ABD Cep Telefonu Hırsızlarına Önlem Almaya Hazırlanıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) hazırlık aşamasında bulunan yeni sistem sayesinde çalıntı ihbarı yapılan cep telefonları bir daha açılmamak üzerine kapatılacak.

Amerika’da faaliyet gösteren önde gelen Kablosuz İnternet Sağlatıcısı Şirketler tarafından alınan bir karar ve bu çerçevede oluşturulan bir strateji ile çalıntı ihbarı yapılan cihazların kullanımı durdurulacak.

Tek bir merkezde veritabanı oluşturulacak olan sistemin devreye girmesi 6 ay kadar bir süreç içerisinde olacak. Sistem devreye girdiğinde her cihazı kayıt altına alacak ve bu cihazlarla ilgili verilen çalıntı ihbarında otomatik olarak cihazı kullanıma kapatacak.

Polis tarafından da desteklenen bu çalışma Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan telefonların %90’lık kısmını kapsayacak gibi görünüyor. Bu sayede telefon hırsızlıklarında da bir düşme olacağı verilen bilgiler arasında.

Hali hazırda Washington kentinde yapılan tüm hırsızlık vakalarının %38’i, New York kentinde ise %40’ı Cep Telefonu Hırsızlığı olarak tespit edilmiş durumda.

Alınacak bu önlemin incelenerek ülkemizde de faaliyete geçmesi oldukça önemli bir adım olacaktır. Cep telefonu hırsızlıklarında telefonun kullanılamaz hale gelmesi cihazların çalındıktan sonra para etmez duruma gelmesine sebep olacak ve bu sayede hırsızlık vakaları azalacaktır.

 

ABD Cep Telefonu Hırsızlarına Önlem Almaya Hazırlanıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Bu şekilde telefon hırsızlığı kısmende olsa bitecektir. Zaten daha önceden varolan bir kaç güvenlik önlemleri ile bu telefon hırsızlığı önlenmeye çalışıyordu, bu daha fazla etkili olacaktır.

    Cevapla