20 Milyon TL Değerinde 43 Koli Kaçak Akıllı Telefon Yakalandı

Tekirdağ’da gerçekleştirilen operasyonda 20 Milyon TL değerinde 43 koli Kaçak Akıllı Telefon yakalandı. Kolilerin içinden iPhone 8, 8 Plus ve Note 8 gibi modeller çıktı.

Gelen bir ihbar sonucu Tekirdağ Malkara ilçesinde düzenlenen operasyon kapsamında Kapıkule sınır kapısını aşarak köy yolları üzerinden Malkara ilçesine gelen bir kamyonette arama yapıldı.

Yapılan arama da 43 koli Akıllı Telefona ulaşılırken ürünlerin toplam satış bedelinin 20 Milyon TL civarında olduğu ifade edildi. Kolilerin içinde ise ülkemizde ciddi rakamlardan satışı yapılan iPhone 8, iPhone 8 Plus ve Note 8 modellerinin olduğu gözlemlendi. Farklı markaların Uygun Fiyatlı ve Fazla Satan Modelleri de kolilerden çıkan ürünler arasında idi.

 

Kaçak Akıllı Telefon

 

Yüksek Vergi Oranları Kaçak Ürüne Yönlendiriyor

Özellikle Elektronik ürünlerde uygulanan KDV + ÖTV + TRT Vergileri sebebiyle ciddi anlamda bir vergi yükü son kullanıcının üzerine binmiş durumda.

Yaklaşık olarak 1.000 Dolar – 3,800 TL civarında bir rakama yurtdışında satışı yapılan bir akıllı telefonun ülkemizde 6.100 TL’den satılmasının en büyük sebebi vergi.

Bu noktada da En Kaliteliyi En Ucuza almak isteyen tüketiciler Kaçak yollarla ülkemize sokulan, vergisi ödenmemiş ürünlere normal satış fiyatından  daha az ödeyerek sahip olmayı daha mantıklı bulabiliyorlar.

Farklı internet siteleri üzerinden rahatlıkla satılabilen bu modeller oldukça hızlı bir şekilde alıcı bulmayı da başarıyor.

1 yıllık Yurtdışı Garantisi sunularak satılan ürünlerin Devlete Zararı ise oldukça büyük.

Hem işini resmi yollarla yapan ve vergilerini ödeyen satış noktaları bu süreçten zarar görürken hem de vergisiz satılan bu ürünlerden dolayı devlet büyük bir vergi kaybına uğramış oluyor.

 

Kaçak Akıllı Telefonlar Yakalandı

20 Milyon TL Değerinde 43 Koli Kaçak Akıllı Telefon Yakalandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir