Akıllı Telefonlardaki Kulaklık Girişleri Tarih Olmaya Başlıyor

iPhone 7 modeli ile birlikte Apple firmasının 3.5 mm Kulaklık Girişini kaldırması sonrasında Samsung cephesinden gelen bazı bilgilere göre Koreli şirket yeni bir giriş üzerinde çalışmalara başlamış durumda.

Gelen ilk verilere göre USB Type-C Sisteminin farklı bir türü üzerinde çalışan firma bu sayede hem Şarj ve Data girişini hem de Ses Giriş ve Çıkışını bu nokta üzerinden sağlayacak.

Yeni yapının Samsung cihazlarda kullanılmaya başlamasının hemen sonrasında ise diğer firmalarla paylaşılması ve Type-C Protokolünden daha verimli bir sistemin yaygın olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

 

Type-C Yaygınlaşmadan Yok Olabilir

Micro USB 2.0 Şarj ve Data Girişleri şu aşamada pazarın en yaygın girişi iken son dönemde satışa çıkan bazı modellerde Type-C USB 3.1 Protokolü kullanılmaya başlanmış durumda.

Geleceğin girişlerinden birisi olması beklenilen ve Şarj ve Data Aktarımı konusunda oldukça başarılı sonuçlar veren Type-C Girişinin Samsung tarafından atılan bu adım sonrasında geleceği de sıkıntıya girdi.

Samsung cephesi eğer daha hızlı ve verimli bir yapı oluşturmayı başarır ve bu giriş üzerinden birçok işlemi yapma imkânını sağlayabilirse Type-C Giriş kısa sürede tarihe kavuşabilir.

 

3.5 mm Kulaklık Çıkışları Bir Süre Daha Hayatımızda Olacak

Her ne kadar iPhone 7 serisi ile 3.5 mm Kulaklık Çıkışı tarih olmuş olsa da yapılan aparatlar ile yine Apple kullanıcıları bu girişe sahip kulaklıkları kullanabilecekler cihazlarında.

Pazarın şuan ses çıkışı noktasında en büyük oyuncusu olan ve kişisel kullanıma sahip cihazların neredeyse tamamında tercih edilen bu girişin kısa vadede ortadan kalkması ise pek mümkün görünmüyor.

Kablosuz Kulaklık sistemlerinin elbette ki Pazar payını arttırması söz konusu. Ancak Kablolu Kulaklık yapılarının da kısa sürede tarih olmayacağı ortada. 100 yıla yakın bir süredir pazarın ses çıkışı ihtiyacını gideren bir yapının bir anda yok olmasını beklemek yanlış olacaktır.

 

3.5 mm Kulaklık Girişi Olmayan Akıllı Telefonlar

Pazarda en fazla ön plana çıkan modeller elbette ki Apple iPhone 7 ve Apple iPhone 7 Plus modelleri.

Ancak bu iki model dışında Motorola Moto Z modeli ile birlikte LeEco Le 2 modeli de 3.5 mm Kulaklık Çıkışını kaldıran modeller olarak ön plana çıktılar.

Bu iki modelde de Kablosuz Kulaklık veya Type-C Girişine uyumlu Kablolu Kulaklık kullanabilmeniz mümkün.

Ayrıca 3.5 mm & Type-C Dönüştürücüsü satın alarak da eski kulaklıklarınızı bu akıllı telefonlar ile kullanmanız mümkün.

Akıllı Telefonlardaki Kulaklık Girişleri Tarih Olmaya Başlıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir