Amazon Firmasınında Çalışanlarına Köle Gibi Davrandığı Ortaya Çıktı

Sunday Mirror gazetesinin gizli bir muhabiri Amazon Deposunda 5 hafta geçirdi ve personellere uygulanan köle düzeninin detaylarını ortaya çıkardı.

Gazete tarafından yayınlanan görseller personellerin yorgunluktan iş başında iken ayakta uyuyakaldıklarını, işleri yetiştirebilmek için çalışmaları gereken saatlerin üstünde çalıştıklarını ve yoğun bir baskı altında kaldıklarını gösteriyor.

Özellikle 11.11 Bekarlar Günü, Black Friday ve Siber Monday gibi Kasım ve Aralık ayı kampanyaları ve Noel öncesi alışverişler Amazon dahil birçok e-Ticaret Sitesinin depolarını ciddi bir yoğunluğa sürüklemiş durumda.

Bu yoğunlukta özellikle depoda paketleme yapan, kargolama yapan personellerin işleri yerleştirmeleri adına daha fazla çalışmalarına sebep oluyor. Bu durumda İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği konularını gündeme taşıyor.

Amazon Deposu

Aylık 300 Saat Çalıştırılıyor ve Tuvalet İçin 1 KM Yürüyorlar

Muhabir tarafından yayına verilen habere göre ortalama olarak her bir personel çalışması gereken sınırın üstünde çalışıyor.

Normal şartlar altında haftalık 45 Saat çalışma sınırının olduğu sistemde Aylık 300 saati bulan çalışma sürelerinden bahsediliyor. Bu sürelerde haftada 1 gün izin yapan bir personel için 11.5 – 12 saat çalışma anlamına geliyor.

Çalışma saatlerindeki bu yüksek yoğunluğun yanında muhabir personellerin tuvalet ihtiyaçlarını da gidermek için 1 KM kadar yol yürümeleri gerektiğini belirtiyor.

Geniş bir alana kurulan Amazon Depoları ve Paketleme Servisleri bu anlamda iç ulaşımın da sıkıntılı olduğu firmalar arasında.

Personellerin şikâyetlerini yazdıkları beyaz bir panoya bir personelin “Neden meşgul olmadığımızda oturmamıza izin verilmiyor? Biz insanız, köle veya hayvanlar değiliz!” yazdığı görülüyor.

Amazon Deposu ve Çalışanların Hali

Amazon Yalanlamadı Ama Gerekçe Sundu

Amazon firması tarafından yapılan açıklama da ise “Amazon, rekabetçi ücret ve avantajlarla güvenli ve pozitif bir işyeri ortamı sağlıyor. İngiltere’de gerçekleşen merkezlerimizde binlerce rol üstlenmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Çoğu şirkette olduğu gibi, tabii ki çalışanlarımızdan belirli bir performans seviyesi bekliyoruz.” dedi.

Ancak personellerin fazla çalıştırılmaları, insani olmayan bir şekilde süreçleri yönetmeleri gibi konularda firma tarafından bir açıklama yapılmamış durumda.

Ayrıca firma tarafından personellere ödenen ücretler konusunda da bir bilgi verilmedi. Yasal olarak büyük ihtimalle tüm süreçleri karşılayabilecek ve sorun yaşamayacakları seviyelerde ödeme yapıyorlardır diye düşünüyoruz. Aksi durumda Amazon firmasının ciddi mali ve manevi yaptırımlar ile karşı karşıya kalması söz konusu.

Amazon Deposu ve Çalışanların Hali

Ülkemizde de Günlük 12 Saat ve Üstü Çalışma Süreleri Var

Normal şartlar altında ülkemizde bir personelin çalışması gereken süre yasalarla 45 Saat olarak belirlenmiş durumda. Ancak bazı istisnai durumlarda personellerin de rızası ile bu süreler artabiliyor. Tabi ki ödenen mesai ücretlerinin de artması şartı ile.

Ancak özellikle büyük firmalarda bu sürece uyulurken daha alt kademelerde, bölgesel firmalarda bu durum pek de geçerli değil. Birçok firma günlük 10-12 saat personelleri çalıştırırken ödeme olarak da bazen Asgari Ücret düzeyinde bazen de 200 – 300 TL üstünde ödeme yapabiliyorlar.

Yani Köle Düzeninde Çalıştırma ne yazık ki ülkemizde de ciddi anlamda büyük bir sorun ve ne yazık ki buna bir önlem alınamıyor.

Amazon Firmasınında Çalışanlarına Köle Gibi Davrandığı Ortaya Çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir