Apple işlerini güvene almak istiyor

Apple’ın OLED ekranı tedarikinde büyük sıkıntılar çektiği haberlerimizde yer almıştı. iPhone 8’in firmanın en çok ilgilendiği ürün olduğunu bildiğimize göre ve yapılan sızıntılardan sonra, yeni çıkacak olan bu telefonun şimdiden bir çok bekleyeni olduğu da göz önüne alındığında, firma OLED ekran tedarikinde yeni bir firmayla anlaşmaya gitmesi gayet mantıklı gözüküyor.

 

Samsung, Apple’ın en büyük rakibi olmasının yanında OLED ekran tedarikinde de en önemli destekçisiydi. Ancak yaşanan sorunlar ve bazı yetersizliklerden dolayı Apple bu tedarik zincirine bazı yeni dostlar katmayı uygun görmüş olmalı ki firmanın LG ile yeni bir antlaşma yapmaya çok yakın olduğu gözüküyor. Apple bu sefer de işini sağlama almak istediğinden LG şirketinden bazı ön şartlar istiyor, bunların arasında OLED ekran teknolojisine büyük yatırımlar yapmasını ve en önemlisi sadece yalnızca iPhone için ekran üreteceği bazı fabrikalar açmasını bekliyor.

Samsung şirketi eğer bu antlaşma yapılırsa, bu durumdan etkilenecek mi bilinmiyor fakat şirket şuan OLED ekran üretiminde lider konumunda. Pazar payının %95’ine sahip ve Apple’ın iPhone 8’i için, en azından şuan, tek tedarikini sağlayan şirket. Geçen günlerde yaptığımız bir haberde Samsung’un bu OLED teknolojisine büyük yatırımlar yaptığını ve Apple’a ekran üretimi için özel fabrikalar açtığını söylemiştik.

Yapılan açıklamalara göre Apple ile LG imza aşamasına gelmek üzere. Yapılacak antlaşma sonucunda LG, sadece Apple için OLED ekran yatırımı yapacak ve sadece iPhone ekranı üreteceği fabrikalar açacak. Söylentilere göre yatırım parasının büyük bir kısmının Apple tarafından karşılanacağı belirtiliyor. Bu miktarın da 1.75-2.60 milyar dolar civarında olduğu söyleniliyor. Bu gelişemeler sonucunda Apple’ın OLED ekran tedarikinde karşılaştığı sorunları aşacağı ve ulaşmak istediği satış rakamlarına ulaşabileceği bekleniliyor.

Apple işlerini güvene almak istiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir