4G İhalesinde Beklenen Son… İhale Ertelendi

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından 22 Nisan yapılan 4G ve 5G konulu konuşma sonrasında beklenen oldu ve 4G İhalesi ileri bir tarihe ertelendi.

Türk Telekom’un 175. Kuruluş Yıldönümü yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yaptığı konuşmada 4G Teknolojisi yerine 5G Teknolojisine geçiş yapılması gerektiğini belirtmişti.

Bu konuşma sonrasında da hem Teknoloji hem de Ulusal Basın oldukça uzun süre bu konuşmayı ve olası etkilerini tartışmıştı.

İşte bu konuşmanın ilk etkisi olarak 4G İhalesi ileri bir tarihe ertelendi.

4G - LTE
4G – LTE

 

İlk Erteleme 3 AY Sonraya

Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş’ın sosyal paylaşım sitesinden yazdığı mesajda “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan 4G ihalesi üç ay sonraya ertelendi.” denildi.

Ancak gelen bilgilere göre ihalenin ertelenme sebebi 5G için değil Yerli Üreticiye Destek için.

4G İhalesi Ertelendi
4G İhalesi Ertelendi

 

Yerli Üretici 4G – LTE Destekli Cihaz Yetiştirsin Diye Ertelendi

4G İhalesinin erken bir süreçte yapılması sonrasında operatörlerin kademeli olarak 4G Hızına geçiş yapmaları bekleniyordu.

Bu geçiş sonrasında da 4G – LTE Destekli Akıllı Telefon satışlarının hızlı bir şekilde yükselmesi beklentisi mevcut.

İşte bu noktada Asgari Değeri 2 Milyon Doların üstünde olan 4G – LTE İhalesi ertelenerek Yerli Üreticiye 4G – LTE Destekli Akıllı Telefon Üretmesi için zaman tanınmış oldu.

4G İhalesi Ertelendi
4G İhalesi Ertelendi

Ertelenme Aselsan’a da Yarayacak

Aselsan’ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Netaş ve Türk Telekom bünyesindeki Argela ile 4G için geliştirdiği milli baz istasyonunun bu yıl sonunda bitirilmesi planlanıyordu. Aselsan bir süre önce 4G baz istasyonunun teknik gösterimini de tamamlamıştı.

Aselsan’ın yaz aylarında cihazın tüm yazılımını bitirme noktasına geleceği kaydedilirken, cihazın sene sonunda satılabilir hale gelmesi öngörülüyordu.

Aselsan Genel Müdürü Faik Eken, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda, ihalesinden 2.3 milyar Euro gelir beklenen 4G için yürüttükleri Milli Baz İstasyonu Projesi’nin yıl sonunda tamamlanacağını söylemişti. Eken, “İyi bir noktaya geldik. 4G baz istasyonunun teknik gösterimini yaptık” demişti.

4G Teknolojisi İle Hayatımızda Neler Değişecek 1
4G Teknolojisi İle Hayatımızda Neler Değişecek 1

 

İhalenin Ertelenmesi Sürecin Uzamasına Sebep Olacak

4G – LTE İhalesinin ertelenmesi sonrasında operatörlerin geçişler için ihale sürecinin bitmesi ve sürecin başlamasını beklemek zorunda kalacaklar.

Bu sebeple de 2015 içinde başlaması beklenilen 4G Geçiş Süreci 2016 yılına sarkmış olacak. Süreç uzayacak ve hizmetin geliş süreci geriye doğru ertelenmiş olacak.

Ancak diğer taraftan da Yerli Sermaye için zaman tanınmış olacak.

Netaş – Aselsan gibi 4G Baz İstasyonu üzerinde çalışan firmalara ve Yerli Akıllı Telefon üreticilerine zaman tanınarak 4G- LTE Destekli Akıllı Telefon üretmeleri için süre verilmiş olacak.

 

4G İhalesinde Beklenen Son… İhale Ertelendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir