Apple Uygun Fiyata iPhone Satmayı Öğrenmeli

Apple’ın en ünlü CEO’larından biri olan John Sculley, daha önce Pepsi markası için de önemli çalışmalara imza atmıştı. Apple’da geçirdiği dönemde ise etkileyici ürünlere öncülük edemese de iyi bir yönetim sergilemişti.

Sculley’nin en bilinen icraatı ise Steve Jobs’ın Apple’dan kovulmasına sebep olmasıydı. Steve Jobs ise Sculley için “Sadece ne kadar kâr edebileceğini düşünüyor, gerisi umrunda değil” demişti.

Apple hakkında büyümenin yavaşlaması ve Ucuz iPhone gibi söylentiler gündeme gelince mikrofonun ilk uzatıldığı kişilerden biri de John Sculley olmuş. Singapur’da Bloomberg televizyonuna değerlendirmelerde bulunan Sculley, Apple’ın Ucuz iPhone üretmesi gerektiğini düşünüyor.

Apple’ın En Ünlü CEO’su John Sculley
Apple’ın En Ünlü CEO’su John Sculley

Ucuz akıllı telefonların “bambaşka bir dünya” olduğunu belirten Sculley, Apple’ın bu dünyaya mutlaka adapte olması ve ucuz ürünler satmayı öğrenmesi gerektiğini savunuyor. Çünkü gelişmiş ülkeler akıllı telefona doydu ve artık gelişmekte olan pazarlara yönelmek gerekiyor. Sculley’ye göre Apple için büyümeyi devam ettirmenin tek yolu bu. Eski CEO’nun sözleri şöyle;

“500 dolarlık telefonlar üretirken belki de 100 dolar seviyesinde telefonlar üretmek çok dramatik bir süreç. Tedarik zinciri ve bu ürünü nasıl üreteceğinizi yeni baştan düşünmeniz gerekiyor. Üstelik bunu kâr ederek yapmanız gerek. Dolayısıyla bu çok farklı bir dünya, ama Apple buna adapte olmayı öğrenmeli”

Gelişen pazarlara hitap etmek için ucuz bir iPhone’a ihtiyaç olduğunu belirten Sculley, iPhone’un artık inovasyon açısından da eşsiz olmadığını söylüyor. Yani Apple, 500 dolar seviyesinde de rakipsiz değil. Samsung’un çok güçlü bir rakip olduğunu söyleyen Sculley, Galaxy S3 ve iPhone 5 arasında eskiden olduğu kadar fark olmadığını belirtiyor.

Son olarak Jonh Sculley, şimdilerde Apple’ın başında olan Tim Cook’a güvendiğini belirtiyor. Cook için “Kesinlikle doğru kişi” diyen Sculley, tedarik zinciri ve lojistik konusunda çok tecrübeli olan Cook’un Apple’a çok katkı yapacağını düşünüyor.

Scroll

Apple Uygun Fiyata iPhone Satmayı Öğrenmeli

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir