Akıllı Telefonların 2012 Mart Ayı Sonu Android 4.0 Güncelleme Raporu

2012 yılının Mart ayını da geride bıraktık. Ve bu süreç içerisinde Android 4.0 Ice Cream Sandwich (ICS) için güncelleme tarihleri veren, güncellemelerini yapan ya da yapmayan firmaların sizler için bir dökümünü çıkardık.

2012 senesinin başında Android 4.0 sürümünün cihazlara dağıtılabilir hale gelmesinden sonra birçok firma cihazlarının güncellemesi için Mart – Nisan ayını hedef göstermişti. Bu firmalar bazı modelleri için Android 4.0 sürümünü piyasaya sürdü. Bazıları ise biraz daha erteleme için düğmeye bastı.

Acer

Acer firması Icona Tab isimli tablet bilgisayarını seri sırasına göre Android 4.0 sürümüne yükselteceğini açıklamıştı. Şirket ilk olarak Icona Tab A200 modelini 2012 Şubat ayının son günlerinde Android 4.0 sürümü ile buluşturdu. Ancak kalan 2 modeli olan Icona Tab A100 ve Icona Tab A500 Tablet Bilgisayarları için firma biraz erteleme yaparak kullanıcıları için Nisan ayının ortalarını hedef gösterdi.

Bakalım firma Nisan ayı içerisinde bu iki modeli içinde güncelleme yayınlayacak mı? Yoksa kullanıcılar Mayıs ayını mı beklemeye başlayacak?

Archos

Archos firmasını Samsung, HTC gibi birçok Android devi ile aynı kefeye koyma noktasında elbette ki sıkıntılar mevcuttur. Özellikle ülkemizde adı daha yeni duyulmaya başlanan, cihazları ise tanınmayan bir mark durumunda.

Ancak Archos tüm bunlara rağmen Android 4.0 sürümü güncellemesinde ilk sırayı kapmayı başardı. G9 tablet serisine Android 4.0 sürümü güncellemesi yapacağını açıklayan firma verdiği sözü de tuttu. Firma tarafından piyasaya sürülen Archos 80 G9 ve Archos 101 G9 modelleri Mart ayının başında güncelleme alarak Android 4.0 Ice Cream Sandwich kullanmaya başladılar bile.

Asus

Asus tarafından yapılan açıklama sonrasında firma hızlı bir şekilde tablet bilgisayarlarını yeni sürüm ile buluşturmayı başardı.

9 Ocak tarihinde Transformers Prime için sunulan Android 4.0 güncellemesi Şubat ayı içerisinde de Transformers modelinin ilk sürümüne geldi.

Bu sayede Asus firması güncelleme sözü verdiği iki cihazında güncelleme işlemlerini ilk iş olarak hazırlamış ve yüklemeye sunmuş oldu. Şu aşamada Asus bu konuda lider gibi görünüyor.

Ancak firma tarafından az sayıda cihaza güncelleme getirilecek olması bir anlamda işlemlerin daha hızlı sona ermesini sağlamışta olabilir.

HTC

Firma birçok modeli için Android ICS güncellemesi yapacağını duyurmuş ve yaklaşık olarak Mart – Nisan aylarını hedef göstermişti.

Firma tarafından Mart ayının başlarında Sensation, Sensation XE ve 4G modelleri için güncellemeler yayınlandı. Bu cihazlarla aynı dönemde güncelleme alması beklenen Sensation 4G modeli ise güncelleme almadı ve ne zaman güncelleme alacağı ise şimdiye kadar açıklanmadı.

HTC firması ayrıca Amaze 4G, Evo 3D, Evo Desing 4G, Rezound, Sensation XL gibi cihazları için ise net bir tarih vermeden 2012 Başlarında güncelleme yapacağını belirtmişti. Firmanın Nisan ayının ortalarına doğru bu cihazlardan bir kaçı içinde bir güncelleme çıkaracağına kesin gözüyle bakabiliriz sanırım.

Huawei

Turkcell ve Vodafone markalı telefonların arkasındaki firma olan ve Çin Markalı telefonlarda oldukça başarılı ürünler üretmeyi başaran Huawei firması Ocak ayında yaptığı 2012 Başlarında birçok modelimize güncelleme gelecek tarzı bir açıklamasından sonra hiçbir değişimde bulunmadı.

Firma halen bazı modelleri için Android 4.0 sürümü çıkaracağı bilgisini veriyor ancak ortada bir çalışma veya tarih yok gibi görünüyor.

LG

Firmanın politikaları gereği her zaman güncellemeleri geriden takip eden LG firması 2012 senesinin yarısına kadar güncelleme çıkaracağını açıklamıştı. Bu sebeple şu aşamada LG firmasından güncelleme beklemek yanlış olur.

Ancak firma önceki güncellemelerde gösterdiği sallama başarısını bu güncellemelerde de gösterirse güncellemeler 2012 sonuna ancak tüketicinin cihazlarına ulaşacaktır.

Lenovo

Lenovo tarafından piyasaya sürülen ThinkPad isimli tablet bilgisayar için verilen güncelleme süresi 2012 yılının yarısını biraz geçecekmiş gibi bir hava yaratıyor. Şimdilik Haziran ayına kadar bir güncelleme çıkacak diye bir bilgi veriliyor ancak görüntüde bir şey yok gibi.

Motorola

Motorola tarafından Ice Cream Sandwich güncellemesi alacağı açıklanan modellerin güncellemeleri İkinci çeyrek içerisinde yapılacak gibi görünüyor.

Ancak firma tarafından piyasaya sürülen Droid Razr ve Motorola Razr modelleri bu durumda bir istisna olarak görülebilir. Çünkü firma bu iki cihaz için 2012 senesinin başlarında güncelleme yapacağını açıklamıştı. Ancak henüz yapılan bir çalışma yok gibi görünüyor.

Samsung

Samsung firması Galaxy SII ve Galaxy Note modeli için Mart ayına kadar güncelleme çıkaracağı bilgisini sunmuştu. Ancak son anda alınan bir karar ile SII için güncelleme başlarken Note modeli için yapılacak güncelleme Haziran ayına sarkıtıldı.

Firma bu geciktirme için Note modeline özel bir tasarım ve yazılım hazırladıkları gerekçesini sundu. Bakalım firma bu sözünü gerçekten tutabilecek mi?

Galaxy R, Galaxy SII Skyrocket ve Galaxy Tab modellerinin ise ne zaman ICS güncellemesi alacağı hakkında bir bilgi yok. Firma bu konuda biraz yavaş ilerliyor şu aşamada.

Sony

Firma tarafından birçok cep telefonunun Android 4.0 güncellemesi alacağı bilgisi verilmiş ama net bir tarih verilmemişti. Bir ay içerisinde bazı cihazlar için Alfa demosu gelmeye başladı. Sony firmasının Mayıs başına kadar güncellemeleri tam sürüm olarak yayınlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Toshiba

Thrive isimli tableti için İlkbahar sonunu gösteren firma Excite 10 modeli için ise İlkbaharda bir güncelleme yapacağı bilgisini veriyor. Bu sebeple bu markanın güncelleme süreci Haziran 2012 tarihine kadar sarkacak gibi görünüyor diyebiliriz.

Google

Bu işin üreticisi olan Google tarafından piyasaya sürülen Nexus modellerinin birçoğuna güncelleme geldi. Ancak CDMA modeli gibi bazı modelleri için henüz güncelleme gelmedi. Firma bu konuda henüz net bir açıklama da yapmış durumda değil.

 

 

Akıllı Telefonların 2012 Mart Ayı Sonu Android 4.0 Güncelleme Raporu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 18 Mayıs 2012, 10:10

    Arkadaşlar şu anda Samsung Galaxy Note kullanıyorum. Nexus almayı düşünüyorum. Sizce almalı mıyım yoksa Note iyi midir Nexus’a göre?

    Cevapla