444’lü Numaralarda Artık Ekstra Ücret Dönemi Sona Eriyor

featured

BTK tarafından yapılan yeni düzenleme ile 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren 444 ile başlayan numaraları aramak Sabit Hatları aramak ile aynı ücrete tabi olacak.

Türk Telekom tarafından daha önce başına alan kodu koyarak aranabilen 444 ile başlayan numaralara yönelik yapılan yaptırım sonucu alan kodu olayı kalkmış, 444 ile başlayan numaraları direkt aramak durumunda kalmıştık.

Bu şekilde bir uygulamaya geçildikten sonra operatörler kendilerine göre bazı ücret tarifeleri belirlemiş ve 44 ile başlayan numaralara bu tarifeyi uygulamaya başlamışlardır.

 

Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kendilerine gelen şikâyetler sonrasında harekete geçti ve 444’lü numaralara yönelik yapılan aramaları Sabit Hat statüsüne aldı.

Buna göre 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren 444’lü numaraları aramanız durumunda hattınızdan Sabit Hatlara yönelik arama yaptığınızda düşen ücret düşecek. Ya da Sabit Hatlara yönelik Ücretsiz Görüşme hakkınız varsa o hak içerisinde hesaplanacak.

Bu sayede kullanıcıların faturalarında son dönemde görmeye başladıkları + ücretler kaybolmuş olacak. Hem vatandaş rahat bir nefes alacak hem de 444’lü numaraları aramak bir azap halini, almayacak.

 

BTK Tarafından geçiş süreci 1 Mayıs 2012 tarihine uzatılmıştır. Bu sebeple bazı operatörler şuan yine eski tarife üzerinden işlem yapmaktadır.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. 10 sene önce

    1 nisan geçti ama hala ücretli neden? bedavam olduğu halde..

  2. 10 sene önce

    Peki daha önce 444 lü numaraları arayıp faturaya yansıttıkları ücreti iade edeceklermi?