Amazon Bimeks Firmasını Satın Alacak mı?

Son dönemde sıkça sorulmaya ve üstünde düşünülmeye başlanılan Amazon Bimeks Firmasını Satın Alacak mı? sorusuna cevap aramaya çalışıyor olacağız.

Öncelikli olarak ne Amazon cephesinden ne de Bimeks cephesinden bu konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı. Ancak Sosyal Medya ve Fısıltı Gazetesi bu konuda son dönemde sıkça fikir beyan ediyor.

Öncelikli olarak ortada Resmi Açıklama olmadığı için konuyla alakalı olarak temkinli adım atmakta fayda var. Sebepleri de açık açık yazalım.

 

Amazon Kidle Fire ve Amazon E-Kitap

 

Bimeks’in Elinde Sadece Marka Değeri Kaldı

Bimeks firması 2016 yılının başında patlayan ve yılsonuna doğru da ayyuka çıkan, 2017 yılında ise katlanarak giden bir krizin içinde.

2016 yılı başında 140’dan fazla mağazası, 1.400 den fazla personeli olan Bimeks şimdilerde 30 – 40 Personel ve 5 – 10 mağaza ile yoluna devam ediyor.

Ancak mağazalarda neredeyse sıfır ürün var ve birçok mağazada 1-2 personel çalışıyor. Yani o eski gücü ve mağaza sayısı ne yazık ki kalmadı.

Arka planda ise işten ayrılmak zorunda kalan 1000’den fazla personelin ödenmeyen maaş ve kıdem tazminatları ile alakalı dava süreçleri devam ediyor.

2016 Eylül ayında başlayan Maaş Ödeyememe sorunu 2017 Haziran ayından sonra Yemek Parası Dahi Ödeyememe durumuna geldiği için bazı personellerin 2-3 bazı personellerin ise 5-6 maaşları halen içeride.

Artı olarak 15 yıla yakın süre çalışan personellerin de olduğu 1000’den fazla personele Kıdem Tazminatı ödememiş durumda firma. Ve Tedarikçi Firmalar tarafından da açılan birçok dava var.

Zaten Bimeks’de yaptığı açıklamalarda elinde kalanın sadece Marka Değeri olduğunu net bir şekilde gösteriyor.

 

Bimeks Marka Değeri

 

Amazon Mağazalaşma Noktasında İsteksiz

Amazon diğer ülkelerde de genellikle Reel Mağaza yapısından uzak duruyor. Bazı bölgelerde birkaç mağaza açmış dahi olsa ülkemizdeki Teknoloji Mağazacılığı sisteminden tamamen uzak bir yapıda. Bu arada firmanın açtığı mağazaların neredeyse tamamı Kitap ve Müzik üzerine ürünlerin satıldığı mağazalar. Bu detayı da belirtmiş olalım.

Ülkemizle kıyaslama yapacak olursak Amazon bir anlamda N11.com, GittiGidiyor.com ve Sahibinden.com tarzında çalışan bir sistem.

Ama Profesyonellik ve Müşteri Deneyimi noktasında çok daha başarılı işler yapmayı da çok iyi biliyor.

Bu sebeple de Türkiye’de bir Teknoloji Mağazası sistemi düşüneceğini pek sanmıyoruz Amazon firmasının. Ancak küçük bir ihtimal olsa da İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birkaç ilde birkaç mağaza açma yoluna gidebilir.

 

Bimeks Mağazası

 

Amazon & Bimeks Yakınlaşması Mümkün mü?

Bimeks özellikle Yazılım Noktasında pazardaki birçok Teknoloji Mağazasından birkaç adım önde. Özellikle mağazacılık için oldukça önemli bir konumda olan ATY gibi sorunsuz çalışan bir sistem ellerinde.

Web üzerinden yapılan işlemlerde de Mağaza + İnternet süreçlerini çok iyi yürüyorlardı ve ürünlerin müşteriye satışı ve satış kolaylığı oldukça iyi idi.

Bimeks Markası son dönemde çok darbe yemiş bir marka olmasına rağmen Amazon firmasının bu markaya sahip olması Bilinirlik ve Yerelleşme noktasında Amazon için hızlı bir yükseliş sağlayacaktır.

Ancak arka planda firmaya yönelik devam eden maddi ve manevi davaların da elbette ki bazı etkileri olacaktır.

Bu noktada da Amazon firmasının Bimeks markasını satın alması olası ancak çok düşük bir ihtimal gibi görünüyor bizlere.

Zaten amazon.com.tr adresinin satın alınmış olması, Amazon Türkiye adıyla bir yapılanmaya gidiliyor olması da firmanın Amazon ismi ile Türkiye’de var olacağının bir kanıtı.

Amazon Bimeks Firmasını Satın Alacak mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir