Pasaport KayıtAngry Birds Bilgilerimizi Çalıyor Mu?

Angry Birds Bilgilerimizi Çalıyor Mu?

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) için her geçen gün yeni iddialar ortaya çıkıyor. Geçmişte yer alan spekülatif iddialardan biri de dünyaca ünlü oyun Angry Birds hakkında olmuştu. Rovio isimli yapımcı firmanın bu duruma tepki göstermesi ise gündemi değiştirmişti fakat gerçek aslında neydi? Kızgın kuşlarımız masum mu yoksa Amerika’dan tüm dünyaya fırlatılan ve evlerimize […]


Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) için her geçen gün yeni iddialar ortaya çıkıyor. Geçmişte yer alan spekülatif iddialardan biri de dünyaca ünlü oyun Angry Birds hakkında olmuştu. Rovio isimli yapımcı firmanın bu duruma tepki göstermesi ise gündemi değiştirmişti fakat gerçek aslında neydi? Kızgın kuşlarımız masum mu yoksa Amerika’dan tüm dünyaya fırlatılan ve evlerimize giren küçük ajanlar mı?

Dünya çapında internet üzerindeki kişisel ve kurumsal bilgilerin ele geçirilme çalışmalarına katıldığı için büyük bir eleştiri alan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, hakkında çıkan yeni bir haberde en fazla takip edilen oyunlardan olan Angry Birds’ten kişisel bilgileri topladığı iddia edildi. İddianın sahibi ise eski Amerikan istihbarat elemanlarından Edward Snowden. Ülkeler arasında sığınma konusunda büyük bir siyasi kriz de oluşturan eski ajan, bu oyunun uygulamalarını indirirken kabul edilen ve paylaşılmasına izin verilen bilgilerin, istihbarat servisine verildiği iddiasını yenilemişti. Bunu üzerine ise oyunun yapımcı firması olan Rovio, asılsız iddialar suçlaması yapmıştı. Fakata oluşan genel kanı ve belgelerin, kızgın kuş için pek de iç açıcı olmadığı da konuşuluyor. Her ne kadar böyle bir şeyin olmadığı üzerine açıklamalar da yapılsa, artık inanmak güç görünüyor.

  Angry Birds Friends Oyunu Android ve IOS için Yayınlandı

NSA Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir soruya cevap vermeye çalışalım. Soru şu: NSA nedir? Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu olan NSA, dünyanın her yerinden istihbarat toplamak üzere yapılandırılmış bir gizli servistir. İnternet üzerindeki arama motorları, servis sağlayıcılar, dünya çapında sunucular üzerinden kişisel ve kurumsal bilgilere ulaşmaya çalışan NSA, son zamanlarda yapmış olduğu çalışmaların ortaya çıkması ile eleştirilere hedef olmuştu. Hem Google ve Yahoo gibi dünyaca ünlü internet devlerinin verilerini hem de Kanada’daki G8 ile G20 zirvelerinde ülke liderlerini ve üst düzey bürokratları dinleyen kurum, Kanada Hükümeti’nden gerekli izinleri almıştı.

NSA Nasıl Çalışır?

NSA çalışma prensibi oldukça geniş bir uygulama sahasına sahiptir. Yoğun tartışmalar neden olan NSA’nın çalışma sistemi, çok daha agresif olarak, dünya genelinde hızlı bir şekilde devam ediyor. NSA çalışanı olan Edward Snowden bu kurumdan ayrılarak, istihbarat servisinin ne gibi gizli kayıtlara imza attığını gün yüzüne çıkarmıştı. Çoğu ülkeyi dolaşmak zorunda kalan ve Amerika’ya teslim edilmemek için pazarlıklar yapan Edward Snowden, şu anda Rusya’da bir başka açıklama yapmaması şartı ile Amerika’ya teslim edilmeden yaşamını sürdürüyor. Dünya genelinde prestije sahip olan Washington Post Gazetesi, NSA’nın kişilerin hareketlerini cep telefonları yoluyla takip ettiğini ve bu bağlantılarla ilgili olarak haritalar şekillendirdiği iddiasında bulundu.

Yüz milyonlarca sayıda cep telefonu bilgisini, oldukça gelişmiş bir izleme ve takip sistemi ile kontrol eden ABD Ulusal Güvenlik Kurumu, tüm bilgileri de “sigad” adı verilen “sinyal istihbarat faaliyet düzenleyicileri” yoluyla elde ediyor.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status