Android 4.4 Sürümü Altındaki Cihazlar Chrome Tarayıcısı Güncellemesi Alamayacak

Google tarafından üzerinde çalışmalarına devam edilen Chrome Güncellemesi, Android 4.4 sürümünden önceki sürümleri desteklemeyecek.

XDA Developers üzerinden paylaşılan bilgiye göre Chrome için kullanılan API seviyesi Android 4.1 ‘den Android 4.4 seviyesine çıkartılacak.

Bu güncelleme ile de artık Android 4.4 sürümünden önceki sürümlere Chrome tarafından yapılacak olan güncellemeler gitmeyecek.

 

Chrome Android

 

Chrome Çalışacak Ancak Güncelleme Alamayacak

Yapılacak olan güncelleme temel olarak alt sürümlerde bir soruna ya da kapanmaya yol açmayacak. Yani Android 4.1 veya Android 4.3 sürümünü kullanan bir cihaz şuan ki Chrome sürümü ile yoluna devam edebilecek.

Ancak bundan sonra yapılacak olan tüm güncellemeler Android 4.4 ve üstündeki sürümlere gelecek. Yeni özellikler vs. bu sürüm ve üstündeki cihazları etkileyecek.

 

Chrome

 

Özellikle Tabletler ve Giriş Seviyesi Cihazlar Etkilenecek

Dünya üzerinde 1 milyara yakın Aktif Android Cihaz bulunurken Android 4.1 ve Android 4.3 Jelly Bean sürümünü kullananlar toplam kullanıcı sayısının %3.2’lik bir kısmını oluşturuyor.

Bu da ortalama olarak 32 Milyon Android Cihazın artık Google Chrome Güncellemesi alamayacak olması demek.

6 yıl kadar önce duyurusu yapılan Android Jelly Bean sürümü birçok cihazda kalıcı hale gelmiş, cihazlar Android KitKat sürümüne geçiş yapamamışlardı.

Özellikle Giriş Seviyesi cihazlar ile Tablet PC modellerine gelmeyen güncelleme sebebiyle artık bu cihazlar Chrome Güncellemesi alamayacak cihazlar seviyesine inmiş oldu.

Daha önce Apple firması tarafından uygulanan Güncelleme Desteğinin Kesilmesi süreçleri Android cihazlarda biraz daha farklı işlese de Google bir anlamda bazı uygulamalar için kademeli olarak Güncelleme Desteğini kesmeye başlamış durumda.

Android 4.4 Sürümü Altındaki Cihazlar Chrome Tarayıcısı Güncellemesi Alamayacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir