Android 4.2’li Motorola Occam ve Manta Modelleri Hakkındaki Son Gelişmeler

Google’ ın, yeni bir Android  Jelly Bean sürümü yayınlamaya hazırlanırken birden fazla üreticiyle de işbirliğine giderek tatil sezonuna kadar projesini tamamlamaya çalıştığı çeşitli söylentiler arasında.

AnTuTu Benchmark aracında ilk test sonuçları görüntülenen Occam ve Manta kod adlı cihazların sahip oldukları kod adları nedeniyle Motorola tarafından geliştirildiklerine kesin gözüyle bakılıyor. Diğer yandan bu esrarengiz modellerden ilkinin telefon, diğerinin ise tablet bilgisayar olduğu sunucu kayıtları aracılığıyla tespit edildi.

Tahminlere göre Motorola Occam akıllı telefonu ismini “Occam’ın Usturası” (Occam’s Razor) adlı felsefi bir teoriden almıştır. Ve önümüzdeki haftalarda Razr Nexus gibi bir isimle satışa sunulabilir. Occam’ ın 1.5GHz hızında bir işlemci ve 7000 puanlı HTC One S’teki çift çekirdekli Snapdragon S4 çipsetten daha güçlü bir yongaya sahip olduğu ayrıca Qualcomm’ un dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro APQ8064 çipini de barındırdığı cihaz hakkındaki olasılıklar arasında.

Düşünceler telefonun Android 4.2 işletim sistemi versiyonuna ve Jelly Bean sürümünün kullanıldığını doğrulayan JOP04C yapı numarasına sahip yazılımının direk varsayılan Android arayüzüyle piyasaya sürüleceği doğrultusunda.

Android 4.2'li Motorola Occam ve Manta Modelleri Hakkındaki Son Gelişmeler
Android 4.2’li Motorola Occam ve Manta Modelleri Hakkındaki Son Gelişmeler

Deniz şeytanı olarak bilinen Manta (Ray) ile aynı ismi paylaşan tablet bilgisayar ise; 1.7GHz hızında Tegra 3+ veya hızlandırılmış Snapdragon S3 gibi bir çipsetin güç vermesi beklenen Manta’ ya benzer şekilde Motorola, XOOM‘ un farklı versiyonları için Stingray ve Wingray kod adlarını kullanmıştı.

Vatozların en büyüğü olan Manta isminden dolayı tabletin sahip olacağı ekranın büyük olabileceği düşünülüyor. Android 4.2 sürümüyle çalışan tablet, AnTuTu uygulamasında JellyBeanM işletim sistemi sürümüyle listelenmişti. M harfi, aygıtta üretici tarafından geliştirilen bir kullanıcı arayüzünün mevcut olduğunun göstergesi olduğuna işaret ediyor.

Her iki cihazda da henüz resmiyet kazanmamış bir Android sürümü mevcut.Şimdiye kadar internete resmi duyurusu gerçekleştirilmemiş bir Android yazılımını kullanan hiçbir sıradan aygıt sızmadığından, Occam ve Manta‘ nın Nexus sertifikalı ürünler olacakları doğrulanmış oluyor. Son olarak kod adlarının değerlendirilmesinin ardından bu iki mobil aygıtın Motorola’ ya ait olduğu ve henüz hiçbir verinin kesinleşmediğini belirtelim.

Android 4.2’li Motorola Occam ve Manta Modelleri Hakkındaki Son Gelişmeler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir