Android İşletim Sistemine Sahip iPhone Modelleri Geliyor

iOS ve Android arasındaki rekabetin devam etmesiyle beraber Brezilya’ dan gelen bir haber akıllı telefon dünyasını yerinden oynatmaya yetti. Büyük bir şok etkisi yapan bu haber ise Brezilya merkezli bilişim firmalarından IGB Electonica SA firması yeni Android’li akıllı telefonlarını IPHONE markası altında satacağını duyurmasıydı. Firmanın 2000 yılından bu yana marka kullanım hakkını elinde bulunduruyor olması bu adımı atmasındaki en önemli pay olsa gerek.

Reuters’ in yayınlamış olduğu bir habere göre serinin iPhone markası altında satılacak olan ilk akıllı telefon Neo One isimli model olacak. Fakat bu model hakkında şimdilik ne teknik konularda ne de hangi tarihte satışa sunulacağı açısından kesin bir bilgi bulunmuyor.

Androidli ‘IPHONE’ un çıkış noktası olan IGB Electonica SA isimli firma “IPHONE” markasının imtiyaz hakkını 2000 yılından bu yana elinde bulunduran Gadiente Electonica SA adlı firmanın yeniden yapılanma sürecinin ardından bu sene kuruldu.

IGB Electonica SA Firmasından Android İşleetim Sistemli Neo One Modeli
IGB Electonica SA Firmasından Android İşleetim Sistemli Neo One Modeli

Apple’ ın ise yaşanan bu gelişmelerden sonra izleyebileceği iki yol var. Bunlardan ilki IGB Electronica‘ ya dava açıp durumu mahkemeye taşıması fakat  IGB Electronica‘ nın elinde yerel de olsa güvence bulunduğu için Apple‘ ın mahkemeden istediği sonucu alması zor görünüyor. Diğeri ise IGB Electronica ile anlaşma masasına oturup Brezilya’da “iPhone” markasının kullanım haklarını belli bir ücret karşılığında satın alması ki Apple, çok yakın zamanda Çin’de “iPad“‘in isim hakkıyla ilgili karşılaştığı sorunun üstesinden diğer firma ile anlaşarak gelmişti.Özelliklere baktığımızda ise;

  • Cihaz vasat bir 3.7 inç büyüklüğünde 480 x 320 ekran çözünürlüğüne sahip
  •  2GB depolama alanı
  • GPS, Wi-Fi, Bluetooth, 3G bağlantısı
  • çift SIM desteği
  • Android 2.3.4 Gingerbread işletim sistemi ile cihaz, telefon giriş seviyesinde özelliklere sahip.

Apple’ ın ise bundan hiç memnun kalmayacağı apaçık ortada. Fakat şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Cihaz 285 dolardan satılığa çıkarılacak.

Android İşletim Sistemine Sahip iPhone Modelleri Geliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir