30 Euro Olan Gümrük Muafiyeti Yeniden Düşürülecek

2016 yılı sonunda 75 Dolar olan Gümrük Muafiyet Sınırı yapılan düzenleme ile 30 Euro seviyesine indirilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı şimdilerde sınırı yine düşürmek için çalışmalara başlamış durumda

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Bakanlar Kurulunda imza aşamasına gelen yeni düzenleme ile 30 Euro olan sınır 22 Euro olarak güncellenecek.

Bu sayede Yurtdışından kargo yolu ile  ürün siparişi veren tüketiciler 22 Euro sınırını aşan ürün alımlarında Gümrük Vergisi ödeyerek ürünü Türkiye’ye sokabilecekler.

Bu limit düşümünün temel sebebi olarak ise birçok Avrupa Ülkesinde uygulanan Gümrük Muafiyet Limitinin 22 Euro seviyesinde olması gösteriliyor.

 

Yurtdışından Alışveriş

 

15 Günlük Geçiş Süreci Tanınacak

Yapılacak olan düzenleme yürürlüğe 15 günlük bir geçiş sürecinden sonra girecek.

Bu sayede yurtdışından bu karar alınmadan önce ürün siparişi veren kullanıcılar 30 Euro sınırından ürünlerini vergisiz bir şekilde ülkeye sokabilecekler.

15 gün sonra ise sistem aktife alınarak Yurtdışından getirilen ürünlerde 22 Euro sınırını aşan her üründen Gümrük Vergisi alınmaya başlanacak.

 

İnternet Alışverişlerine Vergi

 

Bilimsel ve Eğitim Amaçlı Hazırlanan Kitaplarda Sınır 150 Euro

Yapılacak düzenleme ile Türkiye’de satışı olmayan Bilimsel ve Eğitim Amaçlı Kitapların alımında uygulanan alt limit ise 30 Euro sınırından 150 Euro sınırına yükseltilecek.

Özellikle Bilimsel konularda hazırlanan birçok kitabın ülkemizde resmi olarak satılmaması ve bu kitapların nispeten diğer kitaplardan çok daha pahalı olması sebebiyle gelen talepler doğrultusunda bu düzenlemenin yapıldığı da gelen haberler arasında.

Bu sayede ülkemizde bazı kitapları bulmakta zorlanan ve Gümrük Vergisi sebebiyle de sıkıntı yaşayan araştırmacılar için bu düzenleme çok daha rahat bir alışveriş ortamı oluşturacak gibi görünüyor.

30 Euro Olan Gümrük Muafiyeti Yeniden Düşürülecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir