Apple iPhone Modeli Brezilya’daki İsim Hakkını Kaybetti

Apple firmasının son dönemde yaşadığı onca Telif ve Patent davası arasında Brezilya’da kaybettiği dava sanırım oldukça farklı bir konuma taşınacak gibi görünüyor. Dünya pazarında iPhone ismi ile satışlarını her geçen gün arttıran ve para kazanmanın kolay yolunu bulan Apple firması Brezilya pazarında isim hakkı davasını kaybetti ve artık iPhone ismini bu pazarda kullanamayacak. Gradiente isimli […]firmasının son dönemde yaşadığı onca Telif ve Patent davası arasında Brezilya’da kaybettiği dava sanırım oldukça farklı bir konuma taşınacak gibi görünüyor.

Dünya pazarında ismi ile satışlarını her geçen gün arttıran ve para kazanmanın kolay yolunu bulan firması Brezilya pazarında isim hakkı davasını kaybetti ve artık ismini bu pazarda kullanamayacak.

Gradiente isimli bir firmanın 2000 yılında Brezilya’da “” markasını tescil ettirmiş olması üzerine firma tarafından açılan dava haklı bulundu ve firmasının Brezilya sınırları içerisinde iPhone ismi ile ürün satışı yapması yasaklandı.

Şirketin geçen seneye kadar modelin kullanım hakkını elinde tuttuğunu ancak hiçbir ürün üretmediğini belirtmemizde fayda var. Ancak Gradiente firması geçen sene isim boşuna durmasın dedi ve Android İşletim Sistemli bir iPhone modelini Brezilya pazarına sundu. Sonrasında da Apple firmasının pazardan dışlanma süreci başlatılmış oldu.

  Vodafone Sözleşmeli Apple iPhone 5 Cihaz Kampanyası ve Detayları
Brezilya Pazarına Özel Gradiente iPhone  Modeli
Brezilya Pazarına Özel Gradiente iPhone Modeli

Brezilya pazarında 285 Dolar etiket fiyatı ile satılan Gradiente iPhone modeli Çift Sim Kartlı, Android 2,3 İşletim Sistemli ve 3,7 inçlik bir model olarak hali hazırda satışta bulunuyor.

İsim hakkı üzerine gelen bu darbe neticesinde Apple firmasının Brezilya pazarına iPhone ismi ile giriş yapma ihtimali sıfıra yaklaştı. Bu durum için bakalım Apple firması nasıl bir çözüm üretecek, Brezilya pazarında ürünlerini hangi isim altında satışa sunacak.

iPhone Hafızada Yer Açma

YAZAR HAKKINDA

Kadir AKBALIK
Kadir AKBALIK Teknoloji'nin mobil odağında aldığı eğitim sonrasında, internet haberciliğinde bu bilgilerini okuyucularımıza aktarmaktadır.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Marka Tescil
Marka Tescil
  • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status