Amazon Türkiye için Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır ve Satıcı Hesabı Ücretleri

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

2018 yılı içinde satışlara başlaması beklenilen Amazon Türkiye için Satıcı Başvuruları alınmaya başlandı. Ücretlendirmeler ve paket detayları da resmi olarak duyuruldu.

Amazon.com.tr adresi üzerinden satış sürecini başlatacak olan Amazon Türkiye arka planda ürün satışı yapacak olan satıcıları da yavaş yavaş sisteme kaydetmeye başladı.

Geçtiğimiz aylarda da kargo şirketleri ile görüşmelere başlayan ve ürünlerin taşınma süreçlerini netleştiren Amazon satıcıların da sisteme girmesinden sonra kısa sürede satış sürecine geçecek gibi görünüyor.

Ön Kayıt Sürecine özel olarak 99 TL’lik paket ücretini almayacağını duyuran Amazon firması bu sayede Türk Satıcılara güzel bir kampanya yapmış oldu.

 

Amazon Üzerinden Satış Yapmanın Faydaları Neler?

Amazon’da ürünlerini satmanın birçok faydası var:

 • Amazon ile ürünlerinin internette bulunması daha kolaydır.
 • Amazon, Amazon’da Satış koşulları ve ücretleri konusunda açık ve şeffaftır; bu nedenle satıcı sözleşmemiz ve ücret tarifemiz halka açık olarak yayınlanır.
 • Mevcut satış kanallarına ek yeni bir satış kanalına sahip olursun.
 • Amazon’da ödemelerin 14 günlük periyotlarda hesabına yatırılır.
 • Amazon’da satış için sadece aylık üyelik bedeli ve kategoriye göre değişen oranlarda satış hizmet bedeli ödersin. Başka ek bir ücret yoktur.
 • Amazon müşteri ve satıcı deneyimine son derece önem verir. Amazon’da satış yaparken dolandırıcılık ve sahteciliği önleyen gelişmiş güvenlik altyapısını kullanırsın.
 • Amazon’da ürün listeleme ücreti ödemezsin, ürün listeleme sınırı yoktur.
 • 7/24 online satıcı desteğine sahip olursun.
 • Amazon pazaryerinde kontrol tamamen satıcılardadır. Satıcılar ürünlerini kendileri listeler, fiyat ve stok bilgilerini kendileri belirler.
 • Envanterini ister tek tek ister toplu olarak kolayca yükleyebilirsin.
 • Siparişlerinle ilgili bilgilere ve raporlara istediğin zaman kolayca erişirsin.
 • Şu an 15 farklı kategoride ürünlerini satabilirsin

 

Amazon Türkiye Satıcı Ücretleri

 

Amazon Türkiye – Satıcı Hesabı Ücretleri (Ağustos 2018)

Amazon.com.tr üzerinden satış yapacak olan satıcılar için iki farklı satıcı hesabı mevcuttur.

 

Aylık Üyelik Bedeli

 • Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL’dir. Profesyonel Satıcı olarak, Amazon’un e-ticaret teknolojisinin avantajlarına erişirsin.
 • Hemen şimdi hesap aç ve aylık 99 TL üyelik ücreti yerine sadece 0 TL öde(Bu promosyon, erken kayıt olan satıcılar için ve limitli bir süre geçerlidir)

 

Satış Hizmet Bedeli

 • Satıcılar sattıkları her ürün için, kategoriye göre değişen oranlarda bir satış hizmet bedeli öder.
 • Satış hizmet bedeli, toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan bir yüzdedir (%).
 • Toplam satış fiyatı, müşteri tarafından ödenen toplam tutardır. (Ürün fiyatı, kargo, varsa hediye paketleme masrafları da dahil, müşteri tarafından ödenen toplam tutar)

 

Amazon Türkiye Ürün Bazlı Komisyon Oranları

Kategori Satış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonları %6
Bilgisayar %6
Elektronik Ürünler %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Aletleri %10
Ev Gereçleri ve Dekorasyon %10
Ev ve Mutfak Ürünleri %10
Oyuncak ve Oyunlar %10
Kitap %10
Bebek Ürünleri (Kıyafet hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10

 

Amazon Türkiye

 

Amazon Satıcı Hesabı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Amazon’da Satış nedir?

Amazon’da Satış (Sell on Amazon), satıcıların ürünlerini ve envanterini Amazon’da satmalarını sağlayan bir programdır.

Amazon’da kimler satış yapabilir?

Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.

Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Amazon.com.tr’de hangi ürünleri satabilirim?

Aşağıdaki kategorilerde ürünlerini satabilirsin: Bilgisayar, Bebek Ürünleri, Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar, Ev ve Mutfak Ürünleri, Ev Eğlence Sistemleri, Ev Gereçleri ve Dekorasyon, Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri, Kitap, Kişisel Bakım Aletleri, Ofis Ürünleri, Oyun Konsolları ve Oyunları, Oyuncak & Çocuk Oyunları, Spor ve Outdoor Ürünleri, Telefon ve Aksesuarları, Bebek Ürünleri, Kişisel Bakım Aletleri ve Oyuncak & Çocuk Oyunları kategorilerinde kalite standartlarının sağlanması, müşteri memnuniyetinin artması ve müşteri güvenliği için bazı ürünlerin satışına başlamadan önce onay alman gerekebilir. Detaylı bilgi için Kategoriler sekmesine göz at.

Amazon.com.tr’de hangi tür ürünlerin satışı yapılamaz?

Amazon.com.tr’de sadece yeni (kullanılmamış) ürünler satabilirsin. İkinci el, kullanılmış, yenilenmiş, el yapımı ve koleksiyon ürünleri şu an için Amazon.com.tr’de satamazsın.

Ayrıca yasa dışı ürünleri, yasa dışı olarak pazarlanan ürünleri veya Amazon politikası tarafından yasaklanan ürünleri de satamazsın. Bunlardan bazıları; reçeteli ilaçlar, yasadışı uyuşturucular, silahlar, mühimmat ve tütün ürünleridir.

Aylık üyelik bedelini ne zaman ödemeye başlayacağım?

Amazon.com.tr Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL’dir. Ancak erken kayıt olan satıcılar, limitli bir süre geçerli olan promosyondan faydalanmış olur ve aylık üyelik bedelini ödemezler. Bu promosyon, yalnızca amazon.com.tr’de açılan yeni satıcı hesapları için geçerlidir. Satıcıların promosyondan faydalanmak için yapmaları gereken ek bir şey yoktur.

15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar otomatik olarak promosyondan faydalanmış olur. Promosyon süresince satıcılar 99TL aylık üyelik bedelini ödemezler. Ancak kategoriye göre değişen oranlardaki satış hizmet bedelini öderler. Amazon, en az 3 ay önceden haber vermek koşulu ile, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

Hesabımı kapatabilir miyim?

Evet, hesap açmak için uzun vadeli taahhüt gerekmiyor, istediğin zaman hesabını kapatabilirsin. Satıcı hesabın aracılığıyla bizimle iletişime geçmen yeterli.

Nasıl ödeme alırım?

Amazon hesabına ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerini 14 günlük periyotlar halinde alırsın. Transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde para hesabına geçer.

Amazon hesabının sıfırın altında olmaması gerekiyor. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri, müşteri şikayetleri hesabının durumunu etkileyebilir.

Satıcı hesabındaki banka bilgileri kısmının dolu olması gerekir.

Sattığım ürünler için kargo ücreti nedir?

Müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunabilmek için Amazon’da standart teslimat ücretsizdir. Satıcılar, müşterilerin siparişlerini standart gönderim ile ücretsiz olarak sağlar.  Hızlandırılmış teslimat hizmeti sunan satıcılar, bu hizmeti satın almak isteyen müşterilerden ek ücret tahsis edebilir.

Satıcılar, müşterilerin siparişlerini kendi anlaşmalı oldukları kargo şirketleri ile gönderir. Amazon’un satıcıların kargo şirketi tercihi üzerinde bir yönlendirmesi yoktur.

 

Tüm detaylar için https://services.amazon.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Amazon Türkiye için Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır ve Satıcı Hesabı Ücretleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir