Android L İşletim Sistemi Kullanıcılara Neler Sunacak?

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Uzunca süredir Android 4.5 veya Android LoliPop ismi ile gündemde olan Android L İşletim Sistemi nihayet resmiyet kazandı ve detaylı bir şekilde karşımıza çıktı.

Önceki sürümlerde kullanılan Rakamlardan ve Tatlı İsimlerinden sıkılan Google firması bu sefer güncellemesine sadece harf vererek yola devam etme kararı almış gibi görünüyor.

Peki, Android L Güncellemesi ile Android İşletim Sisteminde ne değişecek? Kısaca bir bakalım dilerseniz.

 

Android L İle İşletim Sistemi Yeni Bir Görsel Kimlik Kazanıyor

Android 4.0 sürümünden sonra Google firması ilk kez Görsel alana yoğunlaşmış durumda. Bu sebeple de Android L sürümü tamamen farklı bir görsellik ile kullanıcı karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Görünüm olarak biraz daha Windows Mobile gibi görünen yeni sürüme geçiş aslında kullanıcılar açısından çok daha iyi olacak. Çünkü bu sürüm ile Hız ve Performans’da artmış olacak.

Android L İşletim Sistemi Kullanıcılara Neler Sunacak
Android L İşletim Sistemi Kullanıcılara Neler Sunacak

Material Desing Tasarım Dili Etkisini Göstermiş Durumda

Android L serisi ile artık Google firması Material Desing adı verilen bir tasarım diline geçmiş durumda. Bu sayede de daha yuvarlak öğeler, daha sade bir görünüm, daha hızlı ve görselliği yüksek geçişler artık Android İşletim Sisteminin ana kaynağı olacak.

64 Bit Desteği de kazandırılan bu sürüm ile aslında Android İşletim Sistemi komple bir adım atmış durumda. Çünkü bu tasarım ara yüzü Chrome OS İşletim Sisteminde de kullanılmaya başlanmış durumda.

Daha önce gündeme gelen Heads Up bildirimler artık herkesin kullanımına sunuluyor. Belirli uygulamalardan gelen bildirimler durum çubuğu yerine ana ekran üzerinde yüzey pencere içerisinde gösteriliyor ve ilişkili uygulamaya buradan gidilebiliyor.

 

Bellek Canavarı Android Yavaş Yavaş Uslanıyor

KitKat sürümünde deneysel olarak gelen Android Runtime sanal makinesi varsayılan olarak Dalvik’in yerini alıyor. Artık uygulamalar daha akıcı çalışıyor ve bellekten de önemli miktarda tasarruf yapılıyor.

Android L Ara Yüz
Android L Ara Yüz

Kilit Ekranı Yeniden Elden Geçirilmiş Durumda

Kilit ekranı da değişimden nasibini almış. Daha interaktif bir hale gelen kilit ekranı artık bildirimleri kart tasarımında kullanıcılara sunacak ve ilgili uygulamaya buradan geçiş yapılabilecek.

 

Arama ve Son Kullanılan Uygulamalara Düzenleme

Yeni sürümde arama özelliğinin daha da güçlendiğini görüyoruz. Arama özelliği kullanıcının daha önce diğer Google hizmetlerinde yaptığı aktiviteleri hatırlıyor ve arama esnasında bunları göz önünde bulundurarak daha verimli öneriler ve tahminler yapabiliyor.

Son kullanılan uygulamalar menüsü de önemli değişikliklere uğramış. Artık sadece uygulamalar değil son kullanılan Chrome sekmeleri de deste biçiminde sıralanıyor ve erişilebiliyor. Google bu tasarımı üçüncü taraf geliştiricilere de açacak.

Android L İşletim Sistemi
Android L İşletim Sistemi

Android İşletim Sistemine 64 Bit Desteği

Uzun süredir beklenen 64-bit desteği ise nihayet Android L ile birlikte tam olarak sisteme entegre ediliyor. iOS 7’den yaklaşık bir yıl sonra olsa da Android ekosistemi de artık tam anlamıyla 64-bit desteğine kavuşmuş oldu. 64-bit desteği sayesinde sistem genelinde hatırı sayılır bir performans artışının elde edildiği belirtiliyor. Google geliştiricileri 64-bite geçiş için teşvik etmeye başladı.

 

Bluetooth 4.1 Desteği Geliyor

Android L ile gelen diğer bir yenilik Bluetooth 4.1 desteği oldu. Bluetooth 4.0 üzerine performans ve enerji verimliliği artışı getiren Bluetooth 4.1 ile artık sadece ana bir cihaz tarafından yönetilebilen akıllı saat gibi istemci cihazlar birbiri arasında bağlantı kurabiliyor ve birbirini yönetebiliyor.

Güvenlik konusunda da bazı iyileştirmeler mevcut. Artık Bluetooth bağlantılı onaylanmış akıllı saatiniz ile kilit ekranını şifre veya desen çizme olmaksızın açabiliyorsunuz. Eğer bir çevrebirimi algılanmazsa yine şifre veya desen kilidi devreye giriyor.

 

Samsung KNOX ve Android L İşbirliği İçerisinde Adım Atacak

Android L kurumsal pazara da önemli bir hamle yapıyor. Bu alanda standart olarak bilinen kişisel ana ekran ve kurumsal ana ekranların güvenli bir şekilde birbirinden ayrı bir şekilde aynı cihazda yerleşik olarak desteklenmesi Android L ile mümkün hale geliyor. Google bu konuda Samsung Knox ile işbirliği yapmış.

 

Android L Güncellemesi Sonbahar’da Gelecek

Her zamankinden farklı bir adım atan Google firması Android L sürümünü önce tanıtma yoluna gitti. Ancak sürümün cihazlara gönderilmesi Eylül – Ekim ayını bulacak gibi görünüyor.

Android L İşletim Sistemi ile oldukça önemli değişikliklere imza atan Google firması 2014 yılının son çeyreğinde pazara çıkması beklenilen Samsung Note 4, HTC One M8 Prime, Samsung Galaxy Z, LG Vu 4 gibi Üst Seri Modellerde de Android L sürümünü kullanması bekleniyor.

 

Android L İşletim Sistemi Kullanıcılara Neler Sunacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir