Akıllı Telefonların Wi-Fi Hotspot Özelliği Cebinizi Yakabilir

Son dönemde pazardaki hemen hemen her akıllı telefona koyulmaya başlanılan Wi-Fi Hotspot tahmin edilebilir parola ve kolay kırılmaya müsait güvenlik sistemi ile faturanızı kabartacak bir özellik haline gelebilir.

Telefon üzerinden operatör tarafından verilen internet bağlantısını Wi-Fi ile dağıtmayı mümkün kılan Wi-Fi Hotspot Özelliği günümüzde Samsung, HTC, Apple, Nokia, Sony, Huawei, Motorola gibi Akıllı Telefon üretimi yapılan her telefon üreticisi tarafından üst modellere eklenmeye başlanıldı.

Birçok anlamda ihtiyaçları gideren Wi-Fi Hotspot Özelliği güvenlik noktasında ise tam anlamıyla sınıfta kalıyor.

Almanya’da bulunan University Of Erlangen tarafından yapılan bir araştırmaya göre Apple iPhone modellerindeki Wi-Fi Hotspot Güvenlik Şifresi 50 saniyenin altında bir sürede kırılabiliyor. Bu diğer firmaların modellerinde de hemen hemen aynı durumda.

Akıllı Telefonların Wi-Fi Hotspot Özelliği Cebinizi Yakabilir
Akıllı Telefonların Wi-Fi Hotspot Özelliği Cebinizi Yakabilir

Bunun yanında birçok üretici Wi-Fi Hotspot Özelliği için standart bir şifre kullanıyor ve kullanıcılar genelde bu şifreyi değiştirmiyor. 0123456789 veya 1234567890 şeklinde gelen şifreler dışarıdan hatta sızmayı da mümkün hale getirmiş oluyor.

Cihazınızda güvenliği tam olarak sağlamanız için ise yapmanız gereken 2 işlem var.

Birincisi Wi-Fi Hotspot özelliğini kullanmadığınız anlarda kapatmanız. Bu sayede kullanım sırasında başka cihazlarında bağlanıp bağlanmadığını takip edebilir, dışarıdan her an gelecek bir saldırıyı önleyebilirsiniz.

İkincisi ise güvenliğinizi sağlamak noktasında en önemli olan konu. Cihazlardaki Wi-Fi Hotspot Şifresini kendi bildiğiniz, kolay olmaya, 8 haneli ve içerisinde Noktalama İşaretleri, Rakamlar ve Harflerden oluşan bir şifre haline getirmeniz.

Bu sayede direkt olarak kişiler birkaç deneme ile sizin Wi-Fi Hotspot Şifrenizi bulup hattınız üzerinden internete bağlanamaz.

Aksi durumda ise hem batarya süreniz hızlıca tükenecek hem de eğer sınırsız internet kullanmıyorsanız paket aşımı meydana gelebilecektir.

 

Akıllı Telefonların Wi-Fi Hotspot Özelliği Cebinizi Yakabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir