2019 Yılından İtibaren Adsense – Youtube – Facebook Kazançları Düşecek

Gelen ek vergiler ile birlikte 2019 yılı itibari ile Adsense – Youtube ve Facebook üzerinden kazanç sağlayan Türkçe içerikli sitelerin ve sayfaların kazançları düşecek.

Devlet tarafından Facebook – Google – Youtube – Instagram gibi yurtdışı merkezli sitelere verilen reklamlardan direkt olarak %15 oranında Stopaj Vergisi almaya başladı 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile.

Yani 1.000 TL’lik Google Adwords reklamı verecek olan bir firma bu rakamın %15’lik kısmını Stopaj Vergisi olarak devlete ödeyecek. Bu durumda da 1.000 TL’lik reklam ödemesinden 150 TL vergiye gidecek.

 

Adsense – Youtube – Facebook Kazançları Düşecek

Google Adwords sistemi üzerinden reklam yayınlayan Adsense ve Youtube gibi mecralar ile kazanç sağlayan siteler ve youtuberlar direkt olarak bu durumdan etkilenecek.

Henüz ülkemizde tam olarak aktif olmayan Facebook Kazanç sistemi de ülkemizde aktif olmaya başladığı süreçte bu durum ile yüzleşmek zorunda kalacak.

Reklam ücreti olarak sisteme yatırılması gereken rakamdan %15’lik kısmının Stopaj Vergisi olarak devlete ödenmesi ile birlikte artık reklam verenlerin sisteme ödedikleri rakamlarda ciddi oranlarda düşecek.

Özellikle belirli büyüklüğe sahip sitelerin, alışveriş sitelerinin ve farklı sektörlerde daha çok Google Adwords ile satış yapan sitelerin ilerleyen süreçte reklama ayırdıkları rakamları düşürmeleri de söz konusu olabilir.

Kaldı ki aylık 100.000 TL reklam ödemesi yapan bir firma artık bunun 15.000 TL’lik kısmını devlete ödeyeceği için aslında reklamveren olarak toplamda 85.000 TL’lik bir reklam ödemesi yapmış olacak.

Reklam platformları tarafından yapılan komisyon kesintilerinden sonra bu rakamın reklam yayınlayanlara dönüşü ise epey kırpılmış olacak.

2019 Yılından İtibaren Adsense – Youtube – Facebook Kazançları Düşecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir