Akıllı Telefonunuzdaki Her Uygulama Bilgilerinizi Dünyaya İfşa Ediyor

Akıllı Telefonların pazara çıkması ile gizlilik noktasında da çok büyük zafiyetler yaşanmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de yüklenen her uygulama ile Telefon Rehberindeki Numaraların paylaşıma açılması olarak ele alınabilir.

Özellikle Android İşletim Sistemine sahip cihazlarda en basit bir uygulama bile cihaza yüklenirken sizden Telefon Rehberi, Smsler, Uygulamalar ve İnternet Bağlantısı gibi verilere ulaşma izni alıyor ve bu sayede telefonda yaptığınız her hareket bir anlamda Uygulama üzerinden sisteme gönderilmiş oluyor.

Birçok kişi için önemsiz gibi görünen bir durum olmasına rağmen şuan internet üzerinden hizmet veren bazı siteler bu verileri kullanmaya başlamış durumda. Örneğin TürkTüccar isimli bir web sayfası üzerinden yapacağınız Telefon Numarası Sorgulamaları neticesinde telefon rehberlerinizden alınan isimler ile sonuç alınabiliyor.

Örneğin 05*** 263 **75 nolu numarayı sorgulattınız. Bu numara sizin veya başka birisinin telefonunda Sevgilim diye kayıtlı. Eğer Akıllı Telefon kullanıcısı iseniz ve o uygulamalardan birisini yüklemiş durumdaysanız o zaman yapacağınız aramada numara girişinden sonra Sevgilim diye bir yazı çıkmasını bekleyebilirsiniz. Veya başka bir kişinin telefonunda İsim – Soy isim şeklinde kayıtlı ise o şekilde çıkması muhtemel.

Şu anada aslında tamamen Yasal Olmayan bir durum olsa da ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok. Çünkü Uygulama Yüklemesi yaparken bu bilgileri paylaşıma bizler açıyoruz. Sonrasında da kullanılma ihtimallerini göze alıyoruz.

Akıllı Telefonunuzdaki Her Uygulama Bilgilerinizi Dünyaya İfşa Ediyor
Akıllı Telefonunuzdaki Her Uygulama Bilgilerinizi Dünyaya İfşa Ediyor

Telefon Çağrıları İzin İsteğine Dikkat

 

Bir uygulama kurduğunuz vakit sizden Uygulama Kurulumu Öncesinde bazı izinlere onay vermeniz istenecektir. Bu safhada iken izinlerin listesine bakmanız sizin için oldukça hayırlı olacaktır.

Örneğin aşağıdaki izin sizin Rehberinize Ulaşmayı, Rehberdeki Numaraları Çekmeyi, Gelen ve Giden Arama kayıtlarını tutmayı istemektedir. Sizde buna onay verdiğiniz an sistem sizin tüm rehber bilgilerinize ulaşabilecek ve bunu paylaşabilecek statüye gelecektir.

 

TELEFONUN DURUMUNU VE KIMLIĞINI OKU

Uygulamaya cihazdaki telefon özelliklerine erişme izni verir. Bu izin, uygulamanın telefon numarasını ve cihaz kimliğini, etkin bir çağrı olup olmadığını ve çağrıda bağlanılan karşı tarafın numarasını öğrenmesine olanak sağlar.

 

Bilgi Güvenliğini Sağlamanın Yolları

 

  • Öncelikle 3. Parti Uygulamalardan uzak durmanız yararınıza olacaktır. Android Market veya APP Store dışında paylaşılan ve kaynağı belirsiz uygulamaları kurmadan önce ince eleyip sık dokumalısınız.
  • İkinci olarak kurduğunuz her Uygulama için bir inceleme yapmanız gerekecektir. Uygulama Yazana güven, Gelen Yorumlar, İstenen İzinler gibi bazı bilgiler size yol gösterici olacaktır.
  • İşi dışında izinler isteyen Uygulamaları eğer çok zorunlu değilseniz kurmamanız yararınıza olacaktır. Örneğin bir Rus yazılımcı tarafından yayınlanan El Feneri Uygulaması gereksiz bir şekilde Telefon Defteri, SMS Geçmişi, Data Geçmişi gibi birçok yere izin istiyor. Bu gereksiz bir izin listesi ve aslında amaç bir anlamda basit bir uygulama ile kullanıcı verilerini çekmek gibi görünüyor. Bu tarz uygulamalara dikkat etmeniz gerekecektir.
  • Az ama Öz Uygulama kurmanız hem cihaz performansı için hem de güvenlik için iyi olacaktır. Bu sayede çok fazla yabancı ve sahte yazılımla karşı karşıya gelmezsiniz.
  • Çok önemli konuları SMS ile alıp göndermememiz veya bu işlemi yaparken dikkatli kelimeler seçmeniz iyi olacaktır. Aynı şekilde isim kayıtlarında da dikkatli olmanız yararınıza olacaktır.
  • Son olarak bu tarz uygulamaların Android Market ve Apple Market gibi alanlardan temizlenmesi için sizde denk geldiğiniz yazılımları şikâyete edebilirsiniz. Bu sayede İşletim Sistemi hem tüketiciden gelen şikâyetleri görecek ve ona göre bir yol izleyecektir hem de zararlı ve sızıntı yazılımları sistemden temizleyecektir.

 

Akıllı Telefonunuzdaki Her Uygulama Bilgilerinizi Dünyaya İfşa Ediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir