Android Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Akıllı telefonlar çok fazla fonksiyonları bulunduğu için ne yazık ki şarj konusunda dayanıksızdır. 1 gün bile gitmeyen şarjlar kullanıcıyı zor durumda bırakmaktadır. Bu yazımızda sizlere şarjınızı nasıl daha uzun kullanabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz. Bu bilgiler sayesinde dışarıda şarj bitme derdi yaşamayacaksınız. Herkes akıllı telefonları farklı şekilde kullanılır. Bazı kullanıcıların şarjı yoğun kullanım sonucunda 3-4 saatte tükenir. Bazılarının ise tam gün boyunca yeter.

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler
Android Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Akıllı telefonlarınızı şarj etmek için pilin tamamen bitmesini beklemeyin. Şarj seviyesi %40’ın altına düştüğünde şarja takın. Telefonların titreşim özelliğini sürekli açık tutmanız daha fazla şarj harcamanıza neden olur. Titreşimi kapatarak şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Arka planda kullanılmayan uygulamaların sürekli açık tutulması da enerji harcar. Kullanılmayan uygulamaları kapatarak enerji kazanabilirsiniz. Büyük dosyalar indirmeyecekseniz Wİ-Fİ özelliğini kapalı tutmalısınız. Böylelikle pilden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bulunduğunuz konumu algılamaya çalışan uygulamalar şarjın daha hızlı bitmesine neden olur. Gerekmediği sürece ayarlar kısmından telefonun GPS özelliğini kapatmak dayanma süresini arttırır. Şarjı en çok götüren özellik ise ekran parlaklığıdır. Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlarsanız şarjınızın daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz. Ekrana şifre koymak ekranı kararttığı için şarjında daha uzun gitmesini yardımcı olur. Şarjınız çok az kaldığında telefonu uçak moduna alabilirsiniz. Böylece acil durumlar için şarjınız kalabilir. Aşırı sıcaklık telefonun şarjının daha kısa sürmesine neden olur. Cihazı doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak cihazınızın pilini azaltır. Şarjınız azaldığında bildirimleri kapatmanız da pilin daha uzun gitmesini sağlayabilir.

Bu yazımızda sizler için Android cihazlarda pil ömrünü uzatmak için yöntemler paylaştık. Gün ortasında şarj sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız önerilerimizden yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalarla azda olsa enerji tasarrufu yapmak mümkün.

Android Telefonlarda Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 5 Aralık 2014, 03:22

    Arka planda çalışan uygulamalar çok pil yiyor genelde ilk öncelikle onların durdurulması gerekiyor.