4G – 4.5G Bağlantı Ücretleri Belli Olmaya Başladı

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kademeli olarak geçiş yapacağımız 4.5G Teknolojisi için Operatörlerin nasıl bir ücretlendirme yapacakları konusu netleşmeye başladı. Buna göre 4.5G Bağlantı Ücretleri temel olarak şu şekilde ilerleyecek.

Resmi olarak bir ücretlendirme bilgisi paylaşılmamış olsa da firmaların 3G Teknolojisi ile 4.5G Teknolojisi arasındaki geçiş sonrasında Ekstra Ücret koymaları beklenmiyor.

Yani günümüzdeki paket ücretleri 4G veya 4.5G Geçişi sonrasında da pek bir değişime uğramayacak.

 

4.5G Ücretlendirmesi Nasıl Olacak?

Günümüzde kullanılan 4 GB Kotalı bir internet paketi olan müşteri bu paket için 30 TL ödeme yapıyorsa 4.5G Teknolojisine geçtikten sonra da Aynı Ödemeyi yapacak.

Ancak burada unutulmaması gereken bir durum var. Hızın artmasından dolayı kullanıcıların daha fazla veriye ulaşma istekleri de artacağı için verilen 4G İnternet Paketi büyük ihtimalle 3G Bağlantısına göre daha erken sürede bitecektir.

Bu durumda da İnternet Paketleri konusunda operatörlerin kullanıcılara sundukları Paket Değerleri değişme gösterecektir.

 

4.5G Bağlantı Ücretleri ve Hızları Nasıl Olacak?

4.5G Bağlantı Hızı için net rakamlar vermek mümkün değil. Çünkü verilen rakamlar genelde Tepe Rakamlar oluyor ve her noktadan bu rakamları yakalamak mümkün olmuyor.

Ancak yine de aklınızda bir yer etmesi açısından aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.

4G – 4.5G Bağlantı Ücretleri Belli Olmaya Başladı
4G – 4.5G Bağlantı Ücretleri Belli Olmaya Başladı

 

Görüldüğü üzere 3G Bağlantı Hızı ile ortalama 4 saat süren bir dosya indirme işlemi 4.5G Bağlantı Hızı ile ortalama 11 Dakikada tamamlanacak.

Bu sebeple de bir kullanıcı normal yeni bir data indirme işlemine daha hızlı geçiş yapabilecek ve bu sayede kullanılan veri rakamları da büyümeye başlayacak.

 

4.5G İçin Sınırsız İnternet Paketi Olacak mı?

Bu sorunun cevabı büyük ihtimalle HAYIR olacaktır. Çünkü vaat edilen rakamlar günümüzde TTNET tarafından bile sunulamayan rakamlardır.

Bu noktada da firmaların Sınırsız İnternet Paketi sunmaları sadece AKK ile olabilir.

Bu durumda da örneğin 10 GB Veriye kadar 4.5G Bağlantı Hızı sunan operatör 10 GB dolunca hızı EDGE Hızlarına düşürebilir.

Bu durumda da aslında bir anlamda cihazın bağlantısı dolaylı yoldan durdurulmuş sayabilirsiniz.

4.5G İnternet Paketi Ücretleri
4.5G İnternet Paketi Ücretleri

 

4.5G İnternet Paketleri Yılbaşında Netleşir

4.5G Geçiş Süreci aslında çok uzak değil. Önümüzde 8 ay gibi bir süre kalmış durumda. Bu sebeple de 2016 yılı başlarında artık operatörlerin 4G ve 4.5G için çalışmalara başlaması ve İnternet Paketleri ile artık tüketicileri kendilerine çekmeleri gerekecek.

Bu sebeple de 4.5G için birbiri ardına kampanyaların çıkmasını bekleyebiliriz.

 

4G – 4.5G Bağlantı Ücretleri Belli Olmaya Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir