Acil Durumlarda Operatörler Konum Verilerini Kurumlarla Paylaşacak

TBMM’ye sunulan Torba Yasa ile birlikte Acil Durum ve Doğal Afetlerde 112 Acil hattını arayan cep telefonlarının Konum ve Abone bilgileri ilgili kurumla paylaşılacak.

Torba Yasanın 22. Maddesi kapsamında alınan karar ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), acil durumlarda ve doğal afetlerden sonra yapılan 112 Acil Hattı aramalarında telefonların konum ve abone bilgisini gecikmeksizin ilgili kuruma iletecek.

Doğal afetlerden sonra başlatılan arama kurtarma çalışmalarının daha verimli hale getirilebilmesi için bu süreçte yapılan 112 Acil Çağrı hattına yapılan aramalarda ilgili abonenin kişisel bilgileri ve konum bilgisi AFAD ’a ve ilgili valiliğe iletilecek.

Diğer zamanlarda yaşanan ve 112 Acil hattı aranarak bildirilen acil durumlarda ise kişinin bulunduğu yerin hızlı bir şekilde tespiti için çağrı süresi boyunca ilgili kişinin kişisel verileri ve konum bilgisi 112 Acil Hattı ve İlgili Valilik tarafından ulaşılabilir olacak.

 

Amaç Ekiplerin Olay Yerine Daha Hızlı Ulaşması

Özellikle 112 ve 155 hatlarına yönelik yapılan aramalarda aciliyetin ön plana çıkması ile dakikaların önemi de artmakta.

Bu kapsamda da ekiplerin ilgili konum ile alakalı daha görüşmenin 1. Saniyesinde bilgi sahibi olması ilgili alana ulaşım hızını arttıracak, telefondaki kişinin ilgili konumla alakalı vereceği bilgilerdeki hatalarda göz ardı edilebilecek.

Ayrıca Deprem gibi Sel gibi doğal adetler sonrasında da afetzedelere ulaşabilmek adına bu konum tespitinin önemi artacaktır. Operatörlerden gelen doğru konum bilgileri sayesinde gerek sel sebebiyle mahsur kalan, gerek enkaz altında kalan kişilere erişim hızı da artacaktır.

 

Verilerin Kullanımı Soru İşareti

BTK tarafından yapılan açıklamada Bakanlık ve BTK işbirliği ile bir erişim sisteminin kurulacağından, verilerin sadece ilgili çağrı süresi boyunca paylaşılacağından ve buradan elde edilen kişisel verilerin farklı bir amaçla kullanılamayacağından bahsedilmiş durumda.

Ancak bu verilerin sistem üzerinden 3. Kişiler ile paylaşılıyor olması olası veri kaçaklarının da önünü açmış olacaktır.

Telefon görüşmesi yapan personellerin hangi kişisel verilere ulaşabilecekleri de şu aşamada bir soru işareti halinde.

Buradan alınacak verilerin daha sonra başka amaçlarla kullanılıp kullanılamayacağı, olası bir siber saldırı anında bu verilerin ne kadar güvende olacağı da farklı soru işaretleri olarak ortaya çıkmış durumda.

 

 

Acil Durumlarda Operatörler Konum Verilerini Kurumlarla Paylaşacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir