Android İşletim Sistemi 5. Yaşına Girdi

Bundan 4 sene 2008 Ekim ayında HTC firması ilk Android İşletim Sistemine sahip olan HTC G1 modelini pazara sunmuştu. Bu model ile Mobil Pazarda bir anlamda bir devin de ilk adımı atılmış oluyordu.

O dönemler bu alana yeni giren Google firmasının desteği ile pazara sunulan ve HTC G1 veya HTC SALSA adlı ürün bir anlamda günümüz teknolojinin ilk adımının atılması anlamına geliyordu.

T-Mobile kullanıcılarına sunulan G1 modeli global pazarda Salsa ismi ile satışa sunulmuş, o dönemde ilk ürün olmasından dolayı yoğun bir ilgi görememişti. Uygulama sayısının az olması ve pazarda Nokia gibi bir devin liderliğinin altında satışların sürmesi o dönemde Android için en büyük sorunlardan birisi idi.

İlk Android İşletim Sistemine Sahip HTC G1 Cihazı
İlk Android İşletim Sistemine Sahip HTC G1 Cihazı

 

Ancak hızlı bir gelişim sürecine giren Mobil İşletim Sistemi 4. Yılını bitirirken günlük 1.3 Milyonluk günlük aktivasyon sayısına ve totalde 500 milyon adet cihaz satışına ulaşmayı başarmış durumda.

Bazı ekosistem sorunları yaşasa da pazara çıktıktan sonra büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran Android İşletim Sistemi bir taraftan kendisi büyürken bir taraftan da kendisine destek veren firmaları büyütmeyi başardı.

Bu kapsamda Samsung firmasını liderlik koltuğuna taşıyan Mobil İşletim Sistemi HTC, LG ve Motorola gibi devlerin yanında Huawei ve ZTE gibi Çin merkezli cihaz üreticilerinin de dünya pazarında söz sahibi olabilmelerini sağladı.

Kısacası 4 yıllık bir serüven sona erdi ve 5. Yıl başladı. Google ise Android İşletim Sistemini büyütmeye, geliştirmeye ve daha fazla ürün ile pazara çıkmaya devam ediyor.

 

Android İşletim Sistemi 5. Yaşına Girdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir