Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!

Apple iPhone ve Apple iPad modellerinin 2015 serisinde kullanılacak olan Apple A9 İşlemci Serisi için Apple firması yine Samsung firmasının kapısını çaldı.

Önceki yıllarda Samsung firması ile çalışan, Geçen sene ise Taywan’lı başka bir üretici ile anlaşan Apple firması yeniden ilk başladığı noktaya dönmüş gibi görünüyor.

Apple A Serisi İşlemci Yongası için daha önce çalışılan Samsung firması Apple’dan yine ihaleyi almış gibi görünüyor. Bu kapsamda da 2015 serisi modellerde kullanılacak Apple A9 İşlemci Yongası için çalışmalar başlamış bile.

 

 

Apple A9 İşlemcisi Samsung Fabrikalarından Çıkacak

İki ezeli rakip olan Samsung ve Apple ortak olarak çalışıyor. Apple’ın 2015’deki iPhone ve iPad serisinde de kullanılacak olan A9 yonga seti gelen bilgilere göre kesin olarak Samsung tarafından üretilecek.

Önceki dedikodular Apple’ın Samsung ile görüştüğünü, TSMC ve GlobalFoundries ile de iletişim halinde olduğunu söylemekteydi.

Bloomberg’in raporuna göre Samsung, Apple ile anlaşmış ve A9 çiplerini üretim için garantiye almış. Öte yandan ekstra siparişler içinse GlobalFoundries ile anlaşmaya varılmış. Bu ismin de Samsung ile ortak olduğunu not düşmüş olalım.

Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!
Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!

 

 

A8 Çiplerinin Üreticisi Eli Boş Döndü

Tayvanlı TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ise görünüşe göre bu kez eli boş dönüyor. Şirket 2013’te Apple A8 çiplerini üretmişti ve bu sayede oldukça sağlam bir gelir elde etmişti.

Samsung halihazırda Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’de kullandığı Exynos 7 Octa 7420 ile 14 nm’lik yongaseti üretimini yapmış durumda. Bir başka deyişle, A9 için şimdiden hazırlıklı durumda Samsung.

Bloomberg’in verdiği bir diğer detayda, şirketin A9’ları Güney Kore’deki Giheung merkezinde üretime sokacağı. Üretim sürecinin tam olarak ne zaman başlayacağı ise bilinmiyormuş.

Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!
Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!

 

A9 İşlemciler 2015 iPhone ve iPad Serilerine Güç Verecek

Apple tarafından Samsung firmasına üretilmeye başlanılan ve yakın dönemde fabrikasyon aşamasına geçecek olan Apple A9 İşlemci Yongası 2015 yılında pazara sürülecek iPhone ve iPad modellerinde kullanılacak.

Hız ve Performans noktasında Apple firmasının en seri işlemcisi olacak olan Apple A9 İşlemcilerinin bu sene neden Yeniden Samsung firmasına ürettirileceği ise bilinmiyor.

Tayvanlı TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) ile yapılan anlaşmanın Apple A8’den sonra Apple A9 için ise neden uzatılmadığı bir soru işareti.

 Kaynak: Shiftdelete

Apple A9 İşlemcisi Samsung Tarafından Üretilecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir