Almanya’da Sosyal Medya Platformlarına Ağır Yaptırımlar Geliyor

Almanya parlamentosunda geçtiğimiz Cuma günü kabul edilen ve ”Network Enforcement Act” olarak adlandırılan kanuna göre, sosyal medya platformları eğer nefret ve ağır hakaret içerikli paylaşımları 24 saat içinde silmezse 50 milyon avroya kadar para cezası ödeyecekler.

 

Sosyal medyada herkesin şikayetçi olduğu başlıca konu, kullanıcıların birbirlerine karşı sürekli hakaret ve nefret söylemleri içeren paylaşımlar yapması. Sosyal medya platformlarının, devletlerin ve sivil toplumun ortak sorunu olarak görülen ve herkes tarafından çözüm önerileri sunulan konuyla alakalı Almanya Parlamentosu geçtiğimiz Cuma günü çok keskin ve ağır cezalar içeren bir yasayı onayladı.

Onaylanan yasaya göre Alman hükumeti, Facebook ve Twitter’a ceza uygulayabilecek. Ceza uygulama şartı ise açık bir şekilde nefret ve hakaret içeren paylaşımın 24 saat içerisinde silinmemesi. Eğer suçun kesinliği yoksa bu süre 7 güne kadar uzayabiliyor. Kesilen cezanın miktarı ise nefret söyleminin ağırlığına göre 50 milyon avroya kadar ulaşabiliyor.

Facebook ise bu uygulamanın bir çözüm olmayacağını savunuyor. Facebook’un Engadget’e gönderdiği e-posta ile yaptığı açıklamaya göre “en iyi çözümler, hükumetin, sivil toplumun ve endüstrinin beraber çalışması ile bulanacak ve bu kanun, şu anda bu önemli toplumsal problem ile başa çıkılmasına yardımcı olmayacak.”

Almanya’da Sosyal Medya Platformlarına Ağır Yaptırımlar Geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir