Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorununu Çözümü

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Android İşletim Sistemi kullanıcılarının son dönemde sıkça yaşadığı Bildirimlerin Geç Gelmesi Sorunu ile alakalı yapılabilecek birkaç çözüm önerisini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Son dönemde birçok Akıllı Telefonda görülmeye başlanılan sorun kapsamında gerek Uygulama Bildirimleri gerekse de Mail gibi düzenli kontrol altında tutulan bildirimler geç gelmeye başlamış durumda.

Bunun da aslında temel sebebi cihazların Batarya Korumasına geçmesi, Uygulama Ayarlarının kısıtlanması ya da Bağlantı Problemleri yaşanması gibi görünüyor.

 

Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorununu Çözümü
Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorununu Çözümü

 

Güç Tasarrufu Modunu Devre Dışı Bırakın

Günümüzde hemen hemen her Akıllı Telefon Üreticisi özelleştirilmiş bir Güç Koruma Modu kullanıyor.

Bazı firmalar ise direkt olarak Google tarafından geliştirilen ve Android İşletim Sistemi içine entegre edilen Güç Tasarruf Modunu kullanıyorlar.

Ancak bu modu Özelleştirme noktasında doğru seçimler yapmazsanız Batarya Ömrünü uzattığı gibi bizin bazı bildirimleri hiç görmemenize, bazılarını ise geç görmenize sebep olabilir.

Bu noktada Batarya Koruma Modunu aktif hale getirmemek bir çare olsa da Batarya Süresinde sıkıntı yaşarım diyenlerin de Uygulamalara Yetki vermesi bir adım olabilir.

Ancak özellikle Ekran Kapalıyken Wi-Fi & 3G & 4G Kapalı olsun seçeneğini kullanan kullanıcılar bildirimlerin sadece telefon kullanıma girdiği an alabileceğini akıllarından çıkarmasınlar.

 

Samsung Güç Tasarruf Modu
Samsung Güç Tasarruf Modu

 

Uygulama İzinlerine Göz Atın

Bazı Android İşletim Sistemine sahip cihazlarda Yazılım Özelleştirmesi yaparak satan firmalar Uygulama İzinlerine ekstra seçenekler ekleyebiliyorlar.

Bu seçenekler ile Uygulama Bildirim Sürelerine kısıtlama ya da süre ayarı getirilebiliyor.

Bu gibi durumlarda fark etmeden Bildirimleri Kapama veya Süre Ayarı Koyma gibi bir işlem yapmış olma ihtimaline karşı Uygulama İzinlerine ve Uygulama Ayarlarına biz göz atın derim.

 

Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorunu
Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorunu

 

Uygulamaları Durdurmayın, Sonlandırın

Uygulamaları kullandıktan sonra bazı kullanıcılar bunların sonlandırılması işlemini Ayarlar kısmına girip Uygulamayı Durdur diyerek yapabiliyorlar.

Daha az şarj tüketilmesi adına atılan bu durum uygulamanın kendi içerisinde komple kapanmasına ya da hatalı işlem yürütmesine sebep olabiliyor.

Bu gibi durumlarda da Uygulama Bildirimleri siz uygulamayı yeniden açana kadar devre dışı kalabiliyor.

Uygulamaları bu şekilde Durdur diyerek kapatmak yerine Sonlandırma ile kapatmak daha mantıklı bir çözüm olacaktır.

 

PNF Root İşlemleri
PNF Root İşlemleri

 

Rootl’lu Cihazlarda Ek Uygulama Kullanabilirsiniz

Android telefonunuz, bildirimlerin geldiğinden emin olmak için belirli aralıklarla GCM’ye uyarı göndererek, bir nevi ‘ Burada mısın dostum? ‘ sorusunu sorar. GCM’de yanıt verince bildirimler için aradaki bağlantının kopmaması sağlanır.

Ancak burada ciddi bir problem bulunuyor. Android telefonunuz GCM’yi WiFi bağlantısında 15 dakika aralıkla, mobil veri bağlantısında ise 28 dakika aralıkla uyarır.

İnternet sağlayıcılarının genelikle 20 dakika boyunca boşta olan bağlantıyı kesmesi nedeniyle, siz telefonunuzun ekranını açana kadar veri bağlantısı sağlanamıyor ve GCM uyarılmadığı için bildirimler gelmiyor.

Bu sorunun çözümü mümkün, ancak telefonunuzun root’lu olması gerekmekte. Google Play Store’da yer alan ve andQlimax adlı bir geliştirici tarafından hazırlanan Push Notifications Fixer yazılımını kurduktan sonra açılış ekranında gelen root uyarısı kabul ederek uygulamaya yetki veriyoruz.

Yalnız burada cihazınıza Root Yapmış Olma şartı olmasından dolayı ve CepSeyir olarak Root İşlemlerini pek önermediğimizden bu çözümü pek öneriyor olmayacağız.

Ancak Root konusunda kendisine güvenen, cihazını Root İşlemi Yapılmış olarak kullanan kullanıcılar bu işlemi de uygulayabilirler telefonlarına.

Uygulama üzerinden 1 dk, 2 dk gibi seçenekler yerine 5 Dk Seçeneğini seçmenizi öneririz. Zaten uygulama üzerinden de önerilen süre o şekildedir.

Uygulama Kullanımı sonrasında genellikle Bildirim Gecikmesi Sorunu ortadan kalkmaktadır.

 

GCM Uygulama Ayarları
GCM Uygulama Ayarları

 

Bu işlemlere rağmen Uygulama Bildirimlerinde halen sorun yaşıyorsanız Uygulamayı Kaldırıp Yeniden Kurma seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Bu sayede uygulama için yapılan hatalı bir yükleme ya da ayar kaldırılıp yeniden kurulacak ve sorun büyük ihtimalle bu sefer çözüme kavuşacaktır.

Uygulamayı kaldırdıktan sonra Uygulamanın Artık Dosyalarını da temizlemeyi unutmayın.

Android Bildirimlerinin Geç Gelmesi Sorununu Çözümü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir