pasaportta tarih olmaması durumunda ise Giriş Belgesi de ek olarak istenir.

 54. hande diyor ki:

  vergi ücreti 100 tl mi? 115 tl mi? hangisi doğru..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Resmi olarak verilen bilgi 100 TL. Ancak bazı arkadaşlar Banka üzerinden gönderimlerde 115 TL alındığını belittiler.

 55. osman avsar diyor ki:

  Selam Ben japonyada yasamaktayim 6 ayligina turkiyeye donmeyi dusunuyorum. Bu zaman icinde japonyada kullandigim iphone 5 i turkiyede kullanmak istiyorum. Herhangi bir turkiyede sebeke hatti alip 6 ay sonra tekrar kapattirmak istiyorum. Ne gibi bir yol izlemem gerekir? lutfen tavsiyelerinizi yazarmisiniz? Simdiden cok tesekkurler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ülkeye giriş yapınca 100 TL Harç Ödemesi yaparak cihazı kaydettirmeniz gerekli.
   Sonrasında bir hat alıp kullanabilirsiniz. Ön Ödemeli hat alırsanız sorun yaşamaz, ekstra fatura vs. ödemek durumunda kalmazsınız

 56. hidayet diyor ki:

  yurt disindan getirdigim telefonu actirmak icin turkcel GSM bayisine ugradim ve dedilerki 115 lira bankaya yatiracaksiniz makbuzu bize getireceksiniz ve 20 tl de bize odeyeceksiniz denildi bu dagrumudur cunku ben sadece 100 lira biliyordum

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Fiyatta bir değişim olmuş olabilir. Dilerseniz Bankaya ödeme yapmak yerine Vergi Dairesi üz

 57. Kemal Kağan diyor ki:

  Vergi dairesine yurt dışından gelen telefonlar için harç yatirdıktan sonra pasoporta işlemek gereklimidir yinede.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihaz Kaydı yapmak isteyenlerin öncelikle VERGİ DAİRELERİNE Uğraması ve CİHAZ KAYDI İÇİN 100 TL Ödeme yapması gerekmektedir. Sonrasında VERGİ DAİRESİ tarafından verilen Evrak ile herhangi bir GSM Bayisine uğramaları ve Kayıt İşlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 58. UĞUR AKTAŞ diyor ki:

  İyi günler. 2012’de yurtdışından tablet alıp, pasaportuma işlettim. Bu yıl gittiğimde telefon alabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir pasaporta 2 Ylda bir kayıt yapabilirsiniz.

 59. Oyku diyor ki:

  Vergi dairesine harç yatirirken pasaport sahibinin olması gerekiyor mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Olması lazım diye bir kural yok. Bilgilerine sahipseniz sizde gidip ödeme yapabilirsiniz. Devler para alırken fazla bürokrasi sokmaz araya. Sadece öderken bürokrasiyi devreye alır.

 60. gunay diyor ki:

  merhaba. ben yurt disinda yasiyorum. istanbula gelmeyi dusunuyorum. eskiden geldigimde turkcell hattimi baska bir cihaz icin kayit ettirmistim. simdi yeni cihazda o numarayi kullana bilecek miyim??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Numarayı kullanabilirsiniz. Ancak yeni bir telefon getirecekseniz o telefon için yeni bir hat almanız gerekebilir.

 61. Aykan diyor ki:

  Merhabalar ben turkiyeden yurtdışı telefonu aldım ve kayıt ettirmisti aldığım yer fakat şimdi telefonunuz kayitdisidir ve kapanacaktır diye mesaj geldi şimdi ben telefonu nasıl kayıt edebilirim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   TK ile görüşünüz. Neden iptal olduğu bilgisini vereceklerdir.

 62. mgky diyor ki:

  Merhaba, 4 Ocak tarihinde Turkiye’ye giriş yaptım ve havaalanında 115 TL vergimi kendi TC kimliğim ile ödedim. Daha sonra Vodafone mağzasına gittiğimde telefon numaram annemin üzerine olduğu için benim pasaportuma kayıt yapamayacaklarını söylediler. Annem ile aynı şehirde yaşamıyorum ve kayıt işlemini kendim yaptırmak istiyorum. Acaba kayıt için yeni bir hat açtırsam olur mu kendi üzerime olması için? ve ben yeni bir hat açtırıp o numara üzerine kaydettirdikten sonra, telefonumu şu anda annemin üzerine olan ama benim yıllardır kullandığım gsm kartı ile kullanabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vodafone bayisine giderek Kayıt İşlemi yapacağınızı ve SIFIR Hat alacağınızı belirtin. Veya ÜCRETSİZ DEVİR hizmetinden faydalanmak istediğinizi belirtin.
   İlk işlem daha hızlı olacaktır.

 63. Ern diyor ki:

  Peki 18 yasından küçükler turkiyede kendi pasaportuna isletebiliyormu

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İşlenebiliyor.

 64. Ern diyor ki:

  Ben yakın zamanda yurtdışına çıkacağım fakat 18 yasından küçüğüm abim ve kendim icin toplamda 2 adet iPhone 5 getirmek istiyorum. Pasaport basına 1 telefon kaydedebilecegim icin turkiyede abimin pasaportuna işletmek zorunda kalacağız isletecegimiz pasaportun mutlaka yurtdışına çıkmış olması gerekli mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Son 1 ay içerisinde Ülkeye Giriş yapmış olması lazımdır.

 65. FATİH diyor ki:

  115 tl olarak harcı başkasının adına yatırdım, dekontta benim adım geçmiyor.iadesini ben alabilirmiyim.?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   O kişinin gitmesi lazım.

 66. ibrahim diyor ki:

  vergi dairesine harcı yatırdıktan sora kaç gün içerisinde turkcell timde kayıt ettirmem gerekiyor?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir süresi yok

 67. ibrahim diyor ki:

  vergi dairesine harçlar yatırılırken yanımızda pasaport sahibi olması gerekiyormu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Sahibinin bilgileri olmalıdır. Kendisi olursa iyi olur. Olmasa da olur.

 68. Mazhar Ertekin diyor ki:

  Yurtdisindan At&t locked olan telefonumu yigenime hediye olarak getirdim at&t uzerinden unlock yaptim, yigenimin halihazirda kullandigi vodafone SIM kartini taktik telefon calisiyor. Kaydi yapilmadi vergisi odenmedi ama telefon calisiyor. Bir sakincasi varmi varsa nedir, ne yapmamiz gerekir?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sakıncası yok. Çünkü en geç 1-2 hafta içerisinde zaten kapanacaktır. Hat direkt kapanmıyor. 1-2 hafta sürüyor kapanma işleminin başlaması.

 69. Mlk diyor ki:

  merhaba ben geçen sene awrupadan telefon aldm we burada açtırdım pasaportumla harç para yasası gelmeden önce . şimdi de kıbrıstan giriş kağıdıyla geldm we elefon aldm açtırmak isiyorum 1 sene oldu açtırırlar mı telefonu ??
  Teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 senenin dolmuş olması lazım. 2 sene dolmadan işlem yaptıramazsınız.

 70. ibrahim diyor ki:

  merhaba yurtdısından gelen ıphone 4 telefonumun ımeı numarasını yanlıs olarak vergı daıresıne 100 tl makbuz karsılıgında ıslettım hatayı farkedınce aynı pasaporta dogru ımeı numarasınıu ısletıp tekrar 100 tl odedım oncekı odemıs oldugum 100 tlyı nasıl gerı alabılırım sımdıden tesekkurler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergi Dairesinden iade alabilirsiniz.

  2. ibrahim diyor ki:

   vergı daıresıne gıttım ama ıllakı eskı yatırmıs oldugum makbuzun aslını ıstıyor oda elımde yok baska turlu alma sansım yokmu cunku btk bana makbuz yerıne baska bır yazı gonderdı onuda vergı daıresı kabul etmıyor lutfen ne yapacagımı solermısınız tesekkurler.yatırdıgım parayı alamayacakmıyım.

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Makbuzu iade etmeniz gerek. Daha sonra kullanılmaması için Aslı Olması lazım. BTK tarafından size gönderilen yazıda tam olarak ne yazıyor bilemiyorum ama eğer Makbuz BTK’ya gitti ise onlardan geri talep etmeniz gerekecektir.

 71. Arzu diyor ki:

  100 ibaresini kaldiralim lutfen harc 115 tl oldu..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   BTK’nın sitesinde böyle bir bilgi henüz yok. Size bu bilgiyi kim verdi acaba.

  2. Arzu diyor ki:

   2 gun once yatirdim… makbuz elimde…e devlet tende kaydimi gerceklestirdim..
   Makbuzun fotosunu koyabiluyormuyuz…

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Bilgi için teşekkürler. BTK’ya konu ile alakalı bir mail atıyorum şimdi. Resmi bir açıklama yayınlanmadı diye biliyorum ama garanti olsun.

  3. Arzu diyor ki:

   Tabi yazın .. onaylayin…

 72. murat diyor ki:

  gemıde çalısıyorum ıspanyadan samsung telefon aldım turkcell hattımı takıp bu telefonu italya fransa ve yunanıstan da kullandım sımdı turkıye ye gelınce 100 tl harç v.s çok gülünç bi rakam bence bu rakamın düşürülmesi lazım avrupa da böyle bi durum yok vergilerimizi zaten ödüyoruz bu nasıl iş ??????????

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergileri kime ödüyorsunuz?

 73. Enes diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar , Ben kanada’dan telefon getirmek istiyorum halam getircek peki ortalama 400 $ (Lg Nexus 4 Google ) değerindeki bir telefon için gümrüke kaç para vermesi gerekir kendi getircek ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gümrük konusunda net bir bilgim yok. Ancak eğer 1-2 tane olursa bir ödeme yapmasına gerek olmuyor diye biliyorum. Kendi kullanıyormuş gibi cebinde getirebilir. Ancak 3-5 tane getirecekse o zaman sıkıntı olabiliyor.

   Detaylı tarife bilgisi için: http://www.gumrukticaret.gov.tr/altsayfa/icerik/374/170/tarife.html

  2. Enes diyor ki:

   Peki kendine getirmiş gibi gösterirse ben burda pasaportlu birinin üstüne alabilirmiyim ve de 100 tl vermem gerekirme gsm hatlarına ? Çünkü getiren kişi sürekli orada yaşıyor

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    100 TL her halükarda vermeniz gerekiyor. Gümrükte cihazı Türkiye’ye sokmak için 1000 TL bile ödeseniz kayıt için 100 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Başkasının adına kayıt ettirebilirsiniz sorun olmaz. Ancak getiren kişi Yabancı Pasaport sahibi olduğundan Süre Kısıtlamalı olur. 3 ay 6 ay gibi bir süre sonunda yine kapanır.

 74. pasham1903 diyor ki:

  iyi ünler. ben yurtdısından ip5 getirttim. bi arkadasımın amcası 3 hafta önce almanyadan geldi. fakat kendisi almanyada yasadığı için onun üzerine kayıt yaptırabilirmiyim? Türk pasaportu ve vergi numarası falan herseyi var? cünkü yurtdısında yasayan türklerin en fazla 6 aylık kayıt yaptırabildiğini duymustum böyle bir sey varmı?? birde bu pasayortun üstüne daha önce kayıt olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   6 ay sınır var. TK ile göşebilirsiniz sürenin dolup dolmadığını öğrenmek için.

 75. güneş diyor ki:

  Selamlar.Babamın yurtdışından getirdiği iphone marka telefonun vergisini ödemek üzere bankaya gittik.Telefonu kendimin kullanacağını söyledim.Bankacı da vergiyi benim adıma aldı.Telefonu açtırmak için yetkili telefon bayiine gittiğimizde pasaportta kimin adı varsa vergi tahsil ödemesinin onun adına yapılması gerektiğini söyledi.Görüştüğüm bi kaç farklı telefon bayisi de imei numarasının yeterli olduğunu söyledi.Bu şekilde kayıt yaptırmalımıyım yoksa vergi dairesinden düzeltme mi gerçekleştirmem gerekiyor.Teşekkürler..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Veri Dairesinden düzeltme yapmanız lazım. Pasaport Sahibi ile Vergi Ödemesini yapan aynı kişi olmalıdır.

 76. güneş diyor ki:

  selamlar..babam yurtdışından iphone marka telefonun vergisini ödemek için babamla bankaya gittik.Telefonu kendim kullanacığımı söledim memur da pasaportta babamın adının yazmasına rağmen vergiyi benim adıma kesit.Görüştüğümüz bi telefon bayi de bu şekilde kayıt yapılamayacağını pasaportta yazan isimle vergi ödeme evrağındaki ismin aynı olması gerektiğini söyledi.Başka bi bayi de imei numarasının yeterli olduğunu söyledi.Bu şekilde kayıt yaptırsam bi sorun olur mu?Banka yapılan işlemi düzeltemedi.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Veri Dairesinden düzeltme yapmanız lazım. Pasaport Sahibi ile Vergi Ödemesini yapan aynı kişi olmalıdır..

 77. arzu diyor ki:

  yurtdışından note2 geldi henüz kaydettirmedik… ankarada hangi vergi daresine kayır yaptırmak gerekiyorr.

  izmirdede olabilirr bazıları bankaya yatırdım demiş …bankaya yatırınca pasaport bilgilerini nasıl görecekler neye göre onay verilecek…

  birde pasaport sahibi başkası telefonu başkası kullanacak …
  kayıt sırasında telefonun kullanılacağı numarayımı vermek gerekiyorr…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herhangi bir Vergi Dairesine gitmeniz yeterli. Bir sınır yada fark yok.

   Pasaport TR ise numara vermenizin bir anlamı yok. Her hatta açık olacak zaten. Yabancı Pasapot ise o zaman da yeni bir hat almak gerekecektir.

 78. kazım diyor ki:

  iyi günler ben bankadan 100 tl yatırdım ama dekontumda ımeı numarası yazmıo . bu bana bi sıkıntı oluşturur mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kimlik Bilgilri mevcutsa sorun olmaz.

 79. can diyor ki:

  finlandiyadan yurtdışından telefon geldi açtırmadık 5 aydır falan sonra finlandiya hattı vardı onu çıkarttım turcell hattını kattım ve açıldı ama dili ingilizce sms atabiliyosun facebooka giriyor peki açtırmasak nolur

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   1 hafta ile 1 ay arasında bir SMS gelir. Cihazınız kapanmıştır diye. Sonrasında da açtırana kadar GSM Bağlantısı kesilir.

 80. Baran diyor ki:

  Ben yurt dısından iphone 4s aldım fakat şu an telefon gümrükte kaldı yurt dışından gelen elektronik eşyaları teslim etmiyorlarmış benim bu telefonu alma şansım var mı ? Pasaportumda var pasaportumla beraber gidersem alabilir miyim telefonu ebaydan sipariş ettim

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gümrükten cihazı alabilmek için Vergi Ödemelerini yapmanız gerekiyor. Pasaport Kaydı sonraki işlem. Öncelikle Gümrük ile görüşmeli ve ne kadarlık bir vergi ödemesi yapmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor.

 81. atesci diyor ki:

  yurdisindan giriş pasaporta degilde hava alanında bir giriş belgesi verildi bu belgeyle telefon açabilirmiyiz ve türküye vatandaşıyım.

 82. ömer diyor ki:

  abim almanyadan gelirken galxy s3 getirdi fakat kendi kayıt işlemini yaptırmadı. şuan telefon bende ve pasaportum yok pasaport olmadan ben bu telefonu kullanıma açdırabiliyor muyum..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yasal olarak hayır. Yasa dışı yollardan evet.

 83. gül diyor ki:

  bankadan 100 TL lik harç tutarını, pasaport sahibinin T.C. si yerine kendi T.C. numarama yatırdım, yanlış olduğu için sistem kabul etmedi ve tekrar başka bir bankadan ödeme yaparak hallettim fakat ilk yatırdığım parayı nasıl geri alırım? btk yı aradım herhangi bir vergi dairesinden alabilirsiniz diyor fakat vergi dairesi bizim vergi dairemiz adına yatan parayı geri veririz diyor, dekontta sadece 9151 kodu var,vergi dairesi yazmıyor, ne yapmam gerekiyor ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bankadan siz nereye yatırdınız ödemeyi acaba. Dekontla beraber gidip Vergi Dairesine sorunuz. Hangi Vergi Dairesine gitti diye ücret. Bir de banka ile görüşün.

 84. inci yılmaz diyor ki:

  oğlum ABD de öğrenci ve 3 haftalığına tatile geliyor. Burada vodafon sim kartını kullanacak. Dönünce yine ABD de geçerli sim kartını kullanacak. Cihazı kaydettirmemiz gerekli mi, kaydettirdiğimiz takdirde dönüşte diğer kartı kullanabilir mi

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihazı 1 gün bile kullanacak olsa kaydettirmeniz gerekli yasal olarak. Ama 3 haftanın içerisinde kaydettirmeden de bekleyebilirsiniz. Belki ilk hafta kapanabilir belki de 3 hafta cihaz kapanmayabilir.

   Kayıt işlemi sadece TR için. Gittiği ülkede eski sim kartı kullanabilir. Cihazı kaydettirmesi durumunda sonraki gelişlerinde de sorunsuz br şekilde telefonu kullanabilecektir.

 85. ibrahim diyor ki:

  merhaba bana fransadan ıphone 4 geldı telefonu vergı daıresıne ıslettım ama ama yanlış işletmişim başka bir numara uzerıne yanı telefonun kendı ımeı numarasına degıl yaklasık 1 ay oldu busaatten sonra neyapılabılır bı akıl verırsenız sevınırım

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   TK ile görüşün. Son kararı onlar verebilirler.

 86. Onur diyor ki:

  Merhaba, 1 hafta once amerikadan telefonum geldi. 4 gun oncede bir arkadasim taylanddan ulkeye giris yapti. Kendi pasaportuna kayit ettirmeme musade etti. 100 tl ucreti kendisine verdim ve yarin kayit ettiricek. benden hattimin sahibi annem oldugu icin onun bilgilerini istedi (tc kimlik vs) bu dogrumudur istenirmi? birde bu İslemin takibi icin neler yapmaliyim. Hangi raddede oldugunu yada olumlu veya olumsuz sonucunu nereden anlayabilirim. Birde bana yarin kayit yaptigi sirada bir mesaj gelicegini soledi bu ne mesajidir?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   O bilgilere gerek yok. Tüm kayıt işlemleri Arkadaşınız Adına olacak. Annenizle veya Sizle ilgili bir bilgiye ihtiyacı olmayacak.
   Takip için http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresini kullanabilirsiniz.

 87. ferhat diyor ki:

  yurt dışından bir telefon getirttim. Kayıt için pasaportla beraber maliyede harç yatırdılar. Ancak pasaportun süresi bir gün geçmiş. Maliyedeki eleman ve para yatıran kişi farketmemişler. Abone merkezleride işlem yapmıyorlar. Ne yapmalıyım….

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergi Dairesine geri gidip ödemenizi geri talep edebilirsiniz. Ancak sonuç ne olur bir şey diyemiyorum.

 88. Melody diyor ki:

  Evet sim kilidi var kendi hattımı taktım pin kodundan sonra kilit şifresi istedi. telefonun markası huaweı … Teşekkürler..

 89. Melody diyor ki:

  Merhaba. Bana yurt dışından telefon geldi. Şimdi vergi dairesini harcı yatırıp bütün gerekli belgelerle kayıt yaptırdıktan sonra kullanabilir miyim ? Sim kilidi kırdıracak mıyım yoksa ? Pasaporta kayıt olunca otomatik açılıyor mu ? Şimdiden teşekkürler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gelecek cihazın nasıl olacağı konusunda bir şey diyemem. Yani Sim Kilit yok ise kayıt sonrasında kullanabilirsiniz. Eğer Sim Kilit var ise kayıt sonrasında sim kilit için de işlem yapmalısınız.

 90. kursat diyor ki:

  mrb gecen sene yurtdisindan almis oldugum telefonumu Turkiye de pasaportuma işlettim yurtdısına geri döndüğümde teknik bir arıza nedeni ile telefonumu garanti kapsamında değiştirdim dolayısı ile telefonumun imei numarasıda değişmiş oldu. Telefonumu almış olduğum yetkili firmadan garanti kapsamında değiştirilmiş olduğuna dair bir yazı aldım. Bu yazıyı henüz ibraz etmedim.Telefonum şuan kayıt dışı gözüküyor ve Türkiye ye döneceğim zaman pasaporta işletme süresi olan 2 yıl dolmamış olacak ve bu hakkım zayi olmuş gibi gözüküyor ve telefonum kapanacak.Bu almış olduğum belge ile telefonumun kaydını pasaportuma yaptırabilirmiyim ve tekrar dan ücret ödemem gerekiyormu?şimdeden teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Size verilen ddeğişim belgesi ile TK ya başvuruda bulunun. Aktarım yapılacaktır. 2 yıl dolmadığı için zaten yeni kayıt yaptıramazsınız.

 91. korey diyor ki:

  iyi günler ben yurtdışından akrabalar arcılığıyla telefon getirecem onların pasaporta kaydettirecem onların pasaporta kaydettirdimi sadece tek operatöremi açık oluyo yoksa tüm operatörleremi ayrıca bayiye gittiğimde ücret olarak 130 tl istediler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sorunuzda hiçbir bilgi yok. Gelecek olanlar Yabancı Pasaport sahibimi, Çifte vatandaş mı, Ülkemizde ikametgahları var mı… Konu hakkında soru cevaplara http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html adresinden ulaşabilirsiniz.

 92. mehmet taşkaya diyor ki:

  mrb kolay gelsin ben arkadasımın pasaportunu aldım ve vergı dairesine 100 tl odedım makbuzunu aldım ama arkadasım bir sene once ben işlettim başka bi telefon dedi :) tahmin ediyorum acılmayacak acılmadıgın da yatırdıgım para bosunamı gidecek yada baska bi pasaport bulup tekrar o verdıgım pasaportumu degıstırecegım ve ek ucret olurmu ????

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport ve İmei kodu o makbuz da yer alıyor olmalı. O sebeple başka bir pasaport için kullanamayabilirsiniz.
   Net bir cevap alabilmek için Vergi Dairesi ile görüşmeniz gerekecektir.

 93. emin şahin diyor ki:

  merhaba kolay gelsin amerikadan bir telefon geldi ve bu telefon kaydını turkıyede geçci süre çalışan yabancı uyruklu birisinin pasportunu kullanarak yaptıracam bu kayıt işlemini yaparken vergi dairesine parayı kendisimi ödemesi gerekiyor? bu arkadasın uzerine kayıt yaptırdıktan sobnra bana ait olan eskiden kullandıgım gsm kartını kullanamıyormuyum?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ödeme yapmanız gerek. Diğer konu hakkında Lütfen http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html sayfasındaki Sor Cevap Bölümüne bakınız.

 94. Emre diyor ki:

  Merhaba,
  Pasaport benim değil. Vergi dairesine ödemeyi ben yapsam da olur mu yoksa pasaportuna kaydedilecek kişinin mi gidip harcı ödemesi gerekiyor?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evraklar varsa elinizde gidelirsiniz. Pasaportunu kimliğini ve cihazı almanız gerek yanınıza. Ama Vergi Dairelerinden bazen sıkıntı yapıp pasaport sahibini isteyenler olabilir.

 95. civan diyor ki:

  Merhaba, yurt dışından gelen yabancı uyruklu arkadaşım bana bir telefon getirecek. Bir kaç gün kaldıktan sonra tekrar ülkesine dönecek. Getireceği telefonu onun pasaportuna kaydedebilirmiyim ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kayddetirebilir. Ancak baszı sınırlamalar var. Soru Cevap bölümüne bakınız: http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html

 96. hasan diyor ki:

  merhaba.bir sene önce yurtdışından telefon getirip pasaporta kaydettirdim.eski telefonumun imei numarasını pasaporttan iptal ettirip yenisini kaydedebilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ettiremezsiniz. 2 sene beklemeniz gerek.

 97. nil diyor ki:

  merhaba yurtdışından telefonu getiren kişinin türk pasaportu ile açtırılırsa tek hat kullanabilmesi gibi bir durum mu var, tek hat ne demek, yani o cihaz kaydedilldikten sonra sadece tek bir sim kartı mı okuyacak? ve yabancı pasaport ile açtırılırsa ikametgah ile birlikte verig dairesine ücret yatırıldıktan sonra gsm bayiine mi gitmek gerekiyor?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Öncelikle cihazı getiren TÜRK PASAPORTU ile işlem yaptırıyorsa BÜTÜN HATLARDA o cihaz kullanılabilir.
   TEK HAT olayı Kayıt Sırasında size verilen, Sözleşlmesi TK’ya gönderilen hattır. Kayıt işlemi o Hat ve Numara üzerinden yapılır ve başka hiçbir sim kartı kullanamazsınız o cihazda.
   Eğer 1.cil İkametgahınız Türkiye görünüyor ise yine Yabancı yada Türk Pasaportu ile işlem yapabilir ve her hatta aktif olarak cihazın kaydını yaparsınız.

   Pasaportunuz ne olursa olsun işlemleri tamamlamak için önce VERGİ DAİRESİNE 100 TL ödeme yapmanız, sonrasında aldığınız DEKONT ile bir Bayiye uğrayıp kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

 98. can diyor ki:

  Merhaba, yurtdışından telefon aldım. Şu anki pasaportuma 01.01.2011 tarihinde telefon kaydettirmiştim. 01.12.2012 tarihinde yurtdışından Türkiye’ye giriş yapacağım. Telefonu bir ay kullanmadan beklesem 01.01.2013 tarihinde kendi pasaportuma kaydettirebilir miyim ? Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Tabi ki dediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Hat takıp kullanmaya da başlayabilirsiniz. 5 gün ile 1 ay arasında bir sürede kullanabilirsiniz. Kapanması durumunda ise kayıttan sonra 1-2 hafta içinde yeniden açılacaktır.

  2. can diyor ki:

   Tarihler hep günü gününe kritik diye merak etmiştim. İlginiz için teşekkür ederim.

 99. hikmet diyor ki:

  Yurt dışından telefon gelecek…Fatura belge filan yok nasıl kayıdını yaptırırım? yada yurt dışından telefon gelecek faturalı Burada kayıt olur mu ?
  yada yurt dışından telefon gelecek faturalı alanın ustune kayıtlı belgesi var kayıt olur mu ?
  Hangisi doğrudur yada yurt dışından telefon gelecek nasıl kayıt işlemi olur aydınlatırsanız sevinirim…saygılarıma

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yurtdışından gelen cihazları kayıt ettirmeniz için sizden bir Belge – Fatura vs. istenmez. İsteerseniz çöpte bulup getirin. Pasaport varsa ve 100 TL ödemesini yaptıysanız kayıt ettirebilirsiniz.

 100. serdar diyor ki:

  yurt dışından telefon getirdim. ama 3-4 ay önce başka bir telefon üzerime kayıt yaptırmıştım. bir kişinin üzerine sadece bir tane telefon kaydı yapıyomuşlar duydum, doğrumu acaba??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 senede 1 cihaz kayıt hakkınız var. 2 sene dolduktan sonra yeni bir cihaz kaydedebilirsiniz.

 101. Figen Letaconnoux diyor ki:

  Benim çift vatandaşlığım var ve yurtdışında yaşıyorum. Etiyopya’da ikamet etmekteyim. Türkiye’ye son gelişimde telefonum bir süre sonra kullanıma kapandı. 2 gün sonra yine Türkiye’ye geliyorum. Benim de 100 TL ödeme yapmam gerekiyor mu telefonumu kullanmak için? Bana yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kısa süreli kalacaksanız http://www.cepavantaj.com/yurt-disinda-yasayanlara-btkdan-imei-kayit-kolayligi-ve-harc-muafiyeti.html konumuza bakabilirsiniz. Ama bir kez kayıt edeyim her geldiğimde kulklanacağım diyorsanız o zaman 100 TL ödeme yaparak cihazı kullanıma açtırmanız gerek.

 102. seyma diyor ki:

  Benim cifte vatandasligim var yurt disindan giris cikis yaparken kimlik kartimi kullaniyorum. Gumrukten gecerken tlf actrmak icin memurdan giris yaptigima dair kagit aldim.bunlar yeterli degilmi illah pasaportmu olmasi lazim.kayit merkeznde pasaport olmasi lazm diyor. Ama elimde giris yaptigima dair kagitta var

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kimliğiniz, varsa pasaportunuz ve ekraklarınız ile bir bayiye uğrayınız. Kontrolleri yapsınlar ona göre Vergi Dairesine ödeme yaparak kayıt işlemini yaptırın. Elinizdeki evrakların ne olduğunu göremeden birşey diyemem.

 103. Burhan diyor ki:

  Pasaport arkadaşımın, 100TL ödemeyi vergi dairesine ben yapsam olurmu? Vergi dairesi ödenirken isim soruyorlar mı yada tam olarak hangi bilgileri soruyorlar? Tahminim sadece IMEI numarası ve telefon numarası sorarlar??
  bilgi rica ediyorum. Teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaportun ve kimliğin yanınızda olması lazım diye biliyorum. İstenebiliyor.

 104. Kadir diyor ki:

  Merhaba yabancı bir siteden telefon aldıracağım. Sitede telefonun tüm ağlar için açıldığı yazılmış. Bu telefonu Türkiyede kullanmak için 100 tl ödemek gerekiyor mu ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL ödeme yapmak ve Pasaport Kaydını yaptırmak durumundasınız. Orada yazılan olan Sim Kart Kilidi olayıdır. Ülkemizdeki Pasaport İşlemleri tamamen farklı bir işlemdir.

 105. Kadir diyor ki:

  Merhaba. Yabancı bi siteden telefon alıcam. Telefonun tüm kartlar için açık olduğunu yazmışlar. Şimdi ben alsam bu telefonu türkiyede çalışır mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bu konuda bir bilgi veremem. Nasıl bir cihaz gelecek, ülkemizdeki frekanslar destekleniyor mu, sim kilit var mı vs. vs. O sebeple bu tamamen sizin almanız gereken bir risk

 106. aykut diyor ki:

  slm.yurt dışından cep telefonu gelecek pasaporta kaydedilmemiş şekilde gelecek…telefon kapanırmı..eğer kapanırsa 100 tl harcı yatırsam acılırmı..

 107. ahmet ertek diyor ki:

  e-devletten pasaportla ilgili kısmı yapabiliyoruz, cihaz benim, pasaport nişanlımın, parayı bankadan ben mi yatırmalıyım yoksa nişanlım mı? açıklama kısmına ikimizin de adını mı yazmalıyız?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bankadan para yatırma gibi bir durum yok. Ödemeyi VERGİ DAİRESİNe yapacaksınız. Pasaport sahibi işlemleri yapmak zorunda.

 108. MerveKeser diyor ki:

  Ben 2 gun once butun islemleri yaptirdim 100 tl odedim turkcelle gidip ordada pasaport kopyasini falan verdim normal olarak hersey tamamlandi ama telefonum hala acilmadii? Neden olabilir ? Cihazim iphone 3

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kapanan bir cihazın açılma süreci 5 gün ile 15 gün arasında değişebilmektedir. Evrakların TK ya ulaşması, incelenmesi ve sonra onların operatörden cihazı aktif hale getirme talebi ile cihazınız aktif hale gelir.

  2. MerveKeser diyor ki:

   Kullandiğim hat avea ama turkcell de kullanima actirdim hattimin turkcell olmasi gibi bir sart yok degil mi ?

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Sorun olmaz. Böyle bir sınırlama yok

  3. MerveKeser diyor ki:

   Bilgileriniz için teşekkür ederim

  4. Yılmaz diyor ki:

   merve hanım bende sizinle hemen hemen aynı gün yaptırdım ama telefonum hattımı takıyorum açılmıyor sizde this iphone is not currently set up to work with carrier nedir diye bir cümle mi cıkıyor merak ettim acaba sim kilitli falan mı ? yardımcı olabilir misiniz

 109. özkan diyor ki:

  merhaba .
  kayıt yaptıgımız tlf ıcın yenı hat almamız gereklımı eskı hatımızı kullanabilir miyiz ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Türk Pasaportu veya Türkiye’den İkametgah Gösterbilen bir kişi her hatta her numara ile cihazı kullanabilir.

   Yabancı Pasaport ile işlem yapılacak ve tek hatta kullanım mümkünse yeni bir hat alınması gerekmektedir. Eski hatlarla olmaz.

 110. Gülay diyor ki:

  Aldığımız cihaz yurtdışında, kaydettirececeğimiz pasaportun 20’sinde süresi doluyor. Birincisi cihaz olmadan kayıt yaptırabiliyor muyuz? İkinci sorum pasaport sahibi şahsen olmadan (pasaportu yanımızda olmak suretiyle) vergi dairesine ücreti yatırıp kayıt yaptırabiliyor muyuz? Teşekkürler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihaz olmadan IMEI Kodunu bilerek işlem yapabilirsiniz.
   Pasaport sahibi olmadan işlem yapamazsınız. Sıkıntılar yaşanır.

 111. emre diyor ki:

  pasaportuna işletilecek kişinin Türkiye ye giriş tarihi 30 günü aşmayacak diye bir şey var mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet. Var
   Detaylı bilgi için şu konuyu inceleyebilirsiniz.http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html

 112. salih diyor ki:

  MERHABA, 2 adet cep telefonunu yurt dışından temmuz 2012 de getirdim, fakat kullanmadım ve işletmeyide unuttum, şu an işletebilirmiyim ayrıca bir pasaporta 2 adet işletebilirmiyiz. TŞK.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaporta işletme süresi yok. İstediğiniz zaman işletebilirsiniz.
   1 Pasaport üzerine 2 senede 1 telefon işletilebilir. İşletilme için Psaportun Son 30 Gün içerisinde ülkeye giriş yapmış olması gerekmektedir.

 113. makbule diyor ki:

  merhaba,bana 22 eylül tarihinde yurtdışından bir telefon geldi 23nde vergi dairesine harcı yatırdım fakat gsm bayisine gidilceğini bilmiyordum işin kötü yanı tekrar pasaport bulamıyorum ve bugün telefonum kapanmış bulunmakta herhangi bir süre bulunmadan başka bir pasaportla kayıt yaptırsam tekrar açılır mı yani şuan ne yapabilirim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başka pasaport ile kayıt yapabilirsiniz ama 100 TL ödemeyi yeniden yapmanız gerekecektir. O ödeme Pasaporta özel olarak işlenmektedir.

 114. şafak diyor ki:

  kardeşim herşey okeyde bu vergi dairesine gitmeden banka aracılıyla yatırabiliyomuyuz bu 100 tl lik harcı yatırılıyosa hangi bankalar ……hemen cevap yazarsan sevınırım teşekkürler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sadece Vergi Dairesi üzerinden ödeme yapabiliyorsunuz

 115. Serdar diyor ki:

  Peki telefon ve pasaporttan başka ne götürmek gerekiyo açtırmak için. Bide şu tek hat olayı nasıl oluyo ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport – Vergi dairesinden alınan harç ücret kağıdı – kimlik – telefon gerekli.
   Bir hat satın alıp sadece o hat ile kullanabiliyorsunuz. Başka hat çalışmıyor.

 116. Serdar diyor ki:

  Fakat kuzenim boşnak olduğu için bosna pasaportuyla yapabilirmi ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yaptırabilir. Ancan Yabancı Pasaport statüsünden işlem yapılır. Ya kısa süreli açık kalır yada TEK HATLA çalıştırabilirsiniz.

 117. Serdar diyor ki:

  Dediğim gibi haftaya Bosnadan bi kuzenim türkiyeye gelicek onun pasaportunu kullanarak kaydı yapabilrmiyiz ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Son 2 yıl içerisinde başka cihaz kaydı yaptırmadı ise yaptırabilir.

 118. Serdar diyor ki:

  Merhaba. Benim pasaportum var fakat yurt dışına en son 3-4 ay önce çıktım. Haftaya yabancı bi kuzenim türkiyeye gelicek bana aldığı telefonla beraber. Şimdi ben pasaportumla birlikte telefonu açtırmaya götürsem bi problem çıkarmı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaportun son ülkeye giriş tarihi 30 günü geçmemeli. Yani siz 3 ay önce yurda giriş yaptıysanız kayıt yaptıramazsınız. Ancak ülke dışına çıkıp geri gelmeniz durumunda 30 günlük süreç başlar ve kayıt hakkınız doğar.

 119. mesut diyor ki:

  pasaport yok.arkadasım almanyada.kargoyla yollayacak telefonu.sadece telefon ulaşacak bana.baska nasıl halledebilirim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başka bir yerden pasaport bulmanız gerek. Resmi olarak başka yolu yok.

 120. mesut diyor ki:

  s.a kardeşim. almanyadan bi telefon gelicek bana.yurtdısından kız arkadasımın pasaportuna işli.tlefon buraya geldigimde ne yapmam gerek?
  100 tl ödemem sartmı yoksa 50 tl civrnda bi paraya acılıyomu.kız arkadasım öyle actırmıstı telefonunu almanyadan gldiginde.acil cvp yazarsan sevinirim…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL vermeniz gerekli. 50 TL olayı yok. Gelince Pasaport ile gidip 100 TL ödeme yapmanız ve telefonu işletmeniz gerekli.

 121. fahri diyor ki:

  bu gün yurt dışından 1 telefon geldi. açtırmam için ne kadar ücret gerekli vergi dairesine telefonuda götürmem geretiyor mu yoksa sadece imail numarası vermem yeterlimi ne kadar harç ödeyeceğim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İMEİ kodu vermeniz yeterli. 100 TL vergi dairesine, 10 – 20 TL de bayiye veririsiniz. İnternetten yaparsanız 100 TL dışında bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz.

 122. Yalcin diyor ki:

  Cihaz ülkeye giriş yaptıktan sonra kaç gün icinde kaydolması gerekir. Herhangi bir sınır var mı süre olarak

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kayıt için bir süre yok. Ancak 1 hafta ile 1 ay gibi bir süre içerisinde cihaz kullanıma kapanır. Açtırana kadar Sim Kart gerektiren işlemler yapılamaz.

 123. AHMET diyor ki:

  YAKLASIK 1 YIL ONCE YURT DISINDAN TELEFON GELDİ KAYIT ETTİRDİK FAKAT YASAL UYARI BİR DAHA GELDİ BU MÜMKÜNMÜDÜR

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   TK ile bir görüşün dilerseniz.

 124. Handan diyor ki:

  Esim yurtdisindan telefon getirdi. Yarin islemlerini halledicem, yalniz esimin pasaportuna gecen sene kayit ettirdigi telefon vardi. Ama pasaport suresi doldugu icin bu sene pasaportu yenilendi. Yine esimin yeni pasaportuna kayit yaptirabilirmiyiz,yoksa baska pasaportmu gerekli olacak.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başka pasaport gerekiyor. Pasaport değişmiş bile olsa sistemde TC Kimlik – İsim Soyisim – Pasaport No şeklinde datalar saklanıyor. Sistem onay vermeyecektir.

 125. naz diyor ki:

  şuan elimde yurtdışından gelen bir telefon var ancak pasaport yok.telefonu açtırabilmem için pasaport olması şart mı sadece harç ödeyerek açılıyor mu ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport olması gerekiyor. Pasaport olmadan harç yatırmanızın bir anlamı yok.

 126. berkan diyor ki:

  Merhaba,
  Eşimin şirketinde çalışan Amerikalı bir mühendis var.yakın zamanda türkiye’ye gelecek.kendime amerika’dan iphone getirtip yasal olarak kullanıma açtırabilir miyim? Evet ise ne yapmam gerekiyor? Onun gümrükten geçerken yapması gereken bir şey var mı?

 127. zülfikar aksu diyor ki:

  tamamen sacmalik istismar. kendi vatanimizda cep telefonumuzu kullanimiyoruz böyle sacmalik görmedim. türkiyeye gidin yok telefonu kaydettireceksin yok 100 tl yatiracaksin. yok iki yila bir telefon getirebilirsin. her ay daha gelismis bir telefon cikarken kim iki yil ayni telefonu kullaniyor tamammen sacmamalik.

 128. serpil diyor ki:

  kardesım almanyadan galaxy note getırecek onu gellırken kayıt yaptırması gerek değilmi sonrada malıyeden actrmamız lazım 100 tl ıle benım sorum su tlf sıkıntısı olurmu acılp acılmama konusunda

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihaz ülkeye gelecek, Vergi Dairesine gidip HARÇ Ödemesi yapılacak, Sonra da bir bayiden kayıt işlemi yapılacak.
   Pasaport ile 2 yıldır telefon kaydı yapılmıyor ve 30 gün içinde giriş yapıldı ise sorun çıkmayacaktır.

 129. yeter kızılboga diyor ki:

  ben yurt dısında okuyorum ve bulundugum yerde telefon ucuz oldugu ıcın buradan alıyorum 2 sene once bır telefon aldım ve gırısımı yaptırdım 10 tl den bu sene de bır tane almak ıstıyorum ama 100 tl harc parası verılecegını duyunca cok sasırdım ben zaten 1.5 ay kadar turkıyede kalıyorum ve tekrar donuyorum ben ve benım gıbı olan arkadasların durumunun goz onune alınması gerekır

 130. sibel diyor ki:

  Benim 2 telefonum var. Ikisini kendi pasaportuma kaydettirebiliyor muyum yoksa bir pasaporta daha mi ihtiyacim olacak?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir pasaporta 2 senede bir telefon kayıt ettirebilirsiniz. Başka bir pasaport daha lazım olacak size.

 131. oğuzhan diyor ki:

  yurt dısından kuzenım telefon getırdı fakat gırıs yaparken kayıt yaptırmayı unutmus sımdı ben baska bır pasaport ıle vergı daıresıne gıtsem kayıt yaptırabılırmıyım pasaport teyzemın kendısı yaslı oldugu ıcın oraya kadar goturmek ıstemıyorum pasaportunu ben alıp goturup ıslem yaptırabılırmıyım.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ülkeye giriş tarihi 30 günü aşmadı ve son 2 yıl içerisinde kayıt olmadı ise Kayıt İşlemi yapabilirsiniz. Ancak sizin götürmeniz durumunda onay verirler mi bilemiyorum.
   Dilerseniz bir şansınızı deneyin. Sonuçta oradaki memurun insiyatifinde olan bir durum.

  2. o.tosun diyor ki:

   yurd disindaki vatandaslarini soymaya devam ediyorlar bir telefonu bile cok goruyorlar gurbetcilere.yaziklar olsun.

 132. mert diyor ki:

  pasaportumun 2 sene süresi dolmamış ben parayı ödedim ama geri vermiyor vergi dairesi bunun için yapmam gereken işlem nedir

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vewrgi Dairesi ile işlemleri halletmeniz gerek. Tek yetkili mercii orası.

   Sıkıntı devam ederse BTK ya konu hakkında bilgi verin ve dönüş bekleyin.

 133. Ayşenur diyor ki:

  Merhaba yurtdışından kuzenim geldi apple ıphone getirdi. maliyeye pasaport ve IMEI numarasını götürdük 100 tl yatırdık fakat telefon 9 gün oldu açılmadı. Başka ne yapmamız gerekiyor?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   TK ile Pazartesi günü görüşün. Kayıt işlemleri ve evrakları ulaşmışmı diye. Birde telefonu hiç kapatıp açmadıysanız bir kapatıp açın

 134. İbrahin diyor ki:

  Yurt dısından ablam telefon yollayacak pasaport dısında kayıt etmemin imkanı var mı acaba?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başka bir şekilde kayıt imkanınız ne yazık ki bulunmamaktadır.

 135. tayf diyor ki:

  gürcistana gittiğimde telefon almayı düşünüyorum fakat giriş ve çıkış pasaportsuz olduğundna dolayı, geldiğimde giriş çıkış belgesi ile kayıt yaptırabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Giriş Çıkış belgesi götürmeniz durumunda yardımcı olunacaktır

 136. kenan diyor ki:

  böyle kanun mu olur ben paspotla bitane tl gtryom onanada yüz tl istyorlar önceden yok tu her gecen gün kanun cıkyo artık tuvaletede iznle gi
  rcez

 137. jordan230 diyor ki:

  IMEI numaras� abone kay�t merkezince ge�ici olarak kay�t alt�na al�nm� yazısı var Ben yaklaşık 1.5 ay önce aldığım dükana başvurdum hemen 3 gün sonra acıldı fakat hala bu yzaı cıkıyor acaba ileride yine mi kapanır

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başvuru merkezi evrakları sorunsuz gönderiri ise sorun kalmaz. Birkaç gün içinde düzenlemiş olurlar.

  2. jordan230 diyor ki:

   bugün birkaç dükkan gezdim ve şöyle bir ifade de bulundular gecici kayıt yaptırmış olabilirler diye acaba böyle bir şey mümkün mü benden sadece imei numarasını almışlardı ve birkaç gün sonra telefon hemen acıldı

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Sadece İMEİ alarak işlem yapılamaz. Pasaport vs. gerekir. Bu tarz bir evrak verdiniz mi?

  3. jordan230 diyor ki:

   hayır sadece dükkandan alışveriş yaptım kutusu ,faturasını aldım fakat belli bir süre sonra birden hat gitti ve tekrar alışveriş yaptığım dükkana gittim durumu izah ettim ürünü eline aldı imei numarasını aldı ve hocam yarına acılır dedi ve iki gün sonra acıldı ama hala orada gecici kayır gözüküyor benim merak ettiğim ileride tekrar kapanır mı ikide bir dükkana gitmek istemiyorum

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Ürün sanırım Yurtdışından gelen ürünlerden. Bu tarz sorun yaşamaya devam etmeniz muhtemel. TK ile görüşün. Son durumunu öğrenin

 138. yalçın diyor ki:

  Merhaba,bende black berry 9810 telefon var.ama kayıt işlemi olmadığı için kilitli.Cihaz yurt dışından ne zaman geldi bilmiyorum acaba pasaporta şimdi işletsem açılırmı yoksa bu cihazların belli bir gelme süresi bulunuyormu,
  Saygılar

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Şimdi işletip kullanmaya başlayabilirsiniz.

 139. burak diyor ki:

  ben maliye ye 100 lira yatırdım sonra bayiye açmaya gittiğimde 2 yıl içersinde tel getirilmiş deddi pasaport üzerine. teli kayıt ettiremedim maliyeden 100 lirayı geri alabilir miyiz

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergi Dairesi ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

 140. seher diyor ki:

  : IMEI numaras� abone kay�t merkezince ge�ici olarak kay�t alt�na al�nm�� olup Kurum taraf�ndan evraklar� kontrol a�amas�ndad�

  diye yorum aldım ne kadar sürede açılır ciihazz:)

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sisteme giriş yapılmış. Açılmas süresi 5 gün ile 14 gün arasında değişiklik gösterebilir.

 141. erhan diyor ki:

  2 hafta önce danimarkadan döndüm. Arkadaşım Amerikadan iphone getirecek ve benim pasaportuma işlemek istiyor. Bu işlemi yapabiliyor muyuz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Tabi ki yapabilirsiniz. Ancak giriş tarihinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmanız lazım. 30 günü aşarsa işlem yapamazsınız.

 142. berna diyor ki:

  ben kosovadan gecen yil yani 12.ekim.2011 turkiyede geldigimde arkadasima Hts Desire HD getirmistim ama kayit yapmasini unutmustum ve telefonu kapanmisti.. simdi yine geliyorum simdi benim pasaportumla kayit yapabilirmiyim o teli..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yaptırabilirsiniz. Herhangi bir engel durum yok

 143. Leyla diyor ki:

  Merhaba yurtdisindan bana bi telefon geldide baska birinin pasaportuna kaydettircem vergi dairesine harc yatirimini pasaport sahibimi yapmasi gerekir yada pasaport yanimdami olmasi gerekir?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport sahibinin ödeme yapması gerekir. Pasaportun yanında olması lazım

  2. Leyla diyor ki:

   Yani pasaportunu ve kimligini alip odemeyi ben yapsam sorun olurmu?

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Bilgileri sunduktan sonra sanmıyorum sorun olacağını.

 144. yucel diyor ki:

  Merhabalar, ben yurtdisinda yasiyorum. Uc ayligina Turkiye’ye gelecegim. 3 soru sormak istiyorum. Cevaplayabilirseniz cok sevinirim.
  1. Bu surede yurtdisi hattimi kullanmam durumunda telefonun kapanacak midir?
  2. Yoksa telefonum kapanmasi icin Turk hatti mi takili olmalidir?
  3. Telefonun kapanmasi icin gereken sure ne kadardir?
  Tesekkurler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yurt Dışı hattı kullanımlarda kapanma oluyor mu bilemiyorum. Ama net bir cevap veremiyorum.
   Türk Hattı takmanız durumunda 5 gün ile 1 ay gibi bir süre içerisinde kapanacaktır.

 145. samet diyor ki:

  merhaba.Abim yurtdışından telefon getirecek fakat çifte vatandaşlığı var.Türk pasaportuyla değil de diğer pasaportla getirecek.Soyad farklılığı var herhangi bi sıkıntı olur mu?TEŞEKÜRLER

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Soyad Farkı var derken tam olarak konu hakkında fikir sahibi olamadım. Biraz daha açarmısınız konuyu.

  2. samet diyor ki:

   yani abimin türk kimliğindeki soyadı ile diğer vatandaşlığındaki soyad aynı değil

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Sıkıntı yaşanabilir. Ekstra Nufusdan evrak istenir. Sorun o şekilde çözümlenebilir. Ama yine de TK ile bir görüşün önccesinde.

 146. serdar diyor ki:

  amcam 3 ay once telefon actırdı ve gerı dondu. sımdı yıne geldı acaba actırabılırmıyım telefon? yoksa 2 yıl beklıycemmı?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 yıl beklemeniz gerek.

 147. anıl diyor ki:

  merhabalar abim yurt dışından galaxy note 2 gönderiyor arkadaşıyla fakat arkadaşıda kendisine telefon aldığı için benimkini işletemeyecek benim telefonuma gümrükte 100 tl ödeyecekmi işlenmediği halde ? şimdi hem orda 100 tl ödenecek hemde burda işletmek için bir pasaport için 100 tl civarı mı ödeyeceğim? birde telefon kapalı kalsa abim geldiğinde yani 3 ay sonra falan onun pasaportuna işletsek açılır mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gümtürkte 100 tl verince işlenmiyor. 100 Tl + Pasaport olması lazım.
   3 ay kullanamazsınız sonrasında işletince kullanabilirsiniz.
   Gümrükte 100 tl olayı yok. Ödemeyi vergi, dairesine yapıp işletmeyi yapıyorsunuz.

 148. ekrem diyor ki:

  kızım çifte vatandaş türkiyeye alman kimliği ile geldi bir ay dolmadı acaba 100 TL. ÖDEYİP telefonunu açtırabilirmi .şimdiden teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Süre dolmadı ve 2 yıldır kayıtta yaptırmadı ise kayıt ettirebilir.
   Çifte vatandaş olmasından dolayı KAYMAKAMLIK kanalıyla İKAMETGAH Belgesi alması gerekecek. Birde Pasaporttta giriş tarihi yoksa en yakın Emniyet Müdürlüğünden giriş tarihi ile ilgili bir belge alması gerekecek. Bu işlemler 10 dakikada hallolur. Sonrasında kayıt yaptırabilir.

 149. Alp diyor ki:

  Ya birşeyi anlamıyorum. Pasaportum yok. Ben şimdi 137 liraya 6 aylık pasaport yaptırıp bir de bundan ayrı 100 tl telefoncuya mı vereceğim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Yaptırmak nedir anlamadım. Pasaport Alınca kayıt yaptırabilirsiniz diye birşey yok. Önce YURTDIŞINA Gidip Geri Gelmek gerekiyor.

   Sırf cihaz kaydetmek için Pasaport almayı düşünüyorsanız o zaman yurt dışına gidip gelmeli ve sonra kayıt ettirmelisiniz. Zaten sistenmin amacı da sizin gibi bir mantıkla işlem yapıp VERGİ Ödemeden telefon sahibi olmak isteyenleri engellemek.

 150. serdar diyor ki:

  yabancı ulkeden nokıa C7 geldı bana ama amcam daha once pasaportuna telefon kaydı yaptı fakat 2 yıl gecmedı yanı 2 yıl gecmesınıı beklememmı lazım yoksa oyle bır sure yokmu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 yıl beklemeniz gerek. Yada başka bir pasaport bulmanız gerek. 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış ve 2 yıl içerisinde kayıt yapmamış.

 151. Ali diyor ki:

  pasaportumma daha once telefon kaydi yaptirdigim icin ikinci telefonu kayit ettiremiyorum 3 ay sonra yine turkiyeye geri donecegim 3 ay sonra kayit yaptirabiliyormusum maliyeye odedigim 100 tl makbuzuyla islemimi yaptirabilirmiyim….yoksa parayi iademi yaptirmam gerekir tesekkurler..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   O konuda net bir süre yok. Vergi Dairesi ve TK ile ayrı ayrı görüşün.

 152. gündüz diyor ki:

  slm bir adet nokia 8800 telefonum var imei başka tele kopyalandı nasıl kayıt altına aldıracağım

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Faturası halen duruyor ise TK ile irtibata geçerek IME kodunu geri alabilirsiniz.

 153. fenasi diyor ki:

  yakında ölülerdende vergi alırlarsa hiç şaşırmam yazıklar olsun !

 154. hamza diyor ki:

  merhaba ıyı gunler ben telefon aldım yurtdısındanda 100tl yatırdım vergi dairesine ama 1 ayı gectı o parayı gerı almak ıcın dılekce verdım acaba ne zaman verı verırler bı bılgınız varmı acaba

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bilgim yok ne yazık ki. Vergi Dairesi ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

 155. blue diyor ki:

  vergi dairesine yapılacak 100-tl ödemeyi pasaport sahibi mi yapması grekiyor yoksa başkasıda yapabilir mi?
  teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Sahibi yaparsa iyi olur. Ama pasaportu alıp sizde ödeme yapabilirsiniz..

 156. serkan diyor ki:

  yurt dışından telefon getirtecem.getiren kişi amca oğlu yurt dışı vatandaşı telefonu bana getiriyor nasıl kayıt yaptırabilirim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport ile kayıt yaptırabilirsiniz. Getirenin pasaportu ile veya başka bir pasaport ile kayıt işlemini yaptırabilirsinmiz.

 157. blue diyor ki:

  yurtdışından telefon getirttim, 1 ayı geçtiği için bu cumartesi telefonum kullanıma kapandı, vergi dairesine 100 tl ödeyip, pasaprorta işletsem telefonum kullanıma açılır mı? yoksa 1 ayı geçtiği için ne yapsamda telefon kullanıma kapanır mı?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaporrta işletmeniz durumunda kullanabilirsiniz. Sorun olmaz. Ancak pasaport giriş tarihi 1 ayı geçti ise o pasaporta işleme yapılamaz. Yani 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış olan bir pasaport bulmalısınız

  2. blue diyor ki:

   ilginize çok teşekkür ederim .

  3. blue diyor ki:

   peki vergi dairesine yapılacak 100-tl ödemeyi pasaport sahibi mi yapması grekiyor yoksa bende yaptırabilir miyim?
   teşekkürler.

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Pasaport Sahibi yaparsa iyi olur. Ama pasaportu alıp sizde ödeme yapabilirsiniz.

 158. Miranda diyor ki:

  iphone 5 internetten siparisi vermeyi dusunuyorum, turkiye topraklara girdigi zaman 100lira baska bir seye para vermem gerekecek mi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL Maliye ye, 20 Tl de bayiye verirsiniz. FreeSim ollarak gelmezse birde sim kırdırma işlemi yapmanız gerekebilir. O da duruma göre 20 TL ile 100 TL arasında bir fiyata mal olur.

  2. Cem diyor ki:

   Kardesim ben yurtdisinda yasiyorum ve yeni aldigim bir iphone 5 var telefonumu satmak istiyorum pasaporta kayitli bir telefondur istersen bir goruselim cem-yavuz08@hotmail.com

 159. Uğur KARALI diyor ki:

  iyi günler.arkadaşım bana yurtdışından telefon getirecek.kendi pasaportuna kaydedecek.bu telefonda tek bir hat mı çalışacak?eğer öyleyse ben şu anki kullandığım hattımı değiştirmek zorunda mıyım?şimdiki hattım kendi üzerime değil bi sorun çıkar mı?yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Eğer Yabancı Pasaport ile kayıt yaptıracaksanız Yeni Bir Hat almanız gerek. Eski hattı kullanamazsınız.

 160. tamer diyor ki:

  benım ıphonum var yurtdıdandan geldı akrabam bu hafta gelıyor danımarkadan onun yabancı pasaport uzerınde acılıyormu

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Açılır ama bazı şartları var.
   http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html sayfasından bakabilirsiniz.

 161. Ufuk diyor ki:

  Yurtdışından Arkadaşım Türkiyeye gelicek ve gelirken bana bir İphona getirecek ama benim pasaportum yok yurtdışından telefonu getiren arkadaşımın pasaportuna kaydettirsek bir sorun çıkar mı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sorun çıkmaz. Arkadaşınız eğer bir dilekçe vs. verip kaydı sildirmez ise başka bir sorun olmaz.

 162. Dinc diyor ki:

  Harc odemesi kalkti deniyo dogrumudur

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Şuan bize gelen böyle bir bilgi yok: Harç ödemesinin kalkması zor. Şuan da 2 yıl olan süreyi 3 yıla çıkarmayı planlıyorlar.

 163. berk pers diyor ki:

  Yurtdışından bir i phone alcağım ya da aldıracağım, telefonu herhangi biri getirip ben yurtdışına çıkmadan, kendi pasaportumla vergi dairesine ve sonrada turkcele kayıt yaptırabilirmiyim.? (faturası ile ) yoksa benim mi yurtdışından telefonu kendim getirmem gerekiyor, kendi adıma bir fatura ile ? tşkler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Eğer pasaportunuz son 30 gün içerisinde Gümrtükte Yurda Giriş yaptı ise o zaman kendi pasaportunuz ile yapabilirsiniz. Sistem son 30 günde Yurtdışından Gelen pazaportları kabül eder.

   Daha detaylı bilgi için. http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html

 164. Emre diyor ki:

  Merhabalar iyi akşamlar. Amerikadan bir iphone 4s getirtmek istiyorum ama telefon sim kilitli olduğundan kırdırmam gerekiyormuş telefonu kayıt ettirdikten sonra kırdırmam sorun olur mu? bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herhangi bir sorun olmaz.

 165. Fatih diyor ki:

  yurtdışından getirdiğim cihazı 3 ay önce arkadaşımın pasportu üzerinden vergi dairesine 100 tl parayı ödeyip makbuzuyla avea bayisinden imei kayıt işlemi için gerekli fotokopiler verildi ,şimdi 3 ay sonra bugün cihazınız kayıt dışı diye imei sorgulamadan baktığımda ,bayii aradığımda gelin bakalım dediler ,birinden duyduğum kadarıyla bayiler 3 ay geçici kayıt yapıyor bu nasıl iştir ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Öyle birşey yok. Evrak gönderiminde sorun yaşanmış olabilir. Bayi ve TK ile görüşün. Sorunu çözeceklerdir.

  2. Fatih diyor ki:

   bayite gittim avea merkezden gönderdiklerini ,btk ile konuşuncada kendilerini gelmediği felen söylediler avea daki personele 2 gün içinde araştırıp dönücekler ,diğer arkadaşlarında bilgisi olsun btk son derece sorumsuz şekilde belki de 3 aylık sürede gelen evrakları zamanında işleyemiyorlar yada kaybediyorlar inş benimkini bulurlar,aveadaki kişi btk ile ilgili çok sorun yaşadıklarını söyledier ,bildiğin devlet memuru mantığı

 166. g.a diyor ki:

  maliyeye 100 tamam turkcelle kac para vereceğiz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Normalde Turkcell para almıyor. Ancak bayiler 5 – 10 TL işlem ücreti, evrak ücreti alabiliyorlar.

 167. YUSUF diyor ki:

  20 HAZIRANDA YURTDISINDAN GELEN CIHAZIN KAYDINI 100TL YATIRIP MALIYEYE YAPTIRDIM.CIHAZI 2.5 AY KULLANDIKTAN SONRA KAPANDI.SONRADAN EDINDIGIM BILGIDEN MALIYEDEN SONRA TURKCELLDE KAYDINI YAPTIRMAM GEREKIYORMUS.ANCAK TELEFONUN ILK KAYDINI YAPTIRIKEN TURKCELE GITMEME RAHMEN KONUNUN KENDILERINDEN CIKTIKLARINI SOYLEDILER.İLETİŞİM KURUMUNA DILEKCE YAZIP DURUMU ANLATTIM ANCAK 1 AY GECTIGINDEN KAYIT YAPAMAYACAKLARINI SOYLEDILER.BUNDAN SONRAKI SURECTE NE YAPMAM GEREKIYOR? TEŞEKKURLER

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Konu hakkında Turkcell bayisinin yapabileceği birşey yok. Maliyeye 100 TL ödeme yapıldıktan sonra Turkcell – Vodafone – Avea bayilerinden Kayıt İşlemi yaptırmış olmanız gerekiyordu.

   Maliyeden sonra gittiğiniz Turkcell Bayisi “Konu Bizden Çıktı” diye sizi geri çevirdi ise durumu TK’ya bildirin. İşlemle ilgili bir dilekçe yazarak durumu izah edin. Bundan sonrası TK nın bileceği bir iş.

 168. sezgin diyor ki:

  Bir arkadaşıma çinden tel getirttim fakat arkadasın kayıt hakkı olmadıgından baska bır tanıdıgıma kayıt yaptırmayı dusunuyorum. Tel çinden alınma fakat kayıt yaptrıcagım pasaport türkmenistandan gelme sıkıntı olur mu??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Hayır bir sıkıntı olmaz. Şartlara uygun olsun yeterli.

 169. sezgin diyor ki:

  Bir arkadaşıma çinden tel getirttim fakat arkadasın kayıt hakkı olmadıgından baska bır tanıdıgıma kayıt yaptırmayı dusunuyorum. Tel çinden alınma fakat kayıt yaptrıcagım pasaport türkmenistandan gelme sıkıntı olur mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Kayıt şartlarına uygun bir pasaport olması yeterli.

 170. mustafa diyor ki:

  biraderim kıprıstan telefon getirdi kendisi astsubay pasaportu yok ama ülkeye giriş belgesi var o belgeyle telefonu actırabilirmiyim

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet. Askeriye için verilen giriş belgeleri ile kayıt yaptırılabiliyor.

 171. Oktay diyor ki:

  Vergi dairesine 100 TL harç tutarını Pasaport sahibi adına mı yatıracağız yoksa telefon sahibi adına mı yatırmamız gerekiyor.Ayrıca harç yatırdığımız makbuzda imei numarasını belirtmemiz gerekiyor mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Sahibi adına yatacak. Yoksa Pasaport Kaydı sırasında sorun yaşanır.
   Makbuzda IMEI oluyor mu tam bilmiyorum. Vergi dairesinde sorabilirsiniz.

 172. Gökhan diyor ki:

  Merhaba.. Yabancı pasaporta kayıt işlemi yaptırırsam sadece kendi hattımdamı çalışır. Arakadaşım çifte vatandaş Bulgaristan pasaportuyla ülkeye giriş yaptı geçen gün. Şayet ikametgah adresi alırsa bütün hatlarda kullanabilirmiyim eskiden böyleydi sanırım..?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Aynı sistem devam ediyor. Çifte Vatandaş ise her hatta açtırabilir telefonu

 173. Zyyy diyor ki:

  Merhaba telefon onceden kayıdı yaptırılmış bende yaptirilmadigini düşünerek vergi dairesine 100 lira yatırdım ve bunu bir gün sonra farkettik ve hemen dilekçe yazdım gönderdim acaba bunun takibini nerden yapmam gerekir? Ve ayrica Ödenen fazla telefon harcı parası geri alınabilirmi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergi Dairesi ile görüşmeniz lazım. Takibi oradan yapılacaktır.

 174. Zyyy diyor ki:

  Merhaba

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Merhaba

 175. Bjk diyor ki:

  Pasaport kaydi icin yas sinirlamasi var mdir ? Bilen var mi

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Normal şartlarda yok. Ancak çok fazla küçük çocuklar için Vergi Dairesi bazen sorun çıkarabilir. Ama net bir sınırlama yok.

 176. Adem diyor ki:

  Ben ingilteredeyim, turist olarak gittim 6 gun sonra geri geliyorum bu kaydi gelirken pasaportta mi yaptirmaliyim yoksa geldikten sonra vergi dairesinde mi yapacagim ? Anlamadim da… Cevap icin tessekurler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Geldikten sonra Vergi Dairesine ödeme yapacak, Sonrasında asaportunuz ile bir Bayiden kayıt yaptıracaksınız. pasaportun giriş süresi 30 günü geçmemiş olmalı. Yani giriş yaptıktan sonra hemen kaydı yaptırın. 2 senede bir kayıt hakkı var aynı pasapot ile. Ona da dikkat edin.

 177. serdar diyor ki:

  Amerikadan telefon aldırdım arkadasıma ve kıbrısa giriş cıkış yapsam pasaportsuz kayıt yaptırılabiliyordu hala harcı yatırıp kayıt yaptırabilirmiyim??

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport olmadan kayıt yaptıramazsınız. En azından Giriş – Çıkış belgesi gerekli.

 178. cemil diyor ki:

  Turkiyede kullanim amaciyla gelmis cihazlar icin olabilir. Fakat ben bes havtaligina izine geldim. 100tl lik bir haksizlik daha. Passapor uzatmada, askerlikte v.s oldugu gibi.

 179. Uğur diyor ki:

  Yurt dışından getirdiğim telefonum AVEA hattımı taktıktan sonra 1 hafta içerisinde kapandı. Pasaportum da vize işlemleri için konsoloslukta şu anda bu yüzden kayıt yaptıramıyorum. Türkiyeye de 3 ay sonra geri dönüş yapacağım. Telefonu kaydettirmek için belli sınırlı bir süre var mıdır? Yoksa telefonumu bir sonraki gelişimde rahat bir şekilde kaydettirebilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihazınızı ülkeye giriş yaptıktan sonra 30 gün içerisinde kayıt ettirebilirsiniz. 30 günden sonra yeni gelen bir pasaport bulmanız lazım. Tekrar yurrtdışına çıkıp 3 ay sonra gelecekseniz o zaman da kayıt ettirebilirsiniz. O zamanda ülkeye giril yaptıktan sonra 30 gün içerisinde kayıt işlemlerini tamamlamalısınız.

   Sistem Pasaport ile kayıt işlemlerinde ilk 30 gün de izin veriyor. Ayrıca bir pasaport ile 2 senede bir cihaz kaydı yapabilirsiniz. Cihaz kapandıktan sonra isterseniz 1 gün isterseniz 3 yıl sonra kayıt ettirip açtırabilirsiniz. Onun bir sınırı yok

 180. kadirerqen diyor ki:

  Merhaba, benim de bir sorum olacak. Telefon aldım fakat pasaport kaydını getiren yabancı arkadaşın üstüne yaptırmayı düşünüyorum. Herhangi bi sorun olur mu?? tek hat mı kullanabiliyorum telefonda? 1 de tek hatsa operatör taşıdığımda o hattı kullanmaya devam edebiliyo muyum?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yabancı Pasaport kayıtlarında 1 Numara üzerinden kayıt ettirebilirsiniz. Ve belli bir süre sonunda kayıt düşebilir. Yabancı Pasaport Kaydı için TK ile görüşmeniz gerekecek.

 181. İsim * diyor ki:

  merhaba, eski tlfnumuzun ımeı numarasını bu gelecek olan telefon için kullananlar varmı bu kalıcı bir çözümmüdür?teşekkür ederim şimdiden.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yasal bir işlem değildir. Ama kullanabilirsiniz.

 182. ramazan diyor ki:

  yurdışındanda kendimize kullanacak bişey getiremicez bu gidişle bizim bu turkiyede kafası calışan adam yok keyfine gore kanun devlete para girsinde neyden girerse girsin milleti düşünen yok kendi karınları tok milletin karnınıda tok zannediyolar yazıklar olsun bu zihniyetle gidenlere

 183. Tayfun Murat İpek diyor ki:

  Merhabalar,

  Şimdi daha önce pasaport + 5 tl isteniyordu, şimdi pasaport + 100 tl’mi isteniyor?

  Sormak istediğim eğer yurtdışından telefon gelmişse ve pasaport yoksa, gidip tahtakalede 100 lira verdik mi telefona pasaport ayarlayıp açıolardı. Acaba bunun önüne geçmek için mi yapılmış bir uygulama bu diye düşündüm.

  Artık yurt dışından gelen telefona pasaportumuz olmasa da 100 lira verip açtırabiliyormuyuz, yoksa pasaport +100 lira mı gerekiyor. eğer öyleyse ve pasaportumuz yoksa artık tahtakaleye gidip 100 + 100 lira mı vereceğiz :)

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport + 100 TL Vergi Dairesi + 5 ila 20 TL arası Bayiler. Sistem bu şekilde.

   Tahtakale’de de büyük ihtimalle Pasaport olmadan başka pasaport ile 100 TL + 100 TL şeklinde işlem yapılacaktır.

   Ancak Tahtakale vb. yerleri önermiyorum. Çünkü Pasaport kaydı ilerleyen günlerde silinebiliyor. Bu sebeple sorun yaşayabilir, 100 veya 200 TL ödemenize rağmen 1 sene sonra pazaport kaydınız düşebilir.

   Eş dost yakın akraba varsa onlar üzerinden kayıt yaptırmanız daha az tehlikeli olacak ve bir sorun halinde ulaşmanız daha kolay olcaktır.

 184. kayhan diyor ki:

  illa son 30 gün olması şart mı benim bu gün itibariyle 1 ay 1 gün oluyo kayıt yaptırabilirmiyim telefonumu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ülkeye giriş tarihiniz 30 günü geçerse kayıt yaptıramazsınız. 1 ay 1 gün değil 31 gün olması bile işlem yapılmasına engel oluyor. Sistem müsaade etmiyor kayıt işlemine.

 185. cimbomluu diyor ki:

  selam.. ben 10 günlügüne türkiyeye tatile gelicem ve o süre icinde türk hatti kullanmak istiyorum.. hatti telefona taktiktan kac gün sonra cihaz kapaniyor? vede yurtdisina geri döndügümde cihaz kendiliginden acilirmi? gurbetcilerin 100 tl ödeme zorunlugu yokmus diye okudum ama 10 gün icin bayilerle, evraklarla ugrasmak istemiyorum..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ortalama olarak 1 hafta ile 2 hafta arasında cihazınız kapanır. Gelip kayıt yaptırmadan kullanın. Kapanırsa da birkaç gün kapalı kalır.

   Gurbetçilere özel kayıt imkanı için http://www.cepavantaj.com/yurt-disinda-yasayanlara-btkdan-imei-kayit-kolayligi-ve-harc-muafiyeti.html sayfasına bakabilirsiniz.

 186. celalettin diyor ki:

  iyi günler,benim telefonum dubai den 22 ağustos ta gelecek.telefon samsung galaxy s2.kayıt durumum ise gelecek sene ağustos u bulabilir.yani şimdi kaydettirecek pasaport bulamadım.gelecek sene ağustosta yurtdışından akrabalarım gelecek.onların pasaportuna kaydettireceğim.1 senelik arada telefona simkart takmadan kullansam msj arama yapma vb hangilerini kullnamayacağım?eğer simkart takmadan kullanırsam tk nın bunu engellemesi mümkünmü?yani telefonu bir sene kartsız kullanıp sonra kaydettirebilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sim Kartla yapılacak tüm işlemleri kullanamazsınız. Arama yapma, SMS gönderme, 3G, 3G internet vs. kullanılamaz. Diğer özellikleri kullanabilirsiniz. Sorun olmaz.

 187. CepTelSiz diyor ki:

  İyi günler, hediye gelen cep telefonlarında uygulama nasıl? Hediye cep telefonunu getiren kişi, bunu pasaportuna işletmeli mi? İşletirse, dönüşünde beraberinde götürmek zorunda kalmaz mı? İşletmesezse, bir başka pasaporta işletebilmek için max.süre nedir? Yani, telefonu A getirdi, pasaportuna işletmedi.Hediye etti ve döndü. Telefonu ne kadar süre elimde tutabilirim kaydını yaptırana kadar? (açmamak ve kullanmamak kaydıyla). Beklediğim süre sonunda bir başka pasaport sahibinin pasaportuna kayıt yaptırmamda sakınca var mı?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İstediğiniz pasaporta işletebilirsiniz. İşlettiğiniz pasaport yurt dışına çıksa bile kullanmaya devam edebilirsiniz. Kayıt işleminden sonra sıkıntı yok.
   İşletme için bir süre yok. 1-2 hafta içinde cihaz kapanacaktır. Sonrasında açılana kadar kapalı kalır cihaz. Ama bir süresi yok.
   Açılmadan cihazın Telefon ve 3G hizmetlerini kullanamazsınız. Diğer hizmetlerini kullanabilirsiniz.

 188. gökhan diyor ki:

  selam 08,08,1012 de vergı parası 100 tl yatırdık yanlız kendı ısmıne yatıran arkadaş kaydı yaptıramadan yurt dışına gıttı,1 veya 2 ay sonra kardeşım gelecek yurt dışından başkasının adına olan vergı makbuzuyla kardeşım pasaportuyla kaydımı yaptırabılırmıyım,ayrıca makbuzun geçerlılık süresı ne kadardır,teşekkürler,

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Sahibi adına yatırıldığı için başksının pasaportu ile aynı ödeme ile işlem yapamöazsınız. Pasaportta Ali yazıyorsa verilecek olan Vergi Dairesi Formunda da o isim yazmalı.
   Bir süresi yok ama pasaport başkası adına olduğu ve ödeme ona yapıldığı için kayıt işlemi çok zor.

 189. Elif diyor ki:

  Hayırlı ramazanlar.. Dün yurt dışından cihazım geldi ve yarın kayıt ettirmem lazım vergi dairesine yatırılan 100 tl den hariç bayilere para ödeme söz konusu mu? Başka bir işlem gerekiyor mu? Aydınlatırsanız çok sevinirim.. Şimdiden teşekkür ederim..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL Vergi Dairesine ödersiniz. Bayilerde kayıt için bir miktar para alabiliyor. 5 TL ile 20 TL arasında talep edebilirler. Bayileri dolaşarak net bir fiyat alabilirsiniz. Direkt olarak ANA BAYİLERE gitmeniz daha uyguma kayıt işlemi yapmanıza sebep olacaktır.

 190. celal diyor ki:

  iyi akşamlar,

  tel için ödediğimiz harç makbuzunu ne zamana kadar kullanabiliriz? bunun için herhangi bir son kullanım tarihi var mıdır? ben harç makbuzunu bugün yatırdım fakat kayıt yaptırmadım 3 ay sonra yurtdışından geldiğimde kullanabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir süresi yok diye biliyorum. Ama TK ile görüşmeniz daha net bir bilgi almanıza sebep olacaktır

 191. Can diyor ki:

  Merhabalar oncelikle yazi icin cok tesekkurler . Bi sorum var , TC Kimligim ve yabanci pasaportumla kayit yaptirabilir miyim , yoksa turk pasaportu mu gerekiyor ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yabancı Pasaportunuz ile kayıt olabilirsiniz.

   Şu yazımızı da incelemeniz gerekebilir. http://www.cepavantaj.com/yurt-disinda-yasayanlara-btkdan-imei-kayit-kolayligi-ve-harc-muafiyeti.html

 192. nurgul diyor ki:

  merhaba yurt dısıandan gelen telefonumun herhangi birinin pasaportuyla 100 tl vergi dairesine ödeme yaptım. turcel tim de sistem almıyor sistemde hata var diyorlar. pasaportıyla kayıt yaptırdıgım kişi yarın ülkesine geri dönecek. bu sistemin gelmesi en az3 gün . dolayısıyla şimdi benim vergi dairesine yatırdıgım 100 lira ne olacak

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bayiye gidiniz. Bilgileri ve imzaları alsınlar. Sistem gelince kaydı yaptırsınlar. Turkcell dışında Vodafone bayilerine de gidebilirsiniz. Evrakları alırlarsa sonrasında işlemleri yaparlar.

 193. gokhan diyor ki:

  merhabalar ben nisanda izne geldigimde kardesime tel getirdim cihaz i turksele pasaportuma kayit islemi yaparken sistemin hata werdigini islem olmadigini solediler ancak aksam internetten sorgulattigimda yolcu ile gelen kayitli cihaz olarak gozukdugunu gorunce kayit islemi oldugunu sandim sordum bir kackisiye kayt oldugunu soledikler ancak kardesime bir kac gun once 1 hafta icinde kapanacaktir kayitsiz imei die msj gelms ayrica bu harc yasasindan once acilip kullanildi acaba harc odememiz gerekiyormu 100 lira yoksa onu odicekmiyim suan yurt disindayim mecburen ysal olmayan yoldan kayit islemi yaptrmak zornda kalicam tel kapanicak sanirim bir kac gune bilgilendirirseniz sevinirim tesekkurler….

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL ödeme yapmanız gerek. Yasadan sonra kayıt ettirmiş olacaksınız. 100 TL ödemeden kayıt ettiremezsiniz.

 194. mehmet diyor ki:

  pasaport olmadan kayıt yapabiliyormuyuz telefon hediye geldi bana ve hediye eden kişi dönüş yaptı tekrar telefonu nasıl kayıt ettirecem pasaport olmnadan 100tl harç yatırıp kullanıma tekrar acabilecekmiyim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport olmadan ne yazı ki kayıt yapamazsınız. Son 30 gün içerisinde ülkete giriş yapmış olan ve 2 yıldır başka telefon kaydettirmemiş olan bir pasaport ile işlem yapabilirsiniz.

 195. samet diyor ki:

  slm bnim telefonum imei numarası kayıtlı gozukuordu sımdı ıse baktıgımda kayıtlı deıl telefonu baska bırısnden almıstım kayıt yapıldıgını solemıstı ınternetten baktıgımdada kayıtlıydı 100 lira verınce telefgon ımeı numarası tekrar gozukcekmı yoksa baska bı pasaporta ısletmem gerekıomu not telefıonu 8 aydır kulanıodum

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Önce bir TK ile görüşün. Durumunu öğrenin. Eğer kayıtsız ise 100 TL ödeme yapmanız ve PASAPORTA işletmeniz gerekecek.

 196. muhammet diyor ki:

  üzerine alınan herkese s.aleyküm
  ya bu telefon harc vergi parası eskı telefonlarda odencekmı harç parası yoksa yenı yasadan itibaren yeni telefonlarımı harc parası ıstenıyor anlamadım kullandıgım 50 lıralık telefon 100 lıra harc parasımı vercem adeletmı bu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihaz ülkeye YASADAN sonra geldiyse maliyeti 10 TL bile olsa kullanmak için 100 TL ödemeniz gerekecek. Yasadan önce Türkiye’ye gelip kayıt ettirilen cihazlara ek bir ödeme alınmayacak.

 197. Esma diyor ki:

  Hayirli Ramazanlar,
  Kisa bir sure once bende yurtdisindan turkiye’ye giris yaptim. Oncelikle devletin yurtdisindan tatil amacli gelen vatandaslarini neden her zaman ve her yerde magdur ettigini cok merak ediyorum gercekten. Her tarafta bir rezillik durumu bas gosteriyor, sanki bizler para basiyoruz oralarda.
  Herneyse Mobil Cihaz Kayit Sistemi sitesinde bir yaziya rastladim, bunun dogrulugu nedir? Gecici bir sure icin buradayim, ve turk hatti kullanmak istiyorum. 100 tl odemeden bunun gerceklesebilecegi yaziyor, dogru mudur? Araba ile giris yaptigmiz icin kisa sure burada kacagimi nasil belgeleyebilirim eger bu durum mumkunse?
  Saygilarimla..

  http://imei.tk.gov.tr/tr/KonuDetay.php?BKey=54

 198. Alican diyor ki:

  samsunglarda 100 tl karşılığında mı kayıt oluyor ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   marka yada model ayrımı yoktur. tüm telefonlardan alınan ücret 100 tl dir.

 199. ali diyor ki:

  slm ben yurtdışı telefonumu kayıt işleriyle uğraşan telefoncuya verdim vergisini yatırıp pasaporta kayıt yapacaktı telefon açıldı ancak 1 hafta sonra yine kapandı telefon hatta açıkken imei sorguladığımda evrakları inceleniyor diyordu sorguda kapanacak mesajı geldikten sonra imei sorguladığımda kayıt dışı diyordu 140tl ücret alındı sorun nedir acaba evraklarımı eksiktir yoksa bizi keriz yerinemi koyuyor bu işlerle uğraşanlar bu devlette 100tl istiyor harç diye pasaportlarla uğraştırmasaya bizleri iyi günler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sorun sizde yada TK değil. Verdiğiniz bayidedir büyük ihtimalle. Size bir evrak verildi mi. Kayıt yapıldığına dair. Bayiye giderek işlemi sorulayınız. Hatayı düzeltmelerini isteyiniz.

 200. bi şey sorcam diyor ki:

  1. telefonu pasaporta işletme süresi SIM kartı taktıktan sonra mı başlıyor? 2. kaç gün içerisinde kayıt ettirmem gerek? 3. o süre içinde kayıt ettiremezsem bir daha açtıramayacağım iddiası doğru mudur?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport ülkeye giriş yaptıktan sonra 30 gün boyunca kayıt yaptırmazsanız Pasaportun Kayıt Hakkı düşer. O süreçte kayıt ettirebilirsiniz. O süreçte ettirmezseniz başka zaman başka bir pasaport ile de kayıt ettirebilirsiniz. Ancak 1-2 hafta içerisinde kayıt olmayan cihazlar kapanır ve kullanım dışı kalır. Kayıt yapılana kadar da Türk Kartları ile İletişim hizmeti, SMS hizmeti, İnternet Hizmeti gibi hizmetleri sunmaz.

   Cihaza ne zaman Türk Sim Kartı takılırsa TK o zaman cihazı görür ve kapatma için süreci başlatır.

 201. CNGZ diyor ki:

  iyi günler. Ben vergi dairesine 100 tl yatırdım. Turkcell bayisine gittim, 50 tl daha istediler. Acaba vergi dairesinden sonra bayilerede para vermemiz gerekiyor mu? ayrıca turkcell dışında vodafone ve avea bayilerininde böyle bi hizmeti var mı? acil cevaplarsanız sevinir. İşimi bugün çözmem lazım. teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Böyle bir ücret isteme hakları yok. Vodafone ve Avea bayilerinden de bu işlemi yapabilirsiniz. http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 202. habib diyor ki:

  iyi günler vergi dairesinde veya herhangi bir oparatör firmasında pasaport sahibinin de yanında olması şartmı yoksa başkası kişinin pasaportu ile yaptıra bilirmi acil cvp verebilirseniz sevinirim şimdiden tşk kolay gelsin

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Vergi dairesinde Pasaport Sahibi olmalı. Operatöre gittiğinizde de imza için pasaport sahibi gherekecektir.

 203. Sherzod diyor ki:

  Bir de başka bir sorum da olacak, dışarıda telefoncular bir şekilde açtırıyorlarmış cihazı kullanıma cuzi bir miktara. bu ne kadar doğru, bir de hangi telleri açtırırlar böyle. galaxy s2 oyle olur mu? tşkr

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İMEİ Klonlama ile açan bayiler var. Ancak Yasal Olmayan Bir durum ve garantisi yok. Yani ömür boyu da kullanabilirsiniz cihazı 1 hafta sonra yeniden de kapanabilir.

 204. Sherzod diyor ki:

  selam, yeni telefonu iki yılda bir mi kayıt edebiliyoruz, bir de yurtdışından geldikten sonra 1 ay içinde kayıt edilmesi mi gerekiyor? Yoksa bunlar da mı değişti? Tşkrler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Onlarda bir değişim yok. Bir pasaporta 2 yılda bir kayıt yaptırılabiliyor ve pasaportun ülkeye giriş tarihinden 30 gün içerisinde kayıt için işlem yapmış olması gerekiyor.

 205. yalçın diyor ki:

  selam harç yatırdığım pasaport sahibi daha önceden bir cihaz kaydediği için işlem yapılamadı.yatırılan harcı iade almak mümkün değilmiş.bunun için bir yol varmıdır.tşk

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bu konuda ne yazık ki bir bilgim yok. Vergi Dairesi ile görüşmeniz gerek. Olmadı TK ile görüşün.

  2. mehmet diyor ki:

   SELAM YALCIN BUGUN AYNI PROBLEMLE BEN KARŞILASTIM İŞİ ZORA SÜRÜYORLAR PARAYI ALIRKEN İİ AMA GERİ ALMAK İSTEYİNCE YOK DİLEKÇE YAZICAKSIN YOK BILMEM NE YAPICAKSIN 30 GUN İÇERİSNDE BELLİ OLUR FİLAN ANLICAN ZOR BU DEVLETIMIZ BU GIDISLE HICBIYERE VARAMAZ….SENDE BENM GIBI 100 TLNIN USTUNE SU İÇ..ZEHIR ZIKKIM OLSUN NE DIYIMM

 206. sayım diyor ki:

  ben maliyeye 100 tl harç yatırdım telefnumu açtırmak için daha sonra bir bayiye gittim ama türkiyeye giriş tarim üzerin den 7 gün geçmişti açılmaz dediler tekrar maliyeye gittim paramı iade etmelerini istedim iade olmaz dediler neyapmam gerekiyor acaba.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bu süre 30 gündür. 7 gün değil. Başka bir bayiye gidiniz. İşlkemler yapılacaktır.

 207. Kenan diyor ki:

  yurt disinda calisan iscileri insanlarimizi artik yolunacak kaz keriz v.s olarak görmekden bikmadinizmi? ese dosta bir cep telefonuda mi getiremeyecegiz? bakalim yüz lira degeri varmi? ben bu parayi ödemem girerim pc den kirarim kilidini 5 kurus vermem herkesde öyle yapsin herseyin yolu var ne de olsa param gecmesin bu devlete.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Tabi ki çözüm bulabiliyorsanız neden olmasın. TErcih sizin. Yasalara uyupo uymamak da sizin kararınız.
   Ayrıca yorumdaki KÜFÜR leri sildim. Bir daha KÜFÜR lü yorumunuz da yorumu direkt sileceğim.

 208. ali diyor ki:

  slm bende bir adet yutdışı cihaz vardı geçenlerde kapandı kayıt işleriyapanbir telefoncuya verdim açılma süresi nakadardır acaba vede neden kapanmıştır aldığımda telefonu imei sorguladığımda yolcu beraberi diyordu süresimi bitmiştir acaba şimdiden tşk

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport Kaydı yapılmış mıydı? Yoksa kayıt yaptırmamış mıydınız?
   Telefoncu nasıl açacağını söyledi mi? Kayıt vs aldı mı?
   Sanırım Yasal Olmayan Bir ŞEkilde açılma işlemi yapılacak. O konuda bir bilgim yok.

  2. ali diyor ki:

   pasaport kaydı yapılmıştı ilk aldığımda telefonu yolcu beraberi kaydedilen imei yazıyordu 3ay sonunda kapanıcak mesajı geldi vede kapandı bende kayıt işleriyle uğraşanbir telefoncuya verdim vergi dairesine ücret ödeyip kayıt yapılacak dedi benim anlamadığım kayıtlı bir telefon nasıl kapanır süresi var herhalde onu merak ettim iyi çalışmalar

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Türk Pasaportu ile kayıt ettirildiyse bir süre olmaz. Ömür boyu çalışır. Pasaport Sahibi siz değilseniz ondan kaynaklı bir sorun olabilir. TK ile görüşün dilerseniz.

 209. zhr diyor ki:

  peki 18 yas altinda olan kisilerde actirabiliyormu telefonu ??? BIrde o soru disinda bi sorum daha olucakti 2 sene dolmasi gerekiyormu halen 100 tl ödendigi halde???

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2. sene şartı devam ediyor. O şartlarda bir değişme olmadı.
   18 yaş altındaki kişilerde kayıt yaptırabilirler. Ancak bir bebeğe kayıt yaptırmak bir ihtimal vergi dairesinde sıkıntı çıkarabilir. Ancak net bir yaş sınırı yok şu aşamada.

 210. Buli diyor ki:

  Tr ye yeni geldim, ve bu harc meselesiyle karsilastim. 3 hafta kalicam ve 100tl harc bu sure icin cok yuksek ama arastirmalarimda bunun baska bir yolu yok. Benim anlamadigim asagidaki yoruma gore Tr ye kisa sureli gelentelefonlarin bu harctan haric olmadigini bana tekrar ve tekra soylediler.
  ” Başka bir ülke hattı ile kullanacaksanız sorun olmaz. Türk Hattı takarsanız bu durumda 1 hafta ile 4 hafta arasında kullanabilirsiniz. Harç ödeme zorunda değilsiniz. Cihaz uzunca bir süre ülkede kalacak ise o zaman harç ödemeniz gerekecektir.”

  Ankarada ki Bilgi Teknik aramaya bile gittim… TUrk vatandasi degilim , turkce biliyorum ama oradaki memur eliyle beni gecistirdi… oradayken gelen bir telefona ingilizce cevap verdi ve hizmet.. eger ingilizce konussa idim tammamen degisik olacakti.
  Yorum yapmayin diyorsunuz ama bu “yasa” bana hirsikliktan baska bir sey degil. Ben kendi telefonumu kullanmak icin neden 100tl vermek zorundayim, anlamiyorum… Lutfen cevap yaziniz.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Cihazı ülkeye soktuktan sonra eğer Avea, Vodafone veya Turkcell gibi bir Turk Operatörüne ait hat kullanırsanız cihaz 1 ile 4 hafta arasında kapanır. Ancak kendi ülkenizde kullandığüınız hattı kullanırsanız o zaman sorun yok. Dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

   3 HAfta kalacaksanız bir ihtimal süre içerisinde telefonu kapatmadan kullanabilirsiniz. Ama garantisi yok.

   Bu noktada elbette ki Yasal manada bazı boşluklar mevcut. Ancak bunun diğer tarafından büyük bir kaçakçılık furyası da var. Yani madalyonun bir tarafından siz ve sizin gibi kullanıcılar mağdur olurken diğer tarafta da Devlet ve Telefon Üreticileri zarar görüyor.

   Örneğin X firması %45′e varan vergiler ile ülkeye cihaz getirmekte iken, Y kişisi gümrükten onlarca telefon getirmekte ve bunları pazarda satmakta idi. X kişisi kendi karı ve vergiler sebebiyle cihazı 1000 TL den satmak durumunda iken, Y kişisi vergi vermediği için cihazı 500 TL den satıyordu. Burada da büyük bir pazar oluyor ve hem devlet hem de ürünleri getiren firmalar kayıp yaşıyordu.

   Bu yasa buna önlem olarak alındı. Ancak bazı noktalarda kurunun yanında yaş da yanar misali zorluklar yaşamaya başladı.

   100 TL harç olayı da pazarda dönen Parası ile Pasaport Kaydı olayını bitirmek için getirilen bir yasa. Elbette ki ne kadar doğru ne kadar yanlış birşey diyemiyoruz. Ancak dediğim gibi birçok eksik nokta var. Belki ilerleyen zamanlarda bu sorun ortadan kaldırılabilir.

   Örnek olarak yurt dışından getirilen ve kişi ile geri gidecek olan cihazlar Gümrük kapılarında kayıt altına alınarak ülkeye sokulabilir. Cihaz kişi yurt dışına giderken sisteme yeniden girilmezse kapatılabilir. Bu da bir önelmdir. En azından geçici olarak ülkeye gelenleri koruma amaçlıdır.

 211. zhr diyor ki:

  benim bi sorum olucakti 100tl verdigimiz halde halen passaport gereklimi birde kuzenim actirmak istior 17 yasinda yas siniri varmi???

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport olmadan zaten 100 Tl ödeme de yapamazsınız. Pasaport olması lazım. Pasaport ile kayıt ücreti 100 TL dir.

 212. Berker diyor ki:

  İyi günler diliyorum. Şu an yurtdışındayım ama iki hafta sonra Türkiye’ye geleceğim. Geçen sene kayıt hakkımı kullandığım için bu sene kayıt yaptıramıyorum. Bu arada telefonumu değiştirdiğim için de geldiğimde yeni bir kayıt yaptırmam gerekiyor.

  Ortalama 1.5 ay Türkiye’de kalıp geri döneceğim. Yeni telefonumu Türkiye’de bu süre zarfında nasıl kullanmamı önerirsiniz? Telefonum bu 1.5 ay içinde kapandıktan sonra seneye geldiğimde yeni kayıt hakkımla telefonumu açtırabilir miyim?..

  Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   1.5 ay içerisinde kayıtsız olarak belli bir süre kullanabilirsiniz. SOnrasında kapanır. Seneye geldiğinizde kapanmış olsa dahi telefonu pasaport ile açtırabilirsiniz. Sorun olmaz. Türkiye’de bu sene içi n geçici bir telefon kullanabilirsiniz. Buradan alınmış bir telefon.

   1. Berker diyor ki:

    Bazı yerlerde 1 ay sonunda kapanmış olan telefonun bir daha kullanılamadığı gibi şeyler okumuştum. Yanlış mı bu bilgiler?

    Şu an Türkiye’de aynı dönemde benimle beraber gelecek birini bulursam ondan rica etmeyi düşünüyorum kayıt işini. Ama eğer de olur da bulamazsam birini. Seneye ben kayda geldiğimde “Sizin telefonunuz geçen sene kapatılmış. Artık kullanamazsınız” demesinler… Umarım çekindiğim hususu iyi dile getirebilmişimdir :) Değerli bilgileriniz için tekrardan teşekkürler.

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Böyle bir durum yok. Pasaport için 30 gün süre sınırı var. Telefonu burada bu sene kullanma isteği yoksa kullanmazsınız. Seneye geldiğinizde kullanmak isterseniz kullanırsınız.

    Amaç burada size telefon aldırmak değil. Ama devletin kasasını doldurmak. O sebeple sorun olmaz. Seneye açtırabilirsiniz.

 213. ceyda diyor ki:

  mrb almanyadan bana kuzenin telefon getirecek pasaportu yok kimliği ile giriş çıkış yapıyor (alman vatandaşı)peki benim şimdi ne yapmam gerekiyor.
  1:bu şekilde telefonu nasıl kayıt yaptırabiliriz.
  2:vergi dairesine telefon gelmeden ben gidip 100 tl’yi yatırabilirmiyim.
  3:almanya’danmı ikametgah getirmesi gerekiyor.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Giriş Çıkış yaparken GÜMRÜKTEN Giriş – Çıkış Belgesi alabilir. Buda işinize görecektir.
   Kişinin kendisi olmadan ödeme almazlar. Pasaport – IMEI ve İmza gerekli
   İkametgahı Türkiye’den alacak. Almanya İkamethagı bir anlam ifade etmiyor.

   1. ceyda diyor ki:

    peki kuzenimin gümrükten aldığı giriş-çıkış belgesi ile işlemleri sorunsuz bir şekilde(çünkü pasaport yok)halledebilirmiyiz vede kuzenim gittikten sonrada telefonum sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edermi yoksa 2 ay sonra kapanırmı çünkü türk vadandaşı değil pasaportu olsada ki yok türk pasaportu değil.

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Pasaport İşlemleri yapılır. Onda sorun olmaz. Resmi evrak olacak. Ancak gelen evrağın yanlış vs. olması ihtimaline karşı Vergi Dairesine ödeme yapmadan önce bir Kayıt MErkezinden de onaylatırsınız.

    Yabancı Pasapoırt ile kayıtlrda Yeni Bir Hat alınması ve bu hat kullanılması şartı var. Yani bir operatörden bir tane hat alacak ve o telefonda sadece o hattı kullanacaksınız. kapanma gibi bir durum olabilir mi onunla ilgili TK ile görüşmeniz gerekiyor. Bildiğim kadarıyla kapanma olmuyor. Ancak net bilgi dediğim gibi TK tarafından verilecektir.

 214. Halil diyor ki:

  3g hızı gerçekten çok yavaş. Sadece belirli alanlarda hızlı olabilir. Bunlarda sadece havalimani gibi yerler herhalde. Çünkü Sosyal Medya’dan takip ettiğim kadarıyla hep buralarda hız rekoru kırdığını dile getiriyorlar.

 215. GÖkhan diyor ki:

  Kötü olmuş. Neden mi? Çünkü bu kullanıcıyı etkilemek için bir çok alande ve sektörde yapıllıyor. Devletin bu gibi olaylara etki etmemesi gerekir. Özel sektör adı üstünde özel bir yapıya sahip olmalı.

 216. Şaban diyor ki:

  BTK daha öncedenden böyle güzel kararlar veriyor yalnız kişiler sadece belirli şeylere taktığı ve BTK’nın adı çıktığı için bir türlü yaptığı iyi hareketler halka ulaştırılamıyor.

 217. Sinan diyor ki:

  Acaba operatörlerdede bu geçerli mi? Bildiğim kadarıyla baz istasyonlarına ne kadar uzaksınız o kadar daha çok radyosyon vermiyor mu? O zaman radyasyon ve mobil operatör çekim gücü ilişkiside yalan?

 218. İsmail diyor ki:

  Böyle bir şeyin olduğunu bilmiyordum. Gerçekten benim gibi bilmeyen kullanıcılar direk olarak inanıyor reklamlara. Çok iyi olmuş kendi adıma buradan BTK’ye teşekkürlerimi iletiyorum.

 219. Ali diyor ki:

  Ben bu zamana kadar 3g ile en fazla 1.2 mb hızı gördüm vallahi. Çok yavaş ilk çıktığında direk geçmeyi yeltendim yalnız sonradan gelen yorumlar nedeniyle vazgeçmiştim. İşim gereği almak zorunda kaldım gerçekten dedikleri gibi yavaşmış.

 220. Beyrut diyor ki:

  Bilgi ve iletişim kurumunun sadece işi bu yasaklar üretmek. Yasak üretmek yerien bir başka alternatif çözümler üretmeli. Yasaklar firmaları ve insanları yasağı delmeye iter. Yani bugün bunu yasaklarsınız yarın bir başka yöntem bulup yine aktatırlar reklamlarında.

 221. Yakup diyor ki:

  Telefonlara özel bir yazılım paketi yükleyerek hız ayarı yapılmalı ve eğer bir şirket şu kadar hızı garanti ediyor ve o hızı getiremyorsa kullanıcıya ücretini geri ödemeli.

 222. Kemal diyor ki:

  Devlet özel kurumları kullanıcıyı kandırdığı zaman bu şekilde göründüğü gibi firmaları uyarıp ceza kesmeli ve önlem almalılar. Alsınki kullanıcılar daha sonradan aldanıp pişman olmasın.

 223. Kazım diyor ki:

  TTNET firması 8 mbit hız diye sürekli olarak reklam yaptı. İlk bir iki ay 8 mbit hız sağladı yalnız ondan sonra biz 8 mbit garanti etmiyoruz sadece en yüksek hızınız diye adlandırıyoruz diye kullanıcıların internetini yavaşlattı.

 224. Ahmet diyor ki:

  Çok doğru bir karar olmuş. Tebrik ederim kararı. Yanlız keşke bu kullanıcıyı kandırma işlemi diğer teknolojik reklamlardada gerçekleşse. Bunun gibi bir çok reklam hala bir şekilde yayınlanıyor.

 225. Dieneria diyor ki:

  Merhaba:)Bana geçen yıl bu zamanlarda alınan bir telefon gönderildi fişiyle birlikte.Satın alma tarihi geçen yıl olmasına rağmen telefon harcını ödemem gerekir mi sizce?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Satın alınma tarihinin bir önemi yok. Önemli olan kayda gittiği tarihtir. 19609 üretimi bir cihaz bile olsa, pazarda değer 5 TL bile olsa kayıt işlemi yeni yapılacaksa 100 TL ödemeniz gerekir.

   1. Buli diyor ki:

    Tr ye yeni geldim, ve bu harc meselesiyle karsilastim. 3 hafta kalicam ve 100tl harc bu sure icin cok yuksek ama arastirmalarimda bunun baska bir yolu yok. Benim anlamadigim asagidaki yoruma gore Tr ye kisa sureli gelentelefonlarin bu harctan haric olmadigini bana tekrar ve tekra soylediler.
    ” Başka bir ülke hattı ile kullanacaksanız sorun olmaz. Türk Hattı takarsanız bu durumda 1 hafta ile 4 hafta arasında kullanabilirsiniz. Harç ödeme zorunda değilsiniz. Cihaz uzunca bir süre ülkede kalacak ise o zaman harç ödemeniz gerekecektir.”

    Ankarada ki Bilgi Teknik aramaya bile gittim… TUrk vatandasi degilim , turkce biliyorum ama oradaki memur eliyle beni gecistirdi… oradayken gelen bir telefona ingilizce cevap verdi ve hizmet.. eger ingilizce konussa idim tammamen degisik olacakti.
    Yorum yapmayin diyorsunuz ama bu “yasa” bana hirsikliktan baska bir sey degil. Ben kendi telefonumu kullanmak icin neden 100tl vermek zorundayim, anlamiyorum… Lutfen cevap yaziniz.

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Cihazı ülkeye soktuktan sonra eğer Avea, Vodafone veya Turkcell gibi bir Turk Operatörüne ait hat kullanırsanız cihaz 1 ile 4 hafta arasında kapanır. Ancak kendi ülkenizde kullandığüınız hattı kullanırsanız o zaman sorun yok. Dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz.

    3 HAfta kalacaksanız bir ihtimal süre içerisinde telefonu kapatmadan kullanabilirsiniz. Ama garantisi yok.

    Bu noktada elbette ki Yasal manada bazı boşluklar mevcut. Ancak bunun diğer tarafından büyük bir kaçakçılık furyası da var. Yani madalyonun bir tarafından siz ve sizin gibi kullanıcılar mağdur olurken diğer tarafta da Devlet ve Telefon Üreticileri zarar görüyor.

    Örneğin X firması %45’e varan vergiler ile ülkeye cihaz getirmekte iken, Y kişisi gümrükten onlarca telefon getirmekte ve bunları pazarda satmakta idi. X kişisi kendi karı ve vergiler sebebiyle cihazı 1000 TL den satmak durumunda iken, Y kişisi vergi vermediği için cihazı 500 TL den satıyordu. Burada da büyük bir pazar oluyor ve hem devlet hem de ürünleri getiren firmalar kayıp yaşıyordu.

    Bu yasa buna önlem olarak alındı. Ancak bazı noktalarda kurunun yanında yaş da yanar misali zorluklar yaşamaya başladı.

    100 TL harç olayı da pazarda dönen Parası ile Pasaport Kaydı olayını bitirmek için getirilen bir yasa. Elbette ki ne kadar doğru ne kadar yanlış birşey diyemiyoruz. Ancak dediğim gibi birçok eksik nokta var. Belki ilerleyen zamanlarda bu sorun ortadan kaldırılabilir.

    Örnek olarak yurt dışından getirilen ve kişi ile geri gidecek olan cihazlar Gümrük kapılarında kayıt altına alınarak ülkeye sokulabilir. Cihaz kişi yurt dışına giderken sisteme yeniden girilmezse kapatılabilir. Bu da bir önelmdir. En azından geçici olarak ülkeye gelenleri koruma amaçlıdır.

 226. By aslan diyor ki:

  slm ben internet üzerinden yasal bir siteden pasaport kayıtsız bir cihaz aldım yurtdışından gelen bir tanıdığımın pasaportu ile harc yatırarak yasal olarak işletebilirmiyim..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yaptırabilirsiniz.

 227. behçet diyor ki:

  merhaba,
  ben yurtdışından tel getirdim. ancak Türküye’ye girerken kırmızı pasaport kullandım. pasaportta çifte vatandaş olduğumdan ismim yabancı olarak geciyor. bu durumda nasıl kayıt yaptırabilirim ve tüm hatlarda açık olurmu? şimdiden teşekkürler..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İkametgah olarak hangi ülke görünüyor. TR ise sorun yok. Çifte Vatandaşlık için başka bir uygulama vardı sanırım. TK ile bir görüşme yapmanızda fayda var.

 228. esma diyor ki:

  mrb ben gittigidiyordan bir piyasa değerinin altında bir telefon almıştım telefon bir hafta sonra kapandı bir pasaporta kayıt yaptırmam gerektiğiyle ilgili bir mesaj geldi daha sonra yurt dışındn gelen bir akrabam kendi pasaportu üzerine telefonumu kaydettirdi ve telefon açtırdı daha sonra geçtiğimiz ocak ayında bana yeniden mesaJ GELDİ ve telefonun eksik belgeyle açtırıldığı ve 1 hafta içinde kapatılacağı mesajı geldi ben şimdi telefonumu açtırmak istiyorum fakat yurt dışındaki akrabamız a ulaşamıyorum benim ne yapmam gerekir telefonumu nasıl açtırabilirim onun tc sini bilmiyorum ve onun da burda olması gerekiyor imza için

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Eksik Belge neymiş onu öğrendiniz mi? O belgeyi tamamlayıp göndermeniz yeterli olacaktır. Belki de sizle değil Bayi ile alakalıdır. Bir TK ile görüşüp sorun dilerseniz.

   1. esma diyor ki:

    evet o belgeyi verdiğimizde sorun hallolacak ama onun için pasaport sahibinin burda olması gerekiyor belge yi sorduk ikametgah gerekiyormuş yanlış hatırlamıyorsam

 229. hayabushi diyor ki:

  merhaba,
  10 gün sonra Türk pasaportlu bir tanıdığım Antalyaya gelecek ve gelirken 1 adet cep telefonu getirecek.Antalyadaki bir vergi dairesine gidip şahsenmi başvuru yapması gerekir (pasaportuyla ve gerekli evraklarla vekalet vermeden başka birisi gitse olurmu?)?
  Son olarak cevabınıza göre vergi dairesine ödeme yapıldıktan sonra (ben İzmirde oturuyorum ve hat kendi adıma kayıtlı) telefonu ve ödeme yaptığına dair evrakları (pasaport hariç) bana kargo ile gönderse ben Vodafone üzerinden kullanıma açtırabilirmiyim?Olmaz derseniz benim adıma kayıtlı telefon için Antalyada Vodafone gidip ben olmaksızın kullanıma açtırabilirmi?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler,

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kendisinin gitmesi gerekiyor. İmza vs. alınacaktır büyük ihtimalle. Ödemeyi yaparak evrakları alması ve sonrasında bir bayişden kayıt işlemi yaptırması lazım.

   Telefon veya sizin yanında olmanıza gerek yok. Gidip direkt olarak işlemleri yaptırabilir. Ancak onun evrakları tam bile olsa birçok bayi sizin gidip açtırmanıza kabül etmeyecektir. Pasaportun Orijinmali istenecektir.

   1. hayabushi diyor ki:

    Peki reşit olma şartı varmı?Yeğenim gelecek kısa süre sonra Almanyadan ve yaşı 17.(Türkiyede ikamet ediyor Türk vatandaşı ve kandi adına hattı var.)

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Reşit olma şartı yok. Gidip işlem yaptırabilir.

 230. Ahmad MAMMADOV diyor ki:

  mrb ben azerbaycandan geliyorum, sakarya universitesinde ogrenciyim, blackberry telefon getirdim, burda kayit yaptirmak istiyorum, ama ogrenciyim burda okuyorum o kadar harci odemek zorundamiyim?TSK

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet. Öğrenci olmanız harçtan muaf olacağınız anlamına gelmiyor ne yazık ki. 100 TL harç ve diğer işlemleri sizde yaptırmlısınız. Ancak size önerim uzun süre kalacağınız için buradan bir cihaz almanızdan yanadır. Şuan yabancı pasaport sahibi olmanız sebebiyle kayıt tek hat üzerine yapılacaktır. Başka hatları kullanamayacaksınız bu durumda.

 231. Ali diyor ki:

  Yasa şu an yürürürlükte mi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet.

 232. Lokmanhekim diyor ki:

  4 gün sonra tr ye gelicem gelirken burda kullandığım teli hattı ile beraber getirip orda kullanicam 2 hafta sonra tekrar dönecem harcı yinede ödemem mi lazım ???

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Başka bir ülke hattı ile kullanacaksanız sorun olmaz. Türk Hattı takarsanız bu durumda 1 hafta ile 4 hafta arasında kullanabilirsiniz. Harç ödeme zorunda değilsiniz. Cihaz uzunca bir süre ülkede kalacak ise o zaman harç ödemeniz gerekecektir.

 233. Lokmanhekim diyor ki:

  Ben 4 gün sonra tr ye gelicem burdan buradaki kullandığım telefonu hattı ile birlikte getiricem 2 hafta orda kalicam tr hattına actirmiycam yinedemi harc ödemem gerekecek???

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Alıntı: Başka bir ülke hattı ile kullanacaksanız sorun olmaz. Türk Hattı takarsanız bu durumda 1 hafta ile 4 hafta arasında kullanabilirsiniz. Harç ödeme zorunda değilsiniz. Cihaz uzunca bir süre ülkede kalacak ise o zaman harç ödemeniz gerekecektir.

   1. Lokmanhekim diyor ki:

    Peki havaalanında gümrükten geçerken yanimda tel olcak orda sorun çıkarmı ödeme falan yaptırmak isterlermi isleri pek belli olmuyor nede olsa adımız Almanci ya ???

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Öyle bir durum yok. Kayıt işlemi i,çin ödemeyi SADECE VERGİ DAİRESİ alabilir.Gümrükten kimsenin sizden HARÇ alma gibi bir yetkisi ve görevi yok. Ayrıca Kayıt işlemi isteğe bağlı. Dileyen kayıt ettirip kullanır dileyen başka bir cihaz kullanır.

 234. yiğit diyor ki:

  harc parasını kredi kartına taksit yapıyorlar mı acil cvp ltfn.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Öyle bir durum yok ne yazık ki.

 235. Mustafa diyor ki:

  2 sorum var:
  1.Bu 100 TL kararından önce ülkeye getirip açtırdığım bir telefon için şimdi gidip bir daha 100 TL ya da ek ücret ödemek zorunda mıyım?
  2.Yurtdışından getirilmiş ve kaydı benim operatörümden olmayan bir bayiden kayıt yaptırılmış 2. el bir telefon alacak olsam aldıktan sonra tekrar gidip kendi operatörümün bayisinden kayıt yaptırmam gerekir mi? eğer gerekirse yine 100 TL mi ödeyeceğim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ödeme işlemleri başlamadan 1 gün önce bile kayıt yaptırmöış olsanız sorun olmaz. + 100 TL yatırmanıza gerek yok.
   Kaydın Operatör ile bir ilgisi yok. Yabancı Pasaport ile yapılan kayıtlarda zaten tek hatta çalışır. Operatör içindeki diğer hatlarda da çalışmaz. Ama Türk Pasaportu ile bir kez işlem yapıldıktan sonra tüm hat vce operatörlerde kullanabilirsiniz. Ayrım veya Operatör sorunu olmaz.

 236. baris diyor ki:

  slm ben yurtdisindan telefon getirmek istiyorum ve 2senem agustosun 27tam oluyr. Bende agustosun 20si gelmeyi dusunuyrm daha sonra yani 27den sonra kayit yaptira biliyrm dimi?getirdigim cihaz 100tlvergi odedikden sonra hic bi sorun cikmadan acilicakmi?imei numarasi tam olarak ne demek?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ayın 27’sinde bitiyorsa en kötü ihtimalle ayın sonunda kayıt yaptırabilirsiniz. 20 sindegiriş yapacaksanız rahatlkıkla kayıt yaptırabilirsiniz. Sorun olmaz.

   1. yiğit diyor ki:

    peki bu harcı kredi kartına taksit yaptırabiliyor muyuz*?

 237. raggamen diyor ki:

  Merhaba yaklaşık 4 aydır ıpone 4s kullamıyorum ımeı sorguladığımda önceden kayıtlı yazıyordu fakat şimdi geçici kayıt altındadır diye… yazıyor neden??

 238. ali diyor ki:

  merhaba

  ben yurtdışından bir arkadaşıma telefon getirticem, ancak IMEI numarası kaydını onun pasaportuna değil, dayımın pasaportuna yaptıracağım; ancak dayım henüz hiç yurtdışına çıkmadı.

  bu durumda dayımın pasaportu üzerine kayıt yaptırabilir miyim??

  bir de kayıt sırasında telefonun ve benim bulunmam gerekli mi? (dayım ve ben farklı şehirlerdeyiz)

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport sahibinin son 1 ay içerisinde Yurtdışından Ülkemize giriş yapmış olma şaretı vardır. Yani Dayınız Yurt Dışına gidip gelmiş olmalıdır.
   Telefonunun sizin yanınıozda olması sorun değildir. Dayınız sizden IMEI bilgisini alarak işlemleri yaptırabilir.

 239. bocek diyor ki:

  Ben yurdışında Türkiyeden getirdiğim telefonu kullanabiliyorum da türkiyede burdan götürdüğüm için devlete neden para ödüyorum.bizim siyasiler sinekten bile yağ çıkarmaya uğraşıyor.yasa çıkmış olabilir, peki yasa iptal davası açılamazmı?bir taraftan servis sağlayıcı firmaların da işine geliyor sanırım 5-10 Allah ne verdiyse onlar da tırpanlıyor nasıl olsa.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Servis Sağlayıcı firmaların bir kazancı olmuyor. İşlemi yapan bayilerde her şekilde kazanıyordu zaten.
   Ülkkemizden Yurtdışıan KAÇAK Telefopn sokma gibi bir imkanınız yok. O sebeple yurt dışına çıkınca telefon götürmeniz bir anlam ifade etmiyor. Buradaki amaç Yurt Dışından uygun fiyata alınarak ülkemizde pazar fiyatından uyguna satılmasını engellemek.

 240. keriziz ya:)) salagiz ya:) diyor ki:

  ben türkiyede ne telafon alirim ne de hat actitririm o parayi türkiyeye vermicem bunlar ückagitci. tuvalete bile gitmicem bos arazide ihtiyacimi görücem inanin dogdugum topraklar olmassa hic gitmicem . adammi bunlar ya. yurt disindaki vatandaslarini soymak icin extra oturup düsünüyorlar nasil bir uygulama yapalimki bunlari soyalim . lan onu düsüneceginize devletin basina gectiginizde hirszizlik yapmayin adam gibi calisin calmayin cirpmayin ceplerinizi doldurmayin türkiyedeki parada herkese yeterde artada insanlarinizida zor durumda birakmassiniz adam olun adam.

 241. keriziz ya:)) salagiz ya:) diyor ki:

  ahhhh aziz nesin ah. bize demistin bu millet koyun sana inanmamistik:)

 242. keriziz ya:)) salagiz ya:) diyor ki:

  merhaba. ben 2011 de trkiyeye izine gittigimde telim 1 hafta sonra kapandi türksele gittim telimi actirmam icin bende emniyette, sabika belgesi. nufus ta nufus kayit örnegi,ve 70 milyon tl istediler, bende sasirdim arkadaslar ben telafonumu actirmak istiyosum silah ruhsati almak istemiyorum dedim. ve ben alman vatandasiyim dedim hangi nufus dairesinde nufus kayit örnegi ve hangi emniyet mudurlugunde sabika belgesi alicam dedim:)) dedim türkiyeye gelen yabanci uyruklu turistlere ne öneriyosunuz aynen uygulama bu dediler:) demekki turistler türkiyeye gelirlerse yurt disindaki aileleleri ile irtibatlari kesiliyo galiba uzaya gidiyorlar ya:) dasonra orada calisan elaman bak hemserim sana bir yol gösterim onu yap dedi bende sevindin de bakim dedim. dediki polise gidicen nufusa gidicen bunlari yapicagina kendine burada baska telafon al bunu actir her geldiginde de bunu kulanirsin . dedim ok aldim teli kendi adima actirdim. simdi ise yurt disinda kendimle götürecegim teli actirmak istiyorum yeni yasaya göre o onceki actitrdigim hatin 2 yil gecmesi gerekiyomus yani baska hat acamiyom kendi telimin uzerine.bende diyorumki bu duzenlemeleri yapan geri zekalilar kim ise önce iyi dusünsunler bi yasa cikardiklarinda yarin bir gün o yasa ise yaramicaksa cikarmasinlar. simdi ne yapicam ben? türkiyedeki telafonada her 2 ayda bir para yuklemeliymisim onuda bilmiyordum simdi o eski hatimda kapanmi:)) inanin küfür etmemek icin kendimi zor tutuyom yok dunyada böyle geri kalmis bir ülke.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sabıka Kaydı vs. böyle birşey yoktu kayıt aşamasında. Neden bu kadar teferruat istemişler sizden bilemiyorum. Gittiğiniz bayi sanırım işi yeni yeni görüyordu.

   Diğer noktalarda haklısınız ancak sonuçta bir yasa çıkmış durumda. VE her sene biraz daha ağır eklenmeler yapılıyor. Ne kadar karşı durulmaya çalışılsa da meclisten ışık hızıyla geçiyor.

 243. hakan diyor ki:

  Merhaba öncelikle sorum şu

  ben yurtdısından bir cihaz getirttim abim aracılığıyla sonra gittim vergi dairesine kendi tc em üzerine 100 tl yatırdım imei numarasınıda verdim sonra abimin türk pasaportuyla gittik kayıt yaptırdık acaba bu bir sorun yaratırmı dekontun üzerinde benm tcem var ama imei de var

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sorun olacağını sanmam. Sonuçta o evrakta gidecek TK’ya. Önemli olan paranın yatması. Kim yatırdı diye bakacaklarını sanmam. Ama sistem yeni. O sebeple nasıl bir dönüş olur NET bir cevap veremiyorum.

 244. sevda diyor ki:

  Mrb ben yurt disindan telefon getirmek istiyorum ama 2sene oncede bi telefon getirmisdim ve pasaportuma kayitli 2yilim eylulde tam olucak ve ben agustosda gelmeyi planliyorum turkiyeye kayit yapilacakmi yapilmayacakmi ?cihazi getirib eylule kadar acmasam olurmu peki ?yardimci olsaniz sevinirim bide numarada falan problem oluyomu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Eylül 10’da bitecek ise Eylül 11’den önce kayıt yaptıramazsınız.Yani tarihler nettir.
   Yurtdışından giriş yaptıktan sonra 30 gün geçerse yine kayıt olmaz. Yani Ağustos’da girdiğiniz pasaport ile Eylül de kayıt yaptırmanız zor bir durum. Yani kendinizi öyle ayarlayın ki Pasaport Tarihinin dolması ile 30 günlük giriş sürenizin dolması aynı tarihlere denk gelsin.ç
   Numarada nasıl bir problem olacak onu anlamadım.

 245. haluk diyor ki:

  Merhaba benim sorum,yanlışlıkla aynı pasaporta 2telefon kaydı yaptım. Birtane için 2 yıl beklemem gerektiğini bilmiyordum.haliyle 100 tl vergi dairesinde kaldı.bu parayı tekrar alabilirmiyim.nasıl başvurmak gerektiği konusunda yardımci olabilimisiniz.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Konu ile ilgili olarak bir bilgim yok. Vergi Dairesi ile görüşmeniz gerekecek.

 246. Derya diyor ki:

  Tekrar Merhabalar;
  Sormayı unuttuğum bir durum daha var,Bu telefonu pasaport bulamadığım için işletip açtıramıyorum tabiki şuan.Telefonu işlettiğimiz pasaport sahibide (tabii hala aynı pasaporta işletmek için hakkımız varsa !!) yaklaşık 1 ay sonra burada olucak…
  Bu süreç içerisinde bi işlem yapamazsak herhangi bir cazası varmıdır?..
  iyi çalışmalar..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir cezası yoktur. Sadece telefonunuz kapalı kalır. O kadar.

 247. Derya diyor ki:

  Merhabalar;
  Nisan ayında yurtdışından hediye gelen telefonu pasaporta işlettik ve 25 tl ödiyerek telefonu açtırdık.Yaklaşık 2 ay sorunsuz kullandım.Haziranın 20 sinde telefonun kapanacağına dair uyarı msjı aldım ve 26 haziranda da kapandı.
  Aynı pasaportun aynı telefon için hakkı varmıdır tekrar açtırmam için?Yoksa bu pasaport şimdi 2 sene beklemek zorunda mıdır,tekrar işlem görmesi için!!
  Eğer aynı pasaporta işletebiliyorsak,pasaport sahibinin girişte damga vurdurması gerekir mi gerekmez mi?
  İlginize şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

  1. Derya diyor ki:

   Tekrar Merhaba;
   Sormayı unuttuğum bir durum daha var.Bu telefonu pasaport bulamadığım için açtıramıyorum tabiki şu an.Asıl işlettiğimiz pasaport sahibide 1 ay sonra gelicek tekrar (tabii hala hakkımız varsa aynı pasaporta)…Bu süreç uzadığında herhangi bir cezası varmıdır?
   iyi çalışmalar..

   1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Bir cezası yoktur. Sadece telefonunuz kapalı kalır.

  2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   İptal olma sebebi neydi. Yani Yabancı Pasaport ile kayıt ettirmiş olmanızdan dolayı mı telefon yeniden kapandı. Eğer durum buysa tamam. Ama normal Türk pasaportu ile kayıt yapıldı ve durup dururken telefon kapandı ise yeniden kayıt yaptırmanıza gerek yok. TK ile görüşün.

   Telefon kapansın veya kapanmasın bir Pasaport üzerinden 2 senede bir kayıt yapılabilir. O sebeple o pasaportu 2 sene bekletmeniz lazım.

   1. Derya diyor ki:

    Türk pasaportuyla kayıt yapıldı ve yaklaşık 2 ay sonra uyarı msj aldım birkaç gün içerisinde de telefon kapandı.
    TK derken neyi kastediyorsunuz??açarmısınız..hangi yolu izlemem gerek..

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Telekominikasyon Kurumu ile görüşün. Durumu izah edin. Sebebini öğrenin. Ona göre de bir yol haritası çıkaracaktır size.

 248. mümine diyor ki:

  türkiyeden alınan kvk telpa veya başarı garantisi altındaki bir cihaz yurt dışında götürülen ülkenin maliye veya vergi dairelerine harç yatırılarakmı çalışılıo önce ona bakmak gerek eğer bir para veya harç yatırma söz konusu değilse açık ve alanen türkiye kendi vatandaşının hakkını gasp ve zoraki cebinden para almak anlamına gelir buda bağımsız hukuk devletiyle bağdaşmaz ve suç teşkil eder ve kanun dışı para tahsil yapılmış olur devletin kendi vatandaşına bunu yapmaya hakkı yok diğer bi konu bu çok önemli acaba neden kaçakçılık türkiyede çok siyasiler önce bu soruyu sormalı kendilerine sizlerin yerine ben cevaplayım sınır konşularımızda bir eşya bir mal bizim ülkemizdekinden yarı fiyatına ucuzsa hatta iç meselesiyle meşgul suriyede hala çok ucuzsa neden diye fazla düşünmeye gerek yok türk insanı sömürü aracı olmak taqn kurtulmalı adam gibi bol bereketli bu topraklarda yaşamayı en çok hakeden bir ülkenin evlatlarıyız siyasilerin art niyet yada dış ülkelere bağımlılık sevdasını millet olarak çektirmeye ne dinde ne imanda nede yasalar cercevesinde kimsenin hakkı yok

 249. esme diyor ki:

  Iyi günler, ben 8. Agustos’da Ailemle 4 Haftaligina Türkiyeye izine geliyoruz. 5 Kisiyiz, 4ümüzün Cep telefonu var. Birtane de Hediye getirmek istiyoruz. O Hediye Telefon icin 100 TL yi gözden cikardik, fakat diger telefonlara da herhangi bir ücret ödemek zonrundamiyiz ? Havalimaninda bizden kisi basi 100 TL mi alinacak, yoksa ben mi yanlis anliyorum ? Bizim Telefonlari orda sadece kullanip geri getirecegiz, sadece bir telefon kayit yaptirmak istiyoruz diyebilirmiyiz gümrükte ?
  Peki ordayken ben misal herhangi bir avea yada turkcell karti alip kullanamazmiyim bir kac hafta?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gümrükte sizden herhangi bir ödeme alınmaz. Sorun yok yani.
   Türkiye’ye geldiğinizde Vergi Dairesi üzerinden işlemler yapılacaktır. Dilediğiniz cihazı kayıt ettirebilirsiniz.
   Cihazlar ülkemizde kullanıma başlandıktan sonra 1 Hafta ile 4 Hafta arasında bir sürede kapanmaktadır. Yani 1 ay kullanma ihtimaliniz var.
   Kapama sonrasında cihazı Tüğrkiye’de kullanamazsınız. Yurtdışına çıkınca yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.
   Havaalanı veya gümrük geçişte sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. O yönden sorununuz olmasın

   1. mango diyor ki:

    Pekı benım merak ettıgım ayrı bır mevzu var bende hedıye telefon getırdım ve bugun Turkcell bu yenı uygulamadan bahsettı 100 tl vergı daıresıne 20 tl de Turkcell merkezıne uygulama bu sekıldemıdır….

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    100 TL Vergi Dairesine. Burası tamam. 5 TL veya 10 TL de büyük ihtimalle TK almaya devaö ediyor. Kalan da bayiye kalıyor. Başka bir bayiden sordurup 20 TL lik oranda düşme yaptırabilirsiniz. Ama 100 TL sabittir.

 250. VATANDAŞ diyor ki:

  İLETİŞİM ÇAĞINDAYIZ ÇOCUKTA BİLE TELEFON VAR BİR AİLE DÜŞÜNÜN ANNE, BABA, ÇOCUKLAR GELMİŞLER ÜLKELERİNE ELLERİNDE VAR 4 TELEFON – 400 TL !!
  BU UYGULAMANIN ADI RESMEN DEVLET ELİYLE HARAÇ KESMEKTİR. SİSTEM GELİŞTİRMEK YERİNE FİX UYGULAMALARLA TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞINI CEZALANDIRMAKTIR. BU KARAR UTANILMASI GEREKEN BİR KARARDIR. ŞİMDİ SEN OTORİTE OLARAK TİCARET YAPANI KAYIT SİSTEMİNDEN AYIRT EDEMEYECEKSİN İŞİN KOLAYINI BULUP,BU KOYUNLARIN HEPSİNDEN HARACIMI ALIRIM TİCARET YAPANIN KAÇIRDIĞI VERGİYİ DE SAF VATANDAŞIMIN SIRTINA YÜKLEMİŞ OLURUM, BU İŞTEN KAFAYI YORMADAN KURTULURUM DİYECEKSİN. AH BENİM ÇAĞIN 50 YIL GERİSİNDEN GELEN GÜZEL MEMLEKETİM DAHA KAÇ YIL GERİDEN GİTMEYE DEVAM EDECEKSİN !!!
  HARAM, ZEHİR, ZIKKIMDIR.

 251. gülo diyor ki:

  devlet ne yapmaya çalışıyor anlamadım buradan üzerine 50 tl koyar sıfırını yine alırız … bu yanlış çok yanlış bir karar bence …

 252. avcılar diyor ki:

  merhabalar.Ben geçen sene yurtdışından iphone 4 aldım. 21.06.2012 de turkceell bayisinde 100 tlye kayıt ettim telefonu.üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen telefon açılmadı.sorun nedir?yardımınızı bekliyorum.bu arada iphone 4 simfree.yani sim kilitsiz

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Telefonu arada bir kapatıp açın. Eğer açıldı ise ve siz hiç kapatmadıysanız o zaman aktif olmaz cihaz.
   Turkcell bayişsi evrakları hemen gönderdi ise sorun yok. 1 hafta içerisinde açılır. Ama evrakları 2-3 gün geç gönderdi ise o zaman açılma sürecide evraklar ulaştıktan sonraki hafta olacaktır.
   Bayiye bir uğrayın dilerseniz.

 253. tolga diyor ki:

  merhaba cihazı 1 hafta önce aldığım yer bana vergisini ödeyip dekontu istedi o şekilde yaptım fakat bugün yasal takipten msg geldi kayıt dışıdır 1 hafta sonra kapatılacaktır diye ama mesajda verdiği imei numarası benimki değil hemen aldığım yeri aradım senin işin tamamdır şimdi bu yeni sistem olduğu için karıştırmış olabilirler dedi ben daha sonra mcks.gov.tr den benim imei numara ile baktım ”IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” dedi , bana mesajla gelen imei numarasını sorguladığımda ise kayıt dışıdır yazıyor mantık olarak bir sorun olacağını düşünmüyorum ama bir sorun çıkarsa ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   SMS yanlış gönderilmiştir. Sorun olmayacaktır. Sorun olması durumunda bayi tarafından sşze verilen evrak ile TK ya başvuruda buluınmanız yeterli olacaktır.

 254. nuryuzlum674 diyor ki:

  slm.. hayırlı günler.. sizden acil yardım beklıyorum… internetten yurt dışı kayıtlı sony ericcsson xperia mini pro hd telefon aldım.. telefonun imeisini (*#06# ile çıkan imei) sorguladığımda nokıa 2600 model telefonun imei numarası çıkıyor.. bu telefonu kendı imei numarası üzerınden bı pasaport yardımı ile kayıt yaptırabılırmıyız… telefonun kasasında kendı imeisi yazıyor… acil yardımmmmm

  yaptırabılıyorsak size sorularım devam edecek

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Büyük ihtimalle yaptıramaycaksınızdır. Çünkü yasal olmayan bir şekilde cihazınıza İMEİ Klonlanmış. Yaptırabilecek olsanız dahi 3 gün sonra yaşanacak Cihaz – IMEI sorgusunda cihazın orijinal imei si olmadığı anlaşıldığında yada başkası tarafından IMEI kodunun başka bir cihaza daha klonlanması durumunda kayıt işleminiz boşa gider.

   1. nuryuzlum674 diyor ki:

    aldığım adam bana sorun çıkmaz demiştı.. bu telefonun 3g sini nasıl kullanabılırız kı. bu telefonun internet vs ayarları yapılırken telefonun imei numarasına bakılıpta mı ayarlar gönderılıyor..

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    İnterneti kullanabilirsiniz. İMEİ koduna da bakılıyor. Ama siz MANUEL olarak el ile de yapabilirsiniz ayarları.

   3. nuryuzlum674 diyor ki:

    ayarları istedım operatörden bı turlu yapılmıyor.. ama telefonda 3G yı desteklıyor.. bu 3G nın manuel olarak bı ayarı var mı..varsa nasıl yaparız onu da söylersenız sevınırım

 255. jason diyor ki:

  afferim devlete insanlarinin para kazanmamasi icin neler neler yapiyor helal olsun sana turkiye cumhuriyeti bi tek tayyip kazansin biz ekmek yemeye devam ederiz.

 256. tolga diyor ki:

  merhaba benim pazar günü telefonum kapandı haliyle vergi dairesi kapalı olduğu için pazartesi sabahtan telefonumun harç parasını ödeyip işlemleri gerçekleştirdim ama 1 gün geçmesine rağmen cihazım halen hattıma kapalı ve imei sorgulayınca şu şekilde yazıyor ”IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır” acaba ne zaman acılır? ve kapandıktan sonra ödeme yaptığım için herhangi bir cezaya maruz kalırmıyım ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Açılma süreci 1 hafta kadar sürecektir. Herhangi bir ceza gelmez. Sadece bir hafta kadar telefonu kullanamazsınız.

 257. posoflu diyor ki:

  Duyduğuma göre 100tl harç parası 2.telefon için geçerliymiş.Yurt dışından getirilen 1.telefon için 5tl harç parası devam ediyormuş.doğrumu acaba yoksa 1.telefon içinde 100tl mi ödenecek ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   15.06.2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 20 nci maddesi ve Kanunun Yürürlük maddesi uyarınca Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan “Harçlar Kanunu Genel Tebliği” 16/06/2012 tarihli ve 28325 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Tebliğ’de, yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) haiz cihazların kayıt altına alınması işleminden önce, Vergi Dairelerine 100 TL harç bedeli yatırılması gerektiği hususu hükme bağlanmıştır.

   Yani 1 telefon, 5 telefon 10 telefon diye bir ibare yok. Her cihaza 100 Tl alınacaktır.

   1. Posoflu diyor ki:

    Acaba dünyanın hangi ülkesinde telefon kaydı için 100 tl yani 50 yuro ödeniyor.Ben ödemiycem kardeşim kapanana kadar kullanıcam.Maalesef talihsiz bir karar.

 258. recgk diyor ki:

  Ben 2011 ekimde Türkiyeye giriş yaparken telefonu kayıt yaptırdım. Şimdi başka telefon aldım ve Türkiyeye girerken bu harcı ödersem kayıt yaptırabilirmiyim yoksa 2 yıl sürenin dolmasını beklememmi gerekiyor. Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   2 yılı beklemeniz gerek öncelikle. 2 yıl dolduktan sonra kayıt yapabilirsiniz.

 259. eda diyor ki:

  Merhaba,

  ben üc haftaligina türkiyeye gidicem ve telefonuma bir avea hatti almayi dsünüyordum her sene gibi. Türkiyeye girdikten ne kadar sonra telefon kullanima kapaniyor? Mail adresime cevap yazabilirseniz cok sevinirim

  Tesekkürler..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ortalama 1 Hafta ile 4 hafta arasında telefonunuz kullanıma kapanır.

 260. Lazzow diyor ki:

  Cumartesi günleri açık mı acaba VERGİ DAİRELERİ bilen var mı? :(

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Açık Değildir. Somnuçta DEVLET DAİRESİ :)

  2. keriziz ya:)) salagiz ya:) diyor ki:

   memura zuladan para verirsen acar daireyi burasi türkiye hemserim sen de düsündügün seye bak:)) cukkadan haber ver sen.

 261. lider diyor ki:

  merhabalar ben 14 mayısta yurt dışından telefon getirttim ve pasaporta kayıt ettirdim şimdi btk mobil cihaz kayıt sistemi sitesine imei sorgulama yaptığımda şu yazı çıkıyor:IMEI numarası abone kayıt merkezince geçici olarak kayıt altına alınmış olup Kurum tarafından evrakları kontrol aşamasındadır.Kurum tarafından kayıtın süresi ne kadar neden uzun sürdü.teşekkürler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kurumun evrak takibi uzayabilir. 2 hafta içerisinde abone merkezlerinden TK ya gişder, orada da sıraya girer. Yaz dönemi kayıt sayısı artıyor. Buda bekleme süresini uzatıyor.

 262. sentanoo diyor ki:

  Devlet iyice hırsız oldu 15 inde kayıt yapılan telefonumu iptal etmişler sebebide 15inde kayıt yaptırmammış yasa o gün çıkmı ondan dolayı telefonum 7 gün içinde kapanacakmış.. Sapıttılar iyice para almak için kaydı iptal ediyorlar vede bunu haber vermeden yapıyorlar sadece msj geliyor telefonunuz kayıt dışı olduğundan kapanacaktır. Yüssüzlüğün bukadarı madem kaydı kabul etmedin neden 1 haftada haber veriyorsun ve 1 haftada kapatıyorsun. Birde tekrar kayıt için evrakları ankaraya yollamak gerekiyor parayı yatırmam yetmiyor anlaşılan.. Bu arada da pasaportunuzun süresi geçerse geçmiş olsun yeni bir pasaport bulacaksınız.. Devlet eli ile eşkiyelık buna denir amaç para almaksa neden uzatıyorsun kardeşim vereyim parayı madur etme.. Yada amaç ithalatçıya yalakalık yapmakta olabilir.. Daha çok söyleyeceğim varda yayınlanmayacak..

 263. İsmail diyor ki:

  Benim telefonum Nokia markalı telefon.Bu yasak herhangi bir telefon markası için geçerli değil dimi? Ayrıcalık yok yani telefon markalarına.

 264. Rıdvan diyor ki:

  Telefonu yurtdışından getirip harç parası ödemeyen kişilerin telefonunu kapıtalacak mı? Telefonun yurt dışından getirildiğini nasıl anlayabiliriz?

 265. Feyza diyor ki:

  Merhabalar ben şu anda yurtdışından abimin getirdiği telefonu kullanıyorum. Hat benim üzerime. Telefonu 2011 yılında getirttim. Ben de 100 TL ödeyecek miyim?

 266. Umut diyor ki:

  İnternet üzerinden yurtdışından alınan telefonlarda olmaması gerektiği inancındayım. Veyahut şöyle bir sistem uygulanabilir belirli bir ücret sınırına kadar para alınmasın.

 267. İbrahim diyor ki:

  Yanlış bir uygulama olarak görüyorum. Daha iyi bir şekilde iyileştirilebilir. Örneğin 100 TL gibi bir stabil ücret yerine daha net bir ve her telefon için değiştirilecek % konulabilir. Türkiye’de satılan ücret ile aynı olması için.

 268. Recep diyor ki:

  Yüksek fiyatlara mal olan cihazlaz yurtdışından daha uygun fiyatlara getiriliyordu dediğiniz gibi Türkiye’de birçok internet sitesi üzerinden satışa sunulup hızlı bir şekilde büyük paralar kaldırılıyordu.

 269. Furkan diyor ki:

  Yurdışıdan gelen telefonlarla benimde tanıdıklar buralarda normal telefon ücretinden kar marjı sağlıyorlardı. Bizimkiler için kötü olmuş.

 270. Yaşar diyor ki:

  Çok iyi bir karar olmuş kanımca. Yüksek ücretli telefonlardan ticaret yapan yurdışında tanıdığı olan kişiler artık çok fazla para kazanamayacaklar.

 271. saltwater diyor ki:

  Merhaba,

  Vergi dairesinde 100 tllik harcı ne olarak söyleyip ödeyeceğiz? Ayrıca harcı yatırırken imei numarası dışında hangi belge gerekli kimlik kartı, pasaport istenecek mi bizden? 2 telefon için birden harç ödemesi yapabilir miyim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ödeme yapabilirsiniz. Sadce IMEI kodu olması yeterli olacaktır. Sizden ödeme alınacak ve belge verilecek.
   Pasaport sahibinin kimliği istenebilir. İSim TC gibi bilgiler için.
   Henüz net bir bilgimiz yok ne yazık ki.

 272. erhan42 diyor ki:

  merhaba ben 5 ay önce aldım telefonu ama şuanda bilgi verilmeden kapatıldı ve sistemde kontrol ediliyor deniyor benimde harç yatırmam gerekiyor mu i.ç.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   TK ile bir görüşün. Durumu nedir öğrenin. Ona göre haraket edersiniz.

 273. Eymen Yakut diyor ki:

  Boyle bir site hazirladiginiz icin ve de her soruya cevap verdiginiz icin tesekkur ediyorum. iyi calismalar

 274. burak diyor ki:

  merhaba,
  peki vergi dairesine harç ödedikten sonra turkcell, vodafone, avea bayilerine ayrı kayıt parası ödeniyor mu?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Açıkçası bu konuda bir bilgim yok. Ancak bayiler yine de bir ödeme alacaktır. En azından kendileri için bir pay alacaktır.

 275. orw diyor ki:

  Merhabalar;

  Ben Vergi dairesine 100 tl yi ödeyip kağıdı aldıktan sonra gittiğim bayiliklerede ek ücret ödemem gerkecekmi yani bende bir ücret siteyeceklermi bu konuda bir bilginiz varmı ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   NEt olarak bir bilgim yok şu aşamada. Sistem zaten tam oturmadı. Ancak bayiler yine de bir ödeme alacaktır. En azından kendileri için bir pay alacaktır.

   1. orw diyor ki:

    Size teşekkür ederim bugün vergi dairesine sonrada bir bayiye gidip kayıt yaptırmaya çalışacağım. İyi günler

 276. tys diyor ki:

  vergi dairesinde telefonu kayıt ettirirken bir numara gerekiyormuş (seri no ya da başka bir şey adını bilmiyorum) bu numarayı nereden öğreniyoruz?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   IMEI kodu gerekli. Kutu üzerinde yazar. Veya telefondan *#06# yapında ekranda yazar. Not alıp götürebilirsiniz. Ama dikkat edin siz veya memur yanlış yazmasın numarayı.

 277. baran diyor ki:

  Merhabalar ben internet üzerinden yurt dışından getirilen telefolardan almak istiyorum pasaport kayıtsız olarak. Bu ürünler telefon açılıp hat takıldıktan sonra mı kayıt altına alınması gerekiyor? Eğer öyleyse; telefonu açtıktan ne kadar süre içerisinde kayıt ettirmek gerekiyor? Bir de ürünün kayıt altına girip girmediğini nereden kontrol edebiliriz bunun bir yolu var mı? Çok sordum ama cevaplarsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Hattı takıp takmamanız önemli değil. Dilediğiniz zaman kayıt altına alabilirsiniz.
   Kapanma süresi operatöre göre 1 Hafta ile 21 Gün arasında değişmektedir.
   IMEI Sorgulaqma diye Google da aratınca Site çıokıyor. Oradan kontrol edebilirsiniz.

 278. Tugba diyor ki:

  Merhabalar, 25 Mayis 2012 tarihinde ülkeye giriş yaptim, 1 ay süreyi bildigimden ve yedek telefonum oldugundan kayıt icin acele etmedim, dun kayit icin gittigimde devletin bu islemleri durdugunu sistemleri olmadigini ve ne zamana kadar boyle olduugnu bilmediklerini soylediler. Simdi benim 25 haziranda yani 5 gun sonra ülkeye giris surem doluyor, ama o zamana kadar eger hala devlet gsm firmalarinin gecici olarak durdurduklari telefonlari isleme hakkını geri vermezlerse ve ben pasaportuma kayıt ettiriemezsem ne olacak? Odemeyi vergi dairesine sure dolmadan yaptirsam, 25inden sonra sistem gelse bile o zaman kayit yaptirsam, sorun olur mu sizce? yoksa verdiigm 100 tl ile mi kalirim?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Öncelikle bu konu hakkında TK ile görüşün. Süre dolunca Bayilerin sistemine giriş yapılamıyor. Yani Vergi Dairesine ödeme yapmış olsanız bile asıl işlemler yürümüyor. Kayıtta olmuyor.

   Bayiler ile görüşün. Sistemin bugün itibari ile gelmiş olması lazım. Halen gelmedi ise o zaman TK ile görüşerek bilgi alın. Bir ihtimal sistemin olmadığı dönemde mağdur olanlar için bir istisna yapabilirler.

 279. gurbetçi diyor ki:

  Selamlar, ben yurtdışında ikamet ediyorum, haliyle tr’ye geldiğimde kontörlü türk hattımı kullanmak durumunda kalıyorum. bizler için bir harç muafiyeti var mıdır?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Hat kullanımında sbir sorun yok. Yurtdışından getirdiğiniz telefonu daha önce kayıt ettirdiyseniz yine bir sorun yok. Ama yeni bir cihaz getirip kayıt ettirmek isterseniz 100 TL ödemeniz gerek. Tarife standart. Ama o telefonu Türkiye’de kullanmayıp başka bir telefon alarak yine çözüm yoluna gidebilirsiniz.

 280. hicipay diyor ki:

  Vergi dairesine harç yatırırken pasaport sahibini olması zorunlu mu yoksa bi başkası imei bilgilerini vererek harç yatırabiliyormu

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Pasaport ile ilgili bir işlem yapılmayacak Vergi Dairesinde. O sebeple Pasaport sahibinbe de ihtriyaçö duyulmayacaktır.

 281. sonsav diyor ki:

  Yurtdışından aldığım cep telefonuyla 09 Haziran 2012 günü yurda giriş yaptım. Babamın rahatsızlığı sebebiyle bu güne kadar kayıt işlemini gerçekleştiremedim. Bu 100 TL.lik harcı bende ödemek zorundamıyım.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Ne yazık ki evet. Ülkeye giriş tarihi baz alınmıyor. Kayıt yaptırdığınız tarihte geçerli olan yasa dikkate alınacaktır. 100 TL Harç Uygulamasından sizde ödeme yapmak durumunda kalacaksınız.

 282. yildiz diyor ki:

  merhaba,yeni yasallasan bu cep telefonu vergilerini gümrükleremi yoksa telefon bayilerinemi ödemek zorundayiz.Bilgilendirirseniz sevinirim tesekkürler……

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   KONUDA Detaylı bir şekilde anlatılmış durumda. Ödemeleri VERGİ DAİRELERİ alacak.

 283. gamze diyor ki:

  merhaba,

  ben ingiltereden telefon getirttim ülkeye giriş tarihi 13 haziran pasaporta kayıt yapıldı ama hala açılmadı şimdi yasaya göre nasıl işlem yapmam gerekicek??
  teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Kayıt İşlemi yapıldığında yasa yürürlüğe girmemiş ise sorun yok. 1 hafta gibi bir sürede açılıuyor kapalı olan telefonlar. Bekleyin. Bu hafta açılır.

 284. wasserfall diyor ki:

  Merhaba,

  Ben yurtdışındayken Mayıs ayı sonunda cep telefonu aldım. Türkiye’ye de 17 Haziran’da giriş yaptım. Gün itibariyle (19 Haziran) daha cep telefonu kayıt yaptırmadım. Benim de 100 TL ödemem gerekiyor mu? 15 Haziran olarak verilen tarih kayıt yaptırma tarihi mi yoksa Türkiye’ye giriş tarihi mi?

  Teşekkürler..

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   15 Haziran 2012 tarihinden sonra Kayıt Olacak Tüm Telefonlar etkilendi. Ülkeye Giriş Tarihine yazık ki bir anlam ifade etmeyecektir. 100 TL Ödeme yapacaksınız.

 285. babygirl diyor ki:

  Merhaba, bu harç 2. el olarak alınıp getirilen telefonlar için de geçerli mi? Bir de ben 12 haziranda geldim ama kayıt ettiremedim bu durumu anlatıp, pasaportu göstererek, bu parayı vermemem mümkün olabilir mi? Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Tüm Telefonlarda geçerlidir. 2. El, Sıfır, Faturalı veya faturası, değeri 20 TL olan telefona bile bu sistem uygulanacaktır. Geliş tarihiniz önemli değil. Kayıt ettirmedi iseniz yasa sizi de vurdu diyebiliriz.

 286. deniz diyor ki:

  merhaba. ben abd den geçen ay getirmiş olduğum telefonumu 12.06.2012 tarihinde kaydettirdim. 14.06.2012 tarihinde internetten baktığımda telefonumun kayıtlı olduğunu gördüm. bu yasa da 15.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdiğine göre ödemem gereken bir ücret olacak mı?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Herhangi bir ek ödeme yapmayacaksınız. Kıy pğayı kurtaranlardan birisiniz.

 287. runya diyor ki:

  merhaba!!Ben almanyada yasiyorum,sahsima ait yeni bir telefon aldim,06.07.12 de türkiyeye geliyorum.Bu 100tl uygulamasi banada uygulaniyormu acaba,cevap verirseniz cok memnun olurum, tesekkürler…

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet. Size de uygulanacaktır. Telefonu kayıt ettirmeden başka bir telefon kullanabilirsiniz ülkemizde. Kısa süre kalacaksanız.

 288. ahmet koca diyor ki:

  ben almanyada yasiyorum ve buradan kendime yeni bir telefon aldim ve ilk defa bu yil türkiyeye getiricegim. smdi bu 100 tl banada gecerlimi ben bunu anliyamadim.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Evet. Uygulama Size de uygulanacaktır. Telefonu kayıt ettirmeden başka bir telefon kullanabilirsiniz ülkemizde. Kısa süre kalacaksanız.

 289. turgay kayhan diyor ki:

  ben tam olarak anliyamadim smdi ben 25.07de almanyadan türkiyeye ucakla ucucam .smdi beni ne bekliyor bana tam olarak anlatabilirmisiniz.ve ücret alma olayi kesinlestimi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sizi birşey beklemiyor. Eğer telefonu ülkemizde de kullanmak isterseniz ödemeniz gereken bir 100 TL meblağ var. Başka bir şey yok.

 290. Hikmet diyor ki:

  Eger telefonu getiren kisi Yabanci uyrukluysa ve sadece EU-kimligiyle giris yaptiysa, O kisidemi tatilde telefonunu kullanabilmek icin bu islemi yaptirmali?? Ayrica AB-kimlik kartlarina kayit yapilamiyor..

 291. murat_r12 diyor ki:

  benim sorum şu olacak. acaba yurt dışından gelen her bir telefon için bir pasaportmu gerekiyor yada bir pasapor ile birden fazla telefon açtırabiliyormuyuz. teşekkür ederim

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Bir pasaport ile 2 yılda 1 kez telefon açtırabilirsiniz. 10 Telefon getirecekseniz 10 adet farklı, son 30 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış, 2 senedir başka cihaz kaydı yapılmamış 10 pasaport bulmanız gerekecektir.

   1. murat_r12 diyor ki:

    teşekkür ederim.

   2. Posoflu diyor ki:

    abi devlet bizden önce herşeyi adam gibi düşünmüş,halkı nasıl soyarım diye,yani kurtuluş yok.

 292. Teknocep EMRAH diyor ki:

  merhabalar efendim iyi sohbetler dilerim öncelikle herşeye vergi bağladılar bide bunada vergi bağladılar telefon tamircilerine zorla telefonlara imei atın kaçak işlem yapın diye yalvarır gibi devlet büyüklerimiz oldugu sürece bu ülkemizin ekonomisi mükemmel olur ama vatandaş için aynı şey geçerli deil sonumuz nere gidio….. :)

 293. Saltwater diyor ki:

  Merhaba. Sanırım harç uygulaması bugün yürürlüğe girdi.

  Fakat ben bi türlü anlamadım.

  1. Harç ödemesini nereye yapacağız?
  2. Harç ödemesini yakın tanıdığıma yaptırsam, daha sonra kayıt merkezine gidip imei kayıdını yaptırabilir mi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Harç ödemesi VERGİ DAİRELERİNE yapılacaktır.
   Harç Ödemesini yapana bir evrak verilecek. O evrağı alıp isteyen kişi işlem yapabilir.

 294. saltwater diyor ki:

  Merhaba,

  Harç ödemesini nerede yapacağız? Gümrükte mi yoksa tel bayilerinde mi?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Şuan net bir bilgi verilmedi. Ama sanırım Telefon Bayisine yapılacak.

 295. zeynep diyor ki:

  30 mayıs’ta ingiltereye gidicem ordan telefon alıp türkiyeye getirdiğimde açtırmak için 100 tl vermem gerekiyomu ? yasa kesinleşti mi ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Henüz kesinleşmedi.

 296. izel diyor ki:

  pekı telefonu pasaportla actırıken ne kadar ucret alıyorlar

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gittiğiniz bayide uygulanan fiyatlandırma değişim göstermektedir. TK bayiden işlem başına 5 TL alır. Bayilerde sizden işlem başına 5 TL ile 30 TL arasında ücret alabiliyor.

 297. ERKAN diyor ki:

  bnde var sımdı ıphone 4 onu nerye gtrp actralırım acaba herhngı bır trksel ıltrsm merkezı olsblır mı yoksa ozel bır yerı var mı ? ozel yerı varsada ulasma ımkanıomız nasıl olur acaba

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Aşağıda verdiğim linkte konu içerisinde Kayıt Yaptırabileceğiniz bayilerin listesi var. Her bayi kayıt yapamaz.
   http://www.cepavantaj.com/yurtdisindan-getirilen-telefonlarin-pasaport-ile-imei-kaydi.html

 298. zeki diyor ki:

  sorum su 22 sene hollandada kaldim’hollandadan kisi yurt disindan tel.cep getirdiginde oparotorundan telefon gelmiyor telefonun kapanacak diye. neden turkiyeye goturulen telefona 1 hafta icinde mesaj geliyor telefonunuz kapatilacak diye. benim sormak istedigim ben turkiyede kalan senede bir kac defa hollandaya ziyarete geliyorum ”neden holladadan telefonuma mesaj gelmiyor da turkiyede hemen kapanacak diye geliyor sebebini bilen varsa bana mesaj yasinlar selamlar

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Sebebi basit. Hollanda vb. ülkelerde vergiler ve ek ücxretlerin düşük olması pazardaki yasal cihazlarında ucuz olmasına sebep oluyor. Bu durumda kaçak telefonlara rağbet olmuyor yada çok düşük oluyor.

   Ama ülkemizdeki çeşitli vergilendirmeler sebebiyle Yurtdışı fiyatları bizden hep dağlar kadar farklı oluyor. Bu durumda özellikle yüksek ücretli cihazlarda Kaçak Ürün sayısı artıyor.

   Kaçak ürünlerin vergisiz ve garantisiz bir şekilde sokulması devletin büyük bir kayıp içerisine girmesine sebep oluyor. Bunu önlemenin en iyi yollarından birisi de bir kişinin 2 senede bir cihaz kaydı yaptırması ve ülkeye giren her cihazın İmei kontrolünden geçmesi.

   İşlemin sebebi de bu.

   1. guven diyor ki:

    arkadasin sordugu o degil
    turkiyede telefonunuzu pasaporta kayit ettirmeniz lazim diger hic bir ulkede boyle bir sey yok o yuzden size mesaj geliyor telefonu 1 hafta daha kullanirsan kilitlenir.
    hollandada mesaj gelmez turkiyede hollanda kartiyla kullanabilirsin ama turk karti taktiginda telefon sebeke bulmaz

 299. ilhami diyor ki:

  Pardon yorumları yeni gördüm , herkese teşekkürler

 300. ilhami diyor ki:

  Bu kanun uygulamaya geçti mi ? Haberi olan var mi

 301. ARISTOCRAD diyor ki:

  SELAM- BANA USA DAN IPHONE TELEFON GELDI SUAN YOLDA SANIRIM 4 GUN SONRA GUMRUKTE OLUR.. KARGO YOLUYLA- GIFT (HEDIYE) BUNU BIR AYI DOLDURMAMIS BIR PASAPORT ILE GUMRUKTEN ALABILIRMIYIM KAYITINI YAPTIRIP-KAYIT PARASI 100 TL- ARTI 100 TL DE HARÇ PARASI SANIRIM– PEKI BUNUN DISINDAN EKSTARA BIR ŞEY ODERMIYIM-ÖTV KDV VESAYRE— EN ONEMLISIDE TELEFONU GUMRUKTEN ALABILIRMIYIM- BIR COK FORUM SITELERINDE KARGOYLA GELEN TELEFON ALINMAZ DENIYOR– VE DAHA ONCE BANA GELDI TOPKAPI CEVIZLI BAGDAKI DAGITIM GUMRUGUNDE TELEFONU BANA VERMEDILER– BENDE GERI IYADESINI ISTEDIM– BUGUN BIR GUMRUKCUYLE KONUSTUM O BANA PASAPORTU LAN BIRIYLE GELIP TELEFONUNU ALABILRISIN GUMRUKTEN DEDI DOGRUMUDUR– SAYGILAR

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Dediğiniz şekilde 100 TL + 100 TL olayı henüz yok. Yani ödeme noktasında birşey istenmez sizden.ç Ancak GÜMRÜK işlemleri hakkında hiçbir bilgimiz yok. Bir anlamda bu işi daha önce yapanların bilgilerine başvurmanız gerek. Gümrükten belli bir sınırın üstünde kalan elektronik eşyaların geçmesinde sorun yaşanıyor. Cihazınızıda da geçmesi sıkıntılı olacaktır. Bu sebeple Avrupa’da olan birisi ile getirtmeniz daha sağlıklı olacaktır.

   Ancak asıl bilgiye gümrükten ulaşabilirsiniz. Şuan he söylesek yanlış olabilr.

 302. ece diyor ki:

  mrb harç parası 100 tl alınmaya başlandımı

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Henüz başlamadı

 303. lider diyor ki:

  merhabalar yurtdışından gelen telefonumu kanun çıktıktan sonra gümrükten göstermeden geçirirsem pasaport kaydı yaptıktan sonra kullanıma başlar mı yoksa kaydı yaptırırken 100 tl harcı ödenmediği anlaşılır ve ödeme yapmam mı istenir.
  saygılarımla……

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Gümrükten göstermeden geçirme olayı zor gibi görünüyor. Kayıt işlemi vb. işlemler yapılacaktır. O sebeple sonrasında kullanma durumu biraz sıkıntılı olabilir. Ama ortada daha hiçbir şey yok. Bakalım yakında detaylar ortaya çıkacaktır.

 304. Derya diyor ki:

  Resmi kayıt işlemi için alınacağı söylenen 100 tl. harç ücreti alımı kesinleştimi ?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Henüz kesin bir bilgi yok. Şu aşamada Ücret alınmıyor.

 305. turkmen diyor ki:

  yani kardesim ben yurt disindan ustumde telefon ile gecersem 100 tl oduycem olemi belki ben onu turkiyede birakmicm sacma deilmi her giriste para mi vericez yani ben turkiyede kullanip yanimda geri goturucem mesala

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Henüz konu netleşmedi. Kullanılan cihazların belki bir ayrımı olabilir. Yada 3 ay kalıp çıkacak birisine çıkışta para iadesi yapılabilir.
   Henüz net birşey yok ne yazık ki.

   1. Hsözden diyor ki:

    bana yurt dışından telefon geldi iphone 4s gumrukten 100 tl verırsek bu telefonu pasaportsuz acabılıyormusunuz.?Burda pasaport bulamadık actırmak ıcın 100 tl verırsek acabılırlermı?

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    Verilecek olan ücret HARÇ Ücretdiri. Açılma ücreti değildir. Yani 100 TL dışında PASAPORT ile açtırmanız gerekmektedir. Dışarıda bu işi Ücreti ile yapan yerler vardır ama ne derece güvenilir olur bilinmez. Çevrenizde Yurt Dışına çıkan birisi varsa onun üzerinden işlem yapabilirsiniz.

 306. serdar diyor ki:

  peki uygulanmaya başlıyacagı tarih belimi?en azından 2013 ü bulurmu … teşekkür ederim şimdiden.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Henüz net bir tarih yok. 2013 senesini bulmaz sanırım.

 307. ayşe diyor ki:

  peki bu 100 TL ödeme aktif oldu mu olmadıysa ne zaman olacak?

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   NEt bir tarih yok. Henüz aktif olmadı

 308. serkan diyor ki:

  merhaba benim ogrenmek istedigim getirecegim tlf icin 100 tl odeyecegim kendi kullandiklarimiza degil yani sadece islem yapilacak icin

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Yurtdışından getirilen her cihaz için kesilecek bu bedel. En azından şu an bu şekilde görünüyor. Yani cebinizde de olsa, yıllardır kullanıyor olsanızda 100 TL ödeme yapılacak.

   Ancak buna bir sınır koyacaklardır. Çünkü büyük bir sorun olur bu şekilde birt sistem olursa. Değer 50 TL olan bir cihaza 100 TL ödeme yapmak sıkıntı doğuracaktır.

 309. MUSTAFA diyor ki:

  benim iphone 4 aldım internetten kayıtsız olarak 2 hafta oldu bir tanıdığım yurtdışına çıktı suan kayıt için onu bekliyorum o geldiğinde de telefonun kaydını yaptıracağım yani bu 100 tl benim için geçerli değil demi efendim bilgilendirirseniz çok sevnirim

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Telefon ülkeye giriş yaptıysa sorun yok. Eğer yasa çıktıktan sonra ülkeye girecekse 100 TL ödeme yaparsınız. Ödeme Gümrükte cihaz ülkeye girerken alınacak. Giriş yapanlara bir sıkıntı gelmeyecek.

   1. MUSTAFA diyor ki:

    çok teşekkür ederim efendim allah razı olsun

 310. fuat alan diyor ki:

  merhaba ben 2010 senesinde yurt disindan getirdigim telefonumu pasaportuma kayit ettirdim ve kullaniyorum yurda giriste 100 tl ödeme sarti benim icinde gecerlimi

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   Hayır. Sadece yeni girişlerde geçerli olacak. Henüz işleme başlanmadı zaten. Sizlik bir durum yok

 311. Çelebi Şenel diyor ki:

  Meraba. Ben 3 gün önce yurtdışından iphone getirtdim ve açtım yani 10 günlük açtırdım. Pasaport’a okutacak bir tanıdığımı arıyordum. Bulamadım. Bu 100 TL’lik ödemeyle telefonumu açtırabilir miyim?? ve nereden açtırabilirim? Teşekkürler.

  1. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

   100 TL olayı kayıt için değil.

   100 TL henüz aktif olmadı. Olması durumunda Kayıt + 100 TL olacak. Yani girişte cihazı ülkeye sokabilmek için 100 TL vereceksiniz. Pasaport kaydı gibi işlemler aynen devam edecek. Bu durumda sizin pasaport bulma derdiniz de devam edecek.

   1. Çelebi Şenel diyor ki:

    Pasaport kaydı+100 TL mi olacak diyorsunuz :) Ben 100 TL olayı çıkmadan bir pasaport bulmalıyım o zamann :) Teşekkür ederim..

   2. CepAvantaj Destek CepAvantaj Destek diyor ki:

    100 TL olayı Gümrükte olacak. Yani ülkeye giriş yaptıysanız ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ödeme ile ilgili işlem Gümrükten cihazı sokarken alınacak.


BİR YORUM YAZ