Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Geri Dönülür?

Android İşletim Sistemli bir Telefon veya Tablet PC kullanıyorsanız ve son yapılan güncellemeden memnun değilseniz Bir Önceki Sürüme Dönüş için yollar aramaya başlarsınız. Peki Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Dönülür?

Bu işlem ne yazık ki Android Güncellemesi kadar kolay ve otomatik olarak yapılabilen bir işlem değildir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir önceki Android Sürümünün cihazınız için olan Kurulum Dosyalarına ihtiyacınız olacaktır.

Ayrıca bu işlem sürecinde tıpkı Güncelleme İşleminde olduğu gibi sorun yaşamanız ve verilerini kaybetmeniz riski de vardır. Bu sebeple de cihazdaki verileri yedeklemiş olmanız önemli bir detaydır.

 

Hard Reset Atarak Bir Önceki Sürüme Dönülür mü?

Bu sorunun cevabı hayır.

Android İşletim Sisteminde eğer bir güncelleme yaptı iseniz bu direkt olarak cihazın ana dizin dosyalarını etkileyecektir.

Bu sebeple de cihaza Hard Reset atsanız dahi cihaz eski sürüme dönmeyecektir.

Örneğin Android 6.0 sürümüne sahip bir cihazı Android 7.0 sürümüne güncellendikten sonra atacağınız tüm Hard Reset – Format İşlemlerinde cihazınız yine Android 7.0 sürümünde kalacaktır.

 

Bir Önceki Sürüme Nasıl Dönebilirim?

Bu işlem için iki seçeneğiniz mevcut.

1. seçenek direkt olarak firma tarafından yapılacak olan bir geri dönüş imkanı. Bu genellikle firmalar tarafından gönderilen Güncelleme sonrasında aşırı sorun yaşanması durumunda kullanıcılara gönderilen yeni bir güncelleme ile olabiliyor.

Misal size gelen güncelleme ile siz Android 6.0 ‘dan Android 7.0’a geçiş yaptınız ancak yaşanan bazı sorunlar sebebiyle firma geri güncelleme kararı aldı. Bu durumda size bir Güncelleme Dosyası daha gelecektir ve siz otomatik olarak bu güncelleme ile bir önceki sürüme geri döneceksiniz.

 

2. Seçenek ise dosya sistemi üzerinden indirip cihaza atacağınız kurulum dosyaları üzerinden cihazı bir önceki sürüme döndürmek olacaktır.

Bu Kurulum Dosyalarına ise üretici firmanın kendi sitesinde bulunan Destek Kısmından ulaşabilirsiniz. Eğer böyle bir dosya paylaşımı yoksa firma ile irtibata geçerek Bir Önceki Sürümün Dosyalarını talep edebilirsiniz.

Bu dosyaları FOTA yani KABLO ilke bilgisayarınıza bağlayarak ANA DİZİNE atmanız gerekmektedir. Daha sonrasında bilgisayar ile olan bağlantıyı kapatmanız ve cihazı kapatıp açmanız gerekecektir.

Bazı cihazlarda güncelleme OTOMATİK olarak başlarken bazı cihazlarda DOSYA YÖNETİCİSİ üzerinden Ana Dizine attığınız dosyayı seçmeniz gerekecektir.

 

Konuyla alakalı olarak yakın dönemde Youtube Sayfamız üzerinden bir inceleme videosu paylaşıyor olacağız.

Android İşletim Sisteminde Bir Önceki Sürüme Nasıl Geri Dönülür?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

56 Yorum

 1. j5 pro ya son sürüm güncelleme geldi güncelledim ama şuan hattımı takıyorum okuyor ama hiç bir arama yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz acaba?

  • Sıfırlama yapıp yeniden deneyin. Güncellemeler sonrasında cihazı sıfırlamak birçok sorunu çözecektir.

   Cevapla
 2. j5 pro ya son sürüm güncelleme geldi güncelledim ama şuan hattımı takıyorum okuyor ama hiç bir arama yapamıyorum yardımcı olabilirmisiniz acaba?

  Cevapla
  • Sıfırlama yapıp yeniden deneyin. Güncellemeler sonrasında cihazı sıfırlamak birçok sorunu çözecektir.

 3. Samsung a7 yeni guncellemeden sonra goruntu ve video kalitesi cok dustu.resimler bulanik videolar nokta nokta ne yapmam gerek.

  Cevapla
  • Yazılım güncellemeleri sonrasında genelde hard reset önerilir. Varsa bekleyen tüm güncellemeleri yapın, tüm verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın.

   Cevapla
  • S8 plus kullanicisiyim son 1 ayda hizli sarj ozelligi calismamaya baslad.Orjinal adaptor kullansam bile telefon sarj olmuyor.Sarj cok hizli bitiyor.Bu sorunubuasan tek benmiyim?

   Cevapla
 4. samsung bayiisinde bu konuda yardımcı olurlar mı? önceki sürüme döndürebilirler mi acaba?

  Cevapla
  • Bayi çok yardımcı olmayabilir. Teknik Servislik bir işlem. Yada sizin eski dosyalara ulaşıp geri döndürmeniz lazım. Ama yine de bir deneme yapın.

   Cevapla
 5. Merhaba pubg oyunu için surumum çok yuksekmiş galiba surumumu ilk aldigim surume nasıl döndürebilirim?

  Cevapla
 6. Samsung j8 almıştım ama dün güncelleme geldi ve güncelliyim dedim çok kötü oldu lütfen yardım edin lütfen ilk aldığımdaki sistem geri gelsin istiyorum

  Cevapla
  • Geri Dönüş işlemi için servis ile görüşebilirsiniz.
   Güncelleme sonrası yaşanan sorunları en aza indirmek için İlk olarak varsa son gelen diğer güncellemeleri de yapın, Verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın, Cihaza Hard Reset atın.

   Cevapla
 7. Meraba A6 kullaniyorum bir hafte önce guncelleme galdi yep yeni telefonum çök kötu bir telefon oldu öncedeki sürümüne nasil dönuyorum

  Cevapla
  • Direkt olarak eski sürüme dönemezsiniz. İlk olarak.
   Varsa son gelen güncellemeleri de yapın, Verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın, Cihaza Hard Reset atın. Sonra kullanın. Sorunlar düzelmemiş ise ilgili firmanın Canlı Destek veya Telefonla Destek birimlerine ulaşın veya sitesindeki İndirilebilir Dosyalara bakın. Bir önceki sürümün dosyalarını bulup manuel olarak yükleme yapmanız gerekecektir.

   Cevapla
  • benim telefonda galaxy a6 andorid 9 yaptım hiçbir donma kasma yok ama gncelllediketen sonra sıfırladım.

   Cevapla
 8. 26 Nisan 2019, 22:23

  Merhaba,
  1 nisanda sıfır Samsung A50 cihazı aldım. Cihazda ekranda donma, üst bildirim ikonları komutsuz aşağı yukarı hareket ediyor devamında telefonda donma meydana geliyor. Servise gönderdim değişim istedim kabul etmediler, telefonu geri gönderdiler bende tüketici hakem heyetine başvuru yaptım ama 3 ay sürüyor. Sonuç olarak bu telefonu yazılım yüklemesi yaparak düzeltme şansımız varmı ve nasıl yeniden yazılım yüklemesi yaparım.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • Tüketici Hakem Heyetinde süreç o kadar uzamayabilir. Cihaza format atın. Başka bir yazılım yüklemenizi önermem. Sonrasında sorun yaşatabilir servis. Kendisi yazılım yüklemiş diyebilir Tüketici Hakem Heyetine. Cihaza Hard Reset atıp kullanmaya devam edin derim.

   Cevapla
 9. Merhaba. Samsung s9 plus kullanıyorum. Telefonumun dokunmatiğinde sıkıntısı vardı dün gelen yeni güncelleme ile belki düzelir diye düşündüm. Ama telefonum daha çok kasmaya başladı ve bu güncellemeyi hiç beğenmedim. İğrenç bir şey olmuş. Yepyeni telefonum gözümde beş kuruş olmuyor artık. Eski sürüme geçebilir miyim yada nasıl irtibata geçeceğim firmayla?

  Cevapla
  • İlk olarak güncellemelerden sonra cihazın stabil çalışabilmesi için cihazdaki verileri falan yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp cihaza hard reset atmanızı öneririz.
   Eğer sorun devam ederse bu durumda SERVİS ile görüşüp bir önceki sürüme geçiş için destek alabilirsiniz. Ya ürünü servise isterler yada size Manuel Kurulum Dosyalarını atarak bir önceki sürüme dönüş noktasında destek olurlar.

   Cevapla
 10. Merhaba. Samsung s9 plus kullanıyorum. Telefonumda kasma vardı biraz dün güncelleme gelince güncelledim belki düzelir diye ama şimdi daha fazla kasmaya başladı ve yeni güncelleme görüntü araç çubuğu, yukarıdaki kısayol ayarları iğrenç derecede sanki s9un çalmasını kullanıyorum. Bir önceki sürüme geçmek mümkün mü? Gerçekten bir kaç aylık telefonum gözümde beş kuruş etmiyor ☹

  Cevapla
  • İlk olarak güncellemelerden sonra cihazın stabil çalışabilmesi için cihazdaki verileri falan yedekleyip, Google hesaplarını kaldırıp cihaza hard reset atmanızı öneririz.
   Eğer sorun devam ederse bu durumda SERVİS ile görüşüp bir önceki sürüme geçiş için destek alabilirsiniz. Ya ürünü servise isterler yada size Manuel Kurulum Dosyalarını atarak bir önceki sürüme dönüş noktasında destek olurlar.

 11. merhaba telefonum gm5 plus ve telefonda en son sürümler yüklü pubg oynarken atıyor telefonun sürümünü bundan bir önceki sürüme indirme mümkün mü yazınızda okuduğuma göre yapabilecek şeyle var

  Cevapla
  • Servisi ile görüşüp bir önceki sürümün kurulum dosyalarını talep edebilir ilgili dosyalar ile manuel kurulum yaparak bir önceki sürüme dönebilirsiniz.

 12. S9 plus güncellenecek sonra pubg inanılmaz kasmaya başladı gametuner ‘den sürümle uyumlu değil çöp ediyolar teli

  Cevapla
  • Güncellemelerden sonra oluşabilecek yazılımsal sorunlara karşın önerimiz verileri yedekleyip, google hesaplarını kaldırıp varsa güncellemeleri yapmanız ve cihaza hard reset atmanızdan yana olacaktır. Bu sayede yazılım stabilleşecektir.

   Cevapla
 13. Merhaba telefonum gm 5 plus pubg oynarken oyundan atıyor. Sürümden dolayı böyle olduğu söyleniyor. Napmalıyım sürümü nasıl düşürürüm ya da yeni sürümü mü beklemeliyim

  Cevapla
  • Güncellemeleri takip edin. Hem oyunun hem de GM5 güncellemelerini. Sürüm düşüremezsiniz ne yazık ki.

   Cevapla
 14. Merhaba benim telefonum gm 5 plus pubg oynarken oyundan atıyor bu sorunun sürümden dolayı olduğu söyleniyor . Bir alt sürüme dönülmesi gerekiyormuş .Nasıl dönerim ya da bir sonraki sürümün gelmesini mi bekliyeyim .

  Cevapla
  • Güncellemeleri takip edin. Hem oyunun hem de GM5 güncellemelerini. Sürüm düşüremezsiniz ne yazık ki.

   Cevapla
 15. Merhaba Nokia 6 telefonuma 8.1.0 güncelleme geldikten sonra GPS sorunu yaşamaya başladım bip whatsapa Google maps kullanırken konum bulmuyor ama Yandex kullanırken sorunsuz çalışıyor.
  Güncelleme ile alakalı bir durum mu acaba

  Cevapla
  • Güncellemelerden sonra bu tarz sorunlar yaşanabiliyor. Uygulamayı kaldırıp yeniden kurmayı deneyin. Düzelme olmazsa size önerim Verileri yedeklemeniz, Varsa diğer güncellemeleri de yapmanız, Google ve Samsung hesaplarını kaldırıp Tuş Takımı üzerinden Format Atmanızdan yana olacaktır.

   Cevapla
 16. Telefonum samsung s7 edge 8.0 güncelledim ve telefon videolar izlerken çıkış yapıyor kendi kendine duruyor ve sanki geri tuşuna basmışsın gibi çıkıyor ve klavyeye çıkış yapıyor yazı yazarken fabrika ayarı yaptım yine aynı ve sildim uygulamaları servisi aradım dediği şekilde sildim yeniden yükledim yine aynı düzelir gibi oluyo tekrar aynı oluyor

  Cevapla
  • İlgili uygulamadan kaynaklı bir sorun da olabilir. Ama size önerim Verileri yedeklemeniz, Varsa diğer güncellemeleri de yapmanız, Google ve Samsung hesaplarını kaldırıp Tuş Takımı üzerinden Format Atmanızdan yana olacaktır.

   Cevapla
 17. Merhaba.bende a5 2017 kullaniyorum.son guncellemeden sonra hizli sarj ozelli bozuldu.dogru baglandigindan emin yada cihazla birlikte gelen sarj cihazini kullanin diyor.sarj ayni hersey ayni fakat yavas sarj etmeye basladi.cozum nedir ? Simdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Yazılım güncellemelerinden sonra cihazı sıfırlamanız birçok sorunun direkt çözümü olacaktır.
   Verilerinizi yedekleyin, Varsa tüm güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın, Tuş Kombinasyonları ile cihaza Hard Reset atın.

 18. 3 Ocak 2019, 02:13

  Cihazım spot eski sürümü nasıl alabilirim
  Lütfen yardımcı olun

  Cevapla
  • Eski sürüme dönmek için firmanın daha önce yayınlandığı sürümün kaynak dosyalarına erişmek zorundasınız. Spot olsa dahi bir ülkede elbette ki resmi olarak satılan bir üründür. Önce Türkiye’deki servisinden talep edin veya web sitesindeki dosyalara bakıp bulmaya çalışın. Olmazsa global siteden talep edin.

 19. Telefonum(j5 2016) kulaklik takinca donuyor bunu nasil duzeltebilirim

  Cevapla
  • Yazılımsal olma ihtimali düşük. Muhtemelen donanmsal bir sorun. Ama sırf denemek için Verilerinizi yedekleyin, Varsa tüm güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın, Tuş Kombinasyonları ile cihaza Hard Reset atın.
   Olmadı servise göndermeniz lazım. Bu arada farklı bir kulaklık ile de deneme yapın . Sorun devam edecek mi kontrol etmiş olursunuz

   Cevapla
 20. Ben Nokia 3 kullanıyorum Android 8.1 yükselttim ve kasma sorunu başladı 8 yada 7 ye nasıl döne bilirim lütfen cevap bekliyorum?

  Cevapla
  • Firmadan bir önceki sürümün kaynak dosyalarını istemeniz lazım. Sonrasında da manuel yükleme yapacaksınız.
   GÜncelleme sonrasında format atmadı iseniz ilk olarak bir format atın derim. Tüm verilerinizi yedekleyin, varsa güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın. Bu işlemi TUŞ KOMBİNASYONLARI üzerinden yapmanızı öneririm.

   Cevapla
 21. J7 pro kullaniyorum guncelleme yaptim andiroid yukseldi şebeke sorunu basladi çozum nedir

  Cevapla
  • Verilerinizi yedekleyin, Google ve Samsung hesaplarını kaldırın, Cihaza HARD RESET atın. Sorunların birçoğu düzelir.

 22. 3 Ekim 2018, 23:44

  c7 kullanıyorum. ekim güncellemesi sonucu telefonumu hiç verimli kullanamıyorum. telefonumun bir kısmı da ingilizce oldu. programlarım bile zor çalışıyor. eski sürümüne dönmek de çok zormuş okuduğum kadarıyla. ne olacak şimdi bilemiyorum ???

  Cevapla
  • Eski sürüme dönmeden ziyade önerimiz cihazı sıfırlayıp stabil bir şekilde çalışmasını sağlamanızdan yana olacaktır.
   önce tüm verilerinizi yedekleyin, varsa güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın.
   Sorun devam ediyorsa Yetkili Teknik Servis ile görüşmeyi deneyebilirsiniz.

 23. Samgung c7 kullanıyorum yazılım güncellemesi yaptım ve ayatlar kısmı ingilizce oldu ama dil kısmında türkçe yazıyor ne yapmam lazım ve neden böyle oldu ?

  Cevapla
  • Güncelleme sonrası sorun yaşıyorsanız Format atmanız öneriliyor firmalar tarafından
   Önce tüm verilerinizi yedekleyin, varsa güncellemeleri yapın, Google hesaplarını kaldırın ve cihaza Hard Reset atın.
   Sorun devam ediyorsa Yetkili Teknik Servis ile görüşmeyi deneyebilirsiniz.

 24. Samsunga e posta yoluyla ulasip kurulum dosyalarini istedim ama surumle beraber guvenlik ilkesi de guncellendigi icin eski surume geri donemezsiniz dedi simdi napicam boyle mi kalicak telefon

  Cevapla
 25. J7 Prime’a yeni gelenden ilk saniyeden nefret ettim. Eskisini yani 6.0.1 Marsmallow’u geri istiyorum bir yolu mutlaka vardir herhalde.

  Cevapla
  • Firma ile görüşüp eski sürümün kurulum dosyalarını almanız lazım. Sonrasında da o sürümü manuel olarak yüklemeniz lazım

   Cevapla
  • Bende samsung j5 prime var eski sürümü 6.0 heralde yazılım geldi 7.0 yaptım camerası güzel değil kasıyor ben 6.0 istiyorum geri peki ben firmaya nasıl ulaşacağımıda bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim peki ücret alıyorlarmı şuan çok üzgünüm…

   • Servisi ile görüşüp bir alt sürüme geri dönmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Ama öncesinde her güncelleme sonrasında daha stabil çalışması için cihaza format atın derim.
    Verileri yedekleyin, Google hesaplarını kaldırın, Hard Reset işlemi uygulayıp yeniden kontrol edin.
    Sorunların birçoğu düzelecektir.

    Cevapla