Apple Firması İOS 10 Sürümüne Su Teması Uyarısı Ekliyor

Apple firması İOS 10 kullanan Mobil Cihazlarına eklediği yazılımsal bir kod sayesinde cihazın Lightning girişinde bir su teması görüldüğünde kullanıcıya telefon veya tablet üzerinden bilgi verilecek.

Sony ve Samsung firmasının IP68 Sertifikasına sahip Akıllı Telefon modellerinin aksine Apple iPhone ve Apple iPad serisi suya biraz muhavemet gösterse de nihayetinde su temasına karşı dayanıksız bir yapıya sahip olmaları sebebiyle sıkça eleştiri oklarını üzerlerine çekiyorlardı.

Bu kapsamda bir adım atan Apple firması cihazları suya karşı koruyan bir çalışma yapmasa da olası bir su temasında kullanıcıya bilgi veren bir sistemi İOS 10 İşletim Sistemi üzerine ekledi.

 

Apple Su Teması
Apple Su Teması

 

Su Teması Durumunda Uyarı Veriyor

Eklenen kod sayesinde Lightning Girişi üzerinde bir su teması görüldüğünde kullanıcıya bilgi veren Apple Cihazları bu sayede cihazın içine su kaçmadan önce kullanıcıyı uyarmış oluyor.

Tabi ki denize ya da havuza düşen bir cihaz için bu özelliğin hiçbir anlamı yok. Ancak masada dururken bardaktan dökülen suyu temizlerken Lightning Girişi içinde su unutulması gibi bazı küçük sorunlardan sizi koruyor.

 

Apple Firması İOS 10 Sürümüne Su Teması Uyarısı Ekliyor
Apple Firması İOS 10 Sürümüne Su Teması Uyarısı Ekliyor

 

Bu Özellik Kullanıcıya Ne Kazandıracak Peki?

Örneğin masada Apple iPhone 6S Plus serisi bir cihaz duruyor.

Eliniz çarptı ve bir bardak su telefonun da bulunduğu kısma döküldü.

Siz hemen cihazı aldınız ve kuruladınız. Dıştan herhangi bir sorun görünmediğini fark ettiniz ve derin bir nefes aldınız.

Sonrasında da cihazın şarja takmaya götürdünüz.

İşte sorun burada sizi karşılayabilir. Lightning Girişi içerisine toplanan bir su damlası cihazı şarja taktığınız an cihazın kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

Aynı şekilde cihazı şarja takmasanız bile birkaç saat içinde o su birikintisi cihazın daha derinlerine inebilir ve yine bir kısa devre sorununa sebep olabilir.

Bu sebeple de Apple firması tarafından eklenen bu Ön Uyarı Sistemi çok büyük farklar yaratmasa da kullanıcının ufak tefek su teması sorunlarının daha az hasarla atlatılmasına yardımcı olabilecek nitelikte bir ekleme olmuş.

 

Sizler de İOS 10 İşletim Sistemi ile gelen bu yeni özellikle alakalı düşüncelerinizi bizlere YORUM kısmından ulaştırabilirsiniz.

Apple Firması İOS 10 Sürümüne Su Teması Uyarısı Ekliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir