10K Destekli, 48 Gbps Aktarım Yapabilen HDMI 2.1 Teknolojisi Geliyor

Yakın dönemde hayatımıza girecek olan HDMI 2.1 Teknolojisi ile birlikte artık 10K Görüntü Aktarımı mümkün hale gelmiş olacak.

Uzunca süredir üzerinde çalışmaları devam edilen HDMI 2.1 Teknolojisi nihayet HDMI Forum Ekibi tarafından resmi olarak duyuruldu.

Yeni versiyon ile birlikte anlık olarak yapılan aktarım hızları yüksek seviyelere ulaşırken daha önce pazardaki en yüksek hıza sahip teknoloji olan Thunderbolt 3 Teknolojisinin de bir adım önüne geçildi.

HDMI 2.1

48 Gbps Anlık Veri Transferi

Thunderbolt 3 Teknolojisi şu ana kadar hayatımızdaki en hızlı veri aktarım teknolojisi idi ve anlık olarak 40 Gbps veri aktarımı yapabiliyordu.

Duyurusu yapılan HDMI 2.1 Teknolojisi ise anlık olarak 48 Gbps Veri Aktarımı yapabilecek şekilde tasarlanmış durumda.

Yeni HDMI  Teknolojisi ile birlikte 8K Çözünürlükte 120 Hz ve 4K Çözünürlükte 120 Hz görüntü aktarımı çok daha hızlı, sorunsuz ve kolay olacak. Tepe değer olarak ise 10K çözünürlükte video aktarımı mümkün olacak.

Thunderbolt 3 Teknolojisi günümüzde 2 adet 4K Ekrana veya 1 adet 5K Ekranın 60 Hz de çalışmasına olanak sağladığını belirtelim.

Full HD, 4K ve 8K Teknolojileri

Dinamik HDR Yapısı da Standart Haline Geldi

Daha önce bazı serilerde kendisine kısıtlı bir şekilde yer bulan Dinamik HDR Aktarımı artık HDMI 2.1 Teknolojisi ile birlikte standart bir hale geliyor.

Bu sebeple de destekleyen TV modellerinde bu özelliği kullanabilmek adına HDMI Kablonuzu değiştirmeniz gerekecek gibi görünüyor.

Henüz resmi olarak satışa sunulmayan HDMI 2.1 Teknolojisine sahip ürünlerin yakın dönemde farklı marka ve modeller ile satış noktalarındaki yerini alması bekleniyor.

Henüz 4K Teknolojisine yeni geçiş yaptığımız bu süreçte 8K Teknolojisini destekleyen HDMI Teknolojileri en azından gelecek için bizlere bir fikir vermeye başlamış durumda.

10K Destekli, 48 Gbps Aktarım Yapabilen HDMI 2.1 Teknolojisi Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.