App Store, reklam engelleme uygulamalarını engelliyor mu?

Apple firması aldığı son kararların ardından, kendi uygulama mağazası olan App Store’da mevcut olan reklam engelleme uygulamalarının yeni güncellemelerine izin vermiyor. Apple şirketi aldığı bu kararlara neden olarak da App Store’un mevcut politikalarını göstermekte.

 

Apple firması, iOS 9 güncellemesinin ardından VPN tabanlı reklam engelleyen uygulamaların App Store’da bulunmasına izin vermişti. Şirketin aldığı yeni kararların ardından bu uygulamalara olan tavrının değişmesi aynı zaman da App Store politikalarının değiştiğini de gösteriyor.

Öncelikle olarak AdBlock, Weblock ve Admosphere gibi ünlü reklam engelleyici uygulamalarını üreten Future Mind şirketinden bir yetkili, Apple firmasının üçüncü parti uygulamalarda çıkan reklamları engellemeyi sağlayan VPN tabanlı uygulamalarda politika değişikliği yapıldığını iddia ediyor. AdBlock uygulamasının son güncellemesinin ardından App Store Geliştirici yönergelerinin 4.2. maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle reddedildiği belirtiliyor.

AdBlock uygulaması, App Store’da izin verilmeyen reklamları veya diğer içerikleri engellemek için bir VPN profili veya duruma göre kök sertifika kullanıyor. Fakat bugünün ardından App Store’daki VPN profilleriyle veya kök sertifikalarla birlikte reklam engelleyen uygulamalara ilişkin yönergelerin resmen değiştiğini ve artık uygulamaların güncellemelerinin kabul edilmediğini açıklanmış oldu.

App Store, reklam engelleme uygulamalarını engelliyor mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir