Android İşletim Sisteminde Veri Güvenliği Arttırılıyor

Android İşletim Sisteminde Veri Güvenliği Arttırılıyor

Google Nexus 5X ve Google Nexus 6P modelleri ile resmen dağıtıma çıkan Android 6.0 Marshmallow sürümü ile Veri Güvenliğinde önemli adımlar atılmış durumda. Eylül ayının son haftalarında resmi olarak pazarla buluşan Android 6.0 Marshmallow Güncellemesi sayesinde artık Donanımsal Destek sunan akıllı telefonlarda Tam Disk Kriptolama özelliği kullanılabilecek. Bu özellik sayesinde Android 6.0 Marshmallow sürümünü kullanan […]


ve Google Nexus 6P modelleri ile resmen dağıtıma çıkan sürümü ile Veri Güvenliğinde önemli adımlar atılmış durumda.

Eylül ayının son haftalarında resmi olarak pazarla buluşan Güncellemesi sayesinde artık Donanımsal Destek sunan akıllı telefonlarda özelliği kullanılabilecek.

Bu özellik sayesinde sürümünü kullanan ve Disk Kriptolama yapan kullanıcıların Akıllı Telefonlarında kayıtlı olan veriler dışarıya sızdırılamayacak. Verilerin güvenliği üst seviyeye taşınmış olacak.

 

Android Veri Güvenliği
Android

 

Yeni Cihazlarda Dâhili Olarak Gelecek

Google tarafından alınan karar neticesinde yüklü olarak gelen cihazlarda eğer donanımsal bir sorun yaşanmayacak durumda ise özelliği dâhili olarak gelecek.

Ancak cihazın İşlemci Noktasında sorun yaşaması ve yavaşlaması gibi sorunların ortaya çıkması ihtimali olan cihazlarda bu özellik yer almayacak.

Şu aşamada Android 5.0 Lollipop sürümünü kullananlara ise Güncellemesi ile Özelliğinin gelip gelmeyeceğini yazılımı dağıtan firma karara bağlayacak.

 

Google Disk Şifreleme İşlemleri
Google Disk Şifreleme İşlemleri

 

Android 5.0’da Denenmiş, Başarısız Olmuştu

Şu an dağıtımda olan yazılımın farklı bir sürümü Android 5.0 Lollipop Güncellemesi ile Akıllı Telefonlara gönderilmişti.

Ancak birçok cihazın Performans Kaybı yaşamasından dolayı bu düzenleme bir adım geri alındı ve yeniden elden geçirilerek ile gönderilmek üzere hazırlandı.

Ancak o zaman yaşanan sorunu gören Android Mühendisleri eski cihazlara bu yazılımı vermenin sorun yaratacağı ihtimaline karşı bunu Üretici Firmaların inisiyatifine bıraktı.

 

Android İşletim Sisteminde Veri Güvenliği Arttırılıyor
Android İşletim Sisteminde Arttırılıyor

 

IOS İle Yarışma Peşinde

Güvenlik Noktasında halen Apple firmasının İOS İşletim Sisteminin gerisinde olan Android İşletin Sistemi ve Google bu çalışmalar ile Açık Kaynak Kodlu yapının ortaya çıkardığı açıkları kapatma peşinde.

İnce bir çizgi içerisinde ürüyerek hem Özgürlük Platformundan çıkmamak hem de Güvenlik Düzeyini yükseltmek pek kolay olmasa da Google bu aşamada her sürümde yeni bir şeyler denemeye devam ediyor.

Bakalım Android 6.0 Marshmallow sürümü ile gelen Tam Disk  Kriptolama Özelliği ne kadar işe yarayacak ve tüketicinin güvenliğini hangi düzeye kadar koruyabilecek.


Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status
Praesent facilisis in elit. ante. pulvinar quis Lorem diam venenatis, neque.