Apple iPad 4 Sebebiyle Yoğun Tepki Alıyor

Geçtiğimiz günlerde yaptığı tanıtım ile Apple iPad 3 modelini eskiyen modeller listesine alan ve Apple iPad 4 modelini tanıtan firma bir anda topa tutulmaya başlandı.

Özellikle Apple Fanları tarafından yükselen tepki dalgası oldukça büyük. Eski cihaz üzerinde çok fazla oynama yapılmamasına rağmen İşlemcisinin değişmesi ve Lightning bağlantı sisteminin gelmesi gibi iki önemli değişim yapılan New iPad modeli şu aralar oldukça sıkıntılı günler geçiriyor.

Normal şartlarda Apple firması bir ürünü pazara sunduktan sonra 1 ya da 2 sene bekler, o cihazın bir anlamda eskimesi sonrasında yeni modelini pazara sunardı. Ancak Apple iPad bu sene içerisinde iki kez yenilendi ve son yenilenme oldukça büyük bir sıkıntıya da sebebiyet verdi.

Apple iPad 4
Apple iPad 4

 

Yeni gelen Lightning Teknolojisi sebebiyle artık iPad 3 ile iPad 4 arasında bir anlamda uçurum var diyebiliriz. Tüm özellikler ve tasarım aynı olsa da giriş sistemini değişmesi ile Aksesuar noktasında iki cihaz birbirinden ayrılmak durumunda kalıyor.

Apple firmasının iPhone 5 modeli ile başlattığı ve bundan sonra kullanımına devam edeceği Lightning Teknoloji sebebiyle iPad 4 için üretilen hiçbir ürün iPad 3 için kullanılamayacak. Bu durumda birkaç ay önce ödeme yaparak 1000 – 2000 TL arasındaki bir fiyata New iPad alanlar için büyük bir sıkıntı halini alacak.

Özellik bakımından bakıldığında aynı ekran yapısını, hafıza modülünü ve diğer donanımsal özellikleri taşıyan iki model arasında sadece İşlemci Farkı ortaya çıkıyor. Ancak bu fark bir anlamda cihaz hızlarının ikiye katlanması gibi bir durumu ortaya çıkarıyor. iPad 3 modelinde kullanılan A5X İşlemcisi iPad 4 modelinde A6X serisi işlemciye taşınmış durumda. Bu durum Çift Çekirdekli bir ürün ile Dört Çekirdekli bir ürünün karşı karşıya gelmesi gibi bir sıkıntıyı ortaya çıkarıyor.

iPad 4 modeli büyük ihtimalle iPad 3 ile aynı fiyata satışa sunulacak. Yani 1200 TL gibi bir fiyattan başlayarak 2000 – 2500 TL gibi bir fiyata kadar alıcı bulacak. Bu durumda birkaç ay içerisinde iPad 3 alan kullanıcılar için ikinci bir sıkıntıyı beraberinde getirecek.

Elbette ki Apple gibi bir firma bu yenilenme sayesinde satışlarını arttıracaktır. Ancak geleneksel yapısı itibariyle Apple bu sene eski sistemden biraz daha uzaklaşmaya başladı diyebiliriz. Aynı sene içerisinde iki ürün pazara sunma, Mini iPad modelini çıkarma ve daha birçok gelişme Eski Apple – Yeni Apple gibi bir değişimin ortaya çıkması olarak algılanabilir.

 

 

Apple iPad 4 Sebebiyle Yoğun Tepki Alıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir