Apple 1999 Yılında Kullandığı Dosya Sistemi İçin 25 Milyon Dolar Patent Cezası Ödeyecek

Apple 1999 Yılında Kullandığı Dosya Sistemi İçin 25 Milyon Dolar Patent Cezası Ödeyecek

Dünyanın en büyük firmaları arasındaki yerini giderek daha sağlam bir hale getiren Apple firmasının başı Patent Davalarından bir türlü kurtulamadı. Şimdi ki dava ise Network Technologies isimli bir şirket tarafından açılmış durumda ve yapılan görüşmeler neticesinde Apple tarafından 25 Milyon Dolarlık bir ödeme yapılması karara bağlanmış durumda. Peki, nedir bu kadar eden patent. Apple firması […]yorumlar.net

Dünyanın en büyük firmaları arasındaki yerini giderek daha sağlam bir hale getiren Apple firmasının başı Patent Davalarından bir türlü kurtulamadı.

Şimdi ki dava ise Network Technologies isimli bir şirket tarafından açılmış durumda ve yapılan görüşmeler neticesinde Apple tarafından 25 Milyon Dolarlık bir ödeme yapılması karara bağlanmış durumda.

Peki, nedir bu kadar eden patent.

Apple firması 1999 yılında kullandığı bir dosya sistemi işleminin patentini izinsiz kullandığı için bu ödemeyi yapmış durumda.

 

1996 Yılında Yale’de Yazıldı, Sonrasında Satıldı

Patent davasına konu olan dosya sisteminin orijinal hali Mirror Worlds adında bir şirkete ait ve bu yazılım 1996 yılında Yale Üniversitesinde yazılmış bir kod olarak karşımıza çıkıyor.

Apple firması söz konusu patenti ihlal edince firma tarafından 625 Milyon Dolar değerinde bir dava açılmış.

Uzunca bir süre devam eden Patent Davası sırasında Patentte el değiştirmiş ve Mirror Worlds şirketinden Network Technologies isimli şirkete geçmiş.

Ancak yeni sahibi de Patent Davasını sürdürme kararı almış.

Karar ise bugün açıklandı ve Mahkeme tarafından 625 Milyon Dolar olarak açılan dava 25 Milyon Dolar olarak onaylandı.

Apple cephesinden henüz bir açıklama ise gelmedi.

 

  Apple Steve JOBS Sonrası Ruhunu Kaybetti
iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Serkan YILDIRIM
Serkan YILDIRIM Sakarya Üniversitesi Mezunu, Teknoloji Market Çalışanı. Geceleri Teknoloji Dünyasına Giriyor, Sabahları Bunu Satışa Dönüştürüyor.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status