Apple Steve JOBS Sonrası Ruhunu Kaybetti

Apple Steve JOBS Sonrası Ruhunu Kaybetti

12 Eylül günü neredeyse 2 senedir beklenilen Apple iPhone 5 modeli büyük bir meraklı kitlesine tanıtıldı. Ama tanıtım sonrası gerek canlı olarak tanıtımı izleyenler, gerekse de ekran başından takip edenler büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Apple firması Steve JOBSdöneminde yaptığı her tanıtım sonrası yere göğe sığdırılamayan bir cihazı kullanıcılarının beğenisine sunar, kullanıcılarda bu cihazı seve seve […]


12 Eylül günü neredeyse 2 senedir beklenilen  modeli büyük bir meraklı kitlesine tanıtıldı. Ama tanıtım sonrası gerek canlı olarak tanıtımı izleyenler, gerekse de ekran başından takip edenler büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

firması döneminde yaptığı her tanıtım sonrası yere göğe sığdırılamayan bir cihazı kullanıcılarının beğenisine sunar, kullanıcılarda bu cihazı seve seve eskilerini elden çıkarıp binlerce TL ödemek zorluğuna katlanarak alırlardı.

Ancak yeni dönemde ne yazık ki bu pek de mümkün olmayacak gibi görünüyor.

yönetiminde bir seneyi deviren firması ne çıkardığı New modeli ile nede modeli ile kullanıcılarında bir hareketlenme yaratamadı. Nedeni ise cihazlarda artık Son Noktaya Geldik durumunda olmaları.

  Apple Dünyanın En Değerli Şirketi Unvanını Kaybetti
Steve JOBS ve Tim COOK
ve

 

Bir dönem RIM firması tarafından pazara sunulan modelleri ilgi ile takip edilir ve birçok kullanıcı için Muhteşem Ürün olarak algılanırdı. Sonralarında BB bitti, Apple ürünleri başladı. Ancak gördüğümüz durum birkaç sene içerisinde bu seviyede bir Apple firması olması durumunda kaçınılmaz sonun geleceği yönünde.

Kullanıcıya biraz daha büyük ekran, biraz daha ince kasa, biraz daha renkli ekran sunmak bir anlam ifade edemiyor ne yazık ki. 4S modelinden bir beden büyük bir gömlek ile sokağa çıkacak olan modeli kullanıcıda da, satıcıda da bir artı kazanamadı.

Şuan birçok Satış Noktasında 5 ile 4S arasında ki farklar anlatılırken verilecek bilgi “Bu ücrete 5 alacağınıza, daha düşüğe 4S alın. Çünkü size sunulacak artılarında ekran farkından başka bir şey yok.”

****

Kısacası Apple firması sonrasında sadece değerli bir CEO kaybetmekle kalmadı, Yenilikçi, Tasarımcı ve Apple ruhuna sahip bir kolunu da kaybetmiş oldu.

ise belki değerli bir iş adamı ve iyi bir CEO olabilir. Ancak Apple firması onun egemen olabileceğinden daha büyük bir dünya ve kullanıcılarının beklentileri çok çok yukarıda…

Apple filminin sanırım sonuna doğru gidiyoruz. Gelecek senelerde Apple firmasını PATENT Davaları açan bir AVUKATLIK BÜROSU olarak görebilmemiz bizi pek de şaşırtmayacaktır doğrusu…

6 ve 4 modelinde buluşmak üzere.

 

Ekleme 1   (14/09/2012)

İnternetteki yorumların bir kısmını buraya alalım istedik. İşte iPhone 5 Hakkında birkaç yorum.

Özgür Çetin (Shiftdelete.Net Yazarı)

Açıkçası iPhone 5′te ekranın büyümesi dışında devrimsel bir yenilik göremedim. Teknik özellikler çok fazla değişmemiş. 4G desteği gelmiş ama ülkemizde bu teknoloji desteklenmiyor. Ayrıca Avrupa’daki 4G ile ABD’deki de uyumlu değil.

Yine de ürünlerini satma konusunda çok başarılı olan Apple’ın en çok satan telefon modeli iPhone 5 olur. Ama benim beklentilerimin altında kalan bir cihaz olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Murat Sağlam  (Shiftdelete.Net Yazarı)

… gibi! Ne işlemcisinden ne de belleğinden dolayı söylemiyorum bunu. iPhone 3GS ile iPhone 4 arasındaki farkı insanlara sorduğumda yüzlerinde oluşan ifadeyi son iki seferdir göremiyorum. Zaten herkes tepkili. Çünkü Apple her zaman inovatif diye tabir edilen yenilikleriyle ön plandaydı.

Tolga Cem Küçükyılmaz (Shiftdelete.Net Yazarı) 
iPhone 4 ile 4S’ten geçişte daha fazla yenilik yaşadık. Özellikle Apple çok az bilgilendirmede bulundu. A6 işlemcisinin kaç çekirdekli olduğu bile belli değil. Ekranı uzamış iPhone 4S diyebiliriz iPhone 5 için. iOS 6 için de iOS 5 + Jailbreak denebilir.

Hakkı Alkan  (Shiftdelete.Net Yazarı)

iPhone 5’in özelliklerinden ziyade, tanıtımı artık eskisi gibi heyecan vermiyor. Bilgiler sızdırılıyor, dedikodular gerçek çıkıyor. Hatta dedikodularda fazla bile söylemişler. NFC yok, işlemci ve RAM konusunda net bir ifade yok. Steve Jobs (Türkiye’deki sevenlerin ifadesiyle Steve Reyiz cCc) zamanında salondan yükselen “wauuwwww” sesleri artık duyulmaz oldu. Rakipleri olan Samsung, Nokia, HTC, yeni modellerden daha fazla yenilik sunuyor. iPhone 4S’i olanlar “Elimdeki telefonu satıp, hemen bir iPhone 5 alacağım” demiyor.

Sami Eyidilli  (Shiftdelete.Net Yazarı)
Aslında sızan görsellerden ve özelliklerden etkinlikte nelerle karşılaşacağımızı aşağı yukarı biliyorduk, pek sürprizle karşılaşmadık. Tasarımsal olarak büyük bir yenilik görmeyeceğimizi anladığımızda umudumuz donanımsal geliştirmelerdi, fakat onların detaylarını da deneyerek görmek gerekiyor. Şu anda iPhone 4S kullanıcısıyım ve sanırım iPhone 5S’i bekleyeceğim

Yusuf Canpolat  (Shiftdelete.Net Yazarı)

Herkes Apple’dan uzaya çıkan telefon bekledi, nihayetinde ise beklenen iPhone 5′in geldi. iPhone 5, önceki nesil iPhone’ların açıklarını güzelce kapamış. 4S gibi ara bir modelden sonra yeni tasarım herkesin beklediği büyük yenilikti.

Oğuz Birkardeşler  (Shiftdelete.Net Yazarı)

iPhone 5′in beklentileri karşılayamadığı bir gerçek. Uzayan ekranı görmeye pek alışık olmadığımız bir tasarıma sahip. Eklenen özellikler beni hiç heycanlandırmadı. Açıkçası 4 ve 4S sahipleri bu modele geçmek için acele etmemeli. Yeni bir telefon alacaksanız çok cazip bir model tabii. Kişisel olarak iPod Touch 5′i daha çok beğendim.

Erhan Kahraman  (Shiftdelete.Net Yazarı)

Bilgisayarlarda olduğu gibi, mobil cihazlarda da donanım özellikleri, yazılımın gölgesinde kalmaya başladı. Bu nedenle iPhone 5′in getirdiği yeniliklerin donanım tabanlı olanları yeterince ilgi çekmiyor. Esas rekabet, iOS ile Android arasında yaşanıyor. Teknoloji kullanıcıları, yazılıma gelen güncellemeleri merak ediyor. Bu nedenle yeni nesil bir iOS’un, yeni bir iPhone’dan daha fazla önem taşıdığını düşünüyorum.

 Cihan Pehlivan (Shiftdelete.Net Yazarı)

Genel anlamda bekleyenleri tatmin etmediğini düşünüyorum. Boyutlardaki değişimin dışında tam anlamıyla “işte bu” diyeceğimiz bir yenilik yok.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

 1. Bu yazdığınıza Apple tüm dünyada iPhone 5′i satmaya başladığınızda güleceksiniz, muhtemelen bu yazıyıda kaldırırsınız 🙂

  • Yazımı kaldıracağımı hiç sanmıyorum. Evet iPhone 5 satacaktır. Alıcıda olacaktır. 2500 TL den satılsa da yine APPLE markası kullanmak,i Prestij peşinde koşmak için bu cihazı alanlar olacaktır.

   Ancak şuan ki pazarda, Oluşturdukları beklenti altında ne yazık ki çıkardıkları cihaz Apple gibi bir firma için tam bir FİYASKO. iPhone 3 serisinde iPhone 4 serisine geçilirken tasarımdan donanıma herşey değişmiş ve gelişmişti. iPhone 4 ile iPhone 5 arasında da bariz farkların olması bekleniyoırdu. Ancan ne yazık ki kendini yinelemekten başka birşey çıkmadı.

   Bir firma 2 sene kullanıcısını bir model için bekletiyor, pazarda çeşitli sızdırma haberler ile iyi reklam yapıp merak uyandırıyor, beklentileri üst düzeye taşıyorsa o zaman bunun gereksinimlerini de yapmak zorunda.

   Kısacası Apple iPhone 5 ile dünya pazar lideri olsa bile (ki imkansız) bu yazım geçerli kalacaktır… Buradaki amacım Para Kazanmak yada Satmak değil. Yazıda açıkça STEVE RUHU KAYBOLDU diyorum ve APPLE böyle giderse BB ile aynı sona ulaşacak konusunu öne sürüyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Marka Tescil
Marka Tescil
 • YORUM
Dost Siteler
DMCA.com Protection Status