2014 Yılında Akıllı Telefonların Tepe Modellerinde FULL HD Ekran Kalmayacak

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Pazarda şuan satışı yapılan Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5, HTC One, LG G2 gibi modellerin tamamı Full HD adı verilen, 1980*1080 çözünürlüğe sahip ekranları kullanıyor.

Bakıldığı zaman FULL HD Teknolojisi özellikle ülkemizde daha yeni yeni oturmaya başlayan bir teknoloji. Bu sebeple de kullanıcılar açısından şuan FULL HD Ekranlar aslında ideal.

Ama özellikle Apple Retina Display Ekranlar ile başlayan Yüksek Çözünürlüklü Ekranlar artık Akıllı Telefonların Tepe Modellerinde sıkça görülmeye başlanacak.

FULL HD Ekran ile pazara çıkışı yapılan Samsung Galaxy S5 modeli özellikle ekranından dolayı çok büyük eleştiri aldı. Çünkü beklentiler bu modelin 2K Ekran ile pazara çıkması yönünde idi.

2014 Yılında Akıllı Telefonların Tepe Modellerinde FULL HD Ekran Kalmayacak
2014 Yılında Akıllı Telefonların Tepe Modellerinde FULL HD Ekran Kalmayacak

2K Ekran Neler Vaat Ediyor?

2K Ekran veya QHD adı verilen sistemde çözünürlük 2560*1440 Piksel seviyesine taşınıyor. Bu sayede de ekranın görüntü kalitesi bir anda iki katına çıkıyor. Ve Full HD ile yan yana gelince kalitesi ortaya tam olarak çıkmış oluyor.

2K Ekranlara sahip TV modelleri yavaş yavaş pazarda kendisine yer bulmaya başladı. Retina Display serisi ile daha önceden Apple tarafından başlatılan Kaliteli Ekran yapısı da çok fazla tutuldu.

Bu da demek oluyor ki 2014 senesinde 2K Ekran sunan firmalar özellikle Tepe Modellerde bir adım öne geçecekler.

2K Ekrana İlk Örnekler OPPO Find 7 ve VİVO Xplay 3S Modelleri

Henüz büyük firmalardan net olarak bu konuda adım atılmasa da özellikle Çin Mobil Pazarında önemli bir konumda olan OPPO firması ve VİVO firması ilk 2K (QHD) Ekrana sahip modellerini duyurdular.

OPPO Find 7 modeli ile VİVO Xplay 3S modelleri pazarda 2K Ekran ile satış çıkan ilk 2 model olmuş durumda. Özellikle OPPO Find 7 modelinin pazarda oldukça fazla rağbet göreceğine ise kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Kaliteli Ekrana Olan İlgi ve Talep Artmaya Başladı

Her ne kadar Samsung’un MWC 2014’te tanıttığı Galaxy S5, söylentilerin aksine QHD değil de Full HD çıkarak hayal kırıklığı yaratsa da, teknoloji devlerinin 2K Teknolojisinden geri duracağını hiç sanmıyoruz.

Apple’ın henüz söylenti halinde olan iPad Pro tabletinde de 2K (QHD) teknolojisini kullanacağı belirtiliyor.

Qualcomm Pazarlama Yöneticisi Leyden Li akıllı telefonlardaki bu ekran çılgınlığının sebebinin tamamen “biz” olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Müşteriler cihazlarıyla asla tatmin olmuyor ve hep daha fazlasını istiyor. İnsanlar telefonlarını film veya TV izlemek için daha çok kullanıyor.”

Apple’ın Retina ekranı ilk tanıttığı model olan iPhone 4’ün adeta patlama yapmasının altında yatan sebep de buydu. Daha parlak, daha yüksek çözünürlüklü olan telefonlar her zaman daha fazla rağbet görüyor. Kullanıcılar daha iyi bir ekran olduğunda, teknolojinin bir sonraki basamağına yükseldiklerini düşünüyor.

Piksel Başına Düşen Yoğunluk (PPI) Değerleri de Tavan Yapacak

Geçen yıl rekabette öne çıkan iki cihazdan Galaxy S4, Full HD ekranında inç başına 441 piksel (ppi) yoğunluğa sahipti. Bu alanda lider ise 468 ppi ile HTC One olmuştu. Oysa olası bir QHD ekran kullanırsa, 4,7 inçlik bir cihazın ekranında 800 ppi gibi kalite açısından muazzam bir sıçrama yaşanabilir.

Büyük ekranlı cihazların en zayıf noktaları ise tükettikleri enerji olacak. Daha büyük, parlak ve aydınlatılması gereken daha fazla pikselin bulunduğu bir ekran, elbette daha hızlı tükenen bir pil anlamına gelecektir.

Ne var ki Li bu konuya da iyimser yaklaşıyor: “Mobil endüstrisi her zaman buna benzer sorunları çözülmüştür. Yeni ekranlar çok fazla güç gerektirecek ama sektör bunun da üstesinden gelecektir.”

Son Olarak…

2014 senesinde sıçrama yapmak isteyen firmaların TEPE MODELLERİNDE 2K Ekran kullanmaya başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Özellikle HTC One 2 modelinin ve LG G3 modelinin 2K Ekran ile pazara çıkması beklentisi oldukça fazla. Samsung Galaxy S5 Premium modelinin pazara çıkması durumunda ise o model de 2K Ekrana sahip olacak gibi görünüyor.

Bu noktada Nokia firmasının 2K ürün üretip üretmeyeceği ise şu aşamada oldukça büyük bir soru işareti olarak kalacak. Ancak pazardaki paylara bakıldığında 2K Ekran Ailesinin pazardaki havayı değiştireceğine kesin gözüyle bakabilirsiniz.

 

2014 Yılında Akıllı Telefonların Tepe Modellerinde FULL HD Ekran Kalmayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir