Pasaport Kayıt İşlemleri118’li Hatlara Ücret Bildiri Şartı Getirildi

118’li Hatlara Ücret Bildiri Şartı Getirildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 118’li hatlara bağlanan kullanıcılara ücretlendirme başlamadan önce Ücret Bilgisi Verilmesi şartı getirildi. Buna göre 118 ile başlayan numaraları arayan kullanıcı önce Görüşme Süresinde ne kadarlık ödeme yapacağını bilecek ve bağlantıyı Ücret Ödemeden sonlandırma hakkında sahip olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, tüketicilerin mağdur edilmemesi […]


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu () tarafından 118’li hatlara bağlanan kullanıcılara ücretlendirme başlamadan önce Ücret Bilgisi Verilmesi şartı getirildi.

Buna göre 118 ile başlayan numaraları arayan kullanıcı önce Görüşme Süresinde ne kadarlık ödeme yapacağını bilecek ve bağlantıyı Ücret Ödemeden sonlandırma hakkında sahip olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu () Başkanı Tayfun Acarer, tüketicilerin mağdur edilmemesi için, rehberlik hizmeti sunan işletmecilere bilgilendirme yükümlülüğü getirileceğini ifade etti.

Bunun yanında 118’li hatlar tarafından görüşme sonlandırılmadan diğer numaraya yönlendirme yapılması durumunda ne kadarlık bir ücret alınacağı ve görüşme sürecinin nasıl ücretlendirileceğini de bildirmesi gerekecek.

 

Abonelik Sözleşmelerine “Adres Gizleme” Detayı

tarafından alınan karar ile dileyen kullanıcı Abonelik Sözleşmesinde Adres Gizleme seçeneğini kullanabilecek.

Bu sayede 118’li numaralar üzerinden kullanıcıların Kişisel İletişim Bilgilerine ulaşım mümkün olmayacak.

Acarer, ‘Sözleşmelerde yer alması düşünülen rehberlik hizmetlerinde ad, soyad, numara ve ilgili mevzuatın öngördüğü adres bilgilerim yer almasın’ şeklindeki ifadenin yanındaki kutucuğun işaretlenmesi halinde bu şahıslarla ilgili bilgiler rehberlerde yer almayacak” diye açıkladı.

 

BTK Düzenlemelere Devam Ediyor

Son dönemde reklamları işle kullanıcıların aklına kazınmaya başlanan ve tüketicilerin direkt olarak yardım aldığı 118’li numaralar hakkında alınan bu karar yerinde bir karar olarak görülebilir.

Bu düzenleme sayesinde ay sonu sürpriz fatura ile karşılaşma ihtimaliniz de minimum seviyeye indirilmiş olacak.

 

  Türkiye'de Satılan iPhone 5 Cihazları Kapanmaya Başladı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status