Apple ’ın Yeni Patenti İle Ekran Kırılmaları Sona Erecek

Apple tarafından alınan yeni Patent ile Akıllı Telefonlarda sıkça karşımıza çıkan Ekran Kırılması sorunu ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Gorilla Glass serisi ekran yapıları uzunca süredir birçok Akıllı Telefon Üreticisi tarafından kullanılıyor.

Apple gibi bazı firmalar ise farklı cam yapılarını (Safir vb.) denemeye ve ekran gelişimini daha üst seviyelere taşımaya başlamış durumda.

İşte bu çalışmaların bir sonucu olarak Apple tarafından Ekran Yapısı ve Çalışma Sistemi üzerine alınan yeni bir patent pazarda kendisini çok hızlı bir şekilde kabul ettirebilecek gibi görünüyor.

 

Apple ’ın Yeni Patenti İle Ekran Kırılmaları Sona Erecek
Apple ’ın Yeni Patenti İle Ekran Kırılmaları Sona Erecek

 

Ekranlara Hava Yastıklı Sistem Geliyor

Apple tarafından Patent İşlemlerine başlanılan yeni sistem araçlardaki Hava Yastığı sistemine benziyor.

Ekranın yan kısımlarına konumlandırılacak olan parçacıklar özellikle düşme ya da darbe anlarında üzerlerinde bulunan sensör sayesinde bunu fark edebilecek ve koruma moduna geçiş yapacak.

Bu moda geçiş yaptıktan sonra ekranın yan kısımlarında ekranı koruyacak bir çıkıntı ortaya çıkacak ve darbenin direkt ekrana gelmesi engellenmiş olacak.

 

Apple ’ın Yeni Patenti
Apple ’ın Yeni Patenti

 

Cihazın Düşüş Şekli Oldukça Önemli

Sızdırılan görsellere bakıldığında Apple tarafından Patent işlemi yapılan sistem ne kadar sağlıklı çalışır bilemiyoruz.

Cihazın direkt olarak ekranın üzerine dengeli bir şekilde düşmesi durumunda çıkıntılar Ekran ile Düşüş Noktası arasında bir açıklık bırakacaktır.

Ancak köşelerin üzerine düşmesi ya da yerde bulunan herhangi bir sivri çıkıntı durumunda bu yapıda ekranın kırılmasını engelleyemeyecektir.

 

Apple
Apple

 

Tasarımsal Değişimler Gerekecek

Cihaz tasarımında çok fazla değişim yapmayı sevmeyen Apple firması bu patenti kullanmaya başlaması durumunda bazı tasarımsal değişimler yapmak zorunda kalacaktır.

Bu gibi bir durumda nasıl bir çözüm yoluna gidilebilir, Apple bu değişimi tasarımına nasıl ekleyebilir ve Patenti alınacak bu yapı gerçekten kullanıma girebilir mi onu da bizlere zaman gösterecek.

Apple ’ın Yeni Patenti İle Ekran Kırılmaları Sona Erecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir