Akıllı Telefon ve İthal Ürünlere 2015 Yılında Ek Vergiler Geliyor

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Akıllı Telefon pazarı başta olmak üzere Tüketici Elektroniği içerisinde yer alan Bilgisayar, TV ve diğer ürün gruplarına 2015 yılından itibaren KDV ve ÖTV ye ek olarak Anti-Damping Vergisi eklenecek.

Resmi olarak Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ tarafından açıklanan Anti-Damping Vergisi özellikle Akıllı Telefon, TV ve Bilgisayar pazarında yer alan İthal Ürünlerin fiyatlarına etki edecek.

Bu vergi ile KDV ve ÖTV ile birlikte 2.000 TL seviyesinde satışı yapılan bir Akıllı Telefon, Bilgisayar yada TV için yeni fiyat 2.200 – 2.300 TL arasında olacak.

 

Yerli Ürüne Avantaj İçin Yabancı Ürüne Ek Vergi

Anti-Damping vergisi hakkında Basına Açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ “Türkiye çok başarılı bir şekilde mobil telefon üretebiliyor, tablet üretebiliyor, laptop üretebiliyor” diyerek yerli üreticiye destek vereceklerini belirtti.

“Yaptığımız çalışmalarda Türkiye’ye gönderilen bir telefon üzerinde, ‘5 dolar veya 2.5 dolarlık iki kişilik montaj ve diğer maliyetler’ diyor. İnandırıcı bulmuyorum. Bunun üzerinde başka damping destek var. Gizli teşvik ve destekler var.

Bunları araştırıyoruz. İçeride sanayicimizi korumak üzere yakında cep telefonuna tablet ve bilgisayarlara anti damping vergisi gelecek gibi görünüyor. Şu anda soruşturmalarda öyle bir gelişme var. Biz koyacağız. Soruşturmalarda somut verilere ulaşıldı.

Dünya Ticaret Örgütüne tabi olan bir ülke olarak el aletlerinde ev aletlerine, elektronik ev aletleri cihazlarında inanılmaz haksız rekabet yaratıcı başka ülkelerin teşvikler var, destekleri var. Bunlarla ilgili bize düşen görev sektörlerimizi korumak.”

Akıllı Telefon ve İthal Ürünlere 2015 Yılında Ek Vergiler Geliyor
Akıllı Telefon ve İthal Ürünlere 2015 Yılında Ek Vergiler Geliyor

Anti-Damping Vergisi Ocak – Şubat Gibi Çıkacak

Bakan Zeybekci, “Anti-damping vergisinin ne kadar olacağı soruşturmalar ile çıkıyor. Soruşturma açıldı, maksimum 2 ay içinde olur. Sorduğumuz sorulara cevaplar geliyor. Fiili araştırma yapıyoruz” dedi.

 

Anti-Damping Vergisinin Oranı Ne Olacak?

Ne kadarlık bir vergi geleceği henüz netleşmemiş olsa da ürün fiyatlarında %10 ile %16 arasında bir Anti-Damping Artışı bekleniyor.

Bunun yanında Damga Vergisi, KDV ve ÖTV oranları, Döviz Kuru Artışları gibi değerlerde dikkate alındığında 2015 yılının ilk ayından itibaren ürün fiyatlarında 2014 yılına göre %20 gibi fiyat artışı meydana gelebilir.

Anti-Damping Vergisi
Anti-Damping Vergisi

Artıştan Yerli Üretici Etkilenmeyecek

İlk açıklamalar bu Anti-Damping Vergisinin Vestel kanadı tarafından yapılan baskılar sonucunda pazara yansıtıldığı yönünde. Zaten yapılan açıklamalarda genellikle Vestel Akıllı Telefon serisi örnek veriliyor.

Bu noktada da Türkiye Pazarında üretimi yapılan Vestel, Arçelik, Beko gibi markalara ait TV modelleri, Vestel, Grundig, Casper gibi firmalara ait Notebook modelleri ve Vestel ile Casper firmalarına ait Akıllı Telefon modellerinin bu zamdan etkilenmemesi bekleniyor.

 

Vestel Markasına Karşı İmza Kampanyaları Başlatıldı

İnternet üzerinden İmza Kampanyası çalışması yapan sitelerde Vestel Markasının Alımı ve Kullanımını Engellemek ve Azaltmak adına bazı İmza Kampanyaları açılmış durumda.

Anti-Damping Vergisinin ana sorumlusu olarak tutulan ve Yabancı Markalar ile Kalite Bazlı Rekabet edemediği için Vergi Bazlı Rekabete soyunduğu öne sürülen Vestel Markası tüketicinin hedefi haline gelmiş durumda.

Bu kampanyaların Satış ve Güven bazında Vestel Markasını nasıl etkileyeceği elbette ki bilinmez. Ancak Tüketicinin özellikle Anti-Damping Vergisinin Tek Sorumlusu olarak Vestel Markasını görmesi firmanın maddi ve manevi zarar görmesine sebep olacak gibi görünüyor.

Yılbaşı Teknoloji Zammı
Yılbaşı Teknoloji Zammı

Akıllı Telefonda Taksit Şartlı Olarak Gelebilir

Artan Akıllı Telefon Tüketimine önlem olarak alınan Kredi Kartına Taksit Yasağı ne yazık ki beklenen etkiyi yapamadı ve gerek Senetli Satış, gerek Operatör Destekli satış gerekse de Banka Kredili Satış ile düşün yaşamadan devam etti.

Bu sebeple de Taksit Yasağını yeniden eski haline getirmesi beklenilen BDDK ve Hükümetin yeni sistem ile Kazandığın Kadar Taksit Öde sistemi ile TC Kimlik Numarası üzerinden takip sistemine geçmesi bekleniyor.

Bu sayede de Senetli Satış, Kredi Kartlı Satış ya da Banka Kredisi gibi işlemleri TC Kimlik Numarası üzerinden ele alacak olan sistem her kullanıcı için Kullanılabilir Aylık Taksit ortanı belirleyecek.

Akıllı Telefon ve İthal Ürünlere 2015 Yılında Ek Vergiler Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Arkadaşım kdv oranı % kaç?…..