Pasaport Kayıt İşlemleriAkıllı Telefon Satışları Cep Telefonlarını Geçti

Akıllı Telefon Satışları Cep Telefonlarını Geçti

2013 senesi Akıllı Telefon modelleri ile Cep Telefonu modelleri arasındaki amansız çekişmeyi en fazla hissettiğimiz yıl oldu. Ancak yapılan araştırmalar beklendiği gibi Akıllı Telefon satışlarının artık Cep Telefonu satışlarını katladığı yönünde. Gartner Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2013 yılının 2. Çeyreğinde Dünya Mobil Pazarında geçtiğimiz seneye göre genel satışta %3.6’lık, Akıllı Telefon satışında […]


2013 senesi Akıllı modelleri ile modelleri arasındaki amansız çekişmeyi en fazla hissettiğimiz yıl oldu. Ancak yapılan araştırmalar beklendiği gibi Akıllı satışlarının artık satışlarını katladığı yönünde.

Gartner Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2013 yılının 2. Çeyreğinde Dünya Mobil Pazarında geçtiğimiz seneye göre genel satışta %3.6’lık, Akıllı satışında ise %46.5’lik bir artış yaşandı.

2013 yılının 2. Çeyreğinde Global Pazarda toplamda 435 Milyon adetlik Telefon satışı meydana gelirken bu satışın 225 Milyon adetlik kısmı ailesinden oluşuyor. 210 Milyon adetlik kısım ise modellerinden meydana geliyor.

Satış rakamlarına bakıldığında geçtiğimiz seneden bu seneye Cep Telefonu satışları %21 oranında bir düşüş yaşamış durumda. Bu da artık Akılsız Telefon olarak nitelendirilen Cep Telefonu modellerinin yavaş yavaş hayatımızdan çıkmaya başladığını göstergesi olarak ele alınabilir.

  Sabit Hatlardan Cep Telefonlarını Aramak Ücretsiz Oldu
Akıllı Telefon Modelleri
Modelleri

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığından bu yana ilk kez karşımıza çıkan bu durum, artık akıllı telefonların standart olarak kabul gördüğünün de bir kanıtı oldu.

Gartner Baş Araştırma Analisti Anshul Gupta, akıllı telefonların artık tüm mobil satışlarının yüzde 51’ini oluşturduğunu ve ilk kez bu noktaya gelindiğini belirtti.

satışlarının en fazla arttığı bölgeler Asya/Pasifik, Latin Amerika ve Doğru Avrupa’da oranlar sırasıyla yüzde 74.1, 55.7 ve 31.6 artış gösterdi.

Akıllı telefon pazarının lideri olarak Samsung öne çıkarken, bu alanda pazar payını yüzde 31.7’ye yükseltti. Apple ikinci sıradaki yerini korurken iPhone satışlarını 32 milyon adete kadar çıkardı.

Firmalara Göre Rekabet
Firmalara Göre Rekabet

Microsoft BlackBerry’yi geride bıraktı

pazarına bakıldığında Android açık ara şekilde liderliğini korurken, Microsoft’un Windows Phone ile üçüncü sıraya yükseldiği görüldü.

BlackBerry’den koltuğu devralan Microsoft’un bir sonraki hedefinde ikinci sıradaki iOS yer aldı. Bu dört işletim sistemi dışında kayda değer bir işletim sisteminin piyasada yer almadığı dikkat çekti.

Gupta’nın yorumlarına göre, Microsoft’un büyüme eğilimini devam ettirebilmesi için uygulama geliştiricilerle yakın ilişkilerini sürdürmesi gerekli.

İşletim Sistemlerine Göre Rekabet
İşletim Sistemlerine Göre Rekabet

Dünya çapında taşınabilir telefon sağlayıcılarında yine en üst sırada Samsung’un ismi görüldü. Samsung’un satışlarının yüzde 19 oranında arttığı belirlendi.

Akıllı telefonlarda ilk 5’te yer almayan Nokia, bir önceki seneye göre pazar payında yaklaşık yüzde 6’lık düşüş yaşasa da taşınabilir telefon kategorisinde ikinci sırada yer adı.

Apple’ın satışlarında artış sürse de 2007 yılından bu yana piyasada yer alan iPhone en düşük ortalama satış fiyatına geriledi. Raporda, bunun sebebi olarak önemli ölçüde fiyatları düşen iPhone 4 satışlarının hala önemli bir seviyede yer alması gösterildi.

Dünya Pazarındaki Genel Telefon Satışları
Dünya Pazarındaki Genel Telefon Satışları

Lenovo taşınabilir telefon pazarında yüzde 60.6’lık artış oranıyla dikkat çekti. Şirketin akıllı telefon satışları yüzde 144 oranında arttı ve ilk kez dünya çapında akıllı telefon piyasasında 4. sıraya yükseldi.

Gartner raporunda, satışlarının yüzde 95’ini Çin’de gerçekleştiren Lenovo’nın diğer pazarlarda nasıl başarı elde edeceği sorgulandı. Taşınabilir cihaz satışlarının yeni cihazların da çıkmasıyla yılın ikinci yarısında artması beklendiği belirtildi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status