2019 Yılı IMEI Kayıt Harç Ücreti – Pasaport Kayıt Harç Ücreti

BTK tarafından  2019 yılı IMEI Kayıt Harç Ücreti – Pasaport Kayıt Harç Ücretleri resmileşti. Buna göre uygulanacak Güncel Harç Ücretleri aşağıdaki gibi olacak.

Yurtdışından Getirilen Cihazların IMEI Kayıt İşlemleri sürecinde ilgili pasaport sahibinin adı ile bankaya yatırılan ve BTK tarafından IMEI Kayıt Harç Ücreti olarak alınan ücretler 2019 yılında Telefon Kaydı yaptırmak isteyen her bireysel kullanıcıdan alınıyor olacak.

Kayıtlarını toplu olarak yaptıran Kurumsal Kullanıcılarda kendileri için belirlenen Toplu IMEI Kayıt Ücreti üzerinden ödeme yapacaktır.

 

2019 Yılı IMEI Kayıt Harç Ücreti– Pasaport Kayıt Harç Ücreti

Burada belirtilen ücretler bireysel kullanıcıların Pasaport Kaydı – IMEI Kaydı işlemlerinde BTK’ye ödemeleri gereken Harç Ücretleridir.

Belirlenen rakamlar BTK tarafından belirli aralıklarla güncellenmektedir.

 

YılHarç Ücreti
2012100 TL
2013115 TL
2014119.5 TL
2015131.5 TL
2016138.5 TL
2017149.2 TL
2018170.7 TL
2018 *500 TL
2019618.60 TL
2019 **1.500 TL

 

* 9 Kasım 2018 tarihinde yapılan güncelleme sonrası geçerli olan rakam

** 19 Temmuz 2019 tarihinde yapılan güncelleme ile geçerli olan rakam

 

IMEI Kayıt İşlemlerinde Süreç 120 Gün

IMEI Kaydı yaptırmak isteyen kullanıcılar Türkiye’ye giriş yaptıktan sonraki 120 Gün içerisinde kendi pasaportları ile IMEI Kayıt İşlemlerini başlatabilirler.

120 günü geçtikten sonra kayıt işlemleri için o pasaport ile yeniden Yurtdışında Gidiş – Dönüş yapmanız gerekecektir.

Artı olarak bir pasaport üzerinden 3 yılda bir IMEI Kayıt İşlemi yapılabileceğini de unutmayın. O süreçte pasaportunuz değişse bile TC Kimlik Numaranızdan 3 yıllık sürenin takibi yapılmaya devam edecektir.

 

Pasaport Üzerinden IMEI Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Bu konu ile alakalı olarak açmış olduğumuz Ana Konuya göz atabilirsiniz.

[stextbox id=’info’]Yurtdışından Gelen Cihazlar İçin Pasaport Kayıt – IMEI Kayıt İşlemleri ve Sıkça Sorulan Sorular[/stextbox]

2019 Yılı IMEI Kayıt Harç Ücreti – Pasaport Kayıt Harç Ücreti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorum

 1. 3 sene önce

  vatandaşın bir delikten nefes almasını bile engelliyorlar vergiye dayalı kalkınma planı olunca en ayrıntılı biçimde dürtmek istiyorlar vatandaşı bu zamana kadar size nasıl oy vermişim

 2. 3 sene önce

  Aynen, 30 ülke gezdim böyle bit sorunla karşılaşmadım

 3. Ben 2018 eylülde de yurtdışından getirdiğim telefonun harcını yatırdım elimde bankadan aldığım makbuz da var ancak daha sonrasında kayıt yaptırmam gerektiğini bilmediğim için kayıt yaptırmadım ve telefonum kapandı. Ne yapmam gerekiyor

  • Yurtdışına çıkıp ülkeye giriş yapmak, parayı yatırmak ve kayıt ettirmek gerek.
   Eski ödediniz parayı da gidip Vergi Dairesinden iade alabilirsiniz.

  • 3 sene önce

   Paranızı vergi dairesine gidip iade alabilirsiniz bilgisi dogru değil. Paranızı iade alabilmeniz icin btk ya dilekçe yazmanız gerekiyor ama alabilirmisiniz bilmiyorum (sanmıyorum). Ayrıca kayıt yapabilmek icin harçın ödendiği takvim yılı içerisinde kayıt işlemi yapılması gerekiyor. Yani mevcut şartlarda siz kayıt yaptıramayacaksınız geçmiş olsun.

  • Merhaba,
   bende telefon getirmiştim fakat, e devlet üzerinden ödeme yaparken pasaport sahibinin numarasını gireceğime kendi tc numaramı girerek yanlış ödeme yaptım. yanlış ödemeler için, Adana Yüreğir vergi dairesine dilekçe yazmanız gerekli. ve kendinize ait iban numarası hesap numarası bilgisi de yazmanız gerekli. IMEI Kaydındaki tüm ödemeler Türkiye’de Adana Yüreğir vergi dairesinde toplanıyor. Tel:(0322) 322 71 67 bu numarayla görüşün lütfen.

 4. 3 sene önce

  YAZIKLAR OLSUN
  Devletin Legallaştırılmış hırsızlık yöntemi