64 Bin Çalışanından Apple Patronu Steve JOBS’a Dava

64 Bin Çalışanından Apple Patronu Steve JOBS’a Dava

Apple Çalışanları 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybeden ve yerini Tim COOK’a bırakan Apple Kurucusu ve Eski CEO Steve JOBS hakkında dava açmaya başladı. 64.000 çalışanın açtığı dava ile Apple bu sefer iç karışıklıklar ile gündeme gelmiş oldu. Davanın tam olarak neden açıldığı bilinmese de bazı kaynaklara göre 64.000 Apple Çalışanı kendilerine imzalatılan sözleşmeler sebebiyle […]


Apple Çalışanları 5 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybeden ve yerini Tim COOK’a bırakan Apple Kurucusu ve Eski CEO Steve JOBS hakkında dava açmaya başladı.

64.000 çalışanın açtığı dava ile Apple bu sefer iç karışıklıklar ile gündeme gelmiş oldu.

Davanın tam olarak neden açıldığı bilinmese de bazı kaynaklara göre 64.000 Apple Çalışanı kendilerine imzalatılan sözleşmeler sebebiyle kariyerlerindeki ilerlemenin önünün kesildiği konusunda hem fikirler ve bunun sorumlusu olarak da Steve JOBS ismini görüyorlar.

 

Apple 324 Milyon Dolar Ödemeyi Teklif Etti

Steve JOBS adına açılan Tazminat Davası neticesinde bir orta yol bulmak isteyen Apple bu noktada avukatları aracılığı ile 64.000 çalışana ödenmek için 324 Milyon Dolar ödeme önerisinde bulundu.

Ancak yetkili mahkeme konunun bu şekilde kapatılmaması adına davanın süreceğini belirterek Apple tarafından yapılan başvuruyu reddetti.

64 Bin Çalışanından Apple Patronu Steve JOBS’a Dava
64 Bin Çalışanından Apple Patronu Steve JOBS’a Dava

Steve JOBS Kariyerlerini Nasıl Engelledi?

Apple geçtiğimiz yıllarda farklı firmalara personel vermeye ve yetiştirdiği personelleri kaybetmeye başlamıştı.

Bu süreçte Apple firmasını hem Personel Sözleşmeleri ile hem de Rakip Firmalar ile anlaşarak kendi personellerinin önünü kestiği kulislerle konuşulan bir detay.

Diğer şirketler ile Gizli Kontratlar imzaladığı savunulan Steve JOBS bu sayede personellerinin özellikle Teknoloji Odaklı firmalara daha yüksek maaş ve statüler ile transfer olmalarının önünü kesmiş olmakla suçlanıyor.

 

Başka Firmalarda Gündeme Gelebilir

Bir anlamda personellerinin önünü keserek kendilerine sadece Apple Kariyeri zorunluluğu sunan Steve JOBS’un anlaştığı diğer firmalarında davaya ortak olması ve Çalışan Hakları ile alakalı olarak büyük bir davanın görülmesi gündemde.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status