Apple iPhone 6s Modeli Tanıtıldı, İşte Teknik Özellikleri

Yazı İçinde Bulabileceğiniz Bilgiler Neler?

Apple iPhone 6s modeli 9 Eylül 2015 tarihinde yapılan bir tanıtım ile resmi olarak duyuruldu. İşte Apple iPhone 6s serisinin Teknik Özellikleri…

Uzunca bir süredir Mobil Telefon Pazarının büyük bir merakla beklediği Apple iPhone 6s serisi nihayet resmi olarak tanıtıldı.

Apple tarafından “Hey Siri, Give Us a Hint” adı verilen bir etkinlik ile duyurulan iPhone 6s serisi donanımsal olarak bir önceki serinin üstüne koyarak pazara çıkmaya hazır durumda.

 

iPhone 6S Parmak İzi Okuyucu - Touch ID
iPhone 6S Parmak İzi Okuyucu – Touch ID

İşte iPhone 6s serisi ve Teknik Özellikleri

Apple A9 serisi bir işlemci ile pazara çıkan iPhone 6s modelinde resmi olarak detay teknik bilgiler paylaşılması. Ancak ürünün 2.0 GHz’lik Çift Çekirdekli bir işlemciye sahip olduğu ve 2 GB Ram Bellek ile geldiği daha önceki sızıntılarda ortaya çıkarılmıştı.

GPU noktasında ise 6s serisine PowerVR GXA6850 serisi bir ekran kartı destek sunuyor olacak.

138,1 * 67 * 7,1 mm boyutlarına sahip olan Apple iPhone 6s modeli bir önceki seriye göre biraz daha kalın bir yapıya sahip olmuş.

 

iPhone 6S Ön Kamera
iPhone 6S Ön Kamera

 

Bunun sebebi ise lon-X Ekran Koruması ve 3D Touch Teknolojisinin getirmiş olduğu ekstra kalınlık sorunlarından olduğu düşünülüyor.

4,7 inç boyutuna sahip olan ve 750×1334 piksel çözünürlüğünde Retina HD Ekrana sahip olan modelde 326 ppi Piksel Yoğunluğu, 1400:1 kontrast oranı ve 500 cd/m2 maksimum parlaklık değerleri bulunuyor.

Bir önceki seride yer alan Touch ID yapısını sil baştan hazırlayan Apple firması iPhone 6s serisinde daha başarılı sonuçlar veren bir Parmak İzi Okuyucu ortaya çıkarmış durumda.

 

iPhone 6S İşlemci - Apple A6
iPhone 6S İşlemci – Apple A6

 

Arkada 12 MP, Önde 5 MP Kamera

Daha önceki serisinde 8 MP değerinde bir arka kamera kullanan Apple firması iPhone 6s serisi ile birlikte 12 MP çözünürlük değerine çıkmış durumda.

Kameranın 4K Video Kaydı yapabildiğini ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip olduğunu da ekstra olarak belirtmek gerek.

Ön kısımda ise artık Selfie Meraklılarını da düşünen Apple firması 5 MP değerinde bir kamera kullanmış durumda. Ön kameraya Yazılımsal Flash ekleyen firma ayrıca Full HD Video çekebilme özelliğini de unutmamış.

Live Photos adı verilen özelliği ile Hareketli Fotoğraf çekebilen 6s serisinde Retina True Tone Flash’da kullanım bazında size birçok kolaylık ve kaliteli fotoğraf çekme imkanı sağlayacak gibi görünüyor.

 

Apple iPhone 6s Serisi Duyuruldu
Apple iPhone 6s Serisi Duyuruldu

 

3D Touch İle 3 Farklı Basınç Seviyesi

Daha önce Apple MacBook ve Apple Watch modellerinde kullanılan Force Touch Teknolojisi, Apple iPhone 6s ile bir sonraki aşamaya geçiyor.

Apple firması iPhone 6s ile 3D Touch adını verdiği yeni bir teknolojiye yer veriyor ve bu teknoloji sayesinde 3 farklı dokunma şiddetine duyarlı bir ekran yapısı ortaya çıkıyor.

Örneğin 3D Touch ile bastırma şiddetine göre uygulamaların kısayollarına kolayca ulaşabiliyorsunuz.

 

iPhone 6S Renkler
iPhone 6S Renkler

 

1810 mAh’lik Batarya Kullanılmış Durumda

Apple iPhone 6s serisinde firma tarafından 1810 mAh’lik bir batarya yerleştirilmiş durumda.

Apple A9 İşlemci ve diğer güncellemeler ile daha uzun süre kullanım süresine ulaştığı iddia edilen cihazda 1- 1.5 Gün kullanım ömrü bekleniyor.

Cihazın pazara yine 16 GB – 64 GB ve 128 GB Depolama Seçenekleri ile çıkacağını da eklemek gerekiyor.

 

Apple iPhone 6S Duyuruldu
Apple iPhone 6S Duyuruldu

 

4G – 4.5G Desteği Mevcut

Apple iPhone 6s serisinde ülkemizin son gözdesi 4G/LTE Desteği mevcut.

4G LTE Advanced teknolojisine sahip olan iPhone 6s modeli bu sayede 4.5G bağlantısını da destekliyor.

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac ve Bluetooth 4.1 bağlantılarına sahip olan iPhone 6s, veri transferi ve şarj için Lightning girişini kullanıyor.

Renk olarak bu sene aileye bir farklılık daha ekleyen Apple firması, iPhone 6s ile uzay grisi, gümüş ve altın renk seçeneklerinin yanında, Rose Gold seçeneğini de dahil ediyor.

 

Apple iPhone 6s Fiyatı ve Satış Tarihi

Apple iPhone 6s serisinin 25 Eylül 2015 tarihinde Amerika’da satışına başlanacak.

2015 Ekim veya Kasım ayında da Türkiye pazarında satışına başlanması bekleniyor.

iPhone 6s modelinin Amerika Satış Fiyatları şu şekilde:

  • iPhone 6s – 16 GB: 649 Dolar
  • iPhone 6s – 64 GB: 749 Dolar
  • iPhone 6s – 128 GB: 849 Dolar

 

Bu fiyatlandırmalara ve Apple tarafından ülkemizde uygulanan satış politikasına göre iPhone 6s serisinin ülkemizdeki satış fiyatı Min. 3.000 TL civarından başlayacak gibi görünüyor.

iPhone 6 modelleri halen 2.599 – 2.699 TL civarındaki fiyatlardan başlarken iPhone 6s serisinin de 3.099 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkması pek de şaşırtıcı olmayacaktır.

Apple iPhone 6s Modeli Tanıtıldı, İşte Teknik Özellikleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir