Android One İşletim Sistemi Google’u Pişman Etti

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Büyük umutlarla başladığı Android One İşletim Sistemi deneyimine Google firması büyük bir pişmanlık ile nokta koyabilir.

Çıkış amacı olarak Uygun Fiyatlı Android Telefon üretimine destek olmak olan Android One İşletim Sistemi belli başlı modeller dışında birçok firmadan ilgi görmeyince Google firması bu serisi rafa kaldırma düşüncesi içerisine girmiş durumda.

Özellikle Gelişmekte Olan Ülkelerde rağbet görmesi beklenilen Android One serisi için birçok ülkeden talep dahi gelmedi.

2014 yılında Google tarafından duyurusu yapılan işletim sistemini aralarında General Mobile 4G One modelinin de olduğu sınırlı sayıda firma ve model kullanmaya başladı.

 

Android One ve General Mobile 4G Türkiye Pazarına Çıkıyor
Android One ve General Mobile 4G Türkiye Pazarına Çıkıyor

 

Google Desteğini Şimdilik Çekmeyecek

Google’ı pişman ettiği söylenen Android One için konuşan ürün yöneticisi Caesar Sengupta, ne olursa olsun bu projeye desteklerini çekmeyeceklerini duyurdu.

Programa arkalarını dönmeyeceklerini söyleyen Google yöneticisi, Android One OEM‘ler için hızlarını arttıracaklarını ekledi.

Daha çok pazara ulaşma hedefleri olduğunu da not düşen Sengupta, One’ın hak ettiği başarıyı yakalayacağına inandıklarını söyledi.

 

Google İşe Yaramayan Servislerini Kapatmayı Seviyor

Birçok Google Servisinin yeterli ilgiye ulaşamadığı için geçtiğimiz senelerde kapandığına birçok kez şahit olduk.

Google firması verimli olmayan sistemleri hızlı bir şekilde kapatarak şirketin hantal bir yapıya bürünmesini pek istemiyor.

Bu kapsamda da eğer Android One İşletim Sistemi yeterli büyüme hızını yakalayamazsa birkaç modelde yaşamını sürdüren bir sistem haline gelebilir.

Android One İşletim Sistemi
Android One İşletim Sistemi

 

Amaç Daha Ucuz Telefon Üretmek

Aslında Google One İşletim Sisteminin pazara çıkış amacı fiyatı 100 Dolar – 150 Dolar arasında dolaşan Ucuz Akıllı Telefon üretmeyi sağlamak ve kazancı az olan ülkelerde de Android Sevdasını aşılamaktı.

Ayrıca Güncelleme noktasında Saf Android İşletim Sistemi olacağı için ilk gelen güncellemeler Android One serilerine de gönderilecekti.

Üretici firmaların herhangi bir ek yapmalarının önüne geçilen bu sistemde tüm işlemler Google tarafından yönetilerek daha hızlı, stabil ve basit bir ara yüz ile yola devam edilmesi planlanıyor.

Android One İşletim Sistemi
Android One İşletim Sistemi

Büyük Firmalar Pek Yanaşmadılar

Genellikle kendi ara yüzlerini kullandıkları için Android One projesine pek yanaşmayan Büyük Akıllı Telefon Üreticileri aslında bu projenin zorlanmasındaki en büyük etmenler arasındalar.

Küçük Üreticilerin zaten pek fazla Pazar payları olmadığı ve pazarı büyük firmaların domine ettiği bir sektörde Android One serisine destek gelmemesi durumunda sistemin yavaş yavaş kaldırılması da gündeme sıkça gelecektir.

Android One İşletim Sistemi Google’u Pişman Etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir