Apple iPad Mini Retina Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Apple tarafından 22 Ekim 2013 tarihinde yapılan lansman sonrasında iPad Mini Retina Modeli resmi olarak kullanıcılara tanıtılmış oldu.

2048*1536 piksel çözünürlüğe sahip olarak pazara sürülecek olan iPad Mini Retina modeli bir alt modeline göre her anlamda daha yüksek bir performans değeri ile karşımıza çıkıyor.

A5 serisi işlemciler ile hayatımıza giren Apple iPad Mini modelinden farklı olarak A7 çip setine sahip 64 Bitlik bir işlemci ile karşımıza çıkan iPad Mini Retina modeli performans noktasında kullanıcılarına beklenenden fazlasını verecek gibi görünüyor.

Ekran boyutu olarak 7,9 inç tercihi aynı kalan iPad Mini Retina modelinde tabi ki çözünürlük 1024*768 piksel seviyelerinden direkt olarak Retina Display seviyesine yani 2048*1536 piksel seviyesine çıkıyor. Buna bağlı olarak 163 PPI olan değerde 326 PPI seviyesine fırlamış oluyor.

16 GB, 32 GB, 64 GB ve 128 GB Depolama Alanına sahip 4 farklı modelle pazara sürülecek olan iPad Mini Retina modeli ayrıca Wi-Fi ve Wi-Fi + Cellular serisi olarak da kendi içerisinde iki farklı klasmana ayrılacak.

Apple iPad Mini Retina Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları
Apple iPad Mini Retina Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

1.3 MP seviyesinde Fotoğraf Çekimi ve 720p seviyesinde video çekimi yapabilen bir ön kameraya sahip olan Mini Retina modeli ayrıca 5 MP çözünürlüğünde Fotoğraf ve 1080p çözünürlüğünde video çekebilen bir arka kamera ile kullanıcı karşısına çıkacak.

HDR Modu eklenen kamerada aslında bu tarz cihazlar için beklenenin üstünde bir performans almanız mümkün. Ancak 13 MP değerlerini aşan Akıllı Telefon aileleri dikkate alındığında Apple iPad Mini Retina modeline daha sağlam bir kamera koyulabilirdi. En azından 13 MP olmasa bile değerler 8 MP seviyesine çıkarılabilirdi.

Apple iPad Mini Retina
Apple iPad Mini Retina

Bu noktada iPad Mini ile iPad Mini Retina modelleri arasında pek bir fark olduğunu söylememiz mümkün değil ne yazık ki.

16.3 Watt seviyesinde bir bataryadan direkt olarak 23.8 Watt seviyesindeki bir bataryaya geçen iPad Mini Retina modeli aslında batarya kullanım süresi noktasında çok fazla bir artış göstermiyor. Bunun sebebi elbette ki artan çözünürlük ve PPI değerlerine bağlı olarak harcanan gücünde daha fazla olması.

10 saatin üzerinde internet deneyimi, video ve müzik performansı sağlayan iPad Mini Retina modeli dilerseniz Bilgisayar dilerseniz de Elektrik üzerinden direkt olarak şarj edilebiliyor.

Apple tarafından her cihazında kullanılmaya başlanılan Lightning serisi şarj girişine sahip olan iPad Mini Retina modeli Siri Uygulaması, FaceTime Uygulaması, İOS 7 İşletim Sistemi gibi Standart Apple Donanım ve Yazılımlarını da bünyesinde barındırıyor.

Apple iPad Mini Retina Yan Görünüm
Apple iPad Mini Retina Yan Görünüm

İlk dağıtım süreci içerisinde Türkiye’nin bulunmadığı Apple iPad Mini Retina modeli için hali hazırda biraz daha beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Yurtdışı fiyatlandırması için aşağıdaki tablo aslında biraz bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Ama bu fiyatların ülkemizde nasıl bir seviyede oluşacağı açıkçası tam olarak belli değil.

iPad Mini Retina (GB)

Wi-Fi

Wi-Fi + Cellular

16 GB  399 Dolar  529 Dolar
32 GB  499 Dolar 629 Dolar
64 GB  599 Dolar 729 Dolar
128 GB  699 Dolar  829 Dolar

 

Görüldüğü üzere Dolar bazında bakarsak 800 TL gibi bir fiyata 16 GB Wi-Fi modelinin ülkemizde satılması gerekecektir. Ancak bu fiyatın Vergi + Kar Oranları ile 1000 TL seviyesine çıkacağı kesin gibi görünüyor.

 

Apple iPad Mini Retina Modelinin Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir