Akıllı Telefonlarda Siyah Arka Plan Kullanarak Batarya Ömrü Uzatılabilir mi?

Akıllı Telefon kullanan birçok kullanıcı eğer ekranına siyah bir ekran koruyucu koyarsa batarya ömrünün daha uzun olduğunu düşünmektedir.

İşte tam da bu konuyla alakalı olarak yurtdışındaki bir site çeşitli ölçümlemeler yapmış ve Siyah Ekran Koruyucu ile Açık Renk Ekran Koruyucu arasındaki Batarya Kullanım Değerlerini ölçümlemiş.

Yapılan ölçümler çok farklı sonuçlar çıkarmasa da yine de kullanıcıların Koyu Renkli Ekran Koruyucu kullanmasına devam ettirecektir.

 

Google Nexus 6p
Google Nexus 6p

 

Sadece AMOLED Ekranlarda Bu Mantık Geçerlidir

Bu noktada önemli bir detayı aktaralım LCD – TFT – IPS ya da farklı isimlerle adlandırılan teknolojilerde ekran aydınlatması Siyah ya da Farklı bir renk için olsa dahi her daim çalışır.

Bu sebeple de koyu renkli bir görsel koysanız dahi ekrandaki ışıklandırmalar yanacaktır.

AMOLED Ekranda ise siyah renkleri tam ve doğru verebilmek için ekrandaki bağımsız ledler kapanır. Bu sayede de siyah bir ekranın birçok noktasında AMOLED Ekranlarda ledlerin kapanmasından dolayı enerji tüketimi olmaz.

 

OnePlus 3
OnePlus 3

 

Rakamlar %5 Oranının Altında Çıkıyor

Yapılan analizlere göre ekranın siyah renkli bir ekran koruyucu ile kullanılması durumunda kullanıcının elde ettiği Batarya Tasarrufu çok yüksek oranlarda değil.

Sitenin değerlendirmeye aldığı üç popüler akıllı telefondan Samsung Galaxy S7 Edge’de siyah arka plan kullanılırken %1.2 ila %3.2 arasında güç tasarrufu sağlanmış.

Yine yapılan değerlendirme de OnePlus 3 modelinde arka plan siyah iken %4.5’e kadar çıkılmış. Nexus 6P modeli ise %4.6’ya kadar güç tasarrufu sağlıyor.

 

Samsung Galaxy S7 Edge
Samsung Galaxy S7 Edge

 

Renkli Arka Plan ve Haraketli Arka Plan Kullanımı Şarj Tüketiyor

Tabi ki özellikle haraketli ekran koruyucularının ne denli hızlı bir biçimde cihazın şarjını bitirdiği bilinen bir gerçek.

Aynı şekilde ekranın tamamen beyaz veya canlı renkler ile kaplanmış olması da cihazın batarya ömrüne %3 – %10 arasında bir etki edecektir.

2K Ekranların artması ile birlikte ekran yapısındaki kalitede artmaya başladığı ve piksel sayısının yükseldiği düşünüldüğünde Siyah Tonlu Ekran Koruyucuların popüler olmaya ve batarya korumada az da olsa kazanç sağlamaya devam edeceği görünüyor.

Akıllı Telefonlarda Siyah Arka Plan Kullanarak Batarya Ömrü Uzatılabilir mi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir